Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#491497 Πάντως υπάρχει απόφαση δικαστηρίου που δικαίωσε το παιδί.
Και δεδομένων των συνθηκών, αν είναι να πιστέψω κάποιον από τους δύο, το παιδί θα πιστέψω.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#491503 Εγω παντως μια φορα πριν 40 χρονια :oops: που ημουν φοιτητης και αφραγκος, ειχα παρκαρει καθετα με τη μουρη σε ενα παρκινγκ στο δρομακι που ηταν ενα εστιατοριο Μυθος στο Καβουρι.
Ηταν γυρω στις τρεις μετα τα μεσανυχτα (κλειστα ολα τοτε) και πηδουσα! :lol:
Ζαλισμενος οπως ημουν μετα το πηδημα, εκανα οπισθεν για να βγω και ξεχνωντας οτι ειμαι σε μονοδρομο, πηγαινα καμια δεκαπενταρια μετρα αναποδα για να μπω στον καθετο που εβγαζε στον κεντρικο.
Στο βαθος του δρομου μεσα στα σκοταδια ειδα πολυ μακρυα στην αρχη του δρομου εναν φαρο να αναβοσβυνει. Τα εχασα και την κοπανησα :superman: υπολογιζοντας οτι θα με χασουν.
Διασχιζω καθετα τον κεντρικο, υπολογιζοντας οτι αυτοι θα θεωρησουν λογικο να βγω σε αυτον προς Αθηνα και να πανε προς τα εκει και συνεχιζω ευθεια προς το αγνωστο. :vava: :tomato:
Ελα ομως που δεν με εχασαν... :lol:
Μετα απο 5-10 λεπτα ηταν πισω μου. :lipsealed:
Οταν καταλαβα οτι δεν γλυτωνω, αφου τους ειχα πλεον κολλητα απο πισω, σταματαω δεξια σε ενα κλειστο βενζιναδικο.
Ηρθε ενας, ηρθαν δυο διπλα στο αυτοκινητο δεν θυμαμαι... Οταν μας ειδαν, τους ειχε κολλησει στο μυαλο οτι ειχα βαλει την κοπελα που δεν ειχε διπλωμα να μαθει οδηγηση γι αυτο την κοπανησα,
Δεν εφευγαν εν τω μεταξυ μακρια απο το αμαξι μου να απομονωθουμε ωστε να τους εξηγησω, χωρις να ειναι μπροστα η κοπελα,τι ειχε ακριβως συμβει και τους ελεγα κατι ασυναρτησιες :lol:
Συνελοντι ειπειν, μετα απο αρκετη ωρα (ασυναρτητων εξηγησεων) :s_dunno μου ειπαν αλλη φορα να προσεχω και να μην την βαζω να οδηγει χωρις διπλωμα και με εστειλαν στο καλο! :yahoo:
Ημουν ευγενης (και χεσμενος) και ησαν ευγενεις και αυτοι, παρ οτι την κοπανησα και με κυνηγησαν για αρκετη ωρα.
Ουτε με πεταξαν κατω μολις σταματησα, ουτε μετα μου εκαναν ηλεκτροσοκ
Τωρα αν την εχουν δει ραμπο σημερα ή μαθαινουν αλλον χειρισμο δεν ξερω!
Δεν πηδαω πια στο αυτοκινητο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#491504
trident1971 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
trident1971 έγραψε:Εσυ γκαζωνεις?

Τι να κάνω, να φρενάρω;


Οκ, σου κανουν σημα και γκαζωνεις. Εγω δεν το κανω.

Δεν του/τους έκαναν σήμα. Ξέρουμε να διαβάζουμε απλά ελληνικά.
Πιτσιρικάδες με μηχανάκια ήταν, δεν είχαν πάνω τους δίπλωμα (μπορεί να ήταν και ακράνωτοι) και μόλις είδαν το περιπολικό να ξεκινάει από το τμήμα την κοπάνισαν.
Το περιπολικό μπορεί να ξεκινούσε για 1002 διαφορετικούς λόγους από το τμήμα. Λόγους άσχετους με τους παπακουλες.

Δλδ εσύ όταν βλέπεις οποιοδήποτε μπατσικό στον δρόμο φρενάρεις;
Το λογικό είναι, εφόσον δε σου κάνουν σήμα, να συνεχίσεις την πορεία σου σα να είδες παγωτατζίδικο αντί για περιπολικό.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#491525 Εξαρταται την περιπτωση, ξερω απο πριν μαθω να οδηγω οτι το "γκαζωνω αποτομα" ειναι σαν να κουνας κατι στις γατες, φωναζει "εχω κανει |λογοκρισία|".
Ας μην το ξεχναγε το διπλωμα (αν ειχε) ή ας φοραγε κρανος. Το ξεκινημα ειναι |λογοκρισία| του περα για περα ασχετα αν ο αστυνομικος το γαμησε και ψοφησε.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#491540 Δεν το σωζεις ετσι γραφοντας αυτα βρε Τριντεντ!
Χειροτερο το κανεις...
Και που θα σε υποψιαστουν; Θα σε ελεγξουν, αν εχεις παραπτωμα θα το πληρωσεις και τελειωσε.
Μην μοιραζεις την ευθυνη εστω και μη ισομερως!
Μια φορα παλι οταν ημουν φοιτητης, ειχαν προσπαθησει να μου διαρρηξουν το αυτοκινητο.
Δεν καταφεραν να το ανοιξουν αλλα μου εσπασαν την κλειδαρια της πορτας του οδηγου.
Επειδη δεν ειχα χρηματα να την φτιαξω την ειχα αφησει για αρκετο διαστημα χαλασμενη και εμπαινα απο του συνοδηγου.
Ειχα παει να δω μια παρασταση στην Επιδαυρο.
Οταν τελειωσε και πηγα να φυγω με κυκλωσαν ξαφνικα μπατσοι επειδη με ειδαν να μπαινω απο κει! Μου ζητησαν εξηγησεις μου ελεγξαν τα χαρτια τους ευχαριστησα για την σωστη αντιδραση τους και ολα καλα!
Επρεπε να με ειχαν εξευτελισει γιατι με υποψιαστηκαν;
Θα εφταιγα κι εγω αν το ειχαν κανει;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#491575
trident1971 έγραψε:Εξαρταται την περιπτωση, ξερω απο πριν μαθω να οδηγω οτι το "γκαζωνω αποτομα" ειναι σαν να κουνας κατι στις γατες, φωναζει "εχω κανει |λογοκρισία|".
Ας μην το ξεχναγε το διπλωμα (αν ειχε) ή ας φοραγε κρανος. Το ξεκινημα ειναι |λογοκρισία| του περα για περα ασχετα αν ο αστυνομικος το γαμησε και ψοφησε.


Tώρα μπλέξαμε και το ζωικό βασίλειο επειδή είδαμε οτι το αφήγημα οτι τους ΚΑΤΑΔΙΩΞΑΝ δε μας έκατσε.

Πόσο σάπιος είσαι :s_hang
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#491591 Τριντέντ μάλλον δεν κατάλαβες τα πεπραγμένα.
Το παιδί μπορεί να ήταν λίγο ζαβό ('βάλε με σε ένα δωμάτιο μόνο μαζί του' κλπ) αλλά ο μπάτσος της υπόθεσης προχώρησε σε ΒΑΣΑΝΙΣΜΟ.

Είναι φοβερά προσβλητική για την αστυνομία η κάλυψη που του παρείχαν οι συνάδελφοι του.
Μιλάμε για ίδια μάρκα |λογοκρισία| στον εγκέφαλο με:
- Κορκονέα
- Χαλουλάκο
κλπ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#491850 Ξαναλεω για τελευταια φορα, βλεπω δυο ξεχωριστα πραγματα στο αρχικο αρθρο, την κακιστη συμπεριφορα του αστυνομικου και την προσπαθεια καθαγιασμου των παθοντων γοα να γεμισει το κειμενο, και σχολιασα το καθενα σε διαφορετικη παραγραφο στο σχολιο μου. Ας μην τα συγχεουμε. Ετσι το βλεπω το συγκεκριμενο θεμα. Κανω ή δεν κανω λαθος, αυτη ειναι η αποψη μου.

Αυτο για οσους απο πανω ειχαν διαθεση να το συζητησουν. Τα σεβη μου. Για τους γνωστους ηλιθιους δεν δινω δεκαρα τσακιστη.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#494080 Φρίκη στο Περιστέρι: Δύο Αλβανοί βίαζαν επί 12 ώρες την κόρη μπροστά στα μάτια της μητέρας της

- Η ληστεία είχε γίνει πριν από περίπου ένα χρόνο στο Περιστέρι - Οι δυο ληστές είχαν εισβάλει στη 01:30 τα μεσάνυχτα στο σπίτι όπου μένουν οι δυο γυναίκες - Τις κράτησαν ομήρους έως τις 13:00 το επόμενο μεσημέρι - Τις βασάνιζαν για να πουν που έχουν χρήματα - Καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής τους βίαζαν τη 45χρονη γυναίκα μπροστά στα μάτια της μάνας της - Πήραν χρήματα και κοσμήματα πριν εξαφανιστούν
Ένα έγκλημα που είχε γίνει πριν από έναν χρόνο. Έμενε χωρίς τιμωρία, αλλά όχι πια. Η σύλληψη ενός άνδρα 35 ετών αναβιώνει τη φρίκη που έζησαν δυο γυναίκες στο Περιστέρι, μέσα στο ίδιο τους το σπίτι. Μια ηλικιωμένη γυναίκα και η κόρη της έζησαν τον απόλυτο τρόμο.

Τη σοκαριστική υπόθεση φέρνει ξανά στο φως η σύλληψη του ενός από τους δυο δράστες. Πρόκειται για έναν 35χρονο, υπήκοο Αλβανίας. Μαζί με έναν άλλο ομοεθνή του (τον οποίο έχει κατονομάσει) εισέβαλαν σε σπίτι στο Περιστέρι για να ληστέψουν.

Βασάνισαν τα θύματά τους για να τους πουν που είχαν λεφτά. Δυστυχώς, δεν έμειναν μόνο σε αυτό…

Το δράμα των δυο γυναικών στο Περιστέρι
Ο 35χρονος μαζί με τον συνεργό του είχαν διαρρήξει, στη 01:30 τα ξημερώματα, το σπίτι όπου διαμένουν οι δυο γυναίκες. Φαίνεται πως γνώριζαν ότι εκεί έμεναν η ηλικιωμένη γυναίκα και η 45χρονη κόρη της. Και κυρίως, γνώριζαν ότι θα έβρισκαν χρήματα.

Είχαν πληροφόρηση για τις κινήσεις των δυο γυναικών. Γνώριζαν πως έκαναν πολλές φιλανθρωπίες. Πως συχνά πήγαιναν στην τράπεζα για να κάνουν αναλήψεις.

Μπήκαν στο σπίτι στη 01:30 τα ξημερώματα και από εκείνη τη στιγμή ξεκίνησε ο απόλυτος εφιάλτης για τις δυο γυναίκες. Δεν δίστασαν να βιάσουν τη 45χρονη. Επί σχεδόν 12 ώρες, μαρτύρησε στα χέρια τους. Μαρτύρησε μπροστά στα μάτια της ανήμπορης να αντιδράσει, μητέρας της.

Ίσως ο εφιάλτης να συνεχιζόταν για τις δυο γυναίκες αν ο θείος της 45χρονης δεν πήγαινε στο σπίτι. Είχε ανησυχήσει που μάνα και κόρη δεν είχαν δώσει σημεία ζωής. Και αποφάσισε να πάρει σπίτι τους. Χτύπησε την πόρτα επανειλημμένα. Είχε πια φτάσει σχεδόν 13:00 το μεσημέρι.

Οι δυο αδίστακτοι ληστές άνοιξαν την πόρτα, χτύπησαν άγρια τον άτυχο άνδρα και εξαφανίστηκαν. Πήραν μαζί τους 1.800 ευρώ και κοσμήματα.

Οι έρευνες δεν σταμάτησαν. Μέχρι που εντοπίστηκε και συνελήφθη ο 35χρονος Αλβανός. Το DNA του οποίου ταυτοποιήθηκε με εκείνο που είχε βρεθεί μετά την ιατροδικαστική εξέταση στο θύμα του.

https://www.newsit.gr/egklhma/peristeri ... s/2446911/

:vava: :lipsealed: :help: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#494082 Υποθέτω πως ετούτη την φορά θα πρέπει να δώσουμε βάρος στην... καταγωγή και όχι στο έγκλημα. :lol:
Περιμένω άποψη από τον trident1971 που αλλού είχε πει πως δεν έχει σημασία η καταγωγή των θυμάτων (Έλληνες εβραϊκής καταγωγής), αλλά το έγκλημα (η καταπάτηση και η κλοπή των περιουσιών τους από άλλους Έλληνες, μη εβραϊκής καταγωγής! :help: ).
:s_dunno