Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#599105 Σύμφωνα με την κατάθεση της λόγω της βιντεοσκοπησης.
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι είχε κάνει και παλαιότερα καταγγελία για βιασμό για να εισπράξει ασφάλιστρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Επίσης διάβασα κάπου για εκδορες στα κάτω άκρα μόνο στην έκθεση του ιατροδικαστη.
Προφυλακτικά πεταμένα μέσα στο δωμάτιο. Γενικά πραγματάκια που δεν κολλάνε με βιασμό. Από την άλλη μετά την καταγγελία η αντίδραση της αστυνομίας ήταν άμεση και τους πρόλαβε και τους 12 ενώ επρόκειτο να φύγουν από το νησί και κρατήθηκαν μέχρι να παρουσιαστούν στοιχεία για την αθωότητά τους.

Για το θέμα του serial killer νομιζω τα εχω ξαναγράψει.
Οι αλλοδαπές οικιακές βοηθοι έρχονται στην Κυπρο μέσω διακρατικων συμφωνιών και σχετικών γραφείων ευρέσεως εργασίας. Σύμφωνα με την διαδικασία η οικογένεια ή όποια επιθυμεί να προσλάβει οικιακή βοηθό είναι υποχρεωμένη να πληρώσει ένα σεβαστό πόσο σαν εγγύηση στο κράτος και να αναλάβει την διαμονή και σίτιση της μεταξύ άλλων όπως ασφάλιση κλπ κλπ.
Αν μια κοπέλα εξαφανιστεί η οικογένεια χάνει το ποσό της εγγύησης και πρέπει να ακολουθήσει πάλι την διαδικασία.
Επίσης πολλές από αυτές προσέχουν μέχρι και σήμερα υπερήλικες πρόσφυγες του χωρίς οικογένεια 74 εντός και εκτός προσφυγικών οικισμών.

Πολλές φορές λοιπόν οι συγκεκριμένες εξαφανιζονται είτε γιατί βρίσκουν δουλειά σε κουζίνες από εστιατόρια και καφέ, είτε γιατί βρίσκουν δουλειά σε άλλη οικογένεια με περισσότερα λεφτά στην τσέπη αλλά χωρίς ασφάλιση γιατί είναι παράνομες, είτε φεύγουν για κατεχόμενα, είτε γίνονται freelancer καθαριστριες και καθαρίζουν 2-3 σπίτια την μέρα. Γενικά είναι πολύ συχνό φαινόμενο και υπάρχει τεράστιος αριθμός που διαμένουν παράνομα στις περιοχές της δημοκρατίας υπό την ανοχή των αρχών.

Όταν λοιπόν τέτοιες καταγγελίες για "εξαφανίσεις" είναι καθημερινό φαινόμενο επί χρόνια φυσικό είναι να την πατήσουν κάποια στιγμή οι αρχές.


< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#599107 Το ενδεχόμενο να την έτρωγαν άδικα οι Εβραίοι επειδή η κοπελιά στραβωσε με κάτι δεν παίζει ε? Καλή φάση να έχεις στο ενεργητικό σου καταδίκη για βιασμό από το πουθενά. Είναι γνωστό ότι παίζουν και κανονικοί βιασμοί και καταγγελίες από κοπελιές για είσπραξη ασφαλειών παντού στη Μεσόγειο. Πολύ εύκολα πετάμε τις πέτρες.

don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#599151 Γενικά, η πρώτη μου σκέψη είναι πάντα με την κοπέλα. Γιατί αυτές είναι συνήθως τα θύματα. Πιο πιθανός μου κάνει ο βιασμός, παρά η παρτούζα.
Από εκεί και μετά, δεν καταδικάζουμε κανέναν, αλλά προφανώς η υπόθεση έχει ψωμί ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#599153 Όλων η πρώτη σκέψη ήταν με την κοπέλα εκτός από των κλασικών τύπων "Και τι ήθελε αυτή μόνη με 2-3-5-10" άντρες.

Μάλιστα όταν έσκασε η υπόθεση έλεγα να δεις ότι οι Ισραηλινοι θα ξεψαχνισουν τα πάντα γύρω από αυτή ώστε να βγάλουν ότι τα ήθελε ο κωλος της.
Τελικά όμως ομολόγησε μόνη της, άσχετα με το τι λέει τώρα. Να ήταν καμιά υπήκοος 3ης χώρας να πω ότι ομολόγησε από πίεση, με Βρετανούς όμως ειδικά εδώ δεν παίζουν.


< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#599203
Chris έγραψε:. Και ναι, η αγια ναπα μαλλον ειναι η παγκοσμια πρωτευουσα της παρτουζας.
< >


Μαλλον οποιο μερος εχει τουριστριες σε φαση "ηρθα διακοπες για να πιω" διεκδικει τον τιτλο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#599264
Anonymous Founder έγραψε:Γενικά, η πρώτη μου σκέψη είναι πάντα με την κοπέλα. Γιατί αυτές είναι συνήθως τα θύματα. Πιο πιθανός μου κάνει ο βιασμός, παρά η παρτούζα.
Από εκεί και μετά, δεν καταδικάζουμε κανέναν, αλλά προφανώς η υπόθεση έχει ψωμί ακόμη.


Μπορεί βέβαια όντως να κανόνισε με κανα 2 και να πλακώσανε άλλοι 3-4 οπότε η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#600073 Για βοηθηστε με αυτο, γιατι το διαβασα και κάηκα...

https://www.protothema.gr/greece/articl ... opoktonia/


Απεδρασαν κρατουμενοι, τι πιο συνηθισμενο. Και παμε στο γαμηστερο:

Πρόκειται για έναν 35χρονο Αλβανό ο οποίος κρατείτο στις φυλακές με το καθεστώς του «λογοτιμητή».

Ο «λογοτιμητής» είναι ένα ειδικό καθεστώς κρατουμένων, που διαμένουν σε μη φυλασσόμενα οικήματα στην περιοχή των φυλακών και δίνουν απλά το παρών σε προσκλητήριο κρατουμένων που γίνεται κάθε απόγευμα.

.......

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο άνδρας εξέτιε ποινή κάθειρξης για διάφορα αδικήματα, μεταξύ αυτών και η ανθρωποκτονία

:s_thumbsup

Λογοτιμητής μαδερφάκερς. :slap:
Μαϊντ μπλόουν που λεμε και στο χωριο μου.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#600075 Έτσι είναι το καθεστώς στις λεγόμενες αγροτικές φυλακές. Γι αυτό όλοι προσπαθούν να πάνε σε τέτοιες.μεταξύ άλλων εκεί τα μεροκάματα πιάνουν δίπλα δλδ η 1 μέρα εργασίας πιάνει για 2 οπότε μειώνεται αντίστοιχα κ ο χρόνος κράτησης. Διαμένουν σε σπιτάκια κλπ..

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#600076 Μα ο κρατούμενος της καρδιάς μας Κουφοντινας εκεί την βγάζει έξω από τον Βόλο.... απλά δεν ξέρουμε τους όρους κράτησης ώστε να πάρουμε το σκουπόξυλο τις επιτροπές που το αποφασίζουν αυτό και θέλει και διακοπές το άτομο που στέρησε τη ζωή για ιδεολογικούς!!!! λόγους σε τόσους ανθρώπους...

.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#600078 Αυτο για τα μεροκσματα το ξερω. Το οτι καταδικσσμενος σε καθειρξη μπορει να "υποσχεθει" οτι δεν θα αποδρασει, με ξεπερναει...

Μη μου πειτε οτι ο αγαπημενος μας :inlove: ειναι και αυτος λογοτιμητης? :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By 224v
#600080 Στις αγροτικές Βόλου είναι αλλά πάρε τηλέφωνο την Αγαπημένη μας Κούρτοβικ δικηγόρο για όλους αυτούς τους αδικημένους από το δικονομικό μας σύστημα να σου πει λεπτομέρειες....

.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#600082
gianik έγραψε:Έτσι είναι το καθεστώς στις λεγόμενες αγροτικές φυλακές. Γι αυτό όλοι προσπαθούν να πάνε σε τέτοιες.μεταξύ άλλων εκεί τα μεροκάματα πιάνουν δίπλα δλδ η 1 μέρα εργασίας πιάνει για 2 οπότε μειώνεται αντίστοιχα κ ο χρόνος κράτησης. Διαμένουν σε σπιτάκια κλπ..

.


Οι αγροτικές φυλακές έχουν λόγο ύπαρξης, αλλά εκεί θα στείλεις κατάδικους χαμηλού ρίσκου που έχουν και μικρότερες ποινές. Όχι και ανθρωποκτονίες. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#600086 Με τον νέο ποινικό κώδικα μειώθηκαν οι ποινές για τις πυρκαγιές. Παρακαλώ να στείλουν τον φετινό λογαριασμό στους έξυπνους νομοθέτες μας.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#600093
Zorz έγραψε:
gianik έγραψε:Έτσι είναι το καθεστώς στις λεγόμενες αγροτικές φυλακές. Γι αυτό όλοι προσπαθούν να πάνε σε τέτοιες.μεταξύ άλλων εκεί τα μεροκάματα πιάνουν δίπλα δλδ η 1 μέρα εργασίας πιάνει για 2 οπότε μειώνεται αντίστοιχα κ ο χρόνος κράτησης. Διαμένουν σε σπιτάκια κλπ..

.


Οι αγροτικές φυλακές έχουν λόγο ύπαρξης, αλλά εκεί θα στείλεις κατάδικους χαμηλού ρίσκου που έχουν και μικρότερες ποινές. Όχι και ανθρωποκτονίες. :dizzy:
Αυτό ακριβώς!!! Κάποιος που εκτίει ποινή μηνών, άντε 1-2 ετών, πρέπει να είναι χαζός να το σκάσει και να θεωρείται δραπέτης. Για κάποιον που εκτίει ισόβια (βλ. 20-25 χρόνια) προφανώς και αξίζει το ρίσκο.

< >