Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#548657
Deleted User 1 έγραψε:Δε νομίζω ότι η Ρουμανία ειδικά είναι καλό παράδειγμα αντιμετώπισης των γύφτων. Το θέμα είναι τι κάνουν σε πιο εξελιγμένες χώρες.

12 μέρες σε όλη τη χώρα, πρόβλημα με Ρομά δεν αντιλήφθηκα. Ρομά είδα πολλούς, ακόμα και ολόκληρα χωριά, τσαντιρόγυφτους να ζητιανεύουν παντού και πάντα μόνο σε ένα σημείο είδα.

Και φυσικά τα περισσότερα ποστ εδώ ζέχνουν ρατσισμό. Το πρόβλημα δεν είναι οι Ρομά ως φυλή, υπάρχουν πάρα πολλοί αξιοπρεπέστατοι, πολύ πιο αξιοπρεπείς από κάτι κατακάθια Ελληνάρες. Το πρόβλημα είναι οι παραβατικοί τσαντιρόγυφτοι, το οποίο θα μπορούσε να είναι πολύ μικρότερο, αν ο κάθε μπάτσος δε φιλούσε κατουρημένες ποδιές για να χωθεί σε κάποιο γραφείο με αποτέλεσμα να μη βλέπεις αστυνόμευση έξω ούτε για πλάκα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#548658 την είπες την edit mod σου.... :metalo:
Εικόνα
επόμενη γραμμή παρακαλώ...
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 08 Νοέμ 2018, 17:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#548659 Το προβλημα της παραβατικοτητας των τσιγγανων δεν οφειλεται στους αστυνομικους που ειναι στα γραφεια αλλα στην διοικηση της ΕΛΑΣ που δεν κανει κατι γι' αυτο. Οπως και της πολιτικης ηγεσιας του υπουργειου.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548669
Το πρόβλημα δεν είναι οι Ρομά ως φυλή


Το πρόβλημα είναι οι Ρομά ως ομάδα που θεωρεί ότι πρέπει να είναι εκτός κοινωνικού συνόλου και εκτός νόμου.

Και όταν λέμε εκτός κοινωνικού συνόλου δεν εννοεί κανείς τις πίπες των φλουφλο-αλληλέγγυων της κωλάρας ότι αυτή είναι η κουλτούρα τους αλλά πιο απλά πράγματα.
Επαιτεία με έμβρυο στο ψωφόκρυο --> έγκλημα. Η καριόλα που θέλει να λέγεται μάνα του (αν είναι) στη φυλάκα και το παιδί οπουδήποτε αλλού προκειμένου να σωθεί.
Εξαναγκασμός παιδιών να αφήνουν το σχολείο και να τριγυρνάνε για ψιλο ή χοντρό-κομπίνες (δουλειά) --> σύγχρονο δουλεμπόριο.
Το εμπόριο παιδιών το αφήνω για όποιον άλλο θέλει να σχολιάσει.

Η φυλή είναι κάτι παντελώς άσχετο.

FUN FACT: οι Ρομά που θέλουν να ζουν νόμιμα και να είναι εντός κοινωνικού συνόλου είναι και αυτοί που θέλουν περισσότερο ριζική αντιμετώπιση του προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#548704
Νίκος Παππάς έγραψε:Το προβλημα της παραβατικοτητας των τσιγγανων δεν οφειλεται στους αστυνομικους που ειναι στα γραφεια αλλα στην διοικηση της ΕΛΑΣ που δεν κανει κατι γι' αυτο. Οπως και της πολιτικης ηγεσιας του υπουργειου.

Δηλαδή τι μου λες τώρα; Ότι τα όργανα θέλουν να πάνε να λύσουν το πρόβλημα και δεν τους αφήνει η ηγεσία; :help: :lol:

Οι αστυνομικοί στα γραφεία, μαλώνουν για να πάνε εκεί. Πότε ακούσατε συνδικαλιστές να ζητάνε να βγούνε στη γύρα; Πόσοι αστυνομικοί δεν έχουν βάλει βύσμα να πάνε στα hotspot να παντελονιάζουν τριχίλιαρα; Ποιοι πάνε εθελοντικά περιπολίες; Ειδικά στους γυφτομαχαλάδες; Οι τσαντιρόγυφτοι ψηφίζουν, οι αστυνομικοί δεν ψηφίζουν; Οι Ρομά είναι 200.000 όλοι (με γυναίκες και πάμπολα παιδιά), οι αστυνομικοί 60.000 περίπου αλλά αν βάλουμε οικογένειες και παιδιά (μην πω και συγγενείς) βλέπουμε ότι μιλάμε για ανάλογη πληθυσμιακή άρα και εκλογική δύναμη.

Άρα και επειδή ιτ τέικς του του τάνγκο, οι τσαντιρόγυφτοι θέλουν να μην τους πειράζει κανείς και οι μόνοι αρμόδιοι βάσει νόμου, δεν έχουν την παραμικρή διάθεση να κάνουν κάτι παραπάνω από το να λένε εξυπνάδες στα φόρα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#548714 Corto, ένας μάχιμος αστυνομικός ο οποίος κάνει ολοσωστα την δουλειά του και κάθε φορά συλλαμβάνει τους ίδιους και τους ίδιους, επειδή τα δικαστήρια ή οι Παρασκευοπουλοι τους αφήνουν ελεύθερους, πόσο περιμένεις να αντέξει πριν τα βροντηξει και κοιτάξει να χωθεί σε γραφείο;

Θέματα μισθών, εξοπλισμού κλπ δεν χρειάζεται να πιάσουμε καν, απλά και μόνο το θέμα ψυχολογίας και ηθικού.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#548721 @ Corto Maltese, πες μου τι δουλειά κάνεις να σου φτιάξω και εγώ ένα ανάλογο που θα σε βγάζει τεμπέλη.

Μα καλά τώρα σοβαρολογεις;
Ένας αστυνομικός ή αρχιφύλακας θα λύσει το πρόβλημα; Πιστεύεις ότι στους τσιγγανομαχαλαδες αρκεί ένα περιπολικό για να ελέγξει την παραβατικότητα, ή μήπως πρέπει να πάνε ΕΚΑΜ και αντιτρομοκρατική σε βάση μεγάλης κλίμακας επιχειρήσεων; Ε, αυτή είναι πολιτική απόφαση.


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#548728
Corto Maltese έγραψε:Ποιοι πάνε εθελοντικά περιπολίες; Ειδικά στους γυφτομαχαλάδες;



:lol: :lol: :lol:

Συγγνώμη, μου φάνηκε λίγο αστείο αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#548730
Νίκος Παππάς έγραψε:@ Corto Maltese, πες μου τι δουλειά κάνεις να σου φτιάξω και εγώ ένα ανάλογο που θα σε βγάζει τεμπέλη.

Μα καλά τώρα σοβαρολογεις;
Ένας αστυνομικός ή αρχιφύλακας θα λύσει το πρόβλημα; Πιστεύεις ότι στους τσιγγανομαχαλαδες αρκεί ένα περιπολικό για να ελέγξει την παραβατικότητα, ή μήπως πρέπει να πάνε ΕΚΑΜ και αντιτρομοκρατική σε βάση μεγάλης κλίμακας επιχειρήσεων; Ε, αυτή είναι πολιτική απόφαση.

Το ΕΚΑΜ και η αντιτρομοκρατική ανήκουν στο ΕΣΥ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548735 Η φάση

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#548750 Corto μου κανει εντυπωση που ενω εχεις κακη εμπειρια απο γυφτους απο πρωτο χερι, γραφεις αυτα που γραφεις.

Οποιος αστυνομικος παει στο γυφτομαχαλα και κανει αυτα που πρεπει, αν ζησει, θα εχει και τους γυφτους να τον κυνηγανε και θα ειναι και ρατσιστης κλπ.

Σορρυ αδερφε αλλα αποκαλωντας ρατσιστη οποιον καταδεικνυει το υπαρκτο προβλημα, οχι μονο δεν κανεις καλο, αλλα αντιθετως εξαγνιζεις την εγκληματικοτητα.


@Eddie
Αν πιστευες οτι το grand budapest ειχε αστειες ΦΑΤΣΕΣ, δες εδω Ρουμανους πολιτες (σχετικους με τη συζητηση).

https://youtu.be/5t_sQgUz2xQ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548753
Corto Maltese έγραψε: το οποίο θα μπορούσε να είναι πολύ μικρότερο, αν ο κάθε μπάτσος δε φιλούσε κατουρημένες ποδιές για να χωθεί σε κάποιο γραφείο με αποτέλεσμα να μη βλέπεις αστυνόμευση έξω ούτε για πλάκα.

τώρα σοβαρά έχεις υπόψιν τι πρέπει να κάνει κανείς σε αυτή τη χώρα για να φτάσει να πάει φυλακή (για λίγο)

τι περιμένεις να σου κάνει ο μπάτσος που τους πιάνει, όχι μόνο αυτούς, τον οποιονδήποτε και μετά από λίγο είναι πάλι έξω;

trident1971 έγραψε:Corto μου κανει εντυπωση που ενω εχεις κακη εμπειρια απο γυφτους απο πρωτο χερι, γραφεις αυτα που γραφεις.


ναι σου κάνει καμιά εντύπωση η αριστερή σχιζοφρένεια εσένα, τρολλάρεις τώρα; :lol:

απλά όταν bsod==> φασίστες και επανεκκίνηση από το κουμπί
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#548757 Ρε συ οχι σοβαρα εχει τραβηξει ζορι (νομιζω οι γονεις) τα περιεγραφε εδω σε εκεινο το χωριο που ο τυπος πυροβολησε και πηραν τα σκαγια τη γυφτοπουλα.