Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#548605 Δε ξέρω τι λύση έδωσαν.Μπορεί να τους βάζουν φυλακή ,μπορεί να τους έχουν δώσει σπίτια να μένουν ...Μπορεί να μη τους αφήνουν να κάνουν γκέτο.
Πάντως αυτό το χάλι να κινδυνεύει η ζωή ανθρώπων σε συγκεκριμένα σημεία( όπου μένουν γύφτοι) ,επί δεκαετίες και κανείς να μην ασχολείται δεν υπάρχει αλλού.Ακόμα και η αστυνομία δεν επεμβαίνει γιατί φοβάται...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#548608 Κανεις λαθος! Τα ιδια ακριβως γινονται παντου.

Πχ Στη Ρουμανια επι Τσαουσεσκου και σε πολυκατοικιες τους εβαλαν και τα παιδια να πηγαινουν στα σχολεια τους υποχρεωσαν.
Ολα τα δοκιμασαν και τιποτα απολυτως δεν καταφεραν.
Βρωμα και δυσωδια εκει που εμεναν, τα παιδια μονο σχολειο δεν πηγαιναν και τις...συνηθεις δραστηριοτητες τους συνεχισαν.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#548610 Πες μου που γίνεται να πετάνε κάποιοι πέτρες και λάστιχα στα διερχόμενα αυτοκίνητα και η αστυνομία να παρίσταται και απλά να κοιτάει?
Ούτε καν το δρόμο δεν έκλεισαν...


< A3003 >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#548611 Δε νομίζω ότι η Ρουμανία ειδικά είναι καλό παράδειγμα αντιμετώπισης των γύφτων. Το θέμα είναι τι κάνουν σε πιο εξελιγμένες χώρες.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#548614 Την Ρουμανια την ανεφερα λογω καθεστωτος που μπορουσε να κανει οτι θελει και να δοκιμαζει διαφορους τροπους.


Το θεμα του γκετο ειναι ισως το σημαντικο αλλα ειναι απιστευτα δυσκολο εως ακατορθωτο.
Θελει παρα πολυ χρονο για να δωσει αποτελεσμα (γενιες ισως), αυτοι ομως αυτογκετοποιουνται απο μονοι τους και κανεις δεν τους θελει γειτονες ωστε να βοηθησει στην απογκετοποιηση και την σε βαθος χρονου αλλαγη νοοτροπιας και δικαιως.
Πως θα σου φαινοταν να ειχες γειτονα στη πολυκατοικια που θα μερακλωνε και να εβαζε τερμα μουσικη στις 4:00 ή να πλακωνοταν με την γυναικα του και θα γινοταν πανικος και οταν ερχοταν η αστυνομια που θα την ειδοποιουσαν περιοικοι, μετα το πρωι, εσυ και οι λοιποι γειτονες να βρισκατε τα αυτοκινητα σας γδαρμενα προς...παραδειγματισμο κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#548617
Deleted User 1 έγραψε:Δε νομίζω ότι η Ρουμανία ειδικά είναι καλό παράδειγμα αντιμετώπισης των γύφτων. Το θέμα είναι τι κάνουν σε πιο εξελιγμένες χώρες.
Παιδάκι σε σχολείο έχουν σκοτώσει στη Ρουμανία?

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#548622 @stefan
Στις ανεπτυγμένες χώρες δεν τους έχουν αφήσει να εδραιωθουν..
Η μόνη λύση που εγώ βλέπω είναι η φυλάκιση για τους εκνομους.. Γι αυτό όμως χρειάζεται κάθε Δήμος να έχει κ φυλακές... Άρα δεν γινεται... Είναι τόσοι πολλοί..
Σπίτια τους έχουν δώσει, επιδόματα τα πάντα... Δεν χαμπαριαζουν..

.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548623 Ψηφαλάκια.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#548624 Ποιες ειναι αυτες οι ανεπτυγμενες χωρες (με πολλους ρομα) που δεν τους εχουν αφησει να εδραιωθουν;
Εκτος κι αν μιλαμε για τη Γερμανια και την "τελικη λυση"
Γιατι στην Γαλλια και την Ισπανια τα ιδια περιπου συμβαινουν, οσο κι αν πιστευουμε εμεις οτι ειμαστε οι μοναδικοι!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#548625 Κι Αγγλία τα ίδια χάλια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548629
drdino έγραψε:Κι Αγγλία τα ίδια χάλια.

αγγλία πρέπει να παρτάρει όποιος θέλει όχι μόνο οι ρομά
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#548630 me tosa drogia manmu ola ginontai

Άβαταρ μέλους
By drdino
#548636
QsisVTS έγραψε:
drdino έγραψε:Κι Αγγλία τα ίδια χάλια.

αγγλία πρέπει να παρτάρει όποιος θέλει όχι μόνο οι ρομά
Nope, οι "travellers" είναι περίπτωση από μόνο τους. Αυτό πχ δεν θα μπορούσα να το κάνω εγώ (κατάληψη χώρου, φύγαν κι άφησαν πίσω τους πραμάτια).

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548638 On topic