Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#502981
Geo f1 έγραψε:Οταν κανεις παιδι Γρηγορη μου πηγαινε το στον Χοντο στην ομονοια και μετα πιειτε καφεδακι εκει γυρο.....Μην τον πας στο Σουνιο ομως...

Παιδί δεν έχω, αλλά στο σπίτι και σε γυάλα δεν πρόκειται να το κλείσω.
Εσύ προφανώς θα κάνεις ό,τι νομίζεις. Από εκεί και μετά, είναι παράλογο αυτό που λες, γιατί απλούστατα δεν συμφωνεί με τα νούμερα (που ούτως ή άλλως δεν διαβάζεις).

Ό,τι κάνει εσένα να κοιμάσαι πιο ήσυχος το βράδυ όμως, εγώ δεν λέω κουβέντα.
Σαν άνθρωπος που στο κέντρο πάντως πηγαίνω κατεξοχήν το βράδυ για βολτούλα και ποτάκι, απλώς σου λέω πως η εικόνα που έχεις , δεν ισχύει. Και έχω περάσει πάρα πολλές φορές και από την Ομόνοια και από παντού, κανείς δεν με πείραξε. Παλιότερα, η πλατεία Βικτωρίας και κάποιες άλλες γειτονιές, ήταν λίγο πιο ζόρικη φάση ομολογώ.
Τώρα, το μόνο που θα σου χαλάσει την βόλτα είναι οι αρκετοί άστεγοι. Δεν πειράζουν ούτε μύγα, αλλά όσο να 'ναι, δεν είναι όμορφο το ντεκόρ.

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By 224v
#502989 Μια Κυριακη απόγευμα φαγαμε στο Διπορτο πισω από την Δημαρχια στην Σωκρατους με θεατρου γωνια... στις 7 που τελειωσαμε περπατήσαμε την Σωκρατους μεχρι την Βικτωριας που είχαμε παρκαρει... ηταν σαν να διεσχισα μια γειτονια ξενης χωρας!!! από τα ατομα που συναντησα + Τα "κορίτσια" στις πιατσες εκει.. ημουνα με την γυναικα μου και το καναμε πλακα... Δεν ενοιωσα κανενα κινδυνο η απειλη... αλλα το σκηνικο ηταν διαφορετικο από αλλα μερη στην Αθηνα... οποτε βρισκω ευκαιρια την κανω αυτή τη βολτα...πλεον
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#502997
markvag έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Αυτό το πραγμα που λεμε για κατι που γινεται σημερα, να το γυρναμε ότι γινοταν και παλια δεν μπορω να το καταλαβω.
Οκ γινοταν.
Γιατι δεν σταματάει τωρα? Που γινεται ο κακος χαμος? Που κάθε μερα ακούγονται τοσα?
Ποσο προκλητικη είναι αυτή συμπεριφορά απενταντι στους ανυπεράσπιστους πολιτες?


Καλό είναι να μην στηρίζουμε τις απόψεις μας, ιδίως σε τόσο ευαίσθητο ζήτημα, στο τι ακούμε από εδώ κι εκεί, αλλά στην πραγματικότητα (ή απ' ευθείας από την πηγή), που δεν είναι και τόσο χάλια... Σαν γενική εικόνα βλέπω μία μικρή μείωση ή μικρή αύξηση στις διάφορες κατηγορίες...

Το σωφρονιστικό σύστημα είναι προφανώς ένας μεγάλος ασθενής, όπως και η δικαιοσύνη και είναι δικαιολογημένα τα αισθήματα του στυλ "τους πιάνουν και μετά τους βγάζουν", αλλά η εικόνα της εγκληματικότητας στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο χάλια όσο θέλουν κάποιοι να την εμφανίζουν. Και τα τελευταία χρόνια (ασχέτως κυβέρνησης) τα νούμερα έχουν την ίδια τάση (ελαφρά μείωση).


224v έγραψε:Μερικες φυλακες φτιγμενες με ΣΔΙΤ μια χαρα θα απεδιδαν για την οικονομια της χωρας μας... Και μετα που ολοι θα μπουν σε ταξη (λεμε και καμια μακακια) θα τις μετατρέψουμε σε γηροκομια για τους ηλικιωμένους και μη εχοντες συνταξιούχους...


Ιδιωτικές φυλακές;;; καταπληκτική ιδέα... Εξάλλου, δουλεύει καλά, όπου έχει εφαρμοστεί...

NOT




:help:



QsisVTS έγραψε:το να έχεις ως μαξ τα 25 χρόνια ο,τι και να κάνεις δεν με βρίσκει σύμφωνο ειδικά όταν στη πράξη είναι πολύ λιγότερα



Ναι, γιατί είναι γνωστό πως αυτό δεν αποδίδει... Ούτε μία διαφορετική προσέγγιση από αυτήν της τιμωρίας που εφαρμόζουμε εμείς και είναι τόσο αποτελεσματική... :roll:


Μην μου αρχίσετε "αυτά δεν δουλεύουν εδώ, κτλ", αν δεν έχετε δεδομένα παρακαλώ! :protest:



Τωρα γιατι βαζεις λινκ που λενε οτι οι αλεπουδοί ειναι πρωτοποροι στα διαφορα εγκληματα και με φουντωνεις? :x
Btw οι γυφτοι θεωρουνται ημεδαποι. :s_howdy

Το σημαντικο δεν ειναι αν δουλευει το max 25 χρονια φυλακη, αν σπουδαζουν κλπ. Στην τελικη ας σπουδασουν, αν και διαφωνω καθετα.
Το σημαντικο ειναι να τους αφαιρεθει το δικαιωμα να ξανακανουν αυτο που εκαναν, να στερηθουν αυτο που οι αλλοι απολαμβανουν, επειδη ακριβως πηραν
αποφαση να μη σεβαστουν τη ζωη ή την περιουσια ή την ελευθερια των συνανθρωπων τους, οι δε βαριες περιπτωσεις "bye bye". Ποιο ειναι το πραγματικο οφελος στην κοινωνια αν βγει ο Μπρειβικ στα 21 χρονια ή τελικα βρεθει να σουλατσαρει εξω ο Βλαστος?



@geakos
Λεγε τετοια και θα σου κανουν εξορκισμο, θα νομιζουν οτι μπηκα μεσα σου. Ασχετα αν εχεις δικιο.


Λοιπον εγω κανω βολτα στο Ζεφυρι τα βραδια, δεν τρεχει καστανο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#503018 “Vor V Zakone” - Στα χέρια της ΕΛ.ΑΣ. ο “Εσκομπάρ της Ευρώπης”

Τα δικά μας τα παιδιά... Στην Ελλάδα μόνον για ληστείες κτλ κτλ. Μην μου πείτε ότι γίνονταν τέτοια πριν ανοίξουν τα σύνορα διάπλατα γιατί θα είναι ψέμα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#503031
Geo f1 έγραψε:Δεν χωρανε μωρε τα κακομοιρα οποτε ας τους βγαλουμε εξω...Χυμα ετσι..
Στα παπαρια μου. Ας τους στιβαξουν 10-10 στα κελλια!!! Να τους πετανε και καμια φρατζολα ψωμι και ας ζησουν ετσι. Αν και τοτε δεν χωρανε ας τους βγαλουν ολους μαζι στο προαυλιο να φαγωθουν μονοι τους και να τους θαψουν εκει πισω.
)


Έχετε καταλάβει ποιο υποτίθεται είναι το νόημα της φυλακής σε μια πολιτισμένη κοινωνία?
Σκοπός θεωρητικά είναι η επανένταξη και όχι να μπουν σε.ενα κολαστήριο και να θαφτούν εκεί μέσα.
Καποιες φορές τρομαζω με τέτοιες μισαλλοδοξες απόψεις και ποσο εύκολα εκφράζονται.

< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#503038
kovathe έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Δεν χωρανε μωρε τα κακομοιρα οποτε ας τους βγαλουμε εξω...Χυμα ετσι..
Στα παπαρια μου. Ας τους στιβαξουν 10-10 στα κελλια!!! Να τους πετανε και καμια φρατζολα ψωμι και ας ζησουν ετσι. Αν και τοτε δεν χωρανε ας τους βγαλουν ολους μαζι στο προαυλιο να φαγωθουν μονοι τους και να τους θαψουν εκει πισω.
)


Έχετε καταλάβει ποιο υποτίθεται είναι το νόημα της φυλακής σε μια πολιτισμένη κοινωνία?
Σκοπός θεωρητικά είναι η επανένταξη και όχι να μπουν σε.ενα κολαστήριο και να θαφτούν εκεί μέσα.
Καποιες φορές τρομαζω με τέτοιες μισαλλοδοξες απόψεις και ποσο εύκολα εκφράζονται.

< >


Η μισαλλοδοξια ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που νομιζεις και δεν κολλαει σε αυτο που ειπες. :rtfm:

Για τα υπολοιπα, οι θεωριες φανταστικες ειναι, αλλα παραμενουν θεωριες και εγω τρομαζω με την ελαφροτητα της σκεψης καποιων.

Προτιμω αυτος που μπουκαρε και ελιωσε στο ξυλο ή βασανισε ή σκοτωσε τη μανα καποιου για να της παρει τη συνταξη να σαπισει στη φυλακη, απο την πιθανοτητα να εχει "θεωρητικα σωφρονιστει" ή να βγει επειδη εχει στριμωξιδι.... και βγαινοντας να δειρει/βασανισει/σκοτωσει και τη δικια μου.
Οταν ηταν η ωρα, ηξερε τη ζημια που θα προξενουσε, αλλα σκεφτηκε την παρτη του και εγραψε εμπρακτως στα παπαρια του το κοινωνικο συνολο. Η σειρα των υπολοιπων τωρα να σκεφτουν τη δικια τους. Ας κατσει μεσα να εμπεδωσει.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#503039 Πάντα μου έκανε αλγεινή εντύπωση η διαφωνία με τις ανθρώπινες συνθήκες στις φυλακές, τη δυνατότητα σπουδών κτλ.

@ Τράϊντεντ, recidivism το λένε κι όλα τα παιδάκια κλαίνε.

Causes
It has long been suggested[by whom?] that corrections policies have ignored the difficulties faced by offenders who reenter society. For example, a 2011 study found that harsh prison conditions, including isolation, tended to increase recidivism, though none of these effects was statistically significant.[49] Various researchers have noted that prisoners are stripped of civil rights and are reluctantly absorbed into communities - which further increases their alienation and isolation. Other contributors to recidivism include the difficulties released offenders face in finding jobs, in renting apartments or in getting education. Owners of businesses will often refuse to hire a convicted felon and are at best hesitant, especially when filling any position that entails even minor responsibility or the handling of money (note that this includes most work), especially to those convicted of thievery, such as larceny, or to drug addicts.[41] Many leasing corporations (those organisations and/or people who own and rent apartments) as of 2017 routinely perform criminal background checks and disqualify ex-convicts. (However, especially in the inner city or in areas with high crime rates, lessors may not always apply their official policies in this regard. When they do, apartments may be rented by someone other than the occupant.) People with criminal records report difficulty or inability to find educational opportunities, and are often denied financial aid based on their records. In the United States of America, those found guilty of even a minor misdemeanor (in some states, a citation offense, such as a traffic ticket)[citation needed] or misdemeanour drug offence (e.g. possession of marijuana or heroin) while receiving Federal student aid are disqualified from receiving further aid for a specified period of time.[50]

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#503041
Geo f1 έγραψε:Δεν χωρανε μωρε τα κακομοιρα οποτε ας τους βγαλουμε εξω...Χυμα ετσι..
Στα παπαρια μου. Ας τους στιβαξουν 10-10 στα κελλια!!! Να τους πετανε και καμια φρατζολα ψωμι και ας ζησουν ετσι. Αν και τοτε δεν χωρανε ας τους βγαλουν ολους μαζι στο προαυλιο να φαγωθουν μονοι τους και να τους θαψουν εκει πισω.

Τα νουμερα δεν μου λενε τπτ Μαρκο μου. Εγω ξερω πως αν θελω το Σαββατο το απογευμα να παρω την οικογενια να δουμε πχ την παλια Αθηνα (ομονοια-Αθηνας κλπ) απλα δεν μπορω.
Αν μεθαυριο κλεισει καποιος την πιλωτη σου και στα νευρα βγαλει μαχαιρι και σε σκοτωσει, και τον βγαλουν εξω στα 10-12 χρονια να δω πως θα νιωσουν τα παιδια και η γυναικα σου. (τυχαιο παραδειγμα μην παρεξηθεις)


:dizzy:


Σε τι γκέτο έφερες τα παιδιά σου Νίκο Τσιαμτσίκα ? :lipsealed:

Η Αθήνα με τα καλά και τα άσχημά της είναι -ακόμα- μια ασφαλή πόλη.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#503045 Εχω καιρο να κατεβω...Για να το λετε ετσι είναι....Και όλα αυτά που ακουμε καθημερινα, είναι μεμονομενα περιστατικα.
Η κακια ωρα μωρε.

Εδώ ο άλλος είναι στο εξωτερικο ας πουμε και μιλαει...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#503048 Ψυρρη και Ομονοια παιζει να χω παει περισσοτερες φορες απο σενα ματακια μου :lol:

Συντονισου στο σκαι εσυ και μεινε μακρυα απ αυτα τα μερη :superman:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#503052
kovathe έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Δεν χωρανε μωρε τα κακομοιρα οποτε ας τους βγαλουμε εξω...Χυμα ετσι..
Στα παπαρια μου. Ας τους στιβαξουν 10-10 στα κελλια!!! Να τους πετανε και καμια φρατζολα ψωμι και ας ζησουν ετσι. Αν και τοτε δεν χωρανε ας τους βγαλουν ολους μαζι στο προαυλιο να φαγωθουν μονοι τους και να τους θαψουν εκει πισω.
)


Έχετε καταλάβει ποιο υποτίθεται είναι το νόημα της φυλακής σε μια πολιτισμένη κοινωνία?
Σκοπός θεωρητικά είναι η επανένταξη και όχι να μπουν σε.ενα κολαστήριο και να θαφτούν εκεί μέσα.
Καποιες φορές τρομαζω με τέτοιες μισαλλοδοξες απόψεις και ποσο εύκολα εκφράζονται.

< >


Η ευκολια εγκειται οτι δεν ξερουμε ουτε καν υποψιαζομαστε τη ζωη εντος της φυλακης.Αν υπηρχε περιπτωση να ζησουμε τη βδομαδα η τη μερα ενος βαρυποινιτη μαλλον θα ειχαμε διαφορετικη γνωμη......
Άβαταρ μέλους
By markvag
#503057
xenos έγραψε:Εικόνα :whistlink:


Δεν το έπιασα;;; Πως ακριβώς ένα αυστηρότερο σωφρονιστικό σύστημα θα αποτρέψει τρελούς σαν τον Μπρέηβικ να σφάξουν κόσμο;;; :dizzy:

Και πως αυτό το ένα περιστατικό κάνει τη Νορβηγία μη ασφαλή χώρα;;; :hmmm: Πόσα mass shootings έχει η Νορβηγία; Πόσους φόνους; Πόσους βιασμούς;; Είναι συνηθισμένο φαινόμενο εκεί;


QsisVTS έγραψε:
αν είναι αυξημένη, τότε η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα είναι απλή.. η φτώχεια φέρνει εγκληματικότητα



Αν έβλεπες τα στοιχεία που παρέθεσα, θα έβλεπες πως η εγκληματικότητα μειώνεται τα τελευταία χρόνια. Επιπλέον, από άλλα δεδομένα που έχω παραθέσει παλιότερα, βγαίνει το συμπέρασμα (όχι δικό μου, πχ ο ΟΑΣΑ το έβγαλε, μετά από μελέτη στοιχείων δεκαετιών από τις χώρες μέλη του) πως ένας σημαντικός παράγοντας που ωθεί στο έγκλημα είναι η κοινωνική ανισότητα. Όχι μόνο η φτώχεια, αλλά η ανισότητα.


Geo f1 έγραψε:
Τα νουμερα δεν μου λενε τπτ Μαρκο μου. Εγω ξερω πως αν θελω το Σαββατο το απογευμα να παρω την οικογενια να δουμε πχ την παλια Αθηνα (ομονοια-Αθηνας κλπ) απλα δεν μπορω.


:dizzy: Τι εννοείς;;; Σου απέδειξα πως είσαι ασφαλέστερος. Εσύ φοβάσαι περισσότερο. Για σκέψου λίγο που οφείλεται αυτό... Μήπως στο ότι τρώμε στη μάπα έναν τόνο τρομολαγνίας από τα όποια μέσα ενημέρωσης;;; Μήπως γιατί το να βγει ένα δελτίο ειδήσεων και να πει "Σήμερα δεν έγινε τίποτα στην Ομόνοια" ρίχνει την τηλεθέαση (ή τα κλικ στα ιντερνετικά), ενώ το να κάνουν εκτεταμένα ρεπορτάζ στα εγκλήματα που γίνονται ανεβάζουν τα νούμερα;;; :s_wink Για σκέψου λοιπόν γιατί ο φόβος σου αυξάνεται, τη στιγμή που ο λόγος για να φοβάσαι μειώνεται... :s_wink

Το επιχείρημα "τα νούμερα δεν μου λένε τίποτα" απλά δεν είναι επιχείρημα. Μπορεί κάποιος να επιλέγει να αγνοεί την πραγματικότητα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η πραγματικότητα αλλάζει. Τα νούμερα αντανακλούν την πραγματικότητα. Αν διαφωνείς με τα νούμερα που δίνει η αστυνομία, να το συζητήσουμε, αν μου φέρεις άλλα ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Αν διαφωνείς επειδή απλά επέλεξες, λυπάμαι, δεν μπορώ να συζητήσω! :)



trident1971 έγραψε:
Τωρα γιατι βαζεις λινκ που λενε οτι οι αλεπουδοί ειναι πρωτοποροι στα διαφορα εγκληματα και με φουντωνεις? :x
Btw οι γυφτοι θεωρουνται ημεδαποι. :s_howdy


Νομίζω πως σε αυτά έχω απαντήσει ήδη εκτεταμένα. Και με στοιχεία. Φέρε μου στοιχεία που να λένε άλλα πράγματα και να συζητήσουμε. Μέχρι τότε, δεν βλέπω αντικείμενο κουβέντας.

trident1971 έγραψε:Το σημαντικο δεν ειναι αν δουλευει το max 25 χρονια φυλακη, αν σπουδαζουν κλπ.


:dizzy: Το σημαντικό δεν είναι να είμαστε όλοι ασφαλέστεροι;;;

trident1971 έγραψε: Ποιο ειναι το πραγματικο οφελος στην κοινωνια αν βγει ο Μπρειβικ στα 21 χρονια ή τελικα βρεθει να σουλατσαρει εξω ο Βλαστος?


Το σημαντικό είναι πως η Νορβηγία έχει το χαμηλότερο ποσοστό εγκληματιών που ξαναεγκληματούν (πρακτικά ανύπαρκτο). Δεν σου αρκεί; Δεν σου αρκεί πως οι φυλακές τους αντί για να είναι το μεγάλο σχολείο της εγκληματικότητας είναι τρόπος για να ΜΗΝ ξαναεγκληματίσουν οι φυλακισμένοι;; Δεν σου αρκεί πως όπου ακολουθείται η τιμωρητική προσέγγιση τόσο η εγκληματικότητα είναι περισσότερη, όσο και το % των πρώην κρατουμένων που ξαναεγκληματούν είναι τεράστιο;



trident1971 έγραψε:Για τα υπολοιπα, οι θεωριες φανταστικες ειναι, αλλα παραμενουν θεωριες και εγω τρομαζω με την ελαφροτητα της σκεψης καποιων.



Ποιες θεωρίες;;; Μιλάμε για ζωντανό παράδειγμα που δουλεύει πάρα πολύ καλά και που το ακολουθούν και άλλοι (πχ Ολλανδία) με τα ίδια καλά αποτελέσματα. Μιλάμε για περιπτώσεις χωρών που αντί να σκέφτονται να χτίσουν μερικές φυλακές ακόμα, σκέφτονται το πως θα αξιοποιήσουν τις φυλακές που έχουν, μιας και δεν τις χρειάζονται πλέον... Χώρια την επιστημονική έρευνα που τα υποστηρίζει (που φυσικά δεν βγαίνει από 10 παπάρες που κάθονται σε ένα γραφείο και μυρίζουν τα δάχτυλά τους)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503058 Δεν μας ενδιαφέρουν οι παραπομπές, τα στοιχεία και τα νούμερα. :rtfm:
Θα τα εξηγήσω εγώ ΟΛΑ, όμορφα κι απλά:
-Σχεδόν όλα τα εγκλήματα γίνονται από αλλοδαπούς. :s_yes
-Αν κάποια γίνονται από ημεδαπούς, αυτοί είναι γύφτοι (sic). :s_yes
-Αν κάποιος καταδικαστεί για οποιοδήποτε έγκλημα, καλό θα ήταν να μείνει για πάντα στην φυλακή για να μην ενοχλεί. :thumbsup:
-Αν χρειαστούμε πολλές φυλακές, να τις φτιάξουμε και να τις πληρώσουμε όπως πληρώνουμε πχ την ΕΡΤ. Να πολλαπλασιάσουμε τους εγκλειστους, η ησυχία μας αξίζει τα έξοδα και είναι βέβαιο πως κατόπιν αυτού, το έγκλημα θα σταματήσει, αφού ο άλλος θα το σκεφτεί διπλά και τριπλά να εγκληματήσει. :s_yes
-Φυλακές μπορούμε να χτίσουμε εύκολα. Θα τις χτίσουν οι εργολάβοι που τώρα τελείωσαν τους δρόμους και κατόπιν θα τους νοικιάσουν με ένα πολύ προσιτό αντίτιμο. Ιδανικά, στο αντίτιμο μπορούν να συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα σίτισης των κρατουμένων, σε ένα λογαριασμό όλα, όμορφα και νοικοκυρεμένα. Αυτό θα ανοίξει το δρόμο και για ιδιωτικές φυλακές (όταν η χωρα επιτέλους προοδεύσει) κάτι που θα απογειώσει την ασφάλεια των πολιτών και θα συντρίψει την εγκληματικότητα. Είναι φανερό γιατί δεν το κάνουν οι κυβερνώντες, προφανώς θέλουν να βολεύουν τους δικούς τους στην αστυνομία. :rtfm:
-Η εγκληματικότητα πήρε τα πάνω της από την στιγμή που ανοίξαμε τα σύνορα. Ως γνωστόν, πριν τα σύνορα ήταν κλειστά και δεν περνούσε τίποτε. Καθόλου τυχαία που ακόμη και το κουνούπι του Νείλου, ήρθε τα τελευταία χρόνια, είχατε ακούσει εσείς πριν τέτοιο πράγμα; :s_no
-Γενικώς όσο πιο παλιά, τόσο πιο καλά. Τα νούμερα δεν το δείχνουν αυτό, αλλά ως γνωστόν τα νούμερα τα πειράζουν. Μόνον τα νούμερα που μας αρέσουν είναι απείραχτα. :tomato:
-Η ανομία που επικρατεί τα τελευταία χρόνια, είναι γιατί κυβερνάει η ΠΦΑ και ΔΦΑ. Είναι γνωστόν πως αυτοί είναι όλοι αναρχικοί, αντιεξουσιαστές και άπλυτοι. Προς επίρρωσιν αυτού, κοτζάμ πρωθυπουργός και δεν φοράει γραβάτα. Ο Ρουβίκωνας κάνει τσάρκες και δεν κάνει κανείς τίποτε. Πρέπει κάποιους τέτοιους να τους βάζουν στην φυλακή να σαπίσουν.
-Είχαμε πριν μια Χρυσή Αυγή που προστάτευε τις γριούλες στις γειτονιές, και οι προδότες πολιτικοί και δικαστές, θέλουν να τους βγάλουν παράνομους. Μέχρι και φόνο προβοκάτσια φόρτωσαν σ' αυτό το καλό παιδί τον Ρουπακιά, που τις ελεύθερες ώρες τους πήγαινε γριούλες στα ΑΤΜ και περιπολούσε στις λαϊκές μην βρεθούν μετανάστες. :s_hang
-Τα Εξάρχεια είναι χώρος που γίνονται αίσχη. Δεν μπορείς να περάσεις. Τι κάνει το Κράτος; :s_shout
-Δίπλα από τα Εξάρχεια, έχει μετανάστες (λάθρο φυσικά), έχει φτωχούς, έχει άστεγους. Σίγουρα κάποια από αυτά είναι παράνομα, ας χτίσουμε κι άλλες φυλακές, δεν είναι δυνατόν να περπατάς και να βλέπεις αυτά τα πράγματα. Σου χαλάει την διάθεση. :rant:
-Κάποτε κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα, τώρα δεν τολμάς να το κάνεις, πάλι καλά που έχουμε και air-condition. Αν ανοίξεις παράθυρα, θα μπουν κουνούπια του Νείλου, διαρρήκτες (αλλοδαποί ή γύφτοι), αρρώστιες (από τα παιδιά των προηγούμενων που δεν κάνουν εμβόλια), και πολλά άλλα κακά. :s_hang

Γενικώς, πρέπει επιτέλους να μπει ένα τέλος στην γενικευμένη ανομία (#anomia) και όσοι ενοχλούν εμάς, τους λευκούς, πραγματικούς Έλληνες, να φύγουν. Άλλοι για τις χώρες τους, άλλοι για τις φυλακές, άλλοι κάπου αλλού. Σίγουρα όχι εδώ όμως, ΔΕΝ τους θέλουμε, μας ενοχλούν. Είναι κλέφτες, εγκληματίες, βρώμικοι και φτωχοί. Είμαι βέβαιος πως ούτε λογαριασμό στην τράπεζα δεν έχουν, δεν έχουν καμία θέση ανάμεσά μας. :s_yes