Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#317088
Zorz έγραψε: Κατά δεύτερο λόγο, αυτό που σου είπε είναι το Secondary Security Screening Selection και τυπώνεται πάνω στο boarding pass, δεν έχει καμιά δουλειά το διαβατήριο με αυτό:

Εικόνα


been through that.

16 χρονώνε αμούστακο αγόρι το σωτήριο έτος 2004, με γδύσανε τελείως , γιατί το ssss βγήκε "randomly" στο check in.
Προφανώς εκεί στον νότο που ήμουν, δεν είχαν ματαξαναδεί Ελληνικό διαβατήριο και με έστειλαν συστημένο στην TSA.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#321467
gianik έγραψε:http://www.newsit.gr/egklhma/O-rolos-toy-gnostoy-epixeirimatia-sto-syndikato-tis-mafias-O-aporos-Vasilias-o-Mpilias-kai-o-Kastoras/670462


Και αστυνομικοί στο κύκλωμα; Πέφτω από τα σύννεφα. Εγώ νόμιζα ότι απλά το 99% των μάχιμων έχει 20 βαθμούς μυωπία, στραβισμό, γλαύκωμα, τύφλωση και τους δυσκολεύουν και τα oakley τα αντιθραυσματικά, οπότε γι' αυτό βλέπουν μόνο τα ακράνωτα παπάκια και την υπόλοιπη ώρα βρίσκονται από . σε Everest και πίσω*.

Πέρα από την πλάκα τώρα. Είναι δεδομένο ότι υπάρχουν 3 σημεία που χρειάζονται να σημειωθούν:

1. Χωρίς κάλυψη ΕΛ.ΑΣ. τέτοιες δουλειές δεν μπορούν να γίνουν.

2. Η ΕΛ.ΑΣ. καλύπτει παρανομίες για να πιάσει άλλες παρανομίες. Κάνουν τα στραβά μάτια στον "νονό" κι αυτός τους δίνει μερικούς κατώτερους ή ανταγωνιστές για να μην υπάρχουν και παράπονα για αδράνεια.

3. Είναι πρώτη φορά στην χώρα που έχουμε εγκληματική οργάνωση δομημένη: α) κυρίως φυλεκτικά, β) σε τόσο μεγάλους αριθμούς και εξάπλωση. Ίσως η άλλη ομάδα με τους Αλβανούς και Γεωργιανούς (κυρίως) που έμπαιναν σε σπίτια να πλησίαζε σε αριθμούς και οργάνωση, αλλά δεν νομίζω να είναι στο ίδιο επίπεδο εξάπλωσης.

* Είμαι με την γυναίκα στον Πειραιά για δουλειές πριν 1 μήνα περίπου. Είναι ωραίο βραδάκι, σχετικά δροσιά κτλ. 4 ΔΙΑΣ δίπλα στο Δημαρχείο τρώνε και πίνουν. Μέτρα, της λέω, και θα δεις στο τέλος. Πιο κάτω 2 από Δημοτική Αστυνομία. Κατεβαίνουμε την Σωτήρος Διός και βλέπουμε άλλους 2 της Δημοτικής και άλλους 4 της ΔΙΑΣ. Λίγο πιο κάτω ένα Xsara βοηθάει στο δύσκολο έργο της απαλλαγής των Everest από τα περιττά σάντουιτς. Μιλάμε για 14 άτομα που αντί να κινούνται στους δρόμους έτρωγαν και έπιναν μπροστά στα μάτια του κόσμου. Κανείς δεν αντιδρά (μόνον εγώ), κανείς δεν λέει τίποτε και υποψιάζομαι, από τον τρόπο που μιλούσε και λειτουργούσε, ότι ο ένας έπαιρνε και κάτι ψιλά**. Μετά από ώρα, αφού τελείωσαν οι αστυνομικοί από τα σουβλάκια, ήρθε η Δημοτική Αστυνομία (τους πέτυχα στην επιστροφή μου) η οποία, προφανώς, του έκοψε ένα μικρό πρόστιμο για τα μάτια του κόσμου... και μετά πήραν τα σουβλάκια τους από τον ίδιο...!!! Είχαμε κάτσει με την γυναίκα σε ένα παγκάκι και βλέπαμε το θέαμα. Η κακόμοιρη δεν φανταζόταν ότι υπάρχει τόση διαφθορά στην κοινωνία***.

** Πριν κάτι χρόνια, μπροστά στα μάτια μου, έρχεται η ΕΛ.ΑΣ. να ελέγξει μαγαζιά σε μια περιοχή. Βγαίνει ο πορτιέρης ενός καταστήματος, τους δίνει έναν φάκελο (μπροστά μου ξαναγράφω) και αυτοί φεύγουν. Μόλις απομακρύνεται το περιπολικό πάλι τέρμα η μουσική. Το αυτό το έχω δει και σε γνωστό μαγαζί στο λιμάνι του Πειραιά (βλ. Shisha) πάλι μπροστά στα μάτια μου. Με εμπιστεύονταν, βλέπεις, οπότε δεν ντρέπονταν να τα κάνουν μπροστά μου. Πού να ήξεραν ότι ένας από τους μπράβους ήταν της ΕΛ.ΑΣ. και ήταν στο ΑΤ που ήταν Δκτης ο πατέρας μου... γέλια να δεις όταν με είδε μια μέρα στο Τμήμα να μπαίνω στο γραφείο του Δκτη... έμεινε με το στόμα ανοιχτό ο τύπος... ο "καλός με τους καλούς, κακός με τους κακούς"...

*** Γνωστό το περιστατικό με τον Δκτη ΑΤ και τις μιλημένες εφόδους που, όπως αποδείχθηκε, καρφώνονταν από τον ίδιο τον κ. (ΚΥΡΙΟΣ με κεφαλαία) Εισαγγελέα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#321525
Συγκλονισμένη είναι η τοπική κοινωνία του Βόλου από τις αποκαλύψεις για σεξουαλική κακοποίηση 10χρονου μαθητή από τρεις ανήλικους συμμαθητές του. Μετά το πρώτο σοκ, έρχονται στο προσκήνιο νέα ανατριχιαστικά στοιχεία για τις στιγμές του μαρτυρίου και τις αντιδράσεις που ακολούθησαν. Ο πατέρας του 10χρονου κατήγγειλε στις 26 Οκτωβρίου στο Αστυνομικό Τμήμα ότι δύο αγόρια και ένα κορίτσι, συμμαθητές του γιου του, τον κακοποίησαν σεξουαλικά με αιχμηρό αντικείμενο μέσα στο σχολείο, στην περιοχή του Βόλου. Ο πατέρας που είναι φρουρός βουλευτή, είπε στην εφημερίδα Freddo πως ''έχω κλονιστεί και είμαι στο κρεβάτι με χάπια''. Ο μικρός μαθητής εξετάστηκε από ιατροδικαστή και παιδοχειρουργό στη Λάρισα, όπου και διαπιστώθηκε η κακοποίησή του. Σύμφωνα με πληροφορίες, οι ανήλικοι δράστες χρησιμοποίησαν κατσαβίδι. Κρατούσαν το 10χρονο παιδί που καλούσε μάταια σε βοήθεια. Ο φάκελος με το αποτέλεσμα της ιατροδικαστικής εξέτασης, βρίσκεται από προχθές, Τετάρτη, στην Εισαγγελία Βόλου.


Τι ειναι αυτα ρε????
:dizzy:

http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/V ... toy/670497
Άβαταρ μέλους
By gianik
#321535
pipinos1976 έγραψε:
gianik έγραψε:http://www.newsit.gr/egklhma/O-rolos-toy-gnostoy-epixeirimatia-sto-syndikato-tis-mafias-O-aporos-Vasilias-o-Mpilias-kai-o-Kastoras/670462


Και αστυνομικοί στο κύκλωμα; Πέφτω από τα σύννεφα. Εγώ νόμιζα ότι απλά το 99% των μάχιμων έχει 20 βαθμούς μυωπία, στραβισμό, γλαύκωμα, τύφλωση και τους δυσκολεύουν και τα oakley τα αντιθραυσματικά, οπότε γι' αυτό βλέπουν μόνο τα ακράνωτα παπάκια και την υπόλοιπη ώρα βρίσκονται από . σε Everest και πίσω*.

Πέρα από την πλάκα τώρα. Είναι δεδομένο ότι υπάρχουν 3 σημεία που χρειάζονται να σημειωθούν:

1. Χωρίς κάλυψη ΕΛ.ΑΣ. τέτοιες δουλειές δεν μπορούν να γίνουν.

2. Η ΕΛ.ΑΣ. καλύπτει παρανομίες για να πιάσει άλλες παρανομίες. Κάνουν τα στραβά μάτια στον "νονό" κι αυτός τους δίνει μερικούς κατώτερους ή ανταγωνιστές για να μην υπάρχουν και παράπονα για αδράνεια.

3. Είναι πρώτη φορά στην χώρα που έχουμε εγκληματική οργάνωση δομημένη: α) κυρίως φυλεκτικά, β) σε τόσο μεγάλους αριθμούς και εξάπλωση. Ίσως η άλλη ομάδα με τους Αλβανούς και Γεωργιανούς (κυρίως) που έμπαιναν σε σπίτια να πλησίαζε σε αριθμούς και οργάνωση, αλλά δεν νομίζω να είναι στο ίδιο επίπεδο εξάπλωσης.

* Είμαι με την γυναίκα στον Πειραιά για δουλειές πριν 1 μήνα περίπου. Είναι ωραίο βραδάκι, σχετικά δροσιά κτλ. 4 ΔΙΑΣ δίπλα στο Δημαρχείο τρώνε και πίνουν. Μέτρα, της λέω, και θα δεις στο τέλος. Πιο κάτω 2 από Δημοτική Αστυνομία. Κατεβαίνουμε την Σωτήρος Διός και βλέπουμε άλλους 2 της Δημοτικής και άλλους 4 της ΔΙΑΣ. Λίγο πιο κάτω ένα Xsara βοηθάει στο δύσκολο έργο της απαλλαγής των Everest από τα περιττά σάντουιτς. Μιλάμε για 14 άτομα που αντί να κινούνται στους δρόμους έτρωγαν και έπιναν μπροστά στα μάτια του κόσμου. Κανείς δεν αντιδρά (μόνον εγώ), κανείς δεν λέει τίποτε και υποψιάζομαι, από τον τρόπο που μιλούσε και λειτουργούσε, ότι ο ένας έπαιρνε και κάτι ψιλά**. Μετά από ώρα, αφού τελείωσαν οι αστυνομικοί από τα σουβλάκια, ήρθε η Δημοτική Αστυνομία (τους πέτυχα στην επιστροφή μου) η οποία, προφανώς, του έκοψε ένα μικρό πρόστιμο για τα μάτια του κόσμου... και μετά πήραν τα σουβλάκια τους από τον ίδιο...!!! Είχαμε κάτσει με την γυναίκα σε ένα παγκάκι και βλέπαμε το θέαμα. Η κακόμοιρη δεν φανταζόταν ότι υπάρχει τόση διαφθορά στην κοινωνία***.

** Πριν κάτι χρόνια, μπροστά στα μάτια μου, έρχεται η ΕΛ.ΑΣ. να ελέγξει μαγαζιά σε μια περιοχή. Βγαίνει ο πορτιέρης ενός καταστήματος, τους δίνει έναν φάκελο (μπροστά μου ξαναγράφω) και αυτοί φεύγουν. Μόλις απομακρύνεται το περιπολικό πάλι τέρμα η μουσική. Το αυτό το έχω δει και σε γνωστό μαγαζί στο λιμάνι του Πειραιά (βλ. Shisha) πάλι μπροστά στα μάτια μου. Με εμπιστεύονταν, βλέπεις, οπότε δεν ντρέπονταν να τα κάνουν μπροστά μου. Πού να ήξεραν ότι ένας από τους μπράβους ήταν της ΕΛ.ΑΣ. και ήταν στο ΑΤ που ήταν Δκτης ο πατέρας μου... γέλια να δεις όταν με είδε μια μέρα στο Τμήμα να μπαίνω στο γραφείο του Δκτη... έμεινε με το στόμα ανοιχτό ο τύπος... ο "καλός με τους καλούς, κακός με τους κακούς"...

*** Γνωστό το περιστατικό με τον Δκτη ΑΤ και τις μιλημένες εφόδους που, όπως αποδείχθηκε, καρφώνονταν από τον ίδιο τον κ. (ΚΥΡΙΟΣ με κεφαλαία) Εισαγγελέα.

Ευχαριστώ.



Pipinos 1976 , επειδή βλέπω έχεις πολλές εμπειρίες από κακούς ενστόλους ,κάνε ένα κόπο και πάρε ένα τηλ επώνυμα στο 10301 (όλο το 24ωρο με αστική πανελλαδικά χρέωση) και 210-8779700 (όλο το 24ωρο)... :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#321537
Anonymous Founder έγραψε:Εμ δυστυχώς τώρα με τους πρόσφυγες και τους μετανάστες, τέτοια περιστατικά θα συμβαίνουν... :thumbsdown:


Oh wait.... :s_wink :s_no :s_mad




Δυστηχώς η κατάσταση στα σχολεία έχει ψιλοξεφύγει... :(
Κάτι το οτι οι γονείς δεν πολυασχολούνται ,έχοντας χάσει την επαφή με τα παιδιά τους , κάτι το οι δασκάλοι τα εlχουν γράψει όλα στα @ τους , το buling πάει σύννεφο...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#321610
Ο 19χρονος Ρουμάνος είχε συλληφθεί ύστερα από καταδίωξη, με περιπετειώδη τρόπο, από αστυνομικούς του Α.Τ. Μακρακώμης. Eίναι αυτός...
που μαζί με έναν Αλβανό συνεργό του, φαίνονται στο βίντεο να κάνουν απόπειρα κλοπής μιας μηχανής στη Λαμία. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο νεαρός Ρουμάνος τις τελευταίες ημέρες είχε κατηγορηθεί για 4 κλοπές μηχανών στη Λαμία. Το ένα από αυτά είχε εμπλακεί σε τροχαίο όταν ο νεαρός είχε το επεισόδιο με τον πατέρα της 18χρονης Αλβανίδας που επίσης είχε "κλέψει". Τα άλλα δυο μηχανάκια βρέθηκαν όταν οι αστυνομικοί τους συνέλαβαν για την "απαγωγή" της 16χρονης.

Ο 19χρονος Ρουμάνος οδηγήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης ενώπιον Ανακριτή και Εισαγγελέα και μετά την απολογία του αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους. Για τον Αλβανό συνεργό του, ο οποίος κρατείται και σύμφωνα με πληροφορίες έχει βεβαρυμένο ποινικό μητρώο, δεν έχει βγει ακόμη απόφαση...

Πανε καλα???
Άβαταρ μέλους
By DAP
#321623 ^^
Ισως ξερουν κατι παραπανω...Π.χ. οτι οι φυλακές ειναι φίσκα και δεν χωρανε ενα απλο κλεφτακο....
Δεν σκοτωσε, κατηγορειται οτι εκλεβε μηχανες.....
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#321775 http://news247.gr/eidiseis/koinonia/egl ... 54614.html
Πολύ αναλυτικό ρεπορτάζ,πολύ καλοστημένο το κόλπο, με εκπαιδευμένους οδηγούς, αλλαγές εμφάνισης στα αυτοκίνητα με μεμβράνες, κλεπταποδοχους "γνωστούς" επιχειρηματίες,κλεμμένα ρολογια να πουλιούνται στο Κολωνάκι, άμα τα βλέπαμε σε ταινία όλα αυτά θα τα λέγαμε υπερβολικά τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#327031 Καθηγητής Πανεπιστημίου βασικός ύποπτος για το θάνατο με αρσενικό της γυναίκας του και της γιαγιάς της

Ρε το |λογοκρισία| :slap:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#337011 http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/T ... yro/683729

Περιεργο εγκλημα!!!

- Βρέθηκε πυροβολημένη στη θέση του οδηγού με σταυρωμένα χέρια
- Τα χρήματα που είχε πάνω της δεν τα πείραξε ο δράστης άρα δεν πρόκειται για ληστεία
- Ο άντρας της είπε ότι δεν τον είχε προβληματίσει η εξαφάνισή της γιατί... "συνήθιζε να εξαφανίζεται"
- Ακόμα δεν έχει βρεθεί το όπλο του εγκλήματος
Άβαταρ μέλους
By teddx
#337021 Δεν θα το έλεγα περίεργο... απλα είναι σε διερευνηση να "δέσουν" τα διάφορα στοιχεια της υπόθεσης. Πιστεύω οτι πίσω απο το φονικο κρύβεται ο σύζυγος.

< Smart ultra >