Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591956
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό το τόσο μεγάλο βάρος είναι πρόβλημα πάντως αν θέλεις να την βάλεις με βάση στον τοίχο. Προσωπικά θα με απέτρεπε. Με γεια πάντως, να την χαρείς! :)

Γιατι; Υπαρχουν απο βασεις brateck των 5,5€ μεχρι Vogel's των 200.

Χθες μαλιστα κρεμασα την 20 κιλων παλια μου στο υπνοδωματιο με βαση brateck των 5,5€ που αντεχει 35 κιλα και αφου εβαλα τα 4 στριφωνια με το 10ρι κεφαλι η βαση αντεχει και εμενα ( ο αδυναμος κρικος εδω ειναι οι 4 βιδες των 4mm που κρατουν την τηλεοραση ). Σε πιο μεγαλη τηλεοραση η βαση παιρνει πιο πολλα στριφωνια και αν γινει σωστα δεν εχει θεμα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591961 Γιατί αν θέλεις βάση με βραχίονα και όχι απλώς να σταθεί στον τοίχο, υπάρχουν περιορισμοί. Εγώ θα χρειαστώ βάση που περιστρέφεται μέχρι 90 μοίρες, επομένως αν ήταν τόσο βαριά η τηλεόρασή μου, η βάση θα ήταν πιο ακριβή και θα χρειαζόταν μεγάλα στριφώνια στον τοίχο για να μην πέσει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#592080 Η θέση της είναι μπροστά από μεγάλο παράθυρο. Eίτε σε τραπεζάκι/επιπλάκι θα είναι είτε αν κρεμαστεί θα είναι όχι σε τοίχο αλλά σε αυτόνομη βάση (σαν αυτές της AVFgroup.com), με στόχο να κατέβει χαμηλά για να μην κρύβει το παράθυρο από πίσω. Οπότε το θέμα πόσες βίδες και τι βίδες στον τοίχο και ποια βάση δεν με απασχολεί.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#592537 H τηλεόραση ήρθε και τοποθετήθηκε προσωρινά. Πολύ όμορφη αλλά το πιο βασικό: από 37 κοινό μοντέλο του 2012 σε 55 καλό μοντέλο του 2018 είναι κάτι που προκαλεί ένα πολιτιστικό σόκ. Θυμήθηκα το no replacement for displacement. Ωραίο πράμα το μεγάλο αν και δεν είδα σπουδαία πράματα ακόμα. Αλλά τα χρώματα, το μαύρο, οι λεπτομέρειες, η φωτεινότητα...μμμμ!
Αλλά σε τέτοιο μέγεθος το θέλεις το 4Κ. Και το HDR. To οποίο όταν το δοκιμάσεις είναι εθιστικό, δεν το χορταίνεις.

Επίσης πάρα πολλές οι ρυθμίσεις. Ιδιαίτερα εφόσον κρατάει διαφορετικές ρυθμίσεις ανά πηγή (τηλεόραση, εφαρμογές, HDMI). Έχω και κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις που θα δοκιμάσω.
Οκ με δίκτυο, δεν χρειάστηκε update, είχε την τελευταία έκδοση, πολύ ωραίο που το Bluetooth είναι και πομπός και δέκτης (επιλέγεις). Επιτέλους εύκολη σύνδεση με τα ακουστικά μου. Μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ασύρματα ακουστικά και ηχεία. Και σαν δέκτης σημαίνει εύκολη μεταφορά μουσικής από το τηλέφωνο στον ενισχυτή. Στην Alexa ακόμα δεν ακούει θα πρέπει να βρω τι φταίει.
Ανάβει γρήγορα και πολύ γρήγορη ανταπόκριση των μενού. Χρειάζεται κάποια εξοικείωση γιατί υπάρχουν πολλά που δεν ξέρεις που είναι. Τα PIP δεν είναι όσο άμεσα θα ήθελα αλλά έχει πολλές δυνατότητες, μου αρέσει που μπορείς να βλέπεις 2 κανάλια σε 2 παράθυρα ίδιου μεγέθους.
Έχω κατεβάσει το εγχειρίδιο και θα μελετηθεί ενδελεχώς τις επόμενες μέρες.

Καθώς άλλαξε λίγο η θέση της τηλεόρασης αποφάσισα να αποσυνδέσω τα πάντα και να αρχίσω από την αρχή. Και συνειδητοποιείς τότε ότι είναι απίστευτος ο αριθμός καλωδίων, συσκευών και συνδέσεων που πρέπει να αλλαχτούν μετακινηθούν κλπ. Διαθέτω γύρω από την τηλεόραση: τηλέφωνο, φίλτρο, modem-router, powerline, switch, DAC, chromecast, TV, κεραιούλα, ενισχυτή, ηχεία, subwoofer, set top box (καταργήθηκε), DVD player και πολύμπριζα. Όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους και τα περισσότερα και στο ρεύμα. Θα συνδεθούν πλήρως τις επόμενες μέρες. Και μετά θα αγοραστεί νέο τραπεζάκι και φτου κι απ΄την αρχή. Και η :inlove: θέλει να λιγοστέψω τα καλώδια...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592568 Πάνω κάτω μωρέ. πχ στους 8-9 μήνες τις έχουν χάσει (turbox + samsung) κι έχω αναγκαστεί να ξαναρυθμίσω τα κανάλια και δεν πρόκειται να κάνω κάθε φορά αυτή τη δουλειά. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#593082 1. Μου τη δίνουν τα απίστευτα πολλά μενού με πράγματα που δεν μπορεί ο κοινός θνητός να καταλάβει και που αλλάζουν (επιπλέον πεδία εμφανίζονται ή εξαφανίζονται ανάλογα με την πηγή ή ανάλογα με την ποιότητα της εικόνας, με HDR βγαίνουν επιπλέον πεδία και μενού). Που θα πάει, θα του περάσω όλο το calibration των φινλανδών (έπεσε εξαιρετική googlική μετάφραση) που είναι οι μόνοι που το έχουν κάνει, μιλάμε για λίστες με 30 στοιχεία επί 3 ανάλογα με την πηγή/ποιότητα... Μέχρι στιγμής πέρασα το calibration για απλή τηλεόραση και όντως δείχνει πολύ καλή, τώρα να στρώσω τις πηγές με HDR.

2. Δυστυχώς δεν μπορεί να υποστηρίξει περισσότερες από μία bluetooth συνδέσεις ταυτόχρονα, μόνο ένας μπορεί να ακούει ακουστικά. Βέβαια μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και ήχο από τα ηχεία ή από ενσύρματα ακουστικά.

3. Το πληκτρολόγιο Κ400plus που έχω συνδέσει στην τηλεόραση (Panasonic TX55FX750B) λειτουργεί μόνο στον web browser και όχι στις άλλες εφαρμογές της TV (youtube, BBC iplayer πρέπει να χρησιμοποιήσεις το τηλεχειριστήριο στο πληκτρολόγιο στην οθόνη). Εκεί απλά βγαίνει κέρσορας που δεν κλικάρει τίποτα και με δεξί κλικ κάτι σαν τηλεχειριστήριο στο οποίο μπορεί να κλικάρει.
Μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση ή τρόπος να λειτουργεί και αλλού;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600304 από τιβί τι να κοιτάζω;

χαρακτηριστικά, μοντέλα κλπ

αυτά τα ultra led κτλ εννοώ

τι κοιτάζω και τι αφήνω;

:help:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#600312 LG. Τέλος.

Λεφτά, ιντσες, εσύ τα ξέρεις.

Οι έξυπνες τηλεοράσεις δεν είναι όσο έξυπνα είναι τα Android TV boxes

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600313
JBT έγραψε:από τιβί τι να κοιτάζω;

χαρακτηριστικά, μοντέλα κλπ

αυτά τα ultra led κτλ εννοώ

τι κοιτάζω και τι αφήνω;

:help:

Φαντάζομαι δεν περιμένεις σοβαρή απάντηση αν δεν πεις τουλάχιστον το budget και τις ίντσες... :s_hang
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#600314
Anonymous Founder έγραψε:
JBT έγραψε:από τιβί τι να κοιτάζω;

χαρακτηριστικά, μοντέλα κλπ

αυτά τα ultra led κτλ εννοώ

τι κοιτάζω και τι αφήνω;

:help:

Φαντάζομαι δεν περιμένεις σοβαρή απάντηση αν δεν πεις τουλάχιστον το budget και τις ίντσες... :s_hang
Τι θες να πεις, ότι αφού δεν θα πάρει αυτοκίνητο είπε να δοκιμάσει με τηλεόραση και στο τέλος ούτε αυτή;
Το πολύ πολύ κάνα μιξερακι;

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600315 υποθέτω μια 40άρα να είναι καλά :hmmm:

μπάτζετ ειλικρινά δεν ξέρω :( να μην ξεφύγει γιατί δεν την χρειάζομαι τόσο είναι η αλήθεια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#600317 Οι σαρανταρες ίσον με δύο εικοσαρες ως γνωστόν
Like
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600318
JBT έγραψε:υποθέτω μια 40άρα να είναι καλά :hmmm:

μπάτζετ ειλικρινά δεν ξέρω :( να μην ξεφύγει γιατί δεν την χρειάζομαι τόσο είναι η αλήθεια :hmmm:

Στις 43".
354€: https://www.skroutz.gr/s/16022462/LG-43UK6500.html
374€: https://www.skroutz.gr/s/14696531/LG-43UK6750.html

Υπάρχουν και φθηνότερες ασφαλώς, αν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις:
~ 285€: https://www.skroutz.gr/s/15344201/LG-43LK5900PLA.html

Next. :s_dance