Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600321 α μάλιστα άρα μάλλον θα πάω σε αυτό που λέει ο ΗΦ

με γκούστα :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600326 O γενικός κανόνας:
-Ποτέ δεν είναι αρκετές οι ίντσες. Αν χωράει μεγαλύτερη και μπορείς να την πληρώσεις, αγοράζεις όσο περισσότερες μπορείς.
-Πάντα θα υπάρχει μια LG λίγο φθηνότερη από οποιαδήποτε άλλη από τις γνωστές μάρκες, στα ίδια χαρακτηριστικά. Αυτό δεν σημαίνει πως αποκλείεις τις υπόλοιπες, αλλά συνήθως δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο αν δεν υπάρχει κάποια σημαντική προσφορά. Η LG είναι κορυφαίος (μαζί με την Samsung) κατασκευαστής τηλεοράσεων και δίνει panel και σε πολλούς άλλους. Αν κάποιος θέλει να καεί λίγο:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_f ... ufacturers
-Αν για κάποιο λόγο δεν αγαπάς LG, δες και στην Samsung. Κάποιοι πίνουν κρασί στο όνομά της, προσωπικά κατόπιν 3 χαλασμένων (ενώ όλες οι LG δουλεύουν ακόμη) δεν την προτείνω.
-Αν θέλεις να πας σε ακόμη πιο οικονομικά μοντέλα, πας αναγκαστικά Κίνα. Κινέζικες είναι πχ και οι JVC ή οι Sharp (αν θυμάμαι καλά) πλέον, αφού φτιάχνονται από κινέζικες εταιρείες και απευθύνονται στο low end κομμάτι της αγοράς. Γνώμη μου, μείνε στις κορεάτικες και μην το ψάχνεις παραπέρα. Το ίδιο ακολουθώ κι εγώ, όπως και ο περισσότερος κόσμος εδώ που τα λέμε...
:oops:
Από Κίνα, θα πρότεινα μόνον την Hisense, και όχι κάποια άλλη. Η διαφορά τιμής όμως δεν αξίζει σε τόσο μικρές ίντσες, γενικώς προτείνεται μόνον σε προσφορά.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600335 Ευχαριστώ

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά; αυτά τα 4k κλπ που ακούω;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600337 Σε αυτές τις ίντσες όλες είναι 4Κ. Τα άλλα χαρακτηριστικά, για να μην τα ξέρεις, δεν σε αφορούν νομίζω, άρα δεν χρειάζεται και να τα πληρώσεις.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600339 Οκ σας μερσώ
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#600357 Δεν είναι όλες 4Κ.
Η τελευταία LG από τα προηγούμενα links για παράδειγμα είναι Full HD.
Την διάλεξα πρόσφατα για τη μάνα μου. Μια χαρά για τα λεφτά της.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#600358 Μια χαρά είναι και οι fhd. Μην μπαίνετε στο τρυπάκι της παπατζας "4k".
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#600360
elteo έγραψε:Μια χαρά είναι και οι fhd. Μην μπαίνετε στο τρυπάκι της παπατζας "4k".
Εντάξει δεν είναι και εντελώς παπατζα... Μπορεί όντως να μην υπάρχουν πολλές ταινίες 4κ αλλά υλικό σε YouTube υπάρχει παααραααα πολύ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600364 Υπάρχουν πάρα πολλές μικρές διαφορές εκτός από τις ίντσες και το 4Κ.
- συμφωνώ ότι βασική προτεραιότητα οι ίντσες, όσο μεγαλύτερη χωράει.
- από μάρκες LG, Samsung, Sony, Panasonic. Οι πρώτες 2 είναι λίγο οικονομικότερες αλλά υπάρχουν σημεία που για μερικούς δικαιολογούν τη διαφορά.
- Το 4Κ πλέον το θεωρώ εκ των ουκ άνευ αλλά αν βλέπεις μόνο τηλεόραση από κεραία και είναι μέχρι 43 ίντσες και δεν είσαι πολύ κοντά μπορείς και χωρίς.
- τεχνολογία υποθέτω LED (φτηνή και για πάντα) και όχι QLED (φωτεινή μεν αλλά) ή OLED(αντίθεση αλλά διάρκεια ζωής).
- φωτεινότητα, δεν είναι όλες οι LED ίδιες, ούτε καλύπτουν όλα τα χρώματα το ίδιο.
- αντίθεση-εύρος θέασης (οθόνες IPS=εύρος θέασης εναντίον VA=αντίθεση),
- κατασκευαστική συχνότητα πάνελ (που είναι είτε 50-60Hz είτε 100-120Hz) που δεν έχει καμία σχέση με τις ανανεώσεις εικόνας-δημιουργία ενδιάμεσων εικόνων κλπ που έχει να κάνει με την επεξεργααστική ισχύ και που εκφράζεται διαφορετικά από κάθε κατασκευαστή ώστε να μην μπορείς να συγκρίνεις.
- smart δεν είναι όλες το ίδιο έξυπνες εξαρτάται και από το λειτουργικό.
- μενού-χρήση (τηλεχειριστήριο)-λειτουργικό (android με δυνατότητες αλλά αργό)(Sony με ενσωματωμένο Chromecast)
- είσοδοι-έξοδοι και ποιότητα δυνατότητες αυτών, συνδεσιμότητα με εφαρμογές (για τηλεχειρισμό, προγραμματισμό, αναμετάδοση προγράμματος στο τηλέφωνο/τάμπλετ)
- ethernet, wifi, bluetooth (για ασύρματα ακουστικά ή ηχεία)
- ποιότητα υλικών, οι φτηνές είναι και φτηνιάρες
- χρώμα, σχήμα (όχι κυρτή), σχέδιο από πίσω (ιδιαίτερα αν φαίνεται, το μονοκόμματο σαγρέ μάλλον το καλύτερο για σκόνη), σχέδιο βάσης (μονή ή με 2 πόδια που ίσως θέλει πιο μεγάλο τραπεζάκι)
- αν σκοπεύεις να την κρεμάσεις έχει σημασία πως βγαίνουν τα βύσματα, να είναι παράλληλα με την πλάτη και όχι κάθετα και οι διαστάσεις VESA.
Και άλλα που ίσως μου διαφεύγουν....
Νόμιζες ότι με πάρε LG τελείωσες εεεε..... :twisted: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600365 Ναι ωραία αυτά αλλά ρίξε και καμιά πρόταση έτσι για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600370
JBT έγραψε:Ναι ωραία αυτά αλλά ρίξε και καμιά πρόταση έτσι για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε
Εγώ έκανα τη μελέτη μου, έφτασα σε κάποια μοντέλα και τελικά πήρα ένα. Δεν πήγα για φτηνή, κατέληξα σε 55άρα, κορυφαία LED, με γρήγορο πάνελ IPS και γρήγορο μενού και αρκετά κόλπα. Εσύ να ψάξεις μόνος σου με τα δικά σου κριτήρια.
Τι νόημα έχει να σου πω πάρε Sony γιατί είναι καλοφτιαγμένες κι έχουν Chrοmecast ή πάρε LG γιατί κάποιοι λένε ότι αντέχουν (άλλοι τόσοι λένε το ίδιο για τις Samsung)... Να πας να δεις από κοντά να δεις τι παίρνεις με τα λεφτά που θέλεις να δώσεις και άμα φτάσεις σε 2-3 μοντέλα ρώτα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#600374
sknipper έγραψε:- Το 4Κ πλέον το θεωρώ εκ των ουκ άνευ αλλά αν βλέπεις μόνο τηλεόραση από κεραία και είναι μέχρι 43 ίντσες και δεν είσαι πολύ κοντά μπορείς και χωρίς.



Ανάλογα το περιεχόμενο. Δεν είναι μόνο τηλεόραση από κεραία ή ταινίες 4Κ.

Αν και στην περίπτωση αυτή δεν νομίζω να λέμε για κάτι διαφορετικό.

Έχω 50αρα full HD σε απόσταση μικρότερη του 1.5 μέτρου γιατί πολύ απλά σε αυτή την ανάλυση είναι το κύριο περιεχόμενο μου.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#600387 Ας πω κι εγώ την γνώμη μου.... Μην ξεκινάς από την μάρκα πρώτα ξεκίνα από τι θέλεις σε χαρακτηριστικά. Από εκεί και πέρα μην κολλάς σε στερεότυπα του στυλ Sony LG κλπ. Πλέον οι τηλεοράσεις έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής και αλλάζουν γρήγορα. ΠΧ το 8Κ σε λίγα χρόνια θα είναι κοινό χαρακτηριστικό και το smart κομμάτι θα έχει σταματήσει να παίρνει αναβαθμίσεις. Αν δε ο κατασκευαστής αλλάξει υλοποίηση όπως πχ το webOS που έχει η LG μου σε κάτι άλλο τότε θα είσαι ακόμη χειρότερα.
Σίγουρα οι LG και Samsung είναι καλές επιλογές αλλά πλέον και οι επώνυμες κινέζικες όπως η HiSense που αναφέρθηκε ή η TCL που δεν νομίζω να έρχεται Ελλάδα είναι αξιοπρεπείς λύσεις ιδίως αν πας στα μεσαία μοντέλα και πάνω.

Γενικά να υπολογήσεις αν θέλεις να βλέπεις ταινίες ή να παίζεις παιχνίδια ή θέλεις σοβαρό ήχο ότι μάλλον θα χρειαστείς soundbar. Τα ενσωματομένα ηχεία είναι μικρά και άθλια στις περισσότερες τηλεοράσεις, ιδίως στις πολύ λεπτές
Άβαταρ μέλους
By JBT
#600389 Ωπα αυτό το τελευταίο σημαντικό

Πώς αναβαθμίζεται ο ήχος; :eat:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#600391
JBT έγραψε:Ωπα αυτό το τελευταίο σημαντικό

Πώς αναβαθμίζεται ο ήχος; :eat:
Με ένα τέτοιο.

https://www.skroutz.gr/s/15682333/Cryst ... SB240.html

Αν και δεν είναι απαραίτητο ότι θα το χρειαστείς.
Έτσι έλεγα κι εγώ για την LG 49sk8100 που πήρα, αλλά μια χαρά είναι ο ήχος της, ( όχι να κάνεις πάρτι προφανώς ).

Πιθανόν στις πολύ λεπτές να ισχύει αλλά αυτές κοστίζουν αρκετά.

Από το Mi A1.