Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#588972 Εγώ μετά από αυτή την ανάλυση περιμένω αγορά τουλάχιστον με 3000£! :s_tongue

Πάντως και εγώ προτείνω πρώτα να πας για τα πολλά Hz και μετά τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#588978 Onyx αγνόησε τούς.

Αυτοί μανα μου πάνε και αγοράζουν τηλεόρασουλες χωρίς να κοιτάνε καν ευαισθησία στα ηχεία και μετά παραπονιούνται που τα βογκητά :shifty: ακούγονται σαν να πήρε μπροστά η χουσκβαρνα. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#588980
g8777 έγραψε:Onyx αγνόησε τούς.

Αυτοί μανα μου πάνε και αγοράζουν τηλεόρασουλες χωρίς να κοιτάνε καν ευαισθησία στα ηχεία και μετά παραπονιούνται που τα βογκητά :shifty: ακούγονται σαν να πήρε μπροστά η χουσκβαρνα. :s_sarcastic

Γι' αυτο ρε μου λενε οτι βλεπεις πολυ moto cross? :s_sarcastic

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#588999
g8777 έγραψε:
... και μετά παραπονιούνται που τα βογκητά :shifty: ακούγονται σαν να πήρε μπροστά η χουσκβαρνα. :s_sarcastic



:s_sarcastic :s_shout :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Govus
#589003 Περίμενα ν' ανοίξω διάλογο με g6969 για τις ΧουσκβάρνΕΣ με ΠΑΣΟΚ, αλλά μάλλον απέτυχα :( ...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589004 Κοροϊδέψτε, κοροιδεψτε :s_empathy

όταν πετάξετε το τηλεχειριστήριο στον διαρρηκτη θα είναι σουτ χειρότερο από του Τάκη Γκωνια. :iconcool:
Το απόλυτα ζυγισμένο του Όνυχα όμως θα τον βρεί στην καρδιά με την θύρα υπερύθρων . :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589005
Govus έγραψε:Περίμενα ν' ανοίξω διάλογο με g6969 για τις ΧουσκβάρνΕΣ με ΠΑΣΟΚ, αλλά μάλλον απέτυχα :( ...


Εικόνα

Νιαου. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#589036
g8777 έγραψε:Onyx αγνόησε τούς.
Αυτοί μανα μου πάνε και αγοράζουν τηλεόρασουλες χωρίς να κοιτάνε καν ευαισθησία στα ηχεία και μετά παραπονιούνται που τα βογκητά :shifty: ακούγονται σαν να πήρε μπροστά η χουσκβαρνα. :s_sarcastic
Έτσι είναι, εγώ προσπαθώ να τους ανοίξω τα μάτια και αυτοί άστα αυτά, και όλα ίδια είναι. Άπό την άλλη μερικές φορές μιλάνε σαν να τα ξέρουν όλα, προτείνουν και μοντέλα αλλά όταν τους ζητάω πείτε μου γιατί το έτσι και το αλλιώς πάρε όποιο σου φαίνεται καλό κλπ.
Εσύ όμως φαίνεται ότι το έχεις ψάξει το πράμα και με καταλαβαίνεις. :metalo:
Πάντως για τον ήχο στις τηλεοράσεις το έχω πάρει απόφαση και δεν ασχολούμαι, συνδέω οπτική έξοδο με D/A μετατροπέα στον ενισχυτή και τα ακούω όλα ωραία από κανονικά ηχεία και subwoofer. Το οποίο δίνει πολύ, είτε σε βογγητά για τον g είτε σε εκρήξεις και μπουνιές για τον υπόλοιπο κόσμο.
g8777 έγραψε:Κοροϊδέψτε, κοροιδεψτε :s_empathy
όταν πετάξετε το τηλεχειριστήριο στον διαρρηκτη θα είναι σουτ χειρότερο από του Τάκη Γκωνια. :iconcool:
Το απόλυτα ζυγισμένο του Όνυχα όμως θα τον βρεί στην καρδιά με την θύρα υπερύθρων . :iconcool:
Με νιώθεις :lol: , θυμάμαι όντως είχα βρει μεταλλικές πλακίτσες-βαράκια-ζύγια σε ένα που άνοιξα να καθαρίσω. Έτσι είναι, που πας ρε με την κινεζιά με το αζύγιστο τηλεχειριστήριο, να σε βρει κανένα κακό.

Όχι δεν θέλω να δώσω 3000, τότε πιο εύκολο θα ήταν γιατί στην κατηγορία αυτή και πιο λίγα είναι τα μοντέλα για να διαλέξεις και έτσι κι αλλιώς τα κάνουν όλα και εκεί είναι που απλά κοιτάς κοιτάς ποιο σου αρέσει. Ενώ στα 400-800+ άντε να βρεις άκρη.
Αλλά όπως με έχετε πια πάρει χαμπάρι :whistlink: αντλώ μια διεστραμμένη ευχαρίστηση από την έρευνα αγοράς που συνδυάζεται με εκπαίδευση στο θέμα και τις τεχνολογίες. Τη βρίσκω να νιώθω ότι αγοράζω κάτι με ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής και ικανότητες που να αγγίζουν της παραπάνω κατηγορίας αλλά με την τιμή της από κάτω, κοινώς vfm.
Τέλος πάντων, όπως υποπτευόμουν και φαίνεται να συμφωνείτε το πιο σίγουρο είναι το πάνελ οπότε θα κοιτάξω τι υπάρχει από 100Hz σε 49-50 ίντσες για να είμαι έτοιμος. Είτε στο Amazon prime day που το αμαζον θα ρίξει τιμές και όλοι οι άλλοι περιμένω να ακολουθήσουν είτε αν δεν δω επαρκή έκπτωση όποτε φύγουν οι πολυθρόνες. Θα σας πω που θα καταλήξω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#589049 Επειδή το γράφεις συνέχεια, το πάνελ (=hardware κομμάτι της τηλεόρασης συνήθως va or ips) δεν έχει καμία σχέση με το refresh rate, hz.

Η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετική τεχνολογία για να βελτιώσει το refresh rate και να μη βλέπεις θολή κίνηση και δεν έχει να κάνει με το πάνελ.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#589058
sknipper έγραψε:...Αλλά όπως με έχετε πια πάρει χαμπάρι :whistlink: αντλώ μια διεστραμμένη ευχαρίστηση από την έρευνα αγοράς που συνδυάζεται με εκπαίδευση στο θέμα και τις τεχνολογίες. Τη βρίσκω να νιώθω ότι αγοράζω κάτι με ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής και ικανότητες που να αγγίζουν της παραπάνω κατηγορίας αλλά με την τιμή της από κάτω, κοινώς vfm.


Δεν εισαι ο μονος. Και εγω αισθανομαι "εκστασιασμενος" οσο ψαχνω για μια καινουργια αγορα και με το που το πληρωσω μου εχει φυγει η μιση χαρα πριν καν το παραλαβω :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#589059 https://www.amazon.co.uk/LG-49SK8000PLB ... op?ie=UTF8

700 λίρες έκπτωση! :omg:

Προφανώς στο refresh rate εννοώ πάντα του panel και όχι τις βλακείες που διαφημίζουν οι εταιρείες.
Στη δική μου Sony για παράδειγμα η εταιρεία αναφέρει 1000Hz. Γελάει ο κόσμος! :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589064
sknipper έγραψε:Με νιώθεις :lol: , θυμάμαι όντως είχα βρει μεταλλικές πλακίτσες-βαράκια-ζύγια σε ένα που άνοιξα να καθαρίσω. Έτσι είναι, που πας ρε με την κινεζιά με το αζύγιστο τηλεχειριστήριο, να σε βρει κανένα κακό.


Εικόνα

NickTG έγραψε:https://www.amazon.co.uk/LG-49SK8000PLB-49-Inch-Premium-Freeview/dp/B07CD5Z4K2/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

700 λίρες έκπτωση! :omg:


Εικόνα