Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#550448 Η τελευταία μου εμπειρία με τηλεόραση της Philips δεν ήταν και η καλύτερη, οπότε το σκέφτομαι διπλά. Γενική μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή μία εκ των lg ή Samsung. Από την άλλη το ambilight είναι πολύ δελεαστικό (ειδικά για το υπνοδωμάτιο που η τηλεόραση θα είναι κρεμασμένη στον τοίχο). :hmmm:
Και για τις Sony (43XF) διαβάζω καλά λόγια (έχει και VA panel, όπως και η Philips).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#550449 Η Philips από όσο ξέρω έχει εξαγοραστεί από την ιαπωνική Funai.

Ο γαμπρός μου έχει μια smart 42" από το 2012. Άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα και όπως την βλέπω ποιοτική κατασκευή. Στέκεται αξιοπρεπέστατα ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#550506
Scotch έγραψε:Η τελευταία μου εμπειρία με τηλεόραση της Philips δεν ήταν και η καλύτερη, οπότε το σκέφτομαι διπλά. Γενική μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή μία εκ των lg ή Samsung. Από την άλλη το ambilight είναι πολύ δελεαστικό (ειδικά για το υπνοδωμάτιο που η τηλεόραση θα είναι κρεμασμένη στον τοίχο). :hmmm:
Και για τις Sony (43XF) διαβάζω καλά λόγια (έχει και VA panel, όπως και η Philips).


Η δικιά μου Phillips 40 αρα του 2013 στους 20 μήνες πήγε για επισκευή backlight led μάλλον μεσώ εγγύησης και στους 48 μήνες πήγε για ανακύκλωση λόγω του ίδιου προβλήματος...γενικά κάθε 4 χρόνια ψάχνω για τηλεόραση.... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#550508 LG και ησυχασες :iconcool: Πήρα τη πρώτη μου 42αρα το 2006 και μετά από 12 χρόνια δουλεύει απροβληματιστα (στο σπίτι της αδερφής μου), αφού την αντικατέστησα προπερσι με μια 55αρα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#550520 Αυτή η lg μου φαίνεται καλή περίπτωση. Δείχνει να μην της λείπει τίποτα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να με απασχολεί το γεγονός ότι έχω samsung κινητό (από άποψη συνεργασίας των δύο συσκευών, σε σχέση με το να πάρω samsung τηλεόραση).
Επίσης, έχει χαθεί η μπάλα και με τις ίντσες. Ξεκίνησα να ψάχνω για 32άρα, πήγα σε 43άρα, κάποιοι επιμένουν για 55άρα :dizzy: . Για υπνοδωμάτιο αυτά, 2,80μ απόσταση (ξαπλωτής) θέασης. Μήπως να έβαζα την 55άρα του σαλονιού (που τώρα συνειδητοποιώ ότι είναι 5,5 ετών :lipsealed: ) στο υπνοδωμάτιο και να έπαιρνα μια 65άρα για το σαλόνι (3,5μ απόσταση); :hmmm: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550522 Αναλογα τη περίπτωση, εγώ έχω 40αρα αλλά θα έφτανα μαξ 43 μάλλον

Η 32 είναι μικρή :hmmm:

55 όμως; Αν έχεις πολύ μεγάλο δωμάτιο οκ διαφορετικά θα τυφλώνεσαι
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#550523 Από το προσκέφαλο του κρεβατιού μέχρι την τηλεόραση, 2,80μ. Κι εμένα υπερβολικό μου ακούγεται για 55άρα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550527 Κοιτα εγώ είμαι στα 3.5 με τη 40αρα και είμαι καλά

Ο χώρος ίσως σήκωνε και 47, μετά δεν έχω αρκετά πλαίσια στον τοίχο (55 είναι αστείο) όμως να σου πω το εξής

Μόλις την έβαλα ακόμα και τη 40αρα το φως ήταν υπερβολικό μου πήρε κάποιο καιρό να το συνηθίσω, δηλαδή εκεί στα σκοτάδια το πρωί μου την έβαζα να ξυπνήσω φώτιζε υπερβολικά και το βράδυ μεχρι να σε πάρει ο ύπνος κάτι ανάλογο, επίσης φωτίζει πολύ για να με πάρει ο ύπνος οπότε δεν παίζει να με πάρει ο ύπνος με ανοικτή τηλεόραση και επίσης δύσκολα παίζει να την ανοίξει η γυναίκα και να μην με ξυπνήσει ή εγώ αυτή. Το μόνο καλό στη περίπτωση μου είναι ότι αυτή μπορεί να κοιμηθεί αν την έχω ανοιχτή και βλέπω εγώ κάτι (που το αντίθετο όπως είπα δεν παίζει)

Όπως και να χει δεν κρίνεις μέσα σε υπνοδωμάτιο με κριτήρια σαλονιού

32 γενικά είναι μικρή δεκτό, αλλά και πολύ πάνω από 40 είναι θέμα και οι 40 θέλουν κάποια προσαρμογή

Εγώ για την απόσταση σου θα σου έλεγα 40-43 μαξ και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα κάτσεις να δεις πράγματα σε αυτή και ότι δεν την παίρνεις απλά να βάλεις λιγη τηλεόραση σε αυτή να σε πάρει ο ύπνος ή να δεις καμιά πρωινή εκπομπή πριν σηκωθείς, αλλιώς και με 32 ίσως είσαι οκ

Αλλά να κάτσεις να δεις ταινία ή σειρά στις 32 θα έλεγα όχι

Μην βάλεις όμως 50+ και φωτίζει σαν ήλιος
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#550531 Έχεις δίκιο Q. Οι γονείς έχουν 40άρα στο υπνοδωμάτιο, σε ίδια απόσταση, και μου φαίνεται οριακή. Εκείνοι την έχουν συνηθίσει βέβαια, αν και στην αρχή τους φαινόταν τεράστια. Πάντα έτσι γίνεται όμως. Για το φως επίσης συμφωνώ. Αν δεν έχεις κάποιο φως ανοιχτό στο δωμάτιο ή αν δεν έχει ambilight η τηλεόραση ( :inlove: ), είναι πολύ κουραστικό το φως της. Πόσο μάλλον αν είναι και τεράστια. 43 max λοιπόν. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimik
#550559 Υπάρχουν online calculators απόστασης θέασης και ιντσών, κι εγώ 40 έχω στην κρεβατοκαμαρα αλλά θα πήγαινα άνετα για 55.
Οπως διαπίστωσα και στο σαλόνι οι ίντσες συνηθιζονται εύκολα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#550575 Από 32 ως 40 υπήρχαν και οι 37. Είχα μια τέτοια πριν 10 χρόνια σε μικρό σαλονάκι (~260εκμ μάτι-οθόνη) και μετά το αρχικό σόκ ήταν μια χαρά.