Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399639 4Κ ή FullHD; Εγώ πριν 3 χρόνια είχα πάρει LG 47" 3D στα 780€. Γενικώς, ακριβά την είχα πληρώσει θεωρώ, σε σχέση με προσφορές που έπαιζαν τότε. Θεωρώ πως την τωρινή την πήρα σε πολύ καλή τιμή.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimik
#399643
Anonymous Founder έγραψε:4Κ ή FullHD; Εγώ πριν 3 χρόνια είχα πάρει LG 47" 3D στα 780€. Γενικώς, ακριβά την είχα πληρώσει θεωρώ, σε σχέση με προσφορές που έπαιζαν τότε. Θεωρώ πως την τωρινή την πήρα σε πολύ καλή τιμή.
:s_biggrin


Full HD, αυτή http://www.skroutz.gr/s/6884324/Samsung-UE55J6200.html

την πήρα Χριστούγεννα και μετά τον Μάρτιο βγήκε η σειρά Κ και βάλαμε παντού στην δουλειά αν θυμάμαι καλα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#399653
Anonymous Founder έγραψε:Παραγγέλθηκε τελικά η Samsung που έλεγα. Μέτρησε πως πήρα την επέκταση της εγγύησης από τα Public για 5 χρόνια δωρεάν, οπότε μου έφυγε και το άγχος για την Samsung, αν αντέξει 5 χρόνια, θα είναι ΟΚ, ό,τι παραπάνω καλοδεχούμενο!

http://www.public.gr/product/tileorasei ... 8081254pp/
Στα 899€, απλώς θα περάσω να την παραλάβω εγώ. Πολύ καλό deal για 65" και 4Κ ανάλυση.

Θα ενημερώσω πώς είναι όταν παραλάβω. :s_thumbsup

Οι δικές μου Samsung είναι πάντως σκυλιά 7 και 8 χρόνια αντίστοιχα.
Από τότε που άλλαξα τα μπουρδελα τις Sony ηρέμησα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#399660
Anonymous Founder έγραψε:Παραγγέλθηκε τελικά η Samsung που έλεγα. Μέτρησε πως πήρα την επέκταση της εγγύησης από τα Public για 5 χρόνια δωρεάν, οπότε μου έφυγε και το άγχος για την Samsung, αν αντέξει 5 χρόνια, θα είναι ΟΚ, ό,τι παραπάνω καλοδεχούμενο!
:lol:
http://www.public.gr/product/tileorasei ... 8081254pp/
Στα 899€, απλώς θα περάσω να την παραλάβω εγώ. Πολύ καλό deal για 65" και 4Κ ανάλυση.

Θα ενημερώσω πώς είναι όταν παραλάβω. :s_thumbsup


και πανω που οι προλεταριοι ειχαν να χασουν μονο τις αλυσιδες τους , τωρα μπερδευεται το πραγμα , μαλλον θα υπερασπιστουν με λυσσα τα καπιταλιστικα αγαθα τους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399662 :lol: :lol:
otso μου, αντιστάθηκα, αλλά το μωρό μου θέλει τηλεόραση στο δωμάτιο και αυτή που είχαμε κάηκε! :oops:
Ε, είπα με την ευκαιρία ν' αναβαθμιστούμε λίγο και στο σαλόνι. :ninja:

Δεν έχω να υπερασπιστώ τίποτε άλλο παρά το σαρκίον μου. Ούτε αλυσίδες με κρατάνε δεμένο, ούτε τα όποια αγαθά. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By otso
#399896 γιατι εχω μαυρο πανω και κατω σε ταινιες ; δεν εχουν τον ιδιο λογο ταινιες και τηλεορασεις
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#399922 Σε ταινιές από στικάκι στο κάνει ή βλέποντας τηλεόραση; Σε όλες ή σε μερικές; Μήπως έχεις πατήσει κάποιο κουμπί zoom της τηλεόρασης και έχει αλλάξει το aspect ratio ή/και zoom ?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399926
otso έγραψε:γιατι εχω μαυρο πανω και κατω σε ταινιες ; δεν εχουν τον ιδιο λογο ταινιες και τηλεορασεις

Όχι, δεν έχουν όλες οι ταινίες τον ίδιο λόγο και συχνά είναι πιο wide το format τους από αυτό των τηλεοράσεων. Γι' αυτό και σε κάποιες περιπτώσεις θα βλέπεις μαύρο πάνω-κάτω από κάποια ταινία.
Άβαταρ μέλους
By otso
#399935 σε ταινιες μονο απο σκληρο (των καναλιων πιανουν ολη την οθονη) σε αυτες που ειναι νεες στις παλιες καλυπτεται ολο αλλα λιγο παραμορφωμενο μου φαινεται οπως και τα παλια σηριαλ δεν θυμαμαι να εχω πατησει καποιο κουμπι , το aspect ratio το αφησα οπως ηταν δηλ δεν προσπαθησα να ζουμαρω τις ταινιες για να πιανουν ολη την οθονη.
το aspect ratio των οθονων και των ταινιων ειναι το ιδιο;
Anonymous Founder έγραψε:
otso έγραψε:γιατι εχω μαυρο πανω και κατω σε ταινιες ; δεν εχουν τον ιδιο λογο ταινιες και τηλεορασεις

Όχι, δεν έχουν όλες οι ταινίες τον ίδιο λόγο και συχνά είναι πιο wide το format τους από αυτό των τηλεοράσεων. Γι' αυτό και σε κάποιες περιπτώσεις θα βλέπεις μαύρο πάνω-κάτω από κάποια ταινία.


αρα απ τα 65 που πηρες τις 35 χρησιμοποιεις
γι αυτο και η δικη μου μου φαινεται σαν 24
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#399939 ^ Σωστά, μπορεί να παίξει με το zoom (σε σημείο που να μην κροπάρεται) για να το φέρει στα μέτρα του. Διαφορετικά την νοικιάζεις σε άλλη ανάλυση :iconcool:

Καλά έκανες και δεν προχώρησες με την τηλεόραση. Τόσα λεφτά και δεν έχει ούτε spdif ούτε network :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399940 Τα κανάλια όταν δείχνουν ταινία, crop-άρουν (κόβουν) την ταινία έτσι ώστε να πιάνει όλη την οθόνη. Όταν βλέπεις από το στικάκι, η ταινία είναι στο κανονικό κινηματογραφικό φορμά, γι' αυτό και βλέπεις τις μαύρες λωρίδες. Υπάρχουν διάφοροι players που σου δίνουν την δυνατότητα να κόψεις μόνος σου την ταινία αριστερά-δεξιά, ώστε να "γεμίζει" όλη την οθόνη σου.
Η 65"άρα, ακυρώθηκε otso μου. :( :s_sorry
Άλλαξε γνώμη η :inlove: και με κάτι τέτοια δεν παίζουμε (επίσης, 900€ δεν είναι και λίγα).
Άβαταρ μέλους
By otso
#399945 πας καλα ; εγω πλακα εκανα , εγω θα ακυρωνα την γυναικα , με τσιγκουνα εμπλεξες , περνιεται μια ζωη ετσι , ολο γκρινια γιατι ξοδευεις , ουτε γιορτη δεν θα σε αφηνει να κανεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399946 Μπα, σίγουρα η τσιγκουνιά δεν είναι ένα από τα ελαττώματά της. :inlove:
Αφού αγαπάω βρε otso μου, τι να κάνω; Δεν μπορώ να της χαλάσω χατίρι! :inlove:
:s_inlove
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#399951 Οι ταινίες προβάλουν σε native ανάλυση 2.35:1 και τα κανάλια σε 16:10.

Οπότε λογικό είναι να έχεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω. Αν αλλάξεις το aspect ratio από τη τηλεόραση το αποτέλεσμα θα είναι άσχημο γιατί θα κάνει ψηφιακό ζουμ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#400454 Πήγα χθες σ'ένα σπίτι που τα παιδιά είχαν πάρει καινούρια τηλεόραση Τσάμτσουνγκ με όλα τα μπλιμπλίκια και ΔΕΝ ΕΙΧΕ phones output.

ΜΙΑ γμμενη ΤΡΥΠΟΥΛΑ. ΑΞΙΑΣ ούτε 1€ για να μπει. Αν είναι δυνατόν καταργούν με το έτσι θέλω μια αναλογική έξοδο ήχου :slap: