Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#398423 Αν η απόσταση θέασης είναι πάνω 3 μέτρα δεν θα τον χαλάσουν καθόλου οι 100''
Αυτή θα είναι κινηματογραφική αίσθηση!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#398433 Καταλαβαινεις φυσικα τους περιορισμους και τις τεχνικες απαιτησεις μιας τετοιας υλοποιησης.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#398438 Σίγουρα δεν είναι μια λύση plug n play όπως στην περίπτωση της τηλεόρασης αλλά αν αφιερώσεις 2-3 ωρίτσες νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο.
Το να ευθυγραμμίσεις, να βρεις αποστάσεις από την οθόνη και να τοποθετήσεις μια βάση οροφής και μια οθόνη δεν είναι καθόλου δύσκολο. 6 τρύπες σύνολο κάνεις.
Το πρόβλημα είναι η παροχή ρεύματος, να έχεις πρίζα κοντά και μετά η σύνδεση με τον αποκωδικοποιητή με ένα HDMI. Με καναλάκια δεν θα φαίνεται τίποτα. Είναι καθαρά θέμα πόσο θέλει να ασχοληθεί ο καθένας αλλά και τι ανάγκες έχει.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#398442 Κι αλλο ενα hdmi για το pc, Κι αλλο ενα για τον ενισχυτη. Κι ολα αυτα οχι κει γυρω απο το τραπεζακι της τηλεορασης που θα ηταν ολα συγκεντρωμενα στην περιπτωση tv, αλλα να διασχιζουν καθετα το σαλονι. Εκτος αν μεταφερθουν ολες οι υπολοιπες συσκευες πισω. Τωρα βασικα σκεφτομαι φωναχτα για την δικη μου περιπτωση, καθως κατα καιρους μου περναει απο το μυαλο. Αλλα ή θα πρεπει να αλλαξω τελειως τη διαρρυθμιση του σαλονιου, ή θα φευγουν φουλ καλωδια προς τα πισω, κατω απο τον καναπε και ισια πανω στον τοιχο μεχρι τον προτζεκτορα. +τα κοστη 10μετρων hdmi, +το κοστος για βαριες κουρτινες, +το γεγονος πως δεν παιζει να ανοιγοκλεινω τις κουρτινες συνεχεια, οποτε θα καταληξω με μονιμη συσκοτιση, ειτε θα παρατησω τον προτζεκτορα... Αυτα μου ερχονται ετσι γρηγορα γρηγορα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#398448 Δε χρειάζεται να περάσετε πάντως 10μ hdmi, υπάρχουν λύσεις over IP.

Θέλει λίγο μελέτη πάντως η λύση του προτζέκτορα αλλά όμως είπε και ο Χρήστος, όλα γίνονται και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#398454 Νικο, σιγουρα υπαρχουν λυσεις. Και στο μελλον ακομα περισσοτερες, με short throw για οικιακη χρηση. Και την προηγουμενη φορα που εγινε η ιδια κουβεντα παρουσιαστηκαν διαφορες λυσεις, το θεμα ειναι οτι ταυτοχρονα ανεβασαν και το πιθανο κοστος στο θεο. Το θεμα ειναι αν υπαρχει λυση (=ΟΧΙ περιορισμοι) κοντα στο ποσο που ειναι διατεθιμενος να δωσει καποιος εξαρχης.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#398459
Chris έγραψε:Κι αλλο ενα hdmi για το pc, Κι αλλο ενα για τον ενισχυτη. Κι ολα αυτα οχι κει γυρω απο το τραπεζακι της τηλεορασης που θα ηταν ολα συγκεντρωμενα στην περιπτωση tv, αλλα να διασχιζουν καθετα το σαλονι. Εκτος αν μεταφερθουν ολες οι υπολοιπες συσκευες πισω. Τωρα βασικα σκεφτομαι φωναχτα για την δικη μου περιπτωση, καθως κατα καιρους μου περναει απο το μυαλο. Αλλα ή θα πρεπει να αλλαξω τελειως τη διαρρυθμιση του σαλονιου, ή θα φευγουν φουλ καλωδια προς τα πισω, κατω απο τον καναπε και ισια πανω στον τοιχο μεχρι τον προτζεκτορα. +τα κοστη 10μετρων hdmi, +το κοστος για βαριες κουρτινες, +το γεγονος πως δεν παιζει να ανοιγοκλεινω τις κουρτινες συνεχεια, οποτε θα καταληξω με μονιμη συσκοτιση, ειτε θα παρατησω τον προτζεκτορα... Αυτα μου ερχονται ετσι γρηγορα γρηγορα


Να τα πάρουμε ανάποδα... υπάρχουν προτζέκτορες που μπορούν άνετα να παίξουν και να βλέπεις με φώτα αναμμένα. Δεν νομίζω όμως ότι ανάβεις όλα τα φώτα του σπιτιού για να δεις ταινία. Κλείνεις λίγο παντζούρια και είσαι ΟΚ. Φυσικά όσο πιο σκοτάδι τόσο τα καλύτερο. Αλλά κάτσε και σκέψου τι ώρες βλέπεις ταινίες τις περισσότερες φορές. Είπαμε όμως ότι δεν είναι για αντικατάσταση της τηλεόρασης. Είναι για ταινίες, αθλητικά, παιχνίδια κλπ...

Καλώδια: ΑΝ έχεις ενισχυτή με HDMI in/out ένα καλώδιο μόνο τρέχει από τον προτζέκτορα στην μια έξοδο HDMI του ενισχυτή. Δλδ εκεί που θα συνέδεες δλδ και την τηλεόραση. Απλά θα χρειαστείς μεγαλύτερο καλώδιο HDMI.
Αν δεν παίζει ενισχυτής με HDMI συνδέεις απλά το HDMI με τον αποκωδικοποιητή, το DVD , το PC κλπ.
Καλώδια ήχου δεν έχουν να κάνουν με τον προτζέκτορα, όλα πάνε στον ενισχυτή με τον ίδιο τρόπο που θα συνέδεες και την τηλεόραση με εξωτερικό ενισχυτή.
Ή άλλη λύση είναι αυτή που είπε ο Νίκος παραπάνω αλλά δεν ξέρω κόστη και τι αποτέλεσμα στην εικόνα έχει.
Άρα η διαρρύθμιση στο σαλόνι σου δεν νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξει και το κόστος για ένα καλώδιο HDMI είναι αμελητέο. Και δύο καλώδια να συνδέσεις στον προτζέκτορα μπορείς να τα νοικοκυρέψεις πολύ όμορφα σε καναλάκι.

Λύσεις υπάρχουν από εύκολες και ανέξοδες μέχρι πολύπλοκες και ακριβές ανάλογα και το πόσο πιάνουν τα χέρια του καθένα και θέλει να ασχοληθεί.

Θυμάμαι είχα ρωτήσει για θήκη προτζέκτορα που ανεβοκατεβαίνει και κρύβει τον προτζέκτορα μέσα στην ψευδοροφή και μου είχαν ζητήσει 900€ χωρίς την εγκατάσταση :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#398460 Ο προτζεκτορας οπως πολυ σωστα ειπες ειναι απολυτο εργαλειο για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρηση ιe περιστασιακη θεαση κινηματογραφικου υλικου. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστησει την ευκολια χρησης της τηλεορασης και εχω την εντυπωση οτι εκουσια ή ακουσια η μεγαλη μαζα των καταναλωτων ροπιαζει προς τις λυσεις που θα κανουν ευκολοτερη τη ζωη τους (πχ δισκος βινυλιου--------->cd------>mp3----->streaming).

Οποτε αν ο Ητας :s_airkiss δεν εχει dedicated play room για να βλεπει ταινιες αλλα το σαλονι του σπιτιου δεν βλεπω κανενα λογο να σπασει το κεφαλι και την κωλοτσεπη του (εκει τα εχει, μασουρια, καταλοιπο απο την Γιαννιωτικη ζωη :s_airkiss :s_airkiss ) για να δει που, πως, ποσο θα εγκαταστησει προβολεα.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#398462 Ναι ΟΚ δεν ξέρω τι έχει διάθεση να κάνει και μέχρι που να φτάσει από άποψη ευκολίας για να έχει ΠΟΛΛΕΣ ιντσες. Από εκεί πιάστηκα εγώ, τον είδα να γουστάρει ίντσες οπότε γιατί όχι. Από άποψη κόστους πάντως δεν είναι θέμα γιατί έρχεται στα ίδια με την 1000αρα για τηλεόραση. Από άποψη ευκολίας σίγουρα δεν είναι για καθημερινή χρήση, αλλά αν το σεταπ του σαλονιού βολεύει μπορείς να έχεις και μια τουρμπο Χ για να βλέπεις σουρβαιβορ σε 40'' και να κατεβάζεις πανί για να βλέπεις τον γαύρο με την γαυροπαρέα, να χάνει άλλον εναν τελικό :s_mad
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#398465 Ψάχνω βάση τοίχου με εύκολη στήριξη της τηλεόρασης ανά πάσα στιγμή.
Τι θέλω να κάνω δηλαδή:
Την τηλεόραση την έχω στο σαλόνι πάνω σε έπιπλο. Θέλω να βάλω μια βάση στο μπαλκόνι και όποτε θέλω να την βγάζω έξω να την κουμπώνω σε μια βάση και μετά να τη βγάζω εύκολα και να την επιστρέφω μέσα. Το βάλε βγάλε δηλαδή θέλω να γίνεται εύκολα. Υπάρχει κάποιο τέτοιο σύστημα;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#398470
Chris έγραψε:Νικο, σιγουρα υπαρχουν λυσεις. Και στο μελλον ακομα περισσοτερες, με short throw για οικιακη χρηση. Και την προηγουμενη φορα που εγινε η ιδια κουβεντα παρουσιαστηκαν διαφορες λυσεις, το θεμα ειναι οτι ταυτοχρονα ανεβασαν και το πιθανο κοστος στο θεο. Το θεμα ειναι αν υπαρχει λυση (=ΟΧΙ περιορισμοι) κοντα στο ποσο που ειναι διατεθιμενος να δωσει καποιος εξαρχης.


Σε αυτές τι περιπτώσεις ξεκινάς από το budget που έχεις διαθέσιμο και μετά ψάχνεις για τη κατάλληλη λύση ανάλογα με τις ανάγκες σου.



< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#398471
Dimitris_P έγραψε:Ψάχνω βάση τοίχου με εύκολη στήριξη της τηλεόρασης ανά πάσα στιγμή.
Τι θέλω να κάνω δηλαδή:
Την τηλεόραση την έχω στο σαλόνι πάνω σε έπιπλο. Θέλω να βάλω μια βάση στο μπαλκόνι και όποτε θέλω να την βγάζω έξω να την κουμπώνω σε μια βάση και μετά να τη βγάζω εύκολα και να την επιστρέφω μέσα. Το βάλε βγάλε δηλαδή θέλω να γίνεται εύκολα. Υπάρχει κάποιο τέτοιο σύστημα;


http://www.e-shop.gr/ixos-eikona-tileor ... ApWY8P8HAQ

Όλες οι flat έχουν τρύπες από τυποποιημένο σύστημα από πίσω ( σύστημα VESA ), εκεί βιδώνεις τη βάση και το άλλο άκρο είναι κρεμαστό στο τοίχο, πέρνουν και κλίσεις σε οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα και είναι πάμθηνες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399630 Παραγγέλθηκε τελικά η Samsung που έλεγα. Μέτρησε πως πήρα την επέκταση της εγγύησης από τα Public για 5 χρόνια δωρεάν, οπότε μου έφυγε και το άγχος για την Samsung, αν αντέξει 5 χρόνια, θα είναι ΟΚ, ό,τι παραπάνω καλοδεχούμενο!
:lol:
http://www.public.gr/product/tileorasei ... 8081254pp/
Στα 899€, απλώς θα περάσω να την παραλάβω εγώ. Πολύ καλό deal για 65" και 4Κ ανάλυση.

Θα ενημερώσω πώς είναι όταν παραλάβω. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimik
#399631 Μπόμπα τιμή, τόσο είχα πάρει την δική μου 55" πριν 2+ χρόνια και είχα επίσης πάρει την επέκταση.