Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#654622
sknipper έγραψε:
George_Prix έγραψε:Τελικα αξιωθηκα και κουμπωσα το δορυφορικο καλωδιο πισω απο την TV. Ειναι απο πιατο με διπλο LNB (Astra + Hotbird). Την εβαλα να ψαξει μονο για ελευθερα και τελικα βρηκε 1026 TV και 306 RADIO.

Οχι πως θα δω εστω και ενα λεπτο ποτε, αλλα δεν ειναι κι ασχημα...
Αυτό απαντάει και στην ερώτηση μου πιο πριν. Άρα θέλω πιάτο και υπάρχουν ελεύθερα κανάλια που θα μπορώ να δω.


Απ' οτι ειδα δεν τα παιζει και ολα οσα βρηκε στο σκαναρισμα, αλλα εχει πολυ πραγμα.

Αν θελεις να τσεκαρεις τιποτα συγκεκριμενα καναλια, πες μου μπας και μπορεσω να βοηθησω!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#654721 Ευχαριστώ αλλά αφενός δεν ξέρω καν τι κανάλια υπάρχουν, γενικά βλέπω Amazon Prime, Netflix, BBC iplayer και αφετέρου πιάτο στο σπίτι που μένω δεν μπορώ να βάλω.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#667002 Καλησπέρα,
Για non smart TV χτυπάμε τώρα mi box S ή περιμένουμε chromecast 2020?
χρήση Netflix, YouTube, twitch και ελάχιστο browser
edit. σύνδεση αποκλειστικά wifi
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#667059 Το πλεονέκτημα του mi box είναι ότι έχει έξοδο ήχου (πχ για να συνδέσεις εξωτερικά ηχεία) και usb port -> μπορείς να συνδέσεις δίσκους, φλασακια και να κάνεις sideload οποία εφαρμογή θες. Επίσης, είναι android άρα έχεις πολλές επιλογές σε εφαρμογές κτλ από το store.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#668030 Βοήθησα φίλο να καθαρίσει την αποθήκη του και αναμεσα στην σαβουρα βρήκαμε και κάτι λειτουργικά, κάτι τηλεοράσεις και hi-fi και αυτό το πιάτο

Να το σουτάρω η όχι; Μπορεί να πουληθεί;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By melos86
#668032 Με δεδομενο οτι η κοσμοτε περναει στο στρημινγκ και απο οτι φαινεται θα ακολουθησει και η νοβα δεν το βλεπω πολυ εμπορικο το "κομματι"!
Πριν απο μερικα χρονια οταν ειχα κοσμοτε και ηθελα πιατο για το εξοχικο εδιναν τα 60αρια καμια 15 ευρω οποτε δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#670451 Χρειάζομαι τη βοήθεια των εξπέρ ήχου και tv εδώ:

Εικόνα

Αυτή είναι η διαρρύθμιση στο σαλόνι μου αυτή τη στιγμή, πορτοκαλί είναι η mounted τηλεόραση και το ροζ είναι ο καναπές.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ο ήχος της τηλεόρασης φεύγει (αφύσικα) δυνατά προς τον διάδρομο (βελάκι) και ενοχλεί την :inlove: :inlove: τις λιγοστές ώρες που κοιμάται. :help: Αν ρίξω την ένταση ώστε να μην ακούγεται στο δωμάτιο, φτάνουμε στο σημείο που δεν ακούμε σωστά συνομιλίες από την τηλεόραση κλπ.

Μπορώ να κάνω καμιά μόντα με ηχειάκια/soundbar/ό,τι σας κατέβει, ώστε να μπορούμε να έχουμε ήχο στον καναπέ χωρίς να διαχέεται προς τον διάδρομο; Αν ναι, πού θα κάνατε τοποθέτηση;

Στα δεξιά του καναπέ έχω πρίζα κρυφή και πίσω από τον καναπέ έχω χώρο και ένα υποτυπώδες γραφειάκι αν χρειάζεται να βάλω κάτι. Η απόσταση θέασης είναι κάτι λιγότερο από 3 μέτρα.
Τελευταία επεξεργασία από funkyreverend και 21 Οκτ 2020, 11:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670453 Γιατί δεν συνδέεις ένα Βluetooth transmitter στην τηλεόραση (αν δεν έχει ήδη Bluetooth) και ένα ή δύο ηχειάκια εκεί που σε βολεύει; Απλό και οικονομικό και θα κάνει την δουλειά μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#670464
funkyreverend έγραψε:Χρειάζομαι τη βοήθεια των εξπέρ ήχου και tv εδώ:

Εικόνα

Αυτή είναι η διαρρύθμιση στο σαλόνι μου αυτή τη στιγμή, πορτοκαλί είναι η mounted τηλεόραση και το ροζ είναι ο καναπές.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ο ήχος της τηλεόρασης φεύγει (αφύσικα) δυνατά προς τον διάδρομο (βελάκι) και ενοχλεί την :inlove: :inlove: τις λιγοστές ώρες που κοιμάται. :help: Αν ρίξω την ένταση ώστε να μην ακούγεται στο δωμάτιο, φτάνουμε στο σημείο που δεν ακούμε σωστά συνομιλίες από την τηλεόραση κλπ.

Μπορώ να κάνω καμιά μόντα με ηχειάκια/soundbar/ό,τι σας κατέβει, ώστε να μπορούμε να έχουμε ήχο στον καναπέ χωρίς να διαχέεται προς τον διάδρομο; Αν ναι, πού θα κάνατε τοποθέτηση;

Στα δεξιά του καναπέ έχω πρίζα κρυφή και πίσω από τον καναπέ έχω χώρο και ένα υποτυπώδες γραφειάκι αν χρειάζεται να βάλω κάτι. Η απόσταση θέασης είναι κάτι λιγότερο από 3 μέτρα.


https://www.skroutz.gr/c/349/diafora-ak ... E%BA%CE%B1

Κάτι απο αυτά, σε κάποια διαμόρφωση που θα εγκριθεί στο προβληματικό διάδρομο, είναι πιθανο να βελτιώσει την κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670468
funkyreverend έγραψε:Τα ηχειάκια να είναι πίσω από το κεφάλι μου ή π.χ. κάτω από την τηλεόραση;

Αν είναι ασύρματο Bluetooth, το βάζεις όπου σε βολεύει και δοκιμάζεις. Πχ μπορείς να το βάλεις κάτω από τον καναπέ ξέρω γω.