Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#376471 Πήρα προχτέ 55άρα Σόνι και αντιμετώπισα το ίδιο δίλημμα. Τρεις τύποι βάσεων υπάρχουν, επίτοιχες 'σταθερές', επίτοιχες με βραχίονες που βγάζουν την τηλεόραση έξω και στίβει, και επιταβάνιες :lol: περιστροφικές (σπανίζουν).
Ο πρώτος τύπος είναι μακράν ο σταθερότερος, αν δε σε ενδιαφέρει η περιστροφή, απάνω του. Τα κιλά που σηκώνουν οι βάσεις είναι περί τα διπλάσια και βάλε από την τηλεόραση, Π.χ. το πάνελ ζυγίζει 15-18 κιλά, και οι πλειοψηφία των βάσεων σε αυτά τα κυβικά είναι για 35-40.
Εγώ πήρα περιστροφική επίτοιχη με 29 ευρά από το Μίντια μάρκετ.

Μπάι δε γουέι, η τηλεόραση που πήρα τα σπάει. Η εικόνα της και η τιμή της δηλαδή. Αμφιταλαντευόμουν μεταξύ και μιας Σαμσούνγκ 60'', αλλά η πλάστιγγα έγειρε στην 55άρα Σόνι λόγω σοβαρής διαφοράς στην τιμή (πέτυχα σφάξιμο τελευταίας απούλητης σε προηγούμενο μοντέλο, όχι εκθεσιακής) και μιας υποψίας (όσο πατάει η γάτα) λίγο καλύτερης εικόνας, η οποία φαίνεται ότι επαληθεύεται στην πράξη.
Φοβερή εικόνα, χωρίς ίχνος πιξελιάσματος, και κυρίως, πολύ φυσικά χρώματα.
Η Σαμσούγκ τα σπάει στο χειριστήριο όμως. Πιο γλήγορο στις ρυθμίσεις, αστραπιαία εκτέλεση στις εντολές (εκτός από την αλλαγή των καναλιών, όπου εκεί χωλαίνουν όλες οι καινούργιες τιβί), και πολύ πιο απλό και εύκολο στην εξοικείωση.
Άβαταρ μέλους
By nass
#376481
NickTG έγραψε:Έχω πάρει μια Sony KDL-50W805C και θέλω να την βάλω στον τοίχο.
Πρέπει να κοιτάξω κάτι ιδιαίτερο για να διαλέξω βάση? Δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο, απλά να την κρεμάσω.
Καμιά συγκεκριμένη πρόταση?


Εγώ πήρα μια Vogel's Thin 215 επειδή η τηλεόραση μπήκε πάνω από το τζάκι και φοβόμουν ότι θα είναι ψηλά και θα θέλει κλίση. Τελικά δεν χρησιμοποιούμε ποτέ την κλίση. Ηταν και ντάλα καλοκαίρι και ήθελα να ξεμπερδεύω. Σίγουρα και με φτηνότερη έκανα δουλειά. Ωραία βάση πάντως, πολύ λεπτή και σίγουρα σηκώνει άνετα το ελάχιστο βάρος (12 κιλά νομίζω ?) της τηλεόρασης.

Εκανες εξαιρετική επιλογή :s_thumbsup εγώ πήρα την 50W809C και αν εξαιρέσουμε το lag του τηλεχειριστηρίου :x σαν πάνελ είναι φανταστική

@dstou ποιό μοντέλο πήρες ?
Άβαταρ μέλους
By nass
#376500 Θα το δοκιμάσω αλλά το lag είναι στην τηλεόραση δηλ. πατάς για αλλαγή καναλιού και το σκέφτεται για λίγο. Σε άλλες λειτουργίες πχ. ήχο είναι snappy.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#376507 Δεν με ενδιαφέρει ούτε περιστροφή, ούτε επέκταση.
Άρα θα ψάξω για μια σταθερή σε καλή τιμή.

Της αγόρασα και ένα τέτοιο:

http://m.gearbest.com/mice-keyboards/pp_265400.html

Το δικό της το έχω μόνο για να την ανοίγω και να την κλείνω πλέον. :s_tongue
Lag δεν έχω δει αν έχει αφού την έχω μόνο για το PC και τις κονσόλες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#376549
nass έγραψε: και αν εξαιρέσουμε το lag του τηλεχειριστηρίου :x σαν πάνελ είναι φανταστική


to lag στις νεες τηλεοράσεις είναι από το τηλεχειριστηριο ή από την τηλεοραση?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#376550
dimviii έγραψε:
nass έγραψε: και αν εξαιρέσουμε το lag του τηλεχειριστηρίου :x σαν πάνελ είναι φανταστική


to lag στις νεες τηλεοράσεις είναι από το τηλεχειριστηριο ή από την τηλεοραση?



Την τηλεόραση, συνήθως όσο πιο smart τόσο μεγαλύτερο το lag από ότι έχω παρατηρήσεις.
π.χ πατάς το τηλεκοντρόλ και ανάβει το λαμπάκι πάνω στην TV αμέσως, δείγμα ότι η εντολή μεταφέρθηκε, αλλά το κανάλι αλλάζει σε 2sec ή το menu ανοίγει σε 3 sec.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#376551 Εγώ αυτή πήρα στα 700 ευρά με δώρο 5ετή (+100 κόστος το δώρο). Αρχικώς παζάρευα την 8005 που είναι 4Κ, αλλά με τέτοιο ξεβράκωμα άλλαξα γνώμη άρδην και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Βλέπω μόνο κανάλια έτσι και αλλιώς, και αυτά λίγο.
Αλλά αυτό που βλέπω θέλω να παίζει καλά. :rtfm:

https://www.skroutz.gr/s/7085670/Sony-KDL-55W755C.html

Το χειριστήριο της Σόνι έχει γενικό πρόβλημα σχεδιασμού, σε σχέση με το ίδιας χρονολογίας και τιμής Σαμσούγκ (και όχι μόνο). Έχει ένα σκασμό κουμπιά, πολλά διαφορετικά από αυτά που έχουν όλα τα άλλα κοντρόλια, είναι φανερό ότι έχει καταβληθεί ιδιαίτερη προσπάθεια διαφοροποίησης γι' αυτό. Αργεί σε αρκετές επιλογές και εντολές του. Δεν αναφέρομαι στην αλλαγή καναλιού απλώς, εκεί χωλαίνουν όλες οι νέες τιβί σε σχέση με τα παλιά μπαούλα, εκεί λοιπόν έχουμε ισοπαλία. Επίσης θέλει περισσότερα πατήματα για την ίδια λειτουργία, όχι παντού, σε μερικές περιπτώσεις. Π.χ. για να ανοίξει πατάς πρώτα το 0-1 και μετά το νούμερο καναλιού που θέλεις. Στις άλλες πατάς μόνο ένα κουμπάκι, απευθείας αυτό του καναλιού.
Οι ρυθμίσεις του είναι του υπομενού το ανάγνωσμα. Μενού, κόντρα υπομενού, ω υπομενού. Γιατί τόσο μίσος για τον συνάνθρωπο? Το απλούστερο είναι και το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#376983 Μπα, δεν είμαι για τέτοια, σιγά την τιβί που βλέπω κιόλας. 10 λεπτά το πρωί πριν φύγω, στα πεταχτά λίγο Λυριτζή-Οικονόμου για να καλαμπουρίσουμε, και μετά το βράδυ κανά μισάωρο μέχρι να κουτουλήσω από τη νύστα. Τα παιδιά άμα θέλουν, αλλά αυτό είναι άλλη παράγραφος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377547 Για τη στήριξη σε τοίχο εκτός από τη βάση ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει ο αριθμός το μέγεθος και το είδος των βιδών/ούπα ανάλογα με την κατασκευή του τοίχου.
Προσοχή να μην έχετε θέμα αντανακλάσεων είτε από τα παράθυρα είτε από κάποια φώτα. Μια βάση με κλίση-περιστροφή έστω λίγων μοιρών μπορεί να βοηθήσει σε αυτό, μια μικρή γωνία που δεν θα επηρεάζει την θέαση μπορεί να διώχνει την αντανάκλαση από την οθόνη.
Και μην ξεχνάτε το θέμα καλωδίωσης. Όχι μόνο το πως θα περνάνε ώστε να μην πολυφαίνονται, να είναι όλα μαζί χτισμένα ή σε καναλάκι τη διαδρομή του οποίου θα πρέπει αν μελετήσετε αλλά και το από που θα έρχεται το ρεύμα και η κεραία.
Αν θα αποτελεί τμήμα οπτικοακουστικού συστήματος ψυχαγωγίας αξίζει να μελετήσετε αν γίνεται να βάλετε τα εμπρός ηχεία αν είναι μικρά, κι αυτά στον τοίχο δίπλα στην τηλεόραση.
Άβαταρ μέλους
By otso
#383718 αυτη LG 49LH590V http://www.lg.com/gr/televisions/lg-49LH590V αξιζει τα 60 ε παραπανω απο αυτη LG 49LH5100 ;
http://www.lg.com/gr/televisions/lg-49LH5100
επειδη τα customers review εδω δεν ειναι και πολυ ενθαρυντικα.https://www.amazon.de/product-reviews/B ... tBy=recent
βεβαια δεν πολυβγαζω νοημα απο την μεταφραση γουγλη σε αγγλικα .