Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#363924 εγγυηση εχει οποτε ορμα.
Ασε τον g τι λεει,αυτος εχει προικα αφαγωτη ακομα,και το παιζει λαρτζ.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#363936
Nikos! έγραψε:
pik. έγραψε:Nik για καποιον που εχει ενα σεβαστο ποσο για τηλεοραση ,καλυτερα να παρει τωρα μια 4k ή να περιμενει τις OLED?
θελω να μεινω στην μαρκα.


Η τεχνολογία είναι ένα τρένο που προχωράει. Η ερώτηση είναι πότε εσύ θες να επιβιβαστείς σε αυτό. :lol:

Εξαρτάται επίσης τι εκτιμάς ως τεχνολογία και αν θέλεις να τη κάνεις δική σου, τώρα.

Η νέα μας OLED παραπάνω για παράδειγμα, δεν έχει ηχεία όπως έγραψα. Σήμερα λοιπόν είναι OLED, σε 5-10 χρόνια κάτι άλλο. Το resolution πάντως δε πρόκειται να αλλάξει, πάνω από 4Κ δηλαδή.

Αν η γωνία θέασης έχει σημασία για σένα and money is not an object, τότε περιμένεις OLED.

Αλλιώς χτυπάς μια 4Κ ZD9 series που είναι αυτή τη στιγμή οι κορυφαίες νομίζω στην αγορά με individually controlled LED backlight. :iconcool:

δεν θελω να διαθεσω πανω απο 2.000Εκαι πιστευω θελω 65αρα για τον χωρο που εχω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#363949
dstou έγραψε:Μου κόπηκε η φόρα τώρα, πάνω που έλεγα ότι γλίτωσα το ψάξιμο. :(


Λογω τζι;;; ζηλευει.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#363953
g8777 έγραψε:Γιατί παίζουν επί 12ωρης καθημερινής βάσης σε φουλ φωτεινότητα ( για "ωραια" εικόνα) , απροστατευτες από τα λιγδοδαχτυλα και τις ανηθικες προτάσεις (στριψε, κάνε, ρανε) του κάθε χασαπεμπορου που θα περάσει να πάρει μια "καλή" για το σαλόνι.


Ούτε το 3% του mtfb δεν είναι αυτό.

Ορμα dstou.


Sent from a mobile device
Άβαταρ μέλους
By g8777
#364008 Καλαααααααααα..... :lol: :lol: :lol:
Ορμα dstou για εκθεσιακο μοντελο σε τιμη που παιρνεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ tv και με της πλακας εκπτωση.

Οκ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#364014 Θα συμφωνήσω με g, έψαχνα πρόσφατα για τον πεθερο και έχει πολύ καλές τηλεοράσεις στα 800 ευρώ, ολοκαινουριες. Καλό είναι να υπάρχει η 5ετης αλλά ακόμα καλύτερα να μην μπλέξει κάνεις ποτε και σε τηλεόραση με τόσες ώρες λειτουργίας δεν ξέρω αν θα έδινα χρήματα ασχέτως εγγύησης.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#364017
g8777 έγραψε:....εκθεσιακο μοντελο ... με της πλακας εκπτωση.

Count me in! :lol:
Ακριβώς εδώ ειναι και η δική μου ένσταση. Δεν θα έλεγα όχι, αλλά θα ερπεπε να πωλούνται κάτω του 50% της μέσης τιμής στην αγορά, αδιάφορο αν αυτό σημαίνει για τον έμπορο και κάτω του κόστους.
Μόνο 20-30% κάτω, είναι κοροιδιλίκι! :x
Άβαταρ μέλους
By g8777
#364025 Αυτό ακριβώς.

Να ήταν σε 40 % έκπτωση και επάνω να το δεχτώ λόγω της απαξίωσης που έχει φάει.

@Nikos

Του λες δλδ ότι είναι καλύτερα να αγοράσει μια μεταχειρισμενη παρά αυτή αυτή;
Τι σχέση έχει το MTBF; Γνωρίζεις ότι η τιμή του δεν είναι ανεξάρτητη από τον τρόπο λειτουργίας των επιμέρους εξαρτημάτων. Αν εγώ δουλέψω την τηλεόραση στο 100% της έντασης του ήχου θα έχω το ίδιο Life expectancy;

Και φυσικά, ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ ένα εκθεσιακό μοντέλο δεν είναι καινούργιο. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#364028 Εγώ αναφερόμουν στα ίδια μοντέλα που λέει παραπάνω ο dstou. Καινούριο vs εκθεσιακό και αν με τα λεφτά που του προσφέρεται το εκθεσιακό μπορεί να βρει καινούριο γιατί γράφτηκε πως η έκπτωση αυτή που δίνουν δεν είναι δα και τίποτε το φοβερό.

Προφανώς στα ίδια λεφτά θα βρεις και LG & Samsung.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#364032 Ακόμα και έτσι, ο πωλητής αξιολογεί ότι ένα εκθεσιακό (=κοινόχρηστο) μοντέλο έχει απαξιωθει μόνο κατά 15; Και πρεπει να του πούμε και ευχαριστώ; :lol:
Ναι, τρέξε dstou μην χάσεις το κελεπουρι. Ενημερωτικά προχτές που πέρασα πάτησα το pause και την άφησα κάνα 2ωρο έτσι. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#364043
g8777 έγραψε:@Nikos

Του λες δλδ ότι είναι καλύτερα να αγοράσει μια μεταχειρισμενη παρά αυτή αυτή;
Τι σχέση έχει το MTBF; Γνωρίζεις ότι η τιμή του δεν είναι ανεξάρτητη από τον τρόπο λειτουργίας των επιμέρους εξαρτημάτων. Αν εγώ δουλέψω την τηλεόραση στο 100% της έντασης του ήχου θα έχω το ίδιο Life expectancy;

Και φυσικά, ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ ένα εκθεσιακό μοντέλο δεν είναι καινούργιο. :dizzy:


Πρώτον - δεν έχει αναφέρει καν μοντέλο οπότε δε μπορούμε και να συγκρίνουμε. Η συγκεκριμένη που αναφέρεις δεν είναι 3D, οπότε πιθανόν να αναφέρεται στην 55W8. Ναι είναι 4Κ και η άλλη fullHD και αν δε σε ενδιαφέρει το 4Κ είναι καλύτερο μοντέλο η W8 (200hz η XD7 vs 800hz στην W8). Αν τον ενδιαφέρει το 4Κ τότε κοιτάει για 4Κ και όχι για fullHD.

Το πιο σημαντικό μέρος της τηλεόρασης είναι το πάνελ. Μη μου αναφέρεις τον ήχο. Έχεις δει τηλεόραση να παίζει σε κατάστημα στο 100% έντασης του ήχου? :dizzy: Σου λέω λοιπόν ότι οι ώρες λειτουργίας που μπορεί να έχει παίξει ακόμα και 31 μέρες τo μήνα δεν έχουν φτάσει ούτε στο 3% του mtfb του πάνελ. Δεν έγραψα MSRP, έγραψα MTFB.

Τα 5 χρόνια είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί κατά μέσο όρο ο καταναλωτής κάθε 6-7 χρόνια αλλάζει τηλεόραση.

Εφόσον του δίνουν και εγγύηση δεν έχει τίποτα να φοβάται.

Συνολικά λοιπόν είναι καλό deal γιατί παίρνει μια πολύ καλή τηλεόραση, 15% φθηνότερα + 5ετή εγγύηση.