Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#435265
QsisVTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Καθόλου large δεν σε βλέπω... :s_no

Βάλε τουλάχιστον κάνα Netflix ή κάποιο συνδρομητικό, αλλιώς θα δείχνεις κακομοίρης, σε προειδοποιώ! :s_rofl

καλά ρε συ δεν στο είπε και για large-ια το netflix (άλλωστε όπως περιέγραψα μπορείς να το κάνεις και φθηνά αν είσαι της φθήνιας όπως εγώ) σου είπε ότι απλά παίζει 4Κ

και πάλι όμως το 4Κ περιεχόμενο δεν είναι ακόμα αρκετό γενικά ειδικά για όσους έχουν πάρει 4Κ εδώ και χρόνια

τώρα σιγά σιγά κάτι αρχίζει και γίνεται... :hmmm: και το θέμα είναι να έχουμε και 4Κ στα παιχνίδια.. η σονυ συγκεκριμένα κάτι έκανε αν και είναι ημίμετρο, τώρα περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει η ms

θέλει ακόμα καμιά 2ετια πάντως για να μιλάμε για ευρέως διαδεδομένο 4K , ακόμα το full hd κυριαρχεί

μπορεί να βιάστηκαν οι κατασκευαστές οθονών το περιεχόμενο όμως δεν βιάστηκε καθόλου.
και πριν από κάνα χρόνο+ που ήθελε η αδερφή μου να πάρει 4Κ τηλεόραση για το σπίτι της είπα να δώσει λιγότερα να πάρει μια full hd δεν υπήρχε ο λόγος και ούτε και υπάρχει ακόμα εκτός αν είσαι ενθουσιώδης

σιγά σιγά όμως θα γίνει δεδομένο, αλλά αρκετά σιγά (αν κρίνουμε από το πότε άρχισαν να κυκλοφορούν ευρέως 4Κ τηλεοράσεις)

εγώ πάντως για λόγους πρακτικούς (και επειδή θέλω όλες οι οθόνες/τηλεοράσεις μου να αποσβεστούν μέχρι αηδίας) έχω τα πάντα σε 1080. όταν έρθει η ώρα, καλά να είμαστε να βγάζουμε και κάνα φράγκο, θα γίνουν μαζικές αναβαθμίσεις

αυτή τη στιγμή πάντως με καθαρά αντικειμενικά κριτήρια δεν "πολυσυμφέρει"

Κοίτα, το μέσο πορτοφόλι θα το σκεφτεί δύο και τρεις φορές να βάλει κάτι τέτοιο. Γιατί για να παίζει σε 4Κ λογικά το ADSL είναι οριακό (εγώ ένα Vodafone TV έχω και μου βγαίνει η πίστη στο Γαλάτσι... :s_shout ), άρα θέλεις και VDSL. Οπότε, το πακετάκι για να βλέπεις 4Κ μηνιαίως από Netflix είναι +20€ από αυτά που δίνει κάποιος σήμερα. Σύνολο, 240€ το χρόνο.
Η πατέντα που λες, μπορεί να μικρύνει λίγο το ποσό, αλλά και πάλι, κάτι θα πρέπει να πληρώσεις, δεν είναι δωρεάν.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τηλεόραση 600€ άνω όριο, πάει να πει πως είτε δεν έχει, είτε δεν θέλει να πληρώσει τα εξτραδάκια αυτά. Και ούτε είναι σοβαρή απάντηση κατ' εμέ "βάλε 347 δόσεις" και πάρε την άλλη που είναι καλύτερη.
:s_roses
Βάσει λοιπόν των κριτηρίων που έβαλε, ή του λέμε να περιμένει, ή του λέμε να πάρει κάτι φθηνότερο και FullHD που όπως λες, θα τον καλύψει μια χαρά, αφού το περισσότερο περιεχόμενο είναι σε FullHD η και σε HD μόνον, ενώ το 4Κ αφορά λίγες περιπτώσεις (ακόμη και torrents βρίσκεις με δυσκολία και για να τα παίξεις θέλεις και σύγχρονο υπολογιστή, η δική μου η μπουρούχα 10ετίας++ ιδρώνει να παίξει κάτι πάνω από 1080p).
Αλλά θα ξαναπώ, κάποιοι ΔΕΝ θέλουν να πληρώσουν όλα αυτά, δεν είναι λίγα χρήματα αν τα μαζέψεις. Κάποιοι άλλοι τα πληρώνουν, αλλά μην το θεωρούμε αυτονόητο.
Αυτό ήθελα να πω κι εγώ και όχι ν' αρνηθώ το γεγονός πως δεν μπορείς να βρεις 4Κ περιεχόμενο. Υπάρχει ασφαλώς. Αλλά ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται και θέλει κάτι πολύ λιγότερο. Ε, γιατί να το πληρώσει λοιπόν;

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, εμένα με πείσατε να δοκιμάσω το Netflix πάντως κάποια στιγμή, αφού έχει και δωρεάν ένα μήνα! :lol:
Τηλεόραση δεν θα αγοράσω βέβαια, αλλά το να μπορώ να έχω άλλη μια εναλλακτική, αν βρω τρόπο να μειώσω το κόστος με κάνα φίλο, νομίζω λέει πολύ!
:s_crazy :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#435374 Netflix 4k έπαιζε σφαίρα πάντως με το 11αρι adsl του ΟΤΕ.
Δυστυχώς το έκοψα το 12αρι € το μήνα προς το παρόν. Σε κάναν χρόνο το ξαναβλέπουμε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#435402 Btw έκανα συνδρομή Netflix , ενα μήνα δωρεάν, αλλά το περιεχόμενο δε μου γέμισε το μάτι, δε νομίζω να την κρατήσω μετά το μήνα. Τι το καλό εχει ; είδα μερικές (λίγες) καλές σειρές, τις οποίες τις εχω δει έτσι και αλλιώς απο το 'θειο'
Άβαταρ μέλους
By xenos
#435947 Μιας και η τβ φτιάχτηκε προσωρινά τουλάχιστον (στα ηλεκτρονικά η απάντηση), η αγορά πάει για πιο μετά, να δούμε καμία προσφορά της προκοπής. :)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#436064
xenos έγραψε:Μιας και η τβ φτιάχτηκε προσωρινά τουλάχιστον (στα ηλεκτρονικά η απάντηση), η αγορά πάει για πιο μετά, να δούμε καμία προσφορά της προκοπής. :)

24 Νοεμβρίου ενημερώθηκα για Black Friday.

Ετοιμάσου...

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#436940 Γιατί βαριέται να ψάξει τις διαφορές
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#436944 Progressive εννοείται ειδικά για γρήγορες σκηνές αλλά πρέπει να εκπέμπει και native 1080p για να έχει νόημα.

Δε ξέρω πόσες εκπομπές στο cosmote TV είναι native 1080p.

< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#436984
Nikos! έγραψε:Progressive εννοείται ειδικά για γρήγορες σκηνές αλλά πρέπει να εκπέμπει και native 1080p για να έχει νόημα.

Δε ξέρω πόσες εκπομπές στο cosmote TV είναι native 1080p.

< >

Καμία.
1080i εκπέμπει η cosmote.
Geako βάλτο όμως 1080p εσύ μπας και... όποτε....
Άλλωστε δεν χάνεις τπτ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#439323 Σε 40αρα τι ψωνίζουμε αυτήν την περίοδο; Ο μόνος περιορισμός είναι να έχει βάση που ξεκινάει από το κέντρο της τηλεόρασης κι απλώνεται, όχι στις 2 άκρες.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#441264 για τους γονεις τι ψωνιζουμε;

κατεληξα λογω τιμης σε αυτες

LG 49LJ594V 49" Τηλεόραση Smart TV --> 549 euros

LG 43LJ594V 43" Τηλεόραση Smart TV --> 449 euros

LG 43UJ634V 43" Τηλεόραση Smart 4K TV --> απο 499 (από 699)

εναλλακτικες υπαρχουν;

οι τιμες ειναι απο κοτσοβολο

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#441267 Σαν Ευρωπαίοι πολίτες ( που όμως δε μας θεωρούν τέτοιους) , θα έπρεπε να αγοράζουμε μόνο philips.