Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609336 :lol:
Ναι ακριβως την ιδια σκεψη ειχα στην lg σειρα 6....σιγα την διαφορα ελεγα.

Η διαφορα ομως ειναι σημαντικοτατη σε netflix κτλ ποσο μαλλον οταν εχεις δωσει αρκετα ευρω.

Νομιζω πως οι τηκεορασεις (απο τοτε που οηρα τη δικη μου δεν το ξαναεψαξα) με λιγο κατω ή πανω απο 1000 ευρω ειναι εξαιρετικες και δεν χρειαζεται να παει κανεις πιο πανω.

Απο τις πιο απλες σε πιο χαμξλες τιμες, που αναφερεις, εχουν σημαντικη διαφορα...στο λεω διοτι την σειρα 6 την πηγα σε αλλο σπιτι...και οταν την ανοιγω μου φαινεται φτηνοτηλεορααη στα παντα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609338
sknipper έγραψε:
Nikos! έγραψε:
gianik έγραψε:Βασικα κοιταω για 43αρα...
Κ επειδη θα βλεπω netflix κ nova μεσω αυτης νομιζω αξιζει το 4Κ... :hmmm:

Επίσης πρέπει να αποφασίσεις αν σε βολεύει το Android οπότε να παίζεις με διάφορες εφαρμογές κατευθείαν από τη TV.
Το Android και το ότι οι Sony ενσωματώνουν chromecast δίνουν σημαντικούς πόντους στις Sony. Αλλά πολλοί βρίσκουν τις TV με Android αργές στο άνοιγμα, τη χρήση κλπ.

Ενώ επί της αρχής όλοι θα λέγαμε μπράβο στην Sony για την υιοθέτηση του Android, τελικά πιο πολλή γκρίνια διαβάζω παρά διθυράμβους και μπράβο.
Είτε φταίει η υλοποίηση, είτε δεν κάνει το Android γι' αυτή την δουλειά.
Πάντως, όποιος θέλει Android για την τηλεόρασή του με 50€ παίρνει ένα Xiaomi TV Box το οποίο κάνει παπάδες και είναι πάμφθηνο. Και μπορείς να το αναβαθμίσεις όσο θέλεις και δεν έχεις και την τηλεόραση ν' αργεί.
Αν κάποιος έχει Sony με Android, αναρωτιέμαι, από την στιγμή που την ανοίξεις, πόση ώρα κάνει για ν' "ακούσει" εντολές από το τηλεκοντρόλ; Στην δική μου LG 5ετίας, το WebOS που έχει θέλει 5-10 δευτερόλεπτα.
:help:

@Lap
Συμφωνώ, αλλά από την άλλη αρχίζεις και πλησιάζεις τις OLED όταν πας σε ακριβά μοντέλα των απλών και εκεί δεν τίθεται και θέμα σύγκρισης. Και η ακριβότερη LED δεν θα πλησιάσει σε εικόνα την OLED.
Όσο για το άλλο που έγραψες, για τον οπίσθιο φωτισμό, εσύ μιλάς για το Direct LED. Πλέον υπάρχουν και φθηνά μοντέλα με Direct LED , η LG έχει σίγουρα τέτοια και μιλάμε για τηλεοράσεις που κοστίζουν 400€ ξέρω γω...
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609342 Το δεχομαι.....αλλωστε δεν ηξερα οτι πλεον το direct led επεσε σε τετοιες τιμες στις lg :thumbsup:

Η διαφορα ειναι στο πανελ οπου λειτουργει στα 120hz και οχι στα 60 hz που λειτουργουν ολες οι αλλες τηλεοορασεις με λιγοτερ χρηματα, και επισης ο πολυ δυαντος επεξεργαστης εικονας που το μαυρο το κανει απολυτο μαρο και την κινηση σαν ρεαλιστικο θεατρο με 120 fps.
Πλεον την δικη μου τη παιρ εις με 800ευρω....
Αν πας στα 1000 πας σε καλυτερομεπεξεργαστη που οντως κανει δισφορα και εχεις μια πραγματικα εκπληκτικη τηλεοραση.
Με dolby atmos vision και ηχο και ωραιο βαθυ μπασο που τριζει το επιπλο κτλ

Όι oled σε 49" ποσο κοστιζουν;;;;;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609346 Οι OLED ξεκινάνε από 55" και είναι λογικό. Και οι 55" είναι οριακές σήμερα. Με 1000€ αγοράζεις όμως σήμερα OLED, αλλά θα είναι Philips. Με άλλα 100€ πας σε Hisense και με ακόμη ένα κατοστάρικο πας σε LG (για μένα η κορυφαία εταιρεία στις τηλεοράσεις -όπως και στα πλυντήρια και στεγνωτήρια, αλλά αυτό είναι άλλο ανέκδοτο- και δεν βλέπω λόγο να πληρώσω κάποια άλλη παραπάνω).
https://www.skroutz.gr/c/12/television/ ... er_dir=asc
Τα Hz παίζουν τεράστια σημασία, έχεις απόλυτο δίκιο και στα φθηνά πάνελ θα βρεις μόνον τα βασικά.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609351 Μπα;;;;;
Μας αναβεις φωτιες τωρα.....
Περυσι την πηρα τη δικη μου 1050ευρω τωρα νιωθω καπως περιεργα που στα ιδια παιρνεις oled 55αρα :s_omg

Και εγω φαν της lg ειμαι αν ,αι ειμαι ο μοναδικος που στο πλυντήριο χαλασα το ρουλεμαν του ροταρυ....ο μοναδικος σιγουρα.... αλλαξα σε pitsos και εμεινα άφωνος απο το ποσο αθορυβο είναι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609353 Από την δική μου φτωχή εμπειρία, το sweet spot όταν αγοράζεις τηλεόραση, είναι σίγουρα κάτω από 1000€, αλλιώς κινδυνεύεις να πληρώσεις χοντρά κάτι που σε 1 χρόνο θα κοστίζει πολύ λιγότερο ενώ σε 2 χρόνια θα έχει σχεδόν τα μισά.
Σήμερα, εγώ θ' αγόραζα αυτήν μάλλον:
https://www.skroutz.gr/s/19526730/LG-65UM7400PLB.html
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#609359
Anonymous Founder έγραψε:Οι OLED ξεκινάνε από 55" και είναι λογικό. Και οι 55" είναι οριακές σήμερα. Με 1000€ αγοράζεις όμως σήμερα OLED, αλλά θα είναι Philips. Με άλλα 100€ πας σε Hisense και με ακόμη ένα κατοστάρικο πας σε LG (για μένα η κορυφαία εταιρεία στις τηλεοράσεις -όπως και στα πλυντήρια και στεγνωτήρια, αλλά αυτό είναι άλλο ανέκδοτο- και δεν βλέπω λόγο να πληρώσω κάποια άλλη παραπάνω).
https://www.skroutz.gr/c/12/television/ ... er_dir=asc
Τα Hz παίζουν τεράστια σημασία, έχεις απόλυτο δίκιο και στα φθηνά πάνελ θα βρεις μόνον τα βασικά.

Κοιτούσα τα μονδέλα της παραπάνω διεύθυνσης και αυτά των Philips , Panasonic , Grundig έχουν πάνελ LG. Επιπλέον για τη Grundig:"Grundig is a consumer electronics manufacturer owned by Turkish company Arçelik A.Ş" :lipsealed: , είχα μείνει μερικές 10ετίες πίσω :lol:
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 15 Οκτ 2019, 13:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#609361
Anonymous Founder έγραψε:Αν κάποιος έχει Sony με Android, αναρωτιέμαι, από την στιγμή που την ανοίξεις, πόση ώρα κάνει για ν' "ακούσει" εντολές από το τηλεκοντρόλ; Στην δική μου LG 5ετίας, το WebOS που έχει θέλει 5-10 δευτερόλεπτα.
:help:

Λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα.
Αμέσως βασικά, εγώ δεν καταλαβαίνω καμία καθυστέρηση.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609362 Δεν ξερω εχω την αιαθηαη οτι οι lg απο σειρα 8 και πανω ειναι πραγματικα πολυ καλες τηλεορασεις και ανωτερες των sam...
Εγω παλι κολλησα εδω...
https://www.techradar.com/reviews/phili ... 803-review
H lg εχει τρομερους αλγορυθμους κινησης και γενικως του μαυρου αλλα με το πανελ να ειαο oled μπορει κανεις να παει σε πιο φτηνοκατασκευες οπως philipsκαι να εχει ιαως και ανωτερα χαρακτηριστικα....
Χωρις πλακα τι ηθελα και μπηκα στο θρεντ, σε εξοδα θα μπω παλι..το βλεπω...;;;; :s_mad

Ποσο να πιανει η δικη μου μεταχειρησμενη ενος ετους σε αριστη κατασταση;;;;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#609365 Σχετικά με το Android, το 8 έχει βελτιώσει πολλά θέματα που υπήρχαν στο 7 και έχει βοηθήσει σε επαγγελματικές εφαρμογές να πουσαρεις configuration και firmware μέσω ADB.

Δεν έχει καμία καθυστέρηση.

Η μόνη καθυστέρηση είναι όταν ανάβει από power cycle, δηλαδή όταν την έχεις βγάλει από τη πρίζα.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609408 Πάνω που θα απαντούσα στον HF ότι η δική μου αντιδρά αμέσως (1-2"). Αίσθηση σαν να μην ήταν σβηστή (σαν να ήταν σε stand-by ή hibernation).

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609409 Εγώ δεν έχω Sony, αυτά τα έχω διαβάσει συχνά στο Skroutz.gr από κάποιους που αγόρασαν και είχαν αυτά τα παράπονα. Προφανώς και δεν βλέπω λόγο να πληρώσω 20-30% παραπάνω την Sony για ένα τέτοιο feature όταν μπορώ να κάνω την δουλειά μου καλύτερα με ένα Android TV Box των 50€ πλέον.
Γι' αυτό και ρώτησα.
ΑΝ όντως το διόρθωσαν λοιπόν, αυτό είναι καλό νέο γιατί ίσως αν δουλεύει καλά το υιοθετήσουν κι άλλοι.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609410 Καλα σε tv box εχω αλλαξει νομιζω τεσσερα....
Σπαστικα μεχρι αηδιας......

Μονο εκεινο της nvidea αξιζει πρσγματικα αλλα κοστιζει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609413 Είχες το Xiaomi Mi Box S; Εγώ αυτό έχω και κάνει τα πάντα. Το κάνω πού και πού κάνα restart γιατί κάνει κάτι κολληματάκια (στο Kodi) αλλά αυτό είναι όλο. Και εννοείται τρέχω πάνω εκτός από Netflix και Kodi (για σειρές και ταινίες) και Mobdro (για αγώνες).