Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#608783 Πριν από 3 μήνες αναβαθμίσαμε την 37άρα μας. Η αρχική άδεια από :inlove: σύζυγο ήταν για 50 αλλά τελικά με λίγα παζάρια πήραμε 55άρα. Που φυσικά μας φάνηκε τεράστια. Ε λοιπόν προχθές το βράδυ η :inlove: μου δήλωσε ότι σαν να της φάνηκε μικρή.....
Συμπέρασμα: πάντα αγοράζουμε τη μεγαλύτερη δυνατή που χωράει, σίγουρα θα τη συνηθίσετε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#608796 Το συμπέρασμα το λες εσύ ή η σύζυγος;

Ασίμω στείλε ένα σιφτυ swarm να τους φάει τα σκωτια ρε μλκ.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608801
sknipper έγραψε:Συμπέρασμα: πάντα αγοράζουμε τη μεγαλύτερη δυνατή που χωράει, σίγουρα θα τη συνηθίσετε.


Αυτό το quote θα μπορούσε να είναι πάντως γραμμένο και σε κάποιο ράφι σε sexshop


< 1 >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#608811
sknipper έγραψε:Πριν από 3 μήνες αναβαθμίσαμε την 37άρα μας. Η αρχική άδεια από :inlove: σύζυγο ήταν για 50 αλλά τελικά με λίγα παζάρια πήραμε 55άρα. Που φυσικά μας φάνηκε τεράστια. Ε λοιπόν προχθές το βράδυ η :inlove: μου δήλωσε ότι σαν να της φάνηκε μικρή.....
Συμπέρασμα: πάντα αγοράζουμε τη μεγαλύτερη δυνατή που χωράει, σίγουρα θα τη συνηθίσετε.

Έχει να κάνει με την ελάχιστη απόσταση αναλογιζόμενος το μέγεθος της εκάστοτε τηλεόρασης.
Στο νέο σπίτι άλλαξα το γραφείο και είναι 20 εκ. μικρότερο στο πλάτος. Στην αρχή είχα την 27άρα οθόνη του ΗΥ, αλλά τόσο στη :inlove: όσο κ σε εμένα μας πείραζε τα μάτια. Είχα την αίσθηση ότι οι οφθαλμοί μου ήταν σαν να είχα υπερθυρεοειδισμό όταν έβλεπα την οθόνη.

Τελικά προχθές παρήγγειλα μία 24άρα Benq για να αντικαταστήσω την 27άρα Benq και ήρθε ταμάμ...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#608825
Nikos! έγραψε:
sknipper έγραψε:Συμπέρασμα: πάντα αγοράζουμε τη μεγαλύτερη δυνατή που χωράει, σίγουρα θα τη συνηθίσετε.


Αυτό το quote θα μπορούσε να είναι πάντως γραμμένο και σε κάποιο ράφι σε sexshop


< 1 >




Νικόλα καλημέρα...
είμαι σε φάση που ψάχνω smart tv για το υπονοδωμάτιο..
μπορείς να μου πεις γιατί οι sony είναι τοσο πανάκριβες σε σχέση με τον ανταγωνισμό (lg k sammy) και επίσης πολύ λίγα μοντέλα....; :hmmm:
μιλάμε ξέρω γω για μοντέλο του 2017 και ειναι πιο ακριβό από τηλεοράσεις του 2019 ..εξωφρενικές διαφορές... :dizzy:
που οφείλεται αυτο; έχει ψιλοπαρατήσει η Sony τις τηλεοράσεις;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608847
gianik έγραψε:
Nikos! έγραψε:
sknipper έγραψε:Συμπέρασμα: πάντα αγοράζουμε τη μεγαλύτερη δυνατή που χωράει, σίγουρα θα τη συνηθίσετε.


Αυτό το quote θα μπορούσε να είναι πάντως γραμμένο και σε κάποιο ράφι σε sexshop


< 1 >




Νικόλα καλημέρα...
είμαι σε φάση που ψάχνω smart tv για το υπονοδωμάτιο..
μπορείς να μου πεις γιατί οι sony είναι τοσο πανάκριβες σε σχέση με τον ανταγωνισμό (lg k sammy) και επίσης πολύ λίγα μοντέλα....; :hmmm:
μιλάμε ξέρω γω για μοντέλο του 2017 και ειναι πιο ακριβό από τηλεοράσεις του 2019 ..εξωφρενικές διαφορές... :dizzy:
που οφείλεται αυτο; έχει ψιλοπαρατήσει η Sony τις τηλεοράσεις;; :hmmm:


Υποθέτω αναφέρεσαι στις 32"-40"?

Υπάρχει τόσος ανταγωνισμός εκεί στο full HD με τιμές που ξεκινάνε από 100ακο που δεν έχει νόημα να ασχοληθείς.

Νομίζω ότι μόνο δυο τηλεοράσεις υπάρχουν στο lineup 32"-40" (fullHD).

Από 49" και πάνω όμως θα δεις ότι το lineup είναι πλήρες, σε κάποια μοντέλα ανταγωνιστικό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και με κορυφαία ποιότητα εικόνας. Οπότε όπως καταλαβαίνεις εκεί επικεντρώνεται και όχι στις μικρές ίντσες.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#609256 Βασικα κοιταω για 43αρα...
Κ επειδη θα βλεπω netflix κ nova μεσω αυτης νομιζω αξιζει το 4Κ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#609259 Οι τηλεοράσεις όλο και φτηναίνουν. Οπότε ένα παλιό μοντέλο πού θα είχε ακριβότερη αρχική τιμή από ένα αντίστοιχο νέο μπορεί να προκύπτει ακριβότερο από ένα νέο. Σε μερικές περιπτώσεις όμως το παλιό μπορεί να πλεονεκτεί σε κάτι (πχ πάνελ).

Επειδή πρόσφατα κοίταζα τηλεοράσεις (αν και σε άλλες διαστάσεις 49-55) μπορώ να σου πω ότι παρατήρησα ότι οι Sony ήταν πιο ακριβές από τα φτηνά μοντέλα των άλλων αλλά πλεονεκτούσε σαφώς σε ποιότητα κατασκευής αλλά και σε κάποια άλλα λιγότερο εμφανή χαρακτηριστικά. Αν αποφύγεις τα πιο φτηνά μοντέλα των άλλων και πας σε λίγο πιο καλή σειρά με αντίστοιχα χαρακτηριστικά η διαφορά τιμής δεν είναι σημαντική.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#609260
gianik έγραψε:Βασικα κοιταω για 43αρα...
Κ επειδη θα βλεπω netflix κ nova μεσω αυτης νομιζω αξιζει το 4Κ... :hmmm:

Επίσης πρέπει να αποφασίσεις αν σε βολεύει το Android οπότε να παίζεις με διάφορες εφαρμογές κατευθείαν από τη TV.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#609262
Nikos! έγραψε:
gianik έγραψε:Βασικα κοιταω για 43αρα...
Κ επειδη θα βλεπω netflix κ nova μεσω αυτης νομιζω αξιζει το 4Κ... :hmmm:

Επίσης πρέπει να αποφασίσεις αν σε βολεύει το Android οπότε να παίζεις με διάφορες εφαρμογές κατευθείαν από τη TV.
Το Android και το ότι οι Sony ενσωματώνουν chromecast δίνουν σημαντικούς πόντους στις Sony. Αλλά πολλοί βρίσκουν τις TV με Android αργές στο άνοιγμα, τη χρήση κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609266 Εγω εχω μια lg 4k σειρα 9...(νομιζω :tomato: ) σε 49 ιντσες.
Ε λοιπον ειναι εκπληκτικη σε youtube και netflix.
Ειχα και μια lg σειρα 6 και η διαφορα ειναι περα απο μερα με νυχτα....
Ο επεξαργαστης των γραφικων και της εικονας ειναι η μερα με την νθχτα και φαινετακ με το που ανοιγεις την τηλεοραση. Επισης το πανελ ειναι αλλου στην νεοτερη γενια,
Ηθελα την sony 4κ με το android αλλα εκατσε αυτη διοτι την πηρα λιγο πανω απο χιλιαρικο τοτε...η sony ειχε 1500.

Εχει μια εφαρμογη (motion pro) που προσθετει ενα επιπλεον μαυρο frame σε καθε ενα frame περιεχομενου και μαζι με μια επιλογη που ενισχυεις την κινηση (de judder) και μια ακομα επιπλεον (anti blur) με βαθμιδες εως το 10...κανει την τηλεοραση σχεδον primium

Στο netflix το μαυρο ειναι πραγματικα απολυτο μαυρο σαν led τηλεοραση (εχει τοπικα leds για φωτισμο της οθονης και οχι στα πλαγια με αποτελεσμα να μην κα ει αυτα τα λευκα απο τα πλαγια με το μαυρο να φαινεται γκρυ ,οπως ηταν στην σειρα 6...ολα γκρυ φαινοταν σε αυτην*) και η κινηση ειναι σαν να βλεπεις θεατρικο εργο.... ολοι οσοι ερχονται νομιζουν οτι βλεπουν ταινια σε 120 fps

Εντωμεταξυ οντως το πανελ ειναι σε αυθεντικα 100hz και οχι σε 60hz οπως σε ολες τις αλλες.

*ειδα το "επικυρηγμενος βασιλιας" στο netflix που εχει σκοτεινα πλανα εποχης σε καστρα κτλ....και ηταν απολυτα μαυρο το μαυρο στo mode cinema με το επιπλεον μαυρο frame.

O ηχος παρα πολυ καλος..,και κανει την ηχομπαρα σχεδον περιττη σε ενα διαμερισμα....

Edit την lg 8500sk εχω...μολις την ειδα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#609273
Lap έγραψε:Εχει μια εφαρμογη (motion pro) που προσθετει ενα επιπλεον μαυρο frame σε καθε ενα frame περιεχομενου και μαζι με μια επιλογη που ενισχυεις την κινηση (de judder) και μια ακομα επιπλεον (anti blur) με βαθμιδες εως το 10...κανει την τηλεοραση σχεδον primium
Δεν θέλω να το πάρεις στραβά αλλά νομίζω ότι όλες έχουν αυτές τις ρυθμίσεις. Η κάθε μάρκα τα ονομάζει λίγο διαφορετικά. Τα μαύρα frames είναι μία από τις τεχνικές για αύξηση αντίθεσης (κοροϊδεύοντας την όρασή μας).
Αλλά:
- πιουρίστες συνιστούν όλα αυτά να τα απενεργοποιήσεις διότι προσθέτουν παραμόρφωση. Στις περισσότερες calibration τα έχουν off ή σε χαμηλή σκάλα.
- μπορεί να τα έχουν όλοι αλλά έχει η ποιότητα-αποτελεσματικότητα έχει να κάνει με την επεξεργαστική ισχύ. Τα πιο καλά μοντέλα έχουν πιο καλό επεξεργαστή οπότε η εικόνα είναι καλύτερη.

Δυστυχώς το κάθετί έχει και το μειονέκτημά του. Ναι οι φωτιζόμενες από πίσω και όχι από τα πλάγια μπορεί να έχουν πολλές διακριτές περιοχές στον έλεγχο φωτεινότητας αλλά αυτό λένε ότι καμιά φορά δημιουργεί διαρροές φωτός κλπ.
Βασικά όσο πιο κορυφαίο το μοντέλο τόσο πιο καλά λειτουργούν όλα. Το ότι μια TV λέει ότι έχει την καλή τεχνολογία δε σημαίνει ότι θα δείχνει σαν το καλό μοντέλο, η εφαρμογή διαφέρει.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609278 Πολυ σωστα τα λες... :thumbsup:
Αυτη που εχω εγω ειναι η εισαγωγικη στην μεσαιοpremium κατηγορια...1400 εκανε καινουργια... οταν βγηκε .... τις ιδιες τεχνολογιες που εχει της εχουν και τα πιο πανω μοντελα της ετσιριας αλλα σε καλυτερους επεξεργαστες. Εγω εχω τον ιδιο με αυτον της 9000.... μετα παει κατηγορια c και αλλαζουν σε εντυπωσιακο βαθμο η ικανοτητα των επεξεργαστων.

Στα περι μαυρο frame διαφωνω καπως....διοτι η σειρα 6 τηλεοραση των 700 ευρω δεν το εχει ως επιλογη ουτε την κειτουργια de judder.

Οσο για το calibration μου πειρε ενα ετος να βρω το καταλληλο για το δικο μου σαλονι....

Τα led αππ πισω κα ουν τεραστια διαφορα σε σκοτεινο δωματιο. Τεραστια πραγματικα...η προηγουμενες lg χωρις αυτο ηταν κατω του μετριου... αυτη πλεον την ευχαριστιεσαι και δεν μετανιωνεις τα χρηματα της.

Μαζι με το μαυρο frame ολοι με ρωτουν αν ειναι led... σκυβουν μπροστα και ψαχνουν να βρουν φως και δεν εχει καθολου ...μο ο στην περιοχη που φωτιζει η οθονη.
Για παραδειγμα, σε μαυρο πλαισιο σε ταινιες αν ειναι σκοτεινο το δωματιο δεν μπορεις να καταλαβεις που τελειωνει η τηλεοραση με σβηστα τα φωτα.

Αυτο δεν ειναι εφικτο χωρις calibration, ετσι οπως την εχω κανει και με τις τεχνολογιες που εχει ηδη πραγματικα εντυπωσιαζει οποιον τη δει απο κοντα...
Στην κινηση εχω στο (1) το de blur και στο (8) το de judder μαζι με το motion pro ενεργοποιημενο και οντως, οπως πολυ σωστα λες, σε μια ταινια 2 ωρων θα κανει δυο με τρεις φορες σε πολυ περιεργα πλανα, οπως αλογα που τρεχουν σε σταχυα και η χαιτη τους κινηται μπροστά απο τα σταχυα, ενα με δυο μικρα τοπικα θολα πανω εκει στην χαιτη τους, οχι τρομερα εντονο αλλα αν παρατηρεις το εντοπιζεις....απλα σε ολη την υπολοιπη ταινια ειναι σαν να βλεπεις θεατρικο εργο.....με απιστευτα ρεαλιστική κινηση...

Τωρα βλεπω πολιτικη συζητηση στην τηλεοραση...και σε κινηση, στην συζητηση που δεν εχει πολυ απαιτητικα πλανα (και γενικα σε ταινιες ακομα και με εντονες ταχυτητες πλανου), νομιζεις οτι οι ανθρωποι ειναι μπροστα σου...
Edit
Εδω το sk9500 μοντελο με παρομοιο επενεργαστη αλλα κυριως τις λειτουργιες που λεω
Εικόνα
Εδω η πρςγμστικα oled τηλεοραση της lg B8
Εικόνα

Και εδω η ιδια τηλεοραση sk9500 χωρις την λειτουργια που ανεφερα.
Εικόνα

ΦΥΣΙΚΑ η oled ειναι ο βασιλιας....αλλα με πολυ λιγοτερα χρηματα πλησιαζει αρκετα η μικρομεσαιες καιμμε λιγοτερα πλεον απο 1000 ευρω..... η σειρα με το nanocell της lg ει αι πραγματικα πολυ αξιολογη τηλεοραση...ευχαριστήθηκα τα λεφτουδακια μου που εδωσα
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609280 Εδω, η ταχυτητα με το bfi , μαυρο ενδιαμεσο frame....ειναι ξεκαθαρο πως στην sk9500 ειναι καθαροτερο της oled αλλα οντως οπως και σε εμενα ειναι πιο σκοτεινο...αλλα σε κινηματογραφικη βραδια στο σπιτι ...να σου πω την αληθεια και καλυτερο ειναι....
Εικόνα
Και εδω η oled B8
Εικόνα
Γενικα η τεχνολογια oled δεν παιζεται αλλα μπορεις να ευχαριστηθεις τηλεοραση και με λιγοτερα φραγκα...
Αν μαλιστα δεν υπαρχει διπλα για συγκριση θεωρεις οτι εχεις την καλυτερη :s_sarcastic

Απο ηχο ειναι πολυ ωραια...στα 4 μετρα πραγματικα λειτουργει το dolby atmos πιο κοντα οχι και τοσο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#609287 :(
Από την άλλη υπάρχουν και πελάτες , καλή ώρα σαν κ εμένα που δεν κοιτάνε τόσο πολύ τα specs απλά θέλουν να βλέπουν ικανοποιητικά... :help:

μάλλον είτε σε Lg είτε σε Sammy θα παίξω μιας κ έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία σε μοντέλα άρα και σε προσφορές...