Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#726669 Μπορεί να φταίνε τα βύσματα, η σύνδεση των καλωδίων στα βύσματα.
Δεν είναι επαρκής δικαιολογία σε 3 χρόνια να χαλάσει. Η εταιρεία βέβαια είναι καλυμμένη εφόσον είναι εκτός εγγύησης.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#726672 Αν το προβλημα ηταν στο βυσμα στην αρσενικη πλευρα, δε θα επαιρνε ρευμα η αμεσως επομενη, η οποια δουλευει μια χαρα. Αν ειναι στο βυσμα στη θηλυκη πλευρα, ειναι συγκολημμενο πανω στην ταινια, οποτε θελει αλλαγη η ταινια ετσι κι αλλιως. Την αλλαγη δεν την γλυτωνω τελοσπαντων, η παραγγελια μπηκε και στη χειροτερη την χαλασα τελειως. Εχω βρει αντικαταστατη και περιμενει στο καλαθι μου :lol:

Ο μπελας ειναι πως ειναι 65αρα και η επισκευη θελει μανουβρες
Άβαταρ μέλους
By Chris
#728456 Αποτυχαμε... Αλλαξα τα led, δουλεψαν τα καινουρια, αλλα χαλασα κατι αλλο στην πορεια και η εικονα ειναι barcodes :s_sorry

Οποτε παρηγγειλα μια samsung QE65Q80T 2020, σε τιμη σκοτωμα. Εβαλε η :inlove: βετο να μην ξαναπαρω lg, και ειναι κριμα γιατι βρηκα μια oled σε ακομα πιο σκοτωμα τιμη. Παρεπιπτοντως, μαλλον ειναι καλη εποχη για αγορα tv, εβρισκα παντου προσφορες, θα αδειαζουν προετοιμαζομενοι για black friday υποθετω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#728467 Αν μπορούσες να πάρεις OLED και δεν πήρες, έκανες άσχημα. Και οι Samsung συνήθως είναι και πιο ζημιάρικες αν αυτός ήταν ο λόγος. Με γεια όπως και να χει. Ελλάδα την βλέπω γύρω στα 1100+ την Samsung, πόσο την πήρες;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#728475
Anonymous Founder έγραψε:Αν μπορούσες να πάρεις OLED και δεν πήρες, έκανες άσχημα. Και οι Samsung συνήθως είναι και πιο ζημιάρικες αν αυτός ήταν ο λόγος. Με γεια όπως και να χει. Ελλάδα την βλέπω γύρω στα 1100+ την Samsung, πόσο την πήρες;


999. H oled ηταν στα 1100. Ειδα κατι video tests και τα μαυρα της φαινονταν πολυ καλα, γι αυτο την πηρα. Α, και φαε τη γλωσσα σου!

Α, επισης ειναι 100 vs 50 hz, κερδιζει η samsung στο gaming (80% της χρησης της)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#728524 Εκει ναι. 2000 ειχε οταν βγηκε. Αυτη που πηρα ειχε 2300 βεβαια. Τελοσπαντων, η lg ειναι η πιο φθηνη oled ever που εχει βγαλει, ενω αυτη που πηρα καλη all around απο καλη σειρα της samsung. Ετσι την πατησα και με την προηγουμενη, πηγα για την φθηνοτερη 65αρα που ειχε μεγαλος κατασκευαστης και καηκε σε 3 χρονια. Δε θα παρω τη φθηνοτερη oled που υπαρχει, να ξαναμαθω απο πρωτο χερι απο που εχουν κοψει για να φτασει τοσο φθηνα :lol:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#728571 Για ρίχτε και μια χείρα βοηθείας εδώ ρε παιδιά μπας και βγάλω άκρη...

Όπως μπορεί να θυμάστε από τη συζήτηση για HiFi, έχω αυτό εδώ το αγαπημένο σε πολλούς τζάκι... :lol:
Εικόνα
Στο οποίο είχα μία Samsung 40αρα εδώ και 5 χρόνια με ειδική βάση για να χωράει στο ράφι του HiFi stand. Η βάση είναι αυτή σε περίπτωση που αντιμετωπίσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα:
https://www.amazon.de/gp/product/B01B6KJXYQ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o03_s00?ie=UTF8&psc=1

Για διάφορους λόγους η 40άρα πήρε πόδι, οπότε ευκαιρία για τηλεορασάρα... Πάω Mediamarkt ψημένος για LG OLED C1 55. Με άγχωσαν όμως οι πωλητές εκεί ότι η OLED δεν είναι αρκετά φωτεινή, καθρεφτίζει πολύ τα φώτα κλπ. Όντως το καθρέφτισμα έκανε μπαμ με τα φώτα του μαγαζιού σε σχέση με τη Samsung. Αλλά στο σπίτι προφανώς ο φωτισμός θα είναι πιο περιορισμένος (εώς ανύπαρκτος). Και μου πάσαραν την Samsung QN85 στις 55 ίντσες (€1399). Είναι σαφές ότι προμόταραν πολύ αυτό το μοντέλο γιατί το είχαν να παίζει διαφορετικό βίντεο πιο εντυπωσιακό, όπως επίσης έδιναν δώρο επέκταση εγγύησης εξτρά 3 χρόνια (που κανονικά κάνει γύρω στα €150). Ήταν και ετοιμοπαράδοτη, είχε και στενή βάση που χωράει στο έπιπλο, τελικά πείστηκα και την πήρα. :innocent:

Την άλλη μέρα η τηλεόραση εγκαταστάθηκε επιτυχώς με άγχος και αγωνία γιατί είναι πλέον θηρίο:
Εικόνα
Εικόνα
Βγαίνει κάπου 15 πόντους πιο ψηλά από το ράφι του τζακιού και στο πλάτος πρακτικά το κρύβει εντελώς. (Φαίνεται και η παλιά βάση δεξιά στο πάτωμα)

Το μέγεθος της εικόνας δεν ενοχλεί καθόλου, από απόσταση θέασης γύρω στα 2.5 μέτρα. Μια χαρά είδαμε τον πανικό που έφερε η βροχή στο Sochi χτες... Όμως αισθητικά ομολογώ ότι φαίνεται λίγο αταίριαστη με το περιβάλλον της. Ειδικά τα ηχεία μου φαίνονται μια σταλιά και δεν είμαστε για να αλλάζουμε ηχεία πλέον! :lipsealed:

Η μοίρα το έφερε η συγκεκριμένη τηλεόραση να έχει καμένα pixel... Οπότε σήμερα πήγε πίσω και πήρα voucher με όλο το ποσό για να το ξοδέψω όπως θέλω. Με βάση τα παράπανω, σκέφτομαι τα εξής:
  • Την ίδια, πλέον την έχουν προσφορά 200 ευρώ κάτω
  • Samsung QN92, σε 50 ίντσες, στα €1399. Η λογική μου είναι να πάρω κάτι ελαφρώς μικρότερο αλλά με καλύτερη ποιότητα εικόνας. Στο μαγαζί μου είπαν ότι η βασική διαφορά με την QN85 είναι στα ηχεία και να μην ασχοληθώ
  • LG OLED σειρά C1, 55 ίντσες, στα €1339. Επέκταση εγγύησης στα 150.
  • LG OLED σειρά C1, 48 ίντσες, στα €1139. Επέκταση εγγύησης στα 120.

Για τις LG θα χρειαστώ και εξτρά βάση σαν αυτήν που είχα πριν. Περνάω λοιπόν στις ερωτήσεις:
  1. QLED ή OLED? Κυρίως χρησιμεύει για βραδινές ταινίες και Formula 1 μέσα στη μέρα. Άντε και κανα παιδικό για τον υιό.
  2. 55 ή 48/50 ίντσες; Η εικόνα μια χαρά είναι με τις 55, αλλά σβηστή είναι λίγο τρομακτική...
  3. Αν πάρω LG, να κάνω επέκταση εγγύησης; Ο πωλητής μου είπε ότι οι OLED μπορεί να χαλάσουν πιο εύκολα, αλλά δεν τους παίρνω στα σοβάρα

Ιδέες κανείς; :help:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#728574 Αγόρασα LG 55 OLED πέρυσι τον Νοέμβριο στα 980€ και βλέπω από την ίδια περίπου απόσταση, στα 3 μέτρα παρά κάτι.

Όσοι βλέπουν την τηλεόραση παθαίνουν πλάκα με τα χρώματα. Όντως είναι πολύ ζωντανά, ακόμη και με IPTV που βλέπω. Για netflix, Disney+ ούτε λόγος.

Έχω και samsung απλές στα δωμάτια, καμία σχέση. Διαφορά τάξεως Polo vs Touareg…

Όσο για το μέγεθος, θεωρώ την 55άρα πολύ καλό μέγεθος, προσωπικά ευτυχώς δεν πήρα 65άρα.

Σχετικά με εγγύηση, δε θα έκανα αναβάθμιση. Λογικά σε 4 χρόνια λογικά θα σου δώσουν ψίχουλα. Εγώ δεν έκανα μιας και σε 2,5 χρόνια από την αγορά επιστρέφουμε Ελλάδα και άντε να τους εξηγώ από εκεί ότι χάλασε.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#728588 1 κουκι στη μεγαλη κι απο εμενα. Οσο χωρο εχεις για τηλεοραση, εκμεταλευσου τον. Οσο μεγαλυτερη και να παρεις απο την τωρινη σου, σε λιγες μερες θα ψαχνεις λιγες ιντζες ακομα. Δε χορταινει με τιποτα το ατιμο το ματι :lol:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#728599 Προλαβαίνω νομίζεις;;; :lol: :lol:
Εδώ για τα HiFi ξεκίνησα να γράφω πριν κάτι μήνες και ακόμη χρωστάω κεφάλαια από το Μάιο...

Όσον αφορά τις τηλεοράσεις, νομίζω η μαζική πλειοψηφία του κοινού με κατευθύνει προς OLED 55. Επιμένει και ο (6χρονος) υιός ότι δε θέλει μικρότερη... μάλλον η απόφαση είναι μονοσήμαντα ορισμένη! :s_biggrin