Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#723116
mirage έγραψε:Αν χωρα μεγαλύτερη θα πάω σε μεγαλύτερη αν και τα requirements στην παρούσα φαση ειναι 32 ίντσες. Και τα 2 μενού τα ξέρω, αλλά δε νομιζω τα extra πραγματάκια να χρησιμοποιηθούν ποτε. Η διάσταση παντως ειναι πλεον δύσκολη συμφωνώ


Η μόνη σοβαρή τηλεόραση σε αυτή τη διάσταση:

Εικόνα

Αλλά από κόστος είναι ό,τι να 'ναι.
Άβαταρ μέλους
By skous
#723123 Samsung - The Frame?

Μέγιστη μπούρδα κατ εμε.
Το απόλυτο είναι μια σχετικά καλή με pop philips hue bar και light strip από.πισω και με το (πανακριβο) HDMI Sync Box


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#724295
Anonymous Founder έγραψε:
Serf έγραψε:Με μια αναζήτηση στο skroutz για 40-43' έως €300 δε βλέπω τηλεόραση με μη-μαύρο πλαίσιο. Όμως, βλέπω με ανεπαίσθητο πλαίσιο στις 3 από τις 4 πλευρές, όπως:

Εικόνα

Από τις "φτηνές" μάρκες (F&U, Hisense, Metz, TCL) ποια προτιμάμε ως γενικό κανόνα;

Hisense και TCL, μείνε μακριά από τις άλλες, εκτός αν μιλάμε για κάτι τελείως πρόχειρο.
Η TCL έχει και Android TV, που για μένα είναι πλεονέκτημα. H Hisense έχει πιο γνωστό όνομα πάντως, χωρίς αύριο να λέει απαραίτητα κάτι.
Οι άλλες που αναφέρεις, συχνά είναι αγνώστου πατρός, φτιαγμένες σε άγνωστα εργοστάσια στην Κίνα, ή συχνότερα στην Vestel στην Τουρκία.


Τελικά παίξαμε "κυκλικό" σύστημα:
(1) Η τηλεόραση του Υ/Δ πήγε στο Υ/Δ του εξοχικού
(2) Η τηλεόραση του σαλονιού θα πάει στο Υ/Δ
(3) Θα αγοραστεί νέα τηλεόραση για το σαλόνι

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερη άποψη περί τηλεοράσεων "παίζω" full μέσω Skroutz με τα εξής κριτήρια:
- 48-50"
- 4K Ultra HD
- Netflix
- Έως €450
- Μ.Ο. αξιολογήσεων >= 4,5
- Αριθμός αξιολογήσεων >= 10

Με αυτά καταλήγω στο συγκριτικό: https://www.skroutz.gr/comparelists/12? ... 4,28257116

Μειονεκτήματα που βλέπω (αν κάνω λάθος με διορθώνετε):
- Edge LED η Samsung
- 16W η Hitense (δεν μπορώ να αξιολογήσω πόσο πραγματικά πρόβλημα είναι)
- Όχι Media Player η Samsung
- Ούτε Miracast ούτε Screen Mirroring η LG 50UP75006LF

Πόσο πρόβλημα μπορεί να θεωρηθεί η έλλειψη Google Home; Με Alexa δεν ασχολούμαι, τις όποιες Smart συσκευές έχω τις "δένω" στο Google Home.

Νομίζω στα 1α play-off περνούν οι εξής τρεις:

https://www.skroutz.gr/comparelists/12? ... 2C14698884

Ίσως κάνει λίγο μεγαλύτερο κλικ η LG 49UK6300. Όμως, με "κολλάει" το ότι είναι του 2018.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#724302 Εγώ θα διάλεγα την LG με το Magic Remote. Είναι εξαιρετικό σε smart tv να μπορείς να μιλάς αντί να γράφεις. Είναι η πιο καινούρια που έβαλες αν δεν κάνω λάθος. Και γενικώς, νομίζω αξίζει τα παραπάνω λεφτά από την Hisense.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#724305
Serf έγραψε:(1) Η τηλεόραση του Υ/Δ .


Όταν είσαι ηλεκτρολόγος και κανείς τριγκερ με το αστέροτρίγωνο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#724323 Θα ελεγα να δωσεις ακομα 60€ και να πας εδω,

https://www.skroutz.gr/s/24006683/LG-Sm ... html#specs

Εχει GA, Alexa, Miracast και ειναι του 2020
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#724339
Serf έγραψε:Τι διαφορά έχει το "Smart Οικοσύστημα" από το "Smart Assistant"; Γιατί η LG που προτείνεις δεν είναι σχετική με το 1ο.

Για το πρωτο λεει "Δυνατότητα σύνδεσης και έλεγχου της τηλεόρασης μέσω οικοσυστήματος smart συσκευών όπως τα Google Home, Apple HomeKit και Amazon Alexa.
π.χ. μπορούμε να δώσουμε εντολή να ανοίξει ή να κλείσει η τηλεόραση μέσω έξυπνου βοηθού (smart assistant) που έχουμε στο κινητό μας."

Για το δευτερο, Smart Assistant
Ενσωματωμένος smart βοηθός που λειτουργεί με φωνητικές εντολές.
Alexa
Smart βοηθός της Amazon ο οποίος λειτουργεί με φωνητικές εντολές. Δεν αναγνωρίζει την Ελληνική γλώσσα.
Google Assistant
Smart βοηθός της Google ο οποίος λειτουργεί με φωνητικές εντολές. Δεν αναγνωρίζει την Ελληνική γλώσσα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#726359 Η σειρα σε πρωτο πλανο ειναι καμμενη, η επομενη δουλευει κανονικα. Την πεταω και παιρνω καινουρια ή σωζεται? Δε βλεπω τιποτα που να δικαιολογει το καψιμοΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#726362 Εγώ έφτιαξα τελικά το μηχανισμό του κρεβατιού σε έναν ηλεκτρονικό δίπλα στο σπίτι. Μου είπε πως φτιάχνει τα πάντα άλλα κυρίως δουλεύει με τηλεοράσεις. Αν μπορείς να βρεις κάποιον τέτοιον, ίσως αξίζει ν'ασχοληθείς. Αν όχι, πάρε καινούργια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#726372 Βλεπω με 60-80 ευρω να πωλουνται σετ ολες οι λεντοταινιες. Καθως ολα απο το ιδιο καλωδιο παιρνουν ρευμα, θεωρω πως δεν φταιει η παροχη, λογικα στην ταινια θα βρισκεται το προβλημα. Λεω να το διακινδυνευσω
Άβαταρ μέλους
By Chris
#726618 Δες την παροχη στη φωτο. Αν υπηρχε προβλημα εκει δε θα δουλευε καμια. Απο το ιδιο καλωδιο παιρνουν ολες

Ειναι λογικο απο τη μια. Τριων χρονων, αλλα ηδη πριν τον κορονοιο πολλες ωρες χρησης, και μετα ακομα περισσοτερες, καθως ειναι αναμμενη κυριολεκτικα ολη μερα. Εκει δουλευω, και μετα παιζω κανα game/βλεπω ταινια το απογευμα, κλπ