Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#31235 Φίλος μου έδωσε μια παλιά TV του (37' lg5000, full HD) και σκέφτομαι να την πάω στο γραφείο (2χ1 οι διαστάσεις του γραφείου) και να τη χρησιμοποιήσω ως pc monitor. Αξίζει λέτε τον κόπο ή θα είναι too much; Χρήση office (excel) κυρίως.

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#31242 Τόση έχω και εγώ για το PC.
Εμένα με βολεύει αλλά γούστα είναι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#31396
Scotch έγραψε:Φίλος μου έδωσε μια παλιά TV του (37' lg5000, full HD) και σκέφτομαι να την πάω στο γραφείο (2χ1 οι διαστάσεις του γραφείου) και να τη χρησιμοποιήσω ως pc monitor. Αξίζει λέτε τον κόπο ή θα είναι too much; Χρήση office (excel) κυρίως.

Tapatalk & XT1068


Το θέμα είναι αν αντέχουν τα μάτια σου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#31399 Στο σπίτι έχω 27", στο μισό μέτρο απόσταση και είμαι μια χαρά ( :s_crazy ). Στο γραφείο θα μπει στο 1 μέτρο απόσταση :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#31400
Scotch έγραψε:Φίλος μου έδωσε μια παλιά TV του (37' lg5000, full HD) και σκέφτομαι να την πάω στο γραφείο (2χ1 οι διαστάσεις του γραφείου) και να τη χρησιμοποιήσω ως pc monitor. Αξίζει λέτε τον κόπο ή θα είναι too much; Χρήση office (excel) κυρίως.

Tapatalk & XT1068


Όχι, μην το κάνεις. Θα καταλήξεις να έχεις πρόβλημα στο λαιμό ή/και στα μάτια. Και δεν κάνω πλάκα. Όποτε κάνω δουλειά στο HTPC που είναι συνδεδεμένο στην 46αρα, πρέπει να κάνω αρκετά περίεργες κινήσεις για να καταφέρω να δω σωστά (και δεν είναι όπως όταν βλέπεις ταινία). Ειδικά αν όπως λες είναι για χρήση που απαιτεί προσοχή σε λεπτομέρειες (κουτάκια Excel).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#31402 Είναι θέμα ευκρίνειας; Τι περίεργες κινήσεις εννοείς;
Λέω να κάνω μια δοκιμή πάντως :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#31403
Scotch έγραψε:Είναι θέμα ευκρίνειας; Τι περίεργες κινήσεις εννοείς;
Λέω να κάνω μια δοκιμή πάντως :s_scratchhead


Καθαρά θέμα απόστασης/οπτικής. Όπου και αν κοιτάξεις (specs κατασκευαστών, οδηγίες, Web κλπ) θα δεις ότι η ελάχιστη απόσταση θέασης για 37" είναι -κατά μέσο όρο- στο 1,5μ, ενώ πολλοί είναι αυτοί που προτείνουν πάνω από 2μ. Και αυτό γιατί απλά το ανθρώπινο μάτι δεν έχει αρκετά μεγάλο viewing angle για να "πιάσει" όλη την επιφάνεια σε μικρότερη απόσταση με μια ματιά.

Πράγμα που σημαίνει ότι, ακόμα και για να δεις μια οθόνη, θα πρέπει να κουνήσεις τα μάτια ή το κεφάλι σου (που σημαίνει συνεχή κούραση) ή να γέρνεις μονίμως προς τα πίσω (ομοίως κούραση και πόνος). Βάλτο αυτό επί τις ώρες που θα δουλεύεις, και θα καταλάβεις τι εννοώ...(ή σκέψου το αντίστοιχο του να είσαι στο κινηματογράφο και να κάθεσαι στην πρώτη σειρά)
Τελευταία επεξεργασία από The Ace και 31 Οκτ 2014, 10:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#31409 Thnx για την ανάλυση :)
Ωστόσο, επειδή είμαι λίγο ξεροκέφαλος, θα ήθελα να τα διαπιστώσω όλα αυτά ιδίοις όμμασι :oops:. Κι αν δω τα σκούρα, την πάω στο εξοχικό (στη θέση της crt) και τελείωσε η υπόθεση (εκεί ισχύει το ανάποδο... η απόσταση θέασης είναι 4 μέτρα και δε θα βλέπω τίποτα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By elteo
#31412 Εννοείται δοκίμασε ειδικά αφού είναι τσάμπα και δεν στοιχίζει. Το πολύ πολύ να βλέπεις τηλεόραση στο γραφείο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#31840 Μέχρι τώρα πάντως ούτε στο λαιμό, ούτε στα μάτι έχω πρόβλημα και την έχω χρόνια την 37αρα.
Επίσης ούτε πάνω από 1 μέτρο απόσταση κάθομαι.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#31869 Πολύ μεγάλα πιξελ

Το μέγεθος δεν είναι θέμα, αλλά το μέγεθος των πιξελ είναι
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#31870
The Ace έγραψε:Καθαρά θέμα απόστασης/οπτικής. Όπου και αν κοιτάξεις (specs κατασκευαστών, οδηγίες, Web κλπ) θα δεις ότι η ελάχιστη απόσταση θέασης για 37" είναι -κατά μέσο όρο- στο 1,5μ, ενώ πολλοί είναι αυτοί που προτείνουν πάνω από 2μ. Και αυτό γιατί απλά το ανθρώπινο μάτι δεν έχει αρκετά μεγάλο viewing angle για να "πιάσει" όλη την επιφάνεια σε μικρότερη απόσταση με μια ματιά.

Πράγμα που σημαίνει ότι, ακόμα και για να δεις μια οθόνη, θα πρέπει να κουνήσεις τα μάτια ή το κεφάλι σου (που σημαίνει συνεχή κούραση) ή να γέρνεις μονίμως προς τα πίσω (ομοίως κούραση και πόνος). Βάλτο αυτό επί τις ώρες που θα δουλεύεις, και θα καταλάβεις τι εννοώ...(ή σκέψου το αντίστοιχο του να είσαι στο κινηματογράφο και να κάθεσαι στην πρώτη σειρά)


Αυτές οι αποστάσεις που προτείνονται είναι κάπως αυθαίρετες...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#31899
QsisVTS έγραψε:
The Ace έγραψε:Καθαρά θέμα απόστασης/οπτικής. Όπου και αν κοιτάξεις (specs κατασκευαστών, οδηγίες, Web κλπ) θα δεις ότι η ελάχιστη απόσταση θέασης για 37" είναι -κατά μέσο όρο- στο 1,5μ, ενώ πολλοί είναι αυτοί που προτείνουν πάνω από 2μ. Και αυτό γιατί απλά το ανθρώπινο μάτι δεν έχει αρκετά μεγάλο viewing angle για να "πιάσει" όλη την επιφάνεια σε μικρότερη απόσταση με μια ματιά.

Πράγμα που σημαίνει ότι, ακόμα και για να δεις μια οθόνη, θα πρέπει να κουνήσεις τα μάτια ή το κεφάλι σου (που σημαίνει συνεχή κούραση) ή να γέρνεις μονίμως προς τα πίσω (ομοίως κούραση και πόνος). Βάλτο αυτό επί τις ώρες που θα δουλεύεις, και θα καταλάβεις τι εννοώ...(ή σκέψου το αντίστοιχο του να είσαι στο κινηματογράφο και να κάθεσαι στην πρώτη σειρά)


Αυτές οι αποστάσεις που προτείνονται είναι κάπως αυθαίρετες...


Καλά, αυθαίρετες δεν είναι, βασίζονται πάνω στο εύρος και γωνίες θέασης του ανθρώπινου ματιού, δεν έχουν βγει από την κοιλιά του xyz επιστήμονα, γιατρού, οπτικού κλπ. Από την άλλη, επειδή δεν έχουμε όλοι τα ίδια μάτια, γι'αυτό και δίνουν ranges και όχι απόλυτες τιμές.

π.χ. όπως είπα πιο πριν, αν εγώ πάω στον κινηματογράφο και κάτσω πρώτη σειρά, μπορεί και να βλέπω μια χαρά όλη την οθόνη και να απολαύσω την ταινία, και να κάθεσαι εσύ δίπλα μου, να μη βλέπεις χριστό και να σε πιάσει πονοκέφαλος. Αλλά οι μέσοι όροι είναι αυτοί που αναφέρουν όλοι -μα όλοι- οι κατασκευαστές, οπτικοί, επιστήμονες κλπ (δεν υπάρχει δηλαδή έστω και ένας που να λέει "ναι, μια χαρά θα δείτε σε 50αρα τηλεόραση από το μισό μέτρο")