Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By etsii
#650667 Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο στην ανατολική Κρήτη 3 χρόνια. Πλέον θέλεις 2 κεραίες, μια για τα ιδιωτικά 80cm για τον Eutelsat 3A στις E3.1 και μια για τα κρατικά 60cm (εγώ έβαλα μια παλιά της Nova αλλά καλύτερα με ένα 80cm) κεντραρισμένη στον HellasSat 3 στις Ε39.

Από 'κει και μετά χρειάζεται: 1) ένα Diseqc 2/1 για να ''κατεβάσεις'' τους 2 δορυφόρους με ένα καλώδιο στο δέκτη σου, 2) ένα δέκτη για κλειδιά BISS (τα κανάλια και στους 2 δορυφόρους έχουν κωδικοποίηση BISS με ένα κλειδί το οποίο με ένα απλό γκουγκλάρισμα το βρίσκεις και το περνάς στο δέκτη).

Αυτά για 1 τηλεόραση. Αν θέλεις να βλέπεις σε παραπάνω τηλεοράσεις θέλεις LNB με αντίστοιχες εξόδους και από ενα diseqc για κάθε τηλεόραση. Προφανώς και από ένα δέκτη.

Το κλειδί BISS δεν αλλάζει οπότε μας δίνουν τη δυνατότητα σε εμάς τους άτυχους που το επίγειο σήμα δε φτάνει στην ταράτσα μας να έχουμε τηλεοπτικό σήμα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#650719
George_Prix έγραψε:Ετσι απο περιεργεια ρε παιδια... Απο ποιο δορυφορο και με ποιο τροπο λαμβανει καποιος ελευθερα τα Ελληνικα καναλια?

Βασικα η μονη μου ενασχοληση με τους δορυφορους για καμια 10ετια ηταν το ξεκλειδωμα γνωστων ξενων συνδρομητικων καναλιων. Αλλα απ' οσο θυμαμαι, οσες φορες σαρωσα τους δορυφορους με κινητο πιατο 1.35m, μονο τη Βουλη και 1-2 ακομα δευτεροκλασατα καναλια επιανα!

9°& 39° για digea και ερτ. Θες δυο πιατα κομπλε λογω διαφορετικης απομακρυσμενης σκοπευσης. Ενα δεκτη με περασμενα κλειδια και για τα δυο μπουκετα και φυσικα τεχνικο να στα τοποθετησει και κυριως να τα ρυθμισει με ακριβεια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#650722
nEK έγραψε:
George_Prix έγραψε:Ετσι απο περιεργεια ρε παιδια... Απο ποιο δορυφορο και με ποιο τροπο λαμβανει καποιος ελευθερα τα Ελληνικα καναλια?

Βασικα η μονη μου ενασχοληση με τους δορυφορους για καμια 10ετια ηταν το ξεκλειδωμα γνωστων ξενων συνδρομητικων καναλιων. Αλλα απ' οσο θυμαμαι, οσες φορες σαρωσα τους δορυφορους με κινητο πιατο 1.35m, μονο τη Βουλη και 1-2 ακομα δευτεροκλασατα καναλια επιανα!

9°& 39° για digea και ερτ. Θες δυο πιατα κομπλε λογω διαφορετικης απομακρυσμενης σκοπευσης. Ενα δεκτη με περασμενα κλειδια και για τα δυο μπουκετα και φυσικα τεχνικο να στα τοποθετησει και κυριως να τα ρυθμισει με ακριβεια.


Οταν λες περασμενα κλειδια τι ακριβως εννοεις? Κλειδια που ειναι υποχρεωμενη να παρεχει δωρεαν η digea σε πελατες που τα ζητανε για να παρουν εικονα απο το δορυφορο?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#650737
Dimitris_P έγραψε:Νικόλα εξαρτάται το σημείο. Συνήθως 80 είναι καλά για έναν δορυφόρο. Εχω ένα πιάτο δικό μου αν θες, 80ρι νομίζω, δεν θυμάμαι μάρκα, και ένα της Nova, αν βρεθείς καμία Αθήνα να σου δώσω. Φθηνά είναι γενικώς, απλώς να κάνω χώρο στην αποθήκη θέλω


Ευχαριστώ.
Θα σε έχω υπόψιν όταν αποφασίσω τι θα κάνω. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#650738
etsii έγραψε:Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο στην ανατολική Κρήτη 3 χρόνια. Πλέον θέλεις 2 κεραίες, μια για τα ιδιωτικά 80cm για τον Eutelsat 3A στις E3.1 και μια για τα κρατικά 60cm (εγώ έβαλα μια παλιά της Nova αλλά καλύτερα με ένα 80cm) κεντραρισμένη στον HellasSat 3 στις Ε39.

Από 'κει και μετά χρειάζεται: 1) ένα Diseqc 2/1 για να ''κατεβάσεις'' τους 2 δορυφόρους με ένα καλώδιο στο δέκτη σου, 2) ένα δέκτη για κλειδιά BISS (τα κανάλια και στους 2 δορυφόρους έχουν κωδικοποίηση BISS με ένα κλειδί το οποίο με ένα απλό γκουγκλάρισμα το βρίσκεις και το περνάς στο δέκτη).

Αυτά για 1 τηλεόραση. Αν θέλεις να βλέπεις σε παραπάνω τηλεοράσεις θέλεις LNB με αντίστοιχες εξόδους και από ενα diseqc για κάθε τηλεόραση. Προφανώς και από ένα δέκτη.

Το κλειδί BISS δεν αλλάζει οπότε μας δίνουν τη δυνατότητα σε εμάς τους άτυχους που το επίγειο σήμα δε φτάνει στην ταράτσα μας να έχουμε τηλεοπτικό σήμα


Πολύς εξοπλισμός για να έχουμε το προνόμιο των ελληνικών καναλιών! :lipsealed:

Ευχαριστώ. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#650936 Εμένα που η τηλεόραση έχει ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη (ή διπλό) τι σημαίνει;
Τι συνδέω (έχει 2 βύσματα που προεξέχουν κι έχουν σπείρωμα εξωτερικό, το ένα είναι πιο μακρύ από το άλλο);
Τι θα πιάνω τζάμπα και τι επί πληρωμή;
Χρειάζομαι συνδρομή, θέλει και κάποια κάρτα γιατί δεν έχει εγκοπή για κάρτα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#653502 Σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτη φορά βάση τοίχου. Επειδή δεν έχω ιδεά, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να λάβω υπόψη μου; Ή απλά κοιτάω τι βάρος αντέχει και φορές κίνησης (επιπλέον προφανώς του μεγέθους που υποστηρίζει / VESA);
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#653522 Υπάρχουν από πολύ απλές με 15€ μέχρι ηλεκτρικές με 100άδες. Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις. Ζήτημα αντοχής στις περισσότερες δεν τίθεται, προσοχή θέλει μόνον να τις στηρίξεις σωστά στον τοίχο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#653534 Πηρα αυτη τη βαση για 28αρα LG στην κρεβατοκαμαρα.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_h ... 73178.html

Εξαιρετικη συσκευασια, βιδες, ουπατ fischer, ροδελες κλπ
Αν σηκωνει τη δικια σου παρε. Εχει και μικροτερα μοντελα χωρις πολυπλοκους βραχιονες αν δεν θελεις να την κουνας την tv πολυ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#653572
sknipper έγραψε:Εμένα που η τηλεόραση έχει ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη (ή διπλό) τι σημαίνει;
Τι συνδέω (έχει 2 βύσματα που προεξέχουν κι έχουν σπείρωμα εξωτερικό, το ένα είναι πιο μακρύ από το άλλο);
Τι θα πιάνω τζάμπα και τι επί πληρωμή;
Χρειάζομαι συνδρομή, θέλει και κάποια κάρτα γιατί δεν έχει εγκοπή για κάρτα.
Για αυτό ξέρει κανένας τίποτα;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#653587
trident1971 έγραψε:Πηρα αυτη τη βαση για 28αρα LG στην κρεβατοκαμαρα.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_h ... 73178.html

Εξαιρετικη συσκευασια, βιδες, ουπατ fischer, ροδελες κλπ
Αν σηκωνει τη δικια σου παρε. Εχει και μικροτερα μοντελα χωρις πολυπλοκους βραχιονες αν δεν θελεις να την κουνας την tv πολυ.


Πριν γράψεις είχα εντοπίσει την https://www.mediamarkt.gr/el/product/_h ... 05765.html Πριν λίγο την παρήγγειλα!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#653588 Αυτές οι βάσεις θέλουν προσοχή αν η τηλεόραση είναι μεγάλη. Επειδή εκεί που πατάει στον τοίχο δεν έχει μεγάλη επιφάνεια, θα πρέπει να βάλεις μεγάλες βίδες για να την στηρίξεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#654556 Τελικα αξιωθηκα και κουμπωσα το δορυφορικο καλωδιο πισω απο την TV. Ειναι απο πιατο με διπλο LNB (Astra + Hotbird). Την εβαλα να ψαξει μονο για ελευθερα και τελικα βρηκε 1026 TV και 306 RADIO.

Οχι πως θα δω εστω και ενα λεπτο ποτε, αλλα δεν ειναι κι ασχημα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#654600
George_Prix έγραψε:Τελικα αξιωθηκα και κουμπωσα το δορυφορικο καλωδιο πισω απο την TV. Ειναι απο πιατο με διπλο LNB (Astra + Hotbird). Την εβαλα να ψαξει μονο για ελευθερα και τελικα βρηκε 1026 TV και 306 RADIO.

Οχι πως θα δω εστω και ενα λεπτο ποτε, αλλα δεν ειναι κι ασχημα...
Αυτό απαντάει και στην ερώτηση μου πιο πριν. Άρα θέλω πιάτο και υπάρχουν ελεύθερα κανάλια που θα μπορώ να δω.