Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#30115 Κατάλαβα, πάει για σουτ.
Θα πάρω όμως ένα τηλέφωνο για πλάκα στη b&o και θα στείλω κι ένα mail έξω μήπως τη θέλουν. Για να πάρω κάτι πίσω ... :lol:

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#30122 Αν έχεις χώρο ψάξε καμιά ιδέα στο ίντερνετ να τη μετατρέψεις σε κάτι (δεν έχω ψάξει αλλά στάνταρ θα υπάρχουν ιδέες)

I just used my Surface Pro
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#30129 Μην το παρεις ως διαφημιση Κε Scotch, αλλα πριν πεταξεις την TV, δοκιμασε ενα MPEG4 Tuner, με έξοδο RF, πχ σαν αυτό
http://www.e-shop.gr/strong-srt-8113-hd ... PER.704463

με έξοδο RF = δλδ βγαζει το σημα DVB-T σε καλώδιο που το πας στην εισοδο κεραίας RF της TV
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#30151 ...και μια που σας βρήκα, θέλω τις σκέψεις σας αλλά και τις προτάσεις σας για αγορα νέας TV.

Διαβάστε λίγο το background (σεντονι) πριν απαντήσετε, αν δεν βαριέστε:

Στο σαλόνι υπήρχε μια 46'' LED 3D Samsung, σειρα C7000 (4 ετων μοντελο, ήταν μία σειρά κάτω από την τότε ναυαρχίδα c8000 της Samsung), με τρομερη ακομη και σημερα εικονα, 800Hz (καλά, ξερουμε ότι ειναι 200Hz που βαφτίζονται στα 800Hz με τεχνικές εισαγωγης μαυρων σελίδων και όχι τόσο Interpolation αλλά μεγάλη ιστορία, ας την αφήσουμε προς το παρον), πολύ καλό motion compensation, αδιάφορο smart (πρωτη γενια, δεν ειχαν ουτε web browser, μονο apps) και μία σαν επένδυση στο panel, μαλλον γυαλι, γιατί γυαλιζε/αντανακλούσε, αλλά έδινε πολύ ωραία εικόνα και καλό μαυρο. Αγορά τότε 1800 ευρώ.
...μετα ήρθε στην ζωη μας η μικρή Εβελίνα, Ντένις ο τρομερός on speed. Συνυπήρξε με την TV αρμονικά κανα 2.5 χρόνια, οπότε αποφασισε να πατησει σε ενα καρεκλάκι, για να πάρει το απαραίτητο υψος, κοίταξε πίσω από την TV να δει που ειναι η Peppa, και με το νεροπίστολο, ως παρασημοφορεμένη sniper πυροβόλησε μέσα από τις γρίλιες εξαερισμού. Αποτέλεσμα, head shot, double kill, uuuultra Kill, τέλος η TV. Το κοφάρι της παραχωρήθηκε στους παππούδες, μπας και εβρισκαν καπου φτηνα να την φτιαξουν, αλλιως πέταμα (...??...).
... Άμεσα, αγοράσθηκε μια Sony 50'', όχι 3D αυτην την φορά, αλλά smart με WiFi, ωστε να στριμαρει από youtube Peppa, Little baby bum κτλ, μπας και απασχοληθει η μικρη κανα 1-2 ωρες την ημέρα και κάνουμε καμμία δουλεια. Εντυπώσεις: "φερε την παλια" από την μικρή. Μεεχχ από εμένα, κακό μαύρο, ξεπλυμένα χρώματα (δεν ειχε και το κρυστάλλινο πανελ που αγαπησα στην Σαμμυ) και ποοοολυυυ αργο interface (ανοιγω TV και παταω το κουμπι source για να παω στο HDMI 2 -, ΟΧΙ, παρακαλώ περιμενετε). Παρολαυτα, 799 σε 30 ατοκες Κωτσοβολος, οπότε λέω , "οσο αντεξει", δεν πειραζει, στο υπνοδωματιο ,όπου συχνα με εξοριζει μανα και κορη όταν βλεπουν Peppa, έχω καλό setup για εμενα (mopre to come σε επομενο Post)>
.... Αντεξε 3 μηνες, εχθες η μικρή, με την βοήθεια του τηλεκοντρολ της, της κατεφερε 5 χτυπήματα και εσπασε !! Ναι έσπασε!! Οπότε πέταμα και πάμε για άλλα....

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:
1. Το παιδί ειναι ζωηρο οπως ολα, αλλά δυστυχώς αντίστοιχα αδιάφορες ειναι η γυναίκα και η Πεθερα (όταν εξοκείλει στο σπίτι για να προσέξει την μικρή). Δλδ, παει η μικρη και αγγίζει με το χέρι, χτυπώντας την TV. "Μη, κακο", "μην το κανεις" κτλ, χωρίς φυσικά να σηκωθούν να την σταματήσουν ή να πανε προς τα εκεί. Αποτέλεσμα 2 TV εκτός και ένα Blu Ray 3D smart γιατί άργησε να ξεκινησει η αναπαραγωγή. Η λύση να αλλάξω γυναίκα (άρα και πεθερά) έχει πέσει στο τραπέζι, λογικά αν "φυγει" και τριτη TV, μαλλον θα παω προς τα εκει , αφου θα συμφέρει οικονομικα.
ΑΛΛΑ, από εμπειρίες, τι ειδους TV αντέχει λίγο παραπάνω στα παιχνιδιάρικα χτυπηματακια, ενιοτε καμμια μικρη μπάλα κτλ? Η Σαμμυ ηταν ανθεκτικη (βεβαια πεθανε με αλλο τροπο), η Σονυ εσπασε σαν τσοφλι αυγου. Μηπως τα Plasma εχουν ποιο ενθεκτικο γυαλι μπροστα που σηκωνει λιγο abuse? Να φτιάξω ειδικό έπιπλο δεν παίζει... Εκτος αν καποιος σκεφτει κατι αλλο..

2. Τι να παρω? Θέλω 48-50'', οχι μικροτερη. Smart με WiFi, οχι απαραιτητα 3D, αλλά να ειναι rated 400Hz τουλάχιστον. ΟΧΙ SONY. Αν γινεται (και ξερει καποιος for sure) να εχει αυτο το φινιρισμα ή το γυαλι που είχε η Samsung , δεν θέλω mat finish. LED ή Plasma δεν με νοιαζει. Budget 800 ευρω, βαρια 900 αν κάτι είναι τοσο ξεχωριστο. Επίσης, θελω Ελληνικης αντιπροσωπίας και σε αμεσο στοκ, δλδ worst case παω σε Κωτσο, Media, Plaisio (ψιλο retail τιμες) ή αν καποιος ξερει κανα μικρο αξιοπιστο Skroutz-ομαγαζο με στοκ Ελληνικης εισαγωγης, προς τα Βορεια Προάστια (Χαλανδρι, Αγια Παρασκευη, Χολαργο κτλ).

any insights?
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#30152 ...και για να βοηθήσω και εγώ τους προλαλήσαντες που ψάχνουν καλή 40'' TV, να προτείνω την (πάλι δεν ειναι διαφήμηση, μην βαρατε)
http://www.e-shop.gr/philips-40pus6809- ... PER.170349
Ultra HD 4K, 3D, Smart, WiFi, 400Hz κτλ
Μόλις έλαβα το newsletter τους και την δίνουν 480 με κωδικό προσφοράς!!! Μπορώ να το προωθησω σε οποιον θελει, ή απλά πάρτε τους κανα τηλεφωνο, το εχω κανει, και πειτε "ειδα την TV σε προσφορα, μπορειτε να την βαλετε παραγγελια με την τιμη newsletter".

Κριμα που δεν ειναι 48-50'' να την πάρω και εγω. Ελπίζω να βοήθησα μερικούς, οπότε αναμένω ανταπόδοση και εγω ;-)
Άβαταρ μέλους
By bill33
#30155 Κρεμασε την. Την τιβι οχι την πιτσιρικα.

ταπαταπαλκ!
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#30156 Θέλει λίγο προσοχή το 4Κ.

Δεν είναι όλες οι λύσεις native 4K, αλλά upscale.

To resolution που βγάζουν δεν προέρχεται από native επεξεργασία δηλαδή, αλλά από upscale.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#30165
Chuckie V2.0 έγραψε:. , και με το νεροπίστολο, ως παρασημοφορεμένη sniper πυροβόλησε μέσα από τις γρίλιες εξαερισμού. Αποτέλεσμα, head shot, double kill, uuuultra Kill, τέλος η TV.


:yahoo:
unreal tournament , sniper's heaven , facing worlds κτλ

Τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#30168
Chuckie V2.0 έγραψε:...και μια που σας βρήκα, θέλω τις σκέψεις σας αλλά και τις προτάσεις σας για αγορα νέας TV.

Διαβάστε λίγο το background (σεντονι) πριν απαντήσετε, αν δεν βαριέστε:



any insights?


Ή πάντρεψέ την ή αφαίρεσε όλα τα ποσά που θα συγκεντρώσεις μέχρι να σταματήσει τις ζημιές και αφαίρεσε τα από την προίκα της, εναλλακτικά μπορείς να χρεώσεις σύζυγο και πεθερά.

sorry για το..κακό χιούμορ αλλά όλοι μετράμε πληγές μέχρι να μεγαλώσουν τα αστραπολέκια μας και σε συμπονάμε.
Άβαταρ μέλους
By streetka
#30171
bill33 έγραψε:Κρεμασε την. Την τιβι οχι την πιτσιρικα.

ταπαταπαλκ!


Ακριβώς! Ψηλά στον τοίχο να μην την φτάνει. Εργονομικα απαράδεκτο, εκτός κι αν είσαι σε καφενείο, αλλά θα σωθείς.

via tapatalk
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#30173 θα ήθελα γενικά να εκφράσω το προβληματισμό μου για τις smart tv.. μου φαίνονται για κάποιο λόγο περιττές..
επίσης το επιπλέον λογισμικό που έχουν τις κάνει ώρες ώρες να σέρνονται σε απλά πράγματα

το μόνο που μου αρέσει στις smart tv είναι το miracast, κατά τα άλλα έναν player θέλω να έχει η τηλεορασή μου και πολύ είναι
Άβαταρ μέλους
By drdino
#30174 Δεν είναι άσχημο το smart, στην δικιά μου πχ έχω συνδεδεμένο το amazon prime και βλέπω κατευθείαν σειρές, ταινίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#30178 Εγώ θέλω να δω πως πάνε οι καινούριες smart με το Web OS.