Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#30209 Λοιπον, να την κρεμάσω ... (την TV).. δεν το είχα σκεφτει. Θα το ψάξω, ίσως ψηλα (ταβανι ή γωνία), σαν καφενείο. Είμαστε ήδη 2 στις 2 TV συν το Bluray (πήρε ήδη την πρώτη μπάρα "you have been promoted" η πιτσιρίκα sniper).
Λετε να τα αφαιρέσω από το κομπόδεμα της μικρής? Μπα, το λυπαμαι, αυτό ειναι μωρό, ουτε 3 ετων, δεν καταλαβαίνει, τα μαζεύω και με ιδρώτα (μετρητά και σε ένα 20ετες συνταξιοδοτικό).
Μάλλον όμως θα πέσουν ενισχύσεις στο budget, οπότε ίσως κοιτάξω και λίγο παραπάνω, 4k perhaps?
Και εδώ έρχομαι να ρωτήσω τον Nikos! , τι εννοείς με το ότι δεν είναι κάποιες native 4K? Έχεις 1-2 παραδείγματα, να δω πχ πως τα διαφημίζουν και τα μαγαζια, αλλά και οι κατασκευαστές και φυσικά το αγαπημένο lcd-compare? Νόμιζα ότι είτε έχεις ανάλυση 1920x1080 native (Full HD) είτε το 3840x2160 (4Κ), τι ενδιάμεσο υπάρχει? Εκτός αν εννοείς τις πρώτες γενιές που δεν είχαν είσοδο HDMI 2.0, αλλά HDMI 1.4 και σήκωναν σήμα μόνο μέχρι 30Hz και λόγω περιορισμού στο bandwidth έδιναν μόλις 8-bit color στο 4K content.
Φυσικά, ακόμη είναι δύσκολο να βρεις 4k περιεχόμενο, οπότε ότι βάζεις γίνεται upscale σε 4k, και εκεί έχει σημασία και ο scaler (ή όπως λεει η κάθε εταιρεία το chip-ακι της, πχ X reality κτλ).
Αρχιζω προς το παρον ερευνα στο Skroutz βάση μέγιστου budget και μετά ψάχνω και μαγαζι που να πληρει τα κριτήρια μου.
Αν έχει καποιος να συνεισφέρει κάτι, πχ κανένα μοντέλο που το έχει/είδε και του έκανε θετική εντύπωση......

(NickTG, το Web OS δεν ειναι της LG μόνο? Ή είναι κάποια κοινή πλατφόρμα για τις smart, που απλά το πρόφτασε πρώτη η LG? Έχει κάτι να προσφέρει, πχ ταχύτητα, αυξημένη συμβατότητα κτλ?)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#30212 Όπως είπε ο Κωνσταντίνος στις Smart λέει απίστευτα το Amazon Prime . Επίσης αξίζει κ το ραδιόφωνο TuneIn. Κάποτε είχα αγοράσει κ πληκτρολόγιο με onboard mouse. Αλλά ήταν αργό κ μου την έδινε...
Έν τέλει το τάμπλετ έκανε τις υπόλοιπες δουλειές...


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#30217
Chuckie V2.0 έγραψε:(NickTG, το Web OS δεν ειναι της LG μόνο? Ή είναι κάποια κοινή πλατφόρμα για τις smart, που απλά το πρόφτασε πρώτη η LG? Έχει κάτι να προσφέρει, πχ ταχύτητα, αυξημένη συμβατότητα κτλ?)



Ναι μόνο της LG.
Μιας και είναι κανονικό λειτουργικό περιμένω καλύτερη ταχύτητα, καλύτερη εμπειρία χρήσης και περισσότερες εφαρμογές ίσως.
Φυσικά η αυξημένη υποστήριξη για διάφορα formats εικόνας και ήχου πιστεύω εννοείται αν και ούτε με την δικιά μου παλιά LG έχω τέτοιο θέμα.
Όμως δεν έχει τύχει να δω ακόμα από κοντά οπότε δεν ξέρω και τι παίζει.
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#30223 Amazon prime, αλλά θα δώσει Ελλάδα περιεχόμενο?
Να σου πω, το smart της TV το χαίρεται μάλλον η μικρή (το youtube δλδ), για εμένα έχω σε κάθε TV ένα NUC με OpenElec XBMC, σε Gbit LAN, που ρουφάνε ταινίες και μουσική κτλ από τα 4 NAS, εχουν δε και αυτα (τα XBMC) add on, οπότε παίζω και λίγο με τα apps τους ;-)
Απλά για την μικρη (και την γυναίκα) είναι ποιο εύκολο να χειρίζονται το smart της TV για να δουνε youtube και να σερφάρουν. Χρειάστηκα μηνες να εκπαιδεύσω την γυναίκα στην (τόσο απλή) χρήση του XBMC και να την ξεκολλήσω από το (redundant και πλέον obsolete) WD Media Player.

Για TV , μάλλον πάω προς την Samsung UE48H6400, ας περιορίσω το budget λίγο, και όταν μεγαλώσει (και σταματήσει να σπάει η Ντένις η τρομερή), αγοράζω μια 4K με τα μισά από ότι σημερα λ$7
Την έχει ο Media στα 799 και τα Skroutz-ομάγαζα στα 725. Είδωμεν

NickTG, merci για τις πληροφορίες, να σου πω έχω δει και μια απίθανη LG αλλά μάλλον θα καταλήξω σε Σαμμυ (the devil you know)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#30342
Chuckie V2.0 έγραψε:Και εδώ έρχομαι να ρωτήσω τον Nikos! , τι εννοείς με το ότι δεν είναι κάποιες native 4K? Έχεις 1-2 παραδείγματα, να δω πχ πως τα διαφημίζουν και τα μαγαζια, αλλά και οι κατασκευαστές και φυσικά το αγαπημένο lcd-compare?


Ότι δεν υποστηρίζουν όλες native 4K resolution: 4096 x 2160.

Η Philips για παράδειγμα που ανέβασες, δεν βλέπω στα specs να υποστηρίζει.

Φυσικά, ακόμη είναι δύσκολο να βρεις 4k περιεχόμενο, οπότε ότι βάζεις γίνεται upscale σε 4k, και εκεί έχει σημασία και ο scaler (ή όπως λεει η κάθε εταιρεία το chip-ακι της, πχ X reality κτλ).
Αρχιζω προς το παρον ερευνα στο Skroutz βάση μέγιστου budget και μετά ψάχνω και μαγαζι που να πληρει τα κριτήρια μου.
Αν έχει καποιος να συνεισφέρει κάτι, πχ κανένα μοντέλο που το έχει/είδε και του έκανε θετική εντύπωση......


Στην Ελλάδα ναι, αλλά στην Αγγλία και σε κάποια άλλες χώρες έχει αρχίσει το 4Κ streaming service. Είναι θέμα χρόνου να το δούμε κι εδώ ή/και σε δορυφορικά κανάλια.

Το 4Κ θα γίνει βασικά γρηγορότερα adopt αν θέλεις την άποψή μου από το fullHD. Από πλευράς broadcast τα περισσότερα μεγάλα κανάλια είναι έτοιμα για εκπομπή 4Κ και εδώ και χρόνια η πλειοψηφία των ταινιών γράφετε σε native 4K content. Στο σπίτι, υπάρχουν ήδη βιντεοκάμερες εγγραφής 4Κ.

Από πλευράς upscale, το x-reality pro αυτή τη στιγμή είναι πάρα πολύ ρεαλιστικό καθώς δεν κάνει απλά ένα upscale από 2K σε 4Κ, αυξάνοντας απλά τον αριθμό των pixel, αλλά χρησιμοποιεί έναν ιδιαίτερο αλγόριθμο και 4Κ image database για να κάνει το upscale.

Στο λινκ που έχω βάλει παραπάνω θα δεις πολλά πράγματα.

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον ψάχνεις για 4Κ τηλεόραση, περίμενε λίγο καλύτερα όπου τηλεοράσεις με τέτοιες τεχνολογίες θα γίνονται ολοένα και πιο προσιτές.

Μη βιαστείς να πάρεις το πιο φθηνό που διαφημίζεται ως 4Κ.
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#30359 Nikos!, ναι, ίσως τελικά εχεις δικιο στο κομματι 4k resolution, καθώς το 3840x2160 τελικά είναι ενα βημα κατω από το 4096 x 2160 που ειναι το industry standard.
Αν και βλεπω πολλους κατασκευαστες να υιοθετουν το 3840x2160 (μαλλον λογο 16:9), οπότε θα αναμένω να δω που θα κατσει η μπιλια.
Οποτε θα παω για μια mid level priced 48'', smart wifi και (μολις την σπασει) μολις την "βαρεθουμε" θα την μετακομίσω σε κανα εξοχικό
Άβαταρ μέλους
By drdino
#30365 3840 x 2160 είναι το standard για Ευρώπη και tv τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By nass
#30366
Nikos! έγραψε:Από πλευράς broadcast τα περισσότερα μεγάλα κανάλια είναι έτοιμα για εκπομπή 4Κ και εδώ και χρόνια


:hmmm: Αυτά μπορεί να είναι έτοιμα, υπάρχει όμως στον αέρα διαθέσιμο φάσμα για κάτι τέτοιο ? Μιλάμε για 10x περισσότερο bandwidth απ΄ό,τι το 720p που (αν δεν κάνω λάθος) εκπέμπεται σήμερα ως "HD" σήμα και 4x περισσότερο bandwidth από το FullHD. Εκτός και αν μιλάμε για καλωδιακή ή FTTH δηλ. όχι Ελλάδα.

Nikos! έγραψε:η πλειοψηφία των ταινιών γράφετε σε native 4K content.


Αυτό δε σημαίνει ότι είναι ευκολότερο να γίνει mainstream το 4Κ από το FullHD -εν γένει δε βλέπω γιατί το 4Κ να περπατήσει ταχύτερα από το κούτσα-κούτσα του FullHD/BluRay.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#30369
drdino έγραψε:3840 x 2160 είναι το standard για Ευρώπη και tv τουλάχιστον.


Το dci standard ως native 4k resolution είναι το 4096.


Sent from a mobile device
Άβαταρ μέλους
By drdino
#30371 http://www.techradar.com/news/television/tv/4k-tv-channels-on-the-way-as-dvb-uhdtv-standard-is-approved-1256181
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#30374 4K has become the common name for ultra high definition television (UHDTV), although its resolution is only 3840 x 2160 (at a 16:9, or 1.78:1 aspect ratio), which is lower than the 4K industry standard of 4096 x 2160 (at a 19:10 or 1.9:1 aspect ratio).[2]

http://en.m.wikipedia.org/wiki/4K_resolution


Sent from a mobile device
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#30378
nass έγραψε:
Nikos! έγραψε:Από πλευράς broadcast τα περισσότερα μεγάλα κανάλια είναι έτοιμα για εκπομπή 4Κ και εδώ και χρόνια


:hmmm: Αυτά μπορεί να είναι έτοιμα, υπάρχει όμως στον αέρα διαθέσιμο φάσμα για κάτι τέτοιο ? Μιλάμε για 10x περισσότερο bandwidth απ΄ό,τι το 720p που (αν δεν κάνω λάθος) εκπέμπεται σήμερα ως "HD" σήμα και 4x περισσότερο bandwidth από το FullHD. Εκτός και αν μιλάμε για καλωδιακή ή FTTH δηλ. όχι Ελλάδα.

Nikos! έγραψε:η πλειοψηφία των ταινιών γράφετε σε native 4K content.


Αυτό δε σημαίνει ότι είναι ευκολότερο να γίνει mainstream το 4Κ από το FullHD -εν γένει δε βλέπω γιατί το 4Κ να περπατήσει ταχύτερα από το κούτσα-κούτσα του FullHD/BluRay.


Σχετικά με το broadcast, το σήμα γίνεται decompress σε κάποιες συσκευές μέσω μιας διαδικασίας του μηχανήματος. Έτσι ο broadcaster το σήμα το στέλνει compressed και το μηχάνημα ή player θα το κανει ή το κανει (σε καποια μηχανήματα ήδη γίνεται) decompress.

Καποια experimental 4k transmissions έχουν δείξει οτι δε χρειάζεσαι x4 bandwidth αλλα περίπου x2.

Η διαθέσιμη τεχνολογια αυτη τη στιγμή είναι ευρύτερη απο το παρελθόν.

Οσο για τις ταινίες, παλαιότερες ταινίες έγιναν remastered σε fullHD ενώ εδω και χρόνια γράφονται σε 4Κ και 8Κ σε λίγο καιρο.

Αλλα πιο γρηγορα θα γινει adopt το 4Κ steaming service η οποία παλι βάσει της διαθέσιμης τεχνολογίας είναι εφικτή, κατι που δε μπορούσε να γινει με το fullHD.

Το bluray χρειάζεται ενα επιπλέον layer για να σηκώσει native 4Κ ταινία.


Sent from a mobile device
Άβαταρ μέλους
By drdino
#30383 Δεν ξέρω γιατί μου βάζεις ένα άρθρο της wiki, εγώ μίλησα για κάτι πολύ συγκεκριμένο: tv στην Ευρώπη.

Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί, 4k=/=UHD, με το τελευταίο να είναι το πρότυπο που πάει για χρήση στην Ευρώπη τουλάχιστον.

ΥΓ: http://www.currys.co.uk/gbuk/tv-dvd-blu-ray/televisions/large-screen-tvs-32-and-over/sony-bravia-kd65x9005bbu-smart-3d-4k-ultra-hd-65-led-tv-10004683-pdt.html?srcid=369&xtor=AL-1&cmpid=aff~TechRadar~Editorial%20Content~~&istCompanyId=bec25c7e-cbcd-460d-81d5-a25372d2e3d7&istItemId=wxqpwiwaa&istBid=t&awc=1599_1414526791_62e67c1d13b07ea4a1664eaeb0bd97bd#longDesc

Resolution 3840 x 2160 (bonus points για το ότι είναι και sony :lol: )

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/televisions/curved-tvs/UE65HU8500TXXU

Resolution 3840 x 2160
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#30385
drdino έγραψε:Δεν ξέρω γιατί μου βάζεις ένα άρθρο της wiki, εγώ μίλησα για κάτι πολύ συγκεκριμένο: tv στην Ευρώπη.

Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί, 4k=/=UHD, με το τελευταίο να είναι το πρότυπο που πάει για χρήση στην Ευρώπη τουλάχιστον.

ΥΓ: http://www.currys.co.uk/gbuk/tv-dvd-blu-ray/televisions/large-screen-tvs-32-and-over/sony-bravia-kd65x9005bbu-smart-3d-4k-ultra-hd-65-led-tv-10004683-pdt.html?srcid=369&xtor=AL-1&cmpid=aff~TechRadar~Editorial%20Content~~&istCompanyId=bec25c7e-cbcd-460d-81d5-a25372d2e3d7&istItemId=wxqpwiwaa&istBid=t&awc=1599_1414526791_62e67c1d13b07ea4a1664eaeb0bd97bd#longDesc

Resolution 3840 x 2160 (bonus points για το ότι είναι και sony :lol: )

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/televisions/curved-tvs/UE65HU8500TXXU

Resolution 3840 x 2160


Ψάξε καλύτερα τα specs της sony και δες μέχρι τι resolution υποστηρίζει. Το 4096 το υποστηρίζει.

Στην Ευρώπη το dci (digital cinema) standard είναι το 4096.


Sent from a mobile device