Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494049 κοίτα το να μη μπορεί να γράψει απλά ελληνικά ο κόσμος ή να εκφραστεί κανονικά είναι ένα γενικότερο πρόβλημα (έγραφα κάποια στιγμή ότι το συναντούσα και στη σχολή αυτό, ειδικά όταν καθόμουν να δουλεύω με καθαρά μαθηματικούς)

αλλά πιστεύω είναι και θέμα εξάσκησης, γιατί η έκφραση δεν είναι πάω σχολείο, γράφω μερικές εκθέσεις και τέλος..

αν το καλοσκεφτείτε, ακόμα και εμείς εδώ που χαζογράφουμε στο φόρουμ μετά από τόσες χιλιάδες ποστ εξασκούμε αρκετά το γραπτό λόγο έστω και αν είναι αρκετά ανεπίσημος

βλέπεις άλλα άτομα γράφουν greeklish και κάτι εκφράσεις ή λέξεις ή γράμματα που σε πιάνει πονοκέφαλος να καταλάβεις τι λένε.. δεν περιμένεις από αυτόν να γράψει επιστολή, ούτε mail, ούτε καν υπεύθυνη δήλωση..

πριν μερικούς μήνες μου έδειχνε η κοπέλα μου ένα μύνημα στο viber που της έστειλε ο μικρός της αδερφός που πάει πρώτη λυκείου.. ανάθεμα και αν καταλαβαίνα τι έλεγε, δεν μιλάμε απλά να γράφει το "γιατί" "gt" ας πούμε αλλά και πιο προχωρημένες φάσεις (σκέτα γράμματα που ακολουθούσαν επίσης σκέτα γράμματα) .. μετά από αρκετά λεπτά (γιατί ήταν και κατεβατό :lol: ) κατάφερα να το αποκρυπτογραφήσω και να της εξηγήσω τι εννούσε ο ποιητής, αλλά με έπιασε πονοκέφαλος

καλό είναι πάντως να διαβάζεις να δουλεύει το μυαλό, διάβαζε έστω και άρθρα με νέα... έχω δει ανθρώπους του δημοτικού (μεγάλους, αναγκαστικά, λόγω συνθηκών) με καλό λόγο επειδή έκατσαν και διάβασαν κάποια βιβλία στη μετέπειτα ζωή τους, αυτό δεν το παίρνεις ούτε από σχολές ούτε δυστυχώς από το σχολείο πρέπει να το δουλέψεις μόνος σου
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Μαρ 2018, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#494051
MIXOStsi έγραψε:Στους μερικούς είμαι κι εγώ?


Γενική διαπίστωση, με αφορμή το δικό σου σχόλιο βεβαίως βεβαίως
Άβαταρ μέλους
By markvag
#494070
dimitrisB έγραψε:@ mjacob:
Για να κάτσω να το γράψω κιόλας, σημαίνει ότι .... "με έχει πάρει απο κάτω" ! :lol:
Δεν είχε τύχει να συνεργαστώ με κόσμο εκτός το δικού μου επαγγέλματος (όπου είχα βγάλει κι εκεί τα συμπεράσματά μου :roll: ), αλλά τα τελευταία χρόνια που πλέον συχνά-πυκνά "συγχρωτίζομαι " με άλλες (καθόλου τυχαίες) κατηγορίες εργαζομένων, αποκομίζω .... ΠΙΚΡΑ !!! :(


Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#494128
red_monster έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Στους μερικούς είμαι κι εγώ?


Γενική διαπίστωση, με αφορμή το δικό σου σχόλιο βεβαίως βεβαίως


Αν θες να γίνεις πιο σαφής...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#494137
MIXOStsi έγραψε:
red_monster έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Στους μερικούς είμαι κι εγώ?


Γενική διαπίστωση, με αφορμή το δικό σου σχόλιο βεβαίως βεβαίως


Αν θες να γίνεις πιο σαφής...


Δεν νομίζω ότι χρήζει ιδιαίτερης εξήγησης

Νέος στο επαγγελματικό στίβο πάει για συνέντευξη και από το άγχος ξεχνάει το όνομα του HRάρα, δεν συνεπάγεται αναγκαστικά στα@@μο.

Όσοι δεν είμαστε υπάλληλοι, ας μην ξεχνάμε το άγχος που είχαμε όταν είμασταν
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#494140 Είναι λάθος ξεκίνημα...
Αν φοβάσαι μην το ξεχάσεις ή αν πιστεύεις ότι υπάρχει πιθανότητα να το ξεχάσεις, καντο σκονάκι...
Είπα ότι είναι σημάδι ανωριμότητας, και είναι... Δεν είσαι κανα μυξιάρικο που ξέχασες το όνομα του πατέρα της γκόμενας. Προσπαθείς να κάνεις το ξεκίνημα της επαγγελματικής σου ζωής...
Ας μην βρίσκουμε συνέχεια φθηνές δικαιολογίες.

Σαν να πήγαινα εγώ την επομένη να συζητήσω κάποια συνεργασία με διευθυντή πωλήσεων κάποιας εταιρίας, και να ξεχνούσα το όνομα του. Τι εντύπωση θα έδινα?
Και δεν είμαι και κανας μεσήλικας που έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#494144 Attention to detail ελληνιστί...

Κακό του κεφαλιού του είναι να ξεχάσει κάτι τόσο σημαντικό όπως τι όνομα του προσώπου που έχει ραντεβού.

Εδώ για μια συνέντευξη ψάχνουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για την εταιρεία.

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#494153 Παίδες, λέμε ότι είσαι τυπικός, αλλά λόγου άγχους, αγωνίας, απειρίας το ξεχνάς.

Ελπίζω να είσαστε σε όλη σας τη ζωή τόσο τυπικοί και συγκεντρωμένοι όσο ένας 22αρης που ζηταει για πρώτη φορά εργασία. Προσωπικά δεν ήμουν και δεν νομίζω ότι θα είμαι
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#494155 μην ειστε σιγουροι οτι του το δινουν και παντα το ονομα.

Επισης το 80% των  HR επιλεγουν να μιλανε στο τηλεφωνο αντι να στελνουν  email ωστε να ειναι ολα καταγεγραμμενα και ν ανατρεχεις οταν χρειαζεσαι πληροφοριες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#494161 Γενικά καλό να είμαστε λιγό ανεκτικοί , στο βαθμό που ο καθένας μπορεί βέβαια και ανάλογα τις ιδιαιτερότητες του (Δεν εχω ξεχάσει το θεμα με το κουμπί του ασανσέρ για όποιον το θυμηθεί ...)
Και ένας απο τους καλύτερους τρόπους να μείνεις σε επαφή και να μην καβαλήσεις κανα καλάμι ειναι να περνάς που και που και απο την απέναντι πλευρά .
Ειχα πρόσφατα μια δύσκολη συνέντευξη , τη δυσκολότερη που εχω περάσει ποτέ.
Δεν μπορώ να πω οτι ήταν stellar performance παρόλη την προετοιμασία.
Ούτε έμαθα και τίποτα φοβερά καινούργιο απο τη διαδικασία , παρολαυτα σού θυμίζει οτι σε καταστάσεις έντονου στρες κάπου μπαίνει και ο ανθρώπινος παράγοντας και ενώ τα εχεις δουλέψει όλα καλά στο μυαλο σου οταν είσαι στο σανίδι δε πάνε πάντα όλα as planned.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#494173 Ποιο κομμάτι της θεώρησες δύσκολο; Τι είδους ηταν η δυσκολία;

Μια που το φέρνει η κουβέντα, κι επειδή ειχα πρόσφατα μια τέτοια συζήτηση.

Η φάση ασκήσεις στα interviews πως σας φαίνεται; Ενταξει, εγώ έχω στο μυαλό μου απο το δικό μου τομέα, s/w engineers.
Ασκήσεις επι τόπου, λίγων ωρών, home assignments για Σ/Κ.
Εγώ εχω κάπως mixed feelings. Ίσως να προτιμούσα μια πιο διαλεκτική προσέγγιση, δλδ να συζητήσεις το πρόβλημα, key decisions, προσέγγιση κλπ αλλά χωρίς όντως να κάτσει να το codeάρει κι ολας.
Από την άλλη, εχει και ένα νόημα, κυρίως για όλες τις λεπτομέρειες ή τα βαρετά πράγματα που δεν γίνονται στο προφορικό (automated tests, documentation, το να τρέχει όντως κλπ)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#494179
red_monster έγραψε:Παίδες, λέμε ότι είσαι τυπικός, αλλά λόγου άγχους, αγωνίας, απειρίας το ξεχνάς.

Ελπίζω να είσαστε σε όλη σας τη ζωή τόσο τυπικοί και συγκεντρωμένοι όσο ένας 22αρης που ζηταει για πρώτη φορά εργασία. Προσωπικά δεν ήμουν και δεν νομίζω ότι θα είμαι
Ανθρώπινο.
Ξεχνάς και την θέση και έτσι μαθαίνεις για την επόμενη φορά.

Απο τις αποτυχίες μας μαθαίνουμε.
Έχασα δουλειά σε μεγάλο ISP γιατί κόλλησα με τα αγγλικά με τον Ρώσο CTO.
2 εβδομάδες μετά με προσέλαβε Σκοτσέζος στην επιχείρηση του.

@mjacob

Διαφωνώ κι εγώ με αυτού του τύπου τα τεστ, είναι μακράν προτιμότερο να έχει τέτοιο τρόπο σκέψης και attitude ο άλλος ώστε να παλεύει ακόμα κι αυτά που δεν ξέρει μέχρι τέλους πάρα κάποιος που έχει επαναπαυθεί στις οποίες γνώσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#494183 Useful tip: ζητάτε πάντα να σας στέλνουν email με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το interview και πάντα να επιβεβαιώνετε την παρουσία σας απαντώντας στο ίδιο email.

Ο στοιχειωδώς οργανωμένος recruiter θα πρέπει να σας το προτείνει μόνος του και παράλληλα να έχει έτοιμο υλικό με διευθύνσεις, οδηγίες, πάρκινγκ, ΜΜΜ κτλ. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα γιατί αλλιώς σε έπαιρνε ο κάθε πικραμένος τηλ και σε ρώταγε αν βολεύει καλύτερα το λεωφορείο ή ο ΗΣΑΠ.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#494190
dimik έγραψε:Διαφωνώ κι εγώ με αυτού του τύπου τα τεστ, είναι μακράν προτιμότερο να έχει τέτοιο τρόπο σκέψης και attitude ο άλλος ώστε να παλεύει ακόμα κι αυτά που δεν ξέρει μέχρι τέλους πάρα κάποιος που έχει επαναπαυθεί στις οποίες γνώσεις.

Πως το εννοεις;
Δλδ στα συγκεκριμένα που θέτεις, και στο γραπτό και στο προφορικό το ίδιο μπορεί να φανεί ;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#494192 Εννοώ ότι προτιμώ να του θέσεις ένα προφορικό πρόβλημα και να ζητήσεις να σου βρει λύση εξηγώντας το πως και γιατί πάρα να του δώσεις μια πρακτική άσκηση και να περιμένεις να δεις απλά το αποτέλεσμα.
Στο sw engineering ίσως να μπορείς να δεις κομμάτι του τρόπου σκέψης του και από το κώδικα αλλά νομίζω ότι και πάλι δεν θα είναι το 100%. Εκτός αν ψάχνεις απλά μια μηχανή παραγωγή κώδικα.

< >