Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#593125 http://engineersinaction.mytilineos.gr/el/to-programma/

Φαντάζομαι οι περισσότεροι νέοι μηχανικοί το γνωρίζουν. Μια σοβαρή ευκαιρία για μια σοβαρή έμμισθη πρακτική 12 μηνών.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#593127
junior gt έγραψε:Η επιχειρηματικότητα του Κουλη σε όλο της το μεγαλείο: Να ρθει η Ντόρα να μας σπρώξει να πάρουμε καλύτερες δουλειές από το δημόσιο. Και ξέρετε ε? Είμαι σίγουρος ότι ο τύπος θα βρίζει το δημόσιο, με τους πολλούς και άχρηστους τεμπέληδες.
Ειναι αυτό που έλεγε ο Διπλωμάτης σε άλλο τοπικ περί κρατικοδιαιτων. Κρατικοδισιτοι δεν είναι μόνο η δημόσιοι υπάλληλοι. Κρατικοδιαιτοι είναι και όσοι παίρνουνε δουλειές από το δημόσιο.


Αν δεν έχεις βιώσει συζήτηση με φιλελεύθερο εκκολαπτόμενο επιχειρηματία που βρίζει το δημόσιο και τους άχρηστους τεμπέληδες ΔΥ επί ώρα και μετά σου σκάει το παραμύθι πως περιμένει την επιδότηση (από το δημόσιο) για να ξεκινήσει την επιχείρησή του, δεν ξέρεις τι πάει να πει ομορφιά! :inlove: :metalo: :yahoo:


Ο G ξέρει... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#593128 Αντιευρωπαϊστής μέχρι να σκάσει η επιδότηση απόσυρσης για το αυτοκίνητο
Το Εξοικονομώ για το σπίτι
Το ΕΣΠΑ για το μαγαζάκι

Έχει αρπάζει το ζεστό ευρωπαϊκή χρήμα όπως η μια η χαλιφα τον μαύρο θερμανστη
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#593167
markvag έγραψε:Αν δεν έχεις βιώσει συζήτηση με φιλελεύθερο εκκολαπτόμενο επιχειρηματία που βρίζει το δημόσιο και τους άχρηστους τεμπέληδες ΔΥ επί ώρα και μετά σου σκάει το παραμύθι πως περιμένει την επιδότηση (από το δημόσιο) για να ξεκινήσει την επιχείρησή του, δεν ξέρεις τι πάει να πει ομορφιά! :inlove: :metalo: :yahoo:


Ο G ξέρει... :inlove:

φίλε εγώ τα έχω πληρώσει αυτά από την τσέπη μου, όπως έχω ακούσει από διάφορους να λένε ότι εγώ στα νιάτα μου ήμουν αριστερός από αριστερή οικογένεια και είμαι με τον εργαζόμενο :s_hang
Άβαταρ μέλους
By italakias
#593170
markvag έγραψε:
junior gt έγραψε:Η επιχειρηματικότητα του Κουλη σε όλο της το μεγαλείο: Να ρθει η Ντόρα να μας σπρώξει να πάρουμε καλύτερες δουλειές από το δημόσιο. Και ξέρετε ε? Είμαι σίγουρος ότι ο τύπος θα βρίζει το δημόσιο, με τους πολλούς και άχρηστους τεμπέληδες.
Ειναι αυτό που έλεγε ο Διπλωμάτης σε άλλο τοπικ περί κρατικοδιαιτων. Κρατικοδισιτοι δεν είναι μόνο η δημόσιοι υπάλληλοι. Κρατικοδιαιτοι είναι και όσοι παίρνουνε δουλειές από το δημόσιο.


Αν δεν έχεις βιώσει συζήτηση με φιλελεύθερο εκκολαπτόμενο επιχειρηματία που βρίζει το δημόσιο και τους άχρηστους τεμπέληδες ΔΥ επί ώρα και μετά σου σκάει το παραμύθι πως περιμένει την επιδότηση (από το δημόσιο) για να ξεκινήσει την επιχείρησή του, δεν ξέρεις τι πάει να πει ομορφιά! :inlove: :metalo: :yahoo:


Ο G ξέρει... :inlove:

Ε οσο ναναι αν εργαζεσαι στο δημοσιο βιωνεις συχνα τετοια φαινομενα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#593189
red_monster έγραψε:Αντιευρωπαϊστής μέχρι να σκάσει η επιδότηση απόσυρσης για το αυτοκίνητο
Το Εξοικονομώ για το σπίτι
Το ΕΣΠΑ για το μαγαζάκι

Έχει αρπάζει το ζεστό ευρωπαϊκή χρήμα όπως η μια η χαλιφα τον μαύρο θερμανστη



Το ΕΣΠΑ ειναι λεφτα στα οποια συμμετεχουν ολα τα κράτη (κατ επεκταση οι φορολογουμενοι). Μάλιστα τα προηγουμενα χρονια οταν εβρεχε πολυ χρημα, υπηρχε αμφιβολια αν μας συνεφερε να συμμετεχουμε στον μηχανισμο αυτό, γιατι η απορροφηση ηταν πολυ χαμηλη.

Σε γενικες γραμμες δεν ειναι "τζαμπα χρημα". Αν δεν τα εδινε το ΕΣΠΑ, θα τα εδινε το κράτος απο το budget του.
Άβαταρ μέλους
By skous
#593200 Θα έδινε το κράτος ένα @ από το σύνολο του ΕΣΠΑ.

.....Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτείται με 26 δισ. ευρώ, εκ των οποίων το 20% είναι εθνική συμμετοχή και το 80% προέρχεται από τα Ευρωπαϊκά Διαρθρωτικά και Επενδυτικά (περίπου 21 δισ. ευρώ)....:

Η χαμηλη απορρόφηση οφείλεται στο γελίο κράτος, τον στρατηγικό σχεδιασμό του και τις διαδικασιές του...
που αλλού σου χρηματοδοτούν το 80 (άντε να πούμε 70%) μιας οποιασδήποτε επένδυσης, και εσύ τον παίζεις ασύστολα και δεν σε ενδιαφέρει; Μόνο στην “live your myth” country....


< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#593207
skous έγραψε:Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτείται με 26 δισ. ευρώ, εκ των οποίων το 20% είναι εθνική συμμετοχή και το 80% προέρχεται από τα Ευρωπαϊκά Διαρθρωτικά και Επενδυτικά (περίπου 21 δισ. ευρώ)


Για την ακριβεια και τα ευρωπαϊκά διαρθρωτικα κλπ περιλαμβάνουν ελληνική συμμετοχή.
Άβαταρ μέλους
By skous
#593208
Asimov έγραψε:
skous έγραψε:Το ΕΣΠΑ χρηματοδοτείται με 26 δισ. ευρώ, εκ των οποίων το 20% είναι εθνική συμμετοχή και το 80% προέρχεται από τα Ευρωπαϊκά Διαρθρωτικά και Επενδυτικά (περίπου 21 δισ. ευρώ)


Για την ακριβεια και τα ευρωπαϊκά διαρθρωτικα κλπ περιλαμβάνουν ελληνική συμμετοχή.


Προφανώς, για αυτο λέω παραπάνω άντε 70% (δεν ξέρω πόση συμμετοχή έχει η Ελλάδα αλλα σίγουρα λιγότερη απο 10%)


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#593241
italakias έγραψε:Ε οσο ναναι αν εργαζεσαι στο δημοσιο βιωνεις συχνα τετοια φαινομενα.


Πες μας την εμπειρία σου λοιπόν! :s_wink
Άβαταρ μέλους
By g8777
#598979 https://www.in.gr/2019/08/08/economy/oikonomikes-eidiseis/ksilonontai-oi-diatakseis-gia-aitiologimeni-apolysi-kai-eythyni-ergalavon/


:hmmm:

Λογικά θα το αποσύρουν μετά την γενική κατακραυγή. :hmmm:



:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#598991 Ε ρε κάτι μνοπανα...
Έτσι για να δείξουν αμέσως τι είναι και ποιους εξυπηρετούν.

< >