Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#657462 Όταν γράφω ότι θέλω να έχει το τάδε μεταπτυχιακό, δεν είναι διάκριση;
Σε αγγελία φόλα πορτιέρηδες, επιτρέπεται να γράψω ότι θέλω να είναι άντρας και σωματώδης;
Τελευταία επεξεργασία από Dimsabas και 01 Αύγ 2020, 09:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#657463
REALZEUS έγραψε:Το έγκλημα είναι να είναι τόσο χαζή ώστε να της αρέσουν τα Τέσλα...

ή το αντίθετο
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 01 Αύγ 2020, 09:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#657464
Dimsabas έγραψε:Όντως δεν καταλαβαίνεις τι έχω γράψει ή είναι ηθελημένη διαστρέβλωση; Στην πρώτη περίπτωση, είναι νοητικό το πρόβλημα. Στη δεύτερη, ηθικό.
Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.


Μήπως εσύ δεν καταλαβαίνεις τι έχεις γράψει ή είναι ηθελημένη διαστρεβλωση αυτού που εγραψα εγω το παραπάνω ποστακι;
Στην πρώτη περίπτωση, είναι νοητικό το πρόβλημα. Στη δεύτερη, ηθικό.
Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.
Το θέμα βεβαια δεν ειναι αν η ξανθιά που της αρέσουν τα Τεσλα πρέπει να εχει μεταπτυχιακό αλλα πως θες ξανθιά που να της αρέσουν τα Τεσλα ανεξάρτητα από το αν έχει βγάλει το δημοτικο για παράδειγμα και δεν μπορεί να κάνει την δουλειά. Εκει ειναι το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#657465
Dimsabas έγραψε:Όταν γράφω ότι θέλω να έχει το τάδε μεταπτυχιακό, δεν είναι διάκριση;


Αυτο δεν ειναι διακριση. Γιατι χωρις το ταδε μεταπτυχιακο δε θα μπορει να σου κανει τη δουλεια. Αλλα να προτιμας μεταπτυχιακο + λεπτη (αντι μεταπτυχιακο + χοντρη) ειναι διακριση!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#657466 Αυτό το ηλικιακό στις αγγελίες είναι απίστευτα ενοχλητικό όταν έχεις περάσει τα 45. Το περίεργο είναι οτι δεν το βλέπω στις αγγελίας που κοιτώ στις ΗΠΑ , δεν το έχω δει σε καμία αγγελία . σε κανένα επάγγελμα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657467 Σάμπα το νόημα στον ΙΤ είναι να μην είσαι τόσο κάφρος ώστε να βγάλεις αγγελία "ζητείται φυσική ξανθιά 18-25 ετών, ύψος 160-190, αναλογίες 90-60-90 και με πρόσωπο που θα πρέπει να εγκριθεί μετά από φωτογραφία". Όλες οι άλλες καφρίλές ισχύουν ανεπίσημα...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657468
mousatos έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Το έγκλημα είναι να είναι τόσο χαζή ώστε να της αρέσουν τα Τέσλα...

ή το αντίθετο


Ισχύει το αυτό.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#657475 2020 και ακόμα συζητάμε αν είναι σωστό να γίνεται διάκριση στην αγορά εργασίας με βάση ιδιότητες του υποψηφίου που δεν έχουν σχέση με την εκάστοτε θέση (εμφάνιση, ηλικία, κοκ). :dizzy:

Είναι να σε πιάνει μια αηδία...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#657481 Η αγγελια είναι κακογραμμένη αλλά νομίζω ότι και η ηλικία και η έλλειψη τατουάζ επηρεάζουν τη συγκεκριμένη εργασία.
Προφανώς ένας επαγγελματίας θα έγραφε πιο σωστά τα κριτήρια αλλά επί της ουσίας περνάει το μνμ για να μη χάσουν χρόνο και αυτοί που θα στείλουν και αυτοί που θα προσλάβουν.

@Ντιμσαμπας
Αυτό που γράφεις είναι φαντασίωση για τσόντα και όχι αγγελία. Όχι δεν υπάρχει λογική στο να ζητάει ότι να ναι ένας εργοδότης σε μια αγγελία.
Βασικά μπορεί να το κάνει, απλά εκτίθεται.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#657483
REALZEUS έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Υπάρχει νόμος που απαγορεύει να θέσω τα προαπαιτούμενα κριτήρια όπως νομίζω; Μπορεί να θέλω τη γραμματέα μου ψηλή, ξανθιά, βαζελού και να γουστάρει τα Tesla, ποιο είναι το έγκλημα;


Ναι, υπάρχουν τέτοιοι νόμοι, περί ισότητας και πολύ σωστά υπάρχουν. Το έγκλημα είναι να είναι τόσο χαζή ώστε να της αρέσουν τα Τέσλα...


Ψυχούλα μου γιατί γράφεις πιωμένος ;
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#657485
EDDIE_147 έγραψε:Η αγγελια είναι κακογραμμένη αλλά νομίζω ότι και η ηλικία και η έλλειψη τατουάζ επηρεάζουν τη συγκεκριμένη εργασία.
Προφανώς ένας επαγγελματίας θα έγραφε πιο σωστά τα κριτήρια αλλά επί της ουσίας περνάει το μνμ για να μη χάσουν χρόνο και αυτοί που θα στείλουν και αυτοί που θα προσλάβουν.


Εννοείς πχ ότι αυτοί που θα νοικιάζουν το σκάφος ειναι συντηρητικοί και μπορεί να ενοχληθουν απο το τατουάζ;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#657488
Hellenic tifosi έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Η αγγελια είναι κακογραμμένη αλλά νομίζω ότι και η ηλικία και η έλλειψη τατουάζ επηρεάζουν τη συγκεκριμένη εργασία.
Προφανώς ένας επαγγελματίας θα έγραφε πιο σωστά τα κριτήρια αλλά επί της ουσίας περνάει το μνμ για να μη χάσουν χρόνο και αυτοί που θα στείλουν και αυτοί που θα προσλάβουν.


Εννοείς πχ ότι αυτοί που θα νοικιάζουν το σκάφος ειναι συντηρητικοί και μπορεί να ενοχληθουν απο το τατουάζ;


Φαντάζομαι.
Πάντως ακόμα και η Lufthansa στις αγγελίες της αν δεν κάνω λάθος γράφει κάτι πολύ κομψό για το θέμα του βάρους.

Αυτό απέχει αιώνες από το να γράψει στα κριτήρια 'μεγεθος σουτιέν πάνω από 3' γιατί είναι ιδιωτικός τομέας και κάνει ότι γουστάρει.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#657520
Dimsabas έγραψε:Υπάρχει νόμος που απαγορεύει να θέσω τα προαπαιτούμενα κριτήρια όπως νομίζω; Μπορεί να θέλω τη γραμματέα μου ψηλή, ξανθιά, βαζελού και να γουστάρει τα Tesla, ποιο είναι το έγκλημα;
Ξανασκέψου το λίγο, θα πρότεινα να διαβάσεις επί του θέματος γιατί επηρεάζει και επηρεάζεται από την παιδεία το ζήτημα των διακρίσεων σε πολλές μορφές. Και νομικό πρόβλημα υπάρχει, ηθικό σίγουρα υπάρχει και όσο περνούν τα χρόνια ελπίζουμε ότι σιγά σιγά θα εξαλείφονται τέτοιες -οφθαλμοφανείς τουλάχιστον- συμπεριφορές. Τα μικρά βηματάκια είναι αυτά που έχουν επιτρέψει σε γυναίκες να δουλεύουν, σε μαύρους να έχουν ηγετικές θέσεις κλπ. Παίρνει χρόνο και στην αρχή φαίνεται μάταιο, αλλά πετυχαίνει στο τέλος. Φαντάσου ότι πλέον οι εργοδότες που μαστιγώνουν τους σκλάβους ή που χουφτώνουν τις εργαζόμενες είναι μειοψηφία.

Να σηκώσει το χέρι επίσης όποιος διάβασε το βαζελού λάθος την πρώτη φορά.