Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#540831
Zorz έγραψε: Το να ενδιαφέρεσαι γι αυτούς που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, αντί να νοιάζεσαι μόνο για το κωλαράκι σου, το βλέπω ως θετικό.


Ανεξαρτήτως από τη δική σου οικονομική κατάσταση θα προσέθετα εγώ...




Τον εγγονό του βαμπίρ που προέκυψε από διασταύρωση πολύτιμου μετάλλου με απόγονο του βαμπίρ ( :shifty: ) δεν τολμώ να ξαναποστάρω, ακόμα κι εγώ ο αντίχριστος! :protest:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#540990
g8777 έγραψε:Οφειλω να καταταχθω και γω τοτε

:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout


Άνετα Καββαδία. (sic)

To παρακάτω δεν αφορά ειδικά την εργασιακή κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον για την εταιρική κουλτούρα και το πώς χάνεται η μπάλα..

https://www.theverge.com/2018/3/20/17130056/telltale-games-developer-layoffs-toxic-video-game-industry
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#540995 Τα παιχνιδάκια της telltale ήταν μια φούσκα που σκάει σιγά σιγά, ποτέ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο δεν φαίνεται να προσπαθεί να κάνει το κάτι παραπάνω, οπότε οι πωλήσεις λογικό είναι να μειώνονται

Από κει και πέρα τα οποία αρνητικά παίρνουν το δρόμο τους

Το πρόβλημα είναι ότι στο συγκεκριμένο κλάδο πηδάνε κόσμο ακόμα και αν δεν υπάρχουν οικονομικά προβλήματα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544115 μου τα έλεγαν, αλλά δεν τα πίστευα μέχρι να τα λουστώ

τελικά είναι δύσκολο να δουλεύεις με μεγαλύτερο άτομο από σένα όταν για τον όποιο λόγο εκείνη τη στιγμή πρέπει να είσαι "πάνω" από αυτό

αλλά θα παραμείνω ζενμαστερ :innocent: αλλά να δω για πόσο, ειδικά από τη στιγμή που έχω φάει μπόλικο καψώνι από πιο νεαρό άτομο από μένα και δεν το κρατάω απωθημένο, απλά έτσι ήταν, δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε μερικοί, όπως δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε κάποιοι που σε βλέπουν να πνίγεσαι αλλά θέλουν να βγάζουν τα λεφτά τους ξεκούραστα και να είσαι εσύ ο |λογοκρισία|
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#544125
QsisVTS έγραψε: όπως δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε κάποιοι που σε βλέπουν να πνίγεσαι αλλά θέλουν να βγάζουν τα λεφτά τους ξεκούραστα και να είσαι εσύ ο |λογοκρισία|

Από προσωπική εμπειρία , το 80-90% των συναδέλφων τέτοια @@ ήταν. Ένας από τους λόγους που φαλίρισε η χώρα. Προσοχή , είναι αδίσταχτοι !!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#544126 @Qsis
Αν είναι ένας καλά είσαι.

Που να είναι πολλοί σε εργοστάσιο και να είσαι και καινούριος.
Αλλά μαθαίνουν σιγά σιγά! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544127
mousatos έγραψε:
QsisVTS έγραψε: όπως δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε κάποιοι που σε βλέπουν να πνίγεσαι αλλά θέλουν να βγάζουν τα λεφτά τους ξεκούραστα και να είσαι εσύ ο |λογοκρισία|

Από προσωπική εμπειρία , το 80-90% των συναδέλφων τέτοια @@ ήταν. Ένας από τους λόγους που φαλίρισε η χώρα. Προσοχή , είναι αδίσταχτοι !!

εντάξει το καταλαβαίνω και δεν είμαι αφελής και ποτέ δεν θα φόρτωνα κάποιον άλλο να κάνει πράγματα και εγώ να ρεμβάζω ούτε όταν είχα πρακτικάριους δεν το έκανα αυτό ίσα ίσα σε όσους ενδιαφέρονταν (γιατί όποιος δεν ενδιαφερόταν τον είχα σε μια γωνία να πίνει καφέ και να μου λέει για τους αλήτες τους κεφαλαιοκράτες, όσοι ενδιαφέρονταν τους έδινα ποικιλία πραγμάτων να δουν τη σαπίλα αυτής της δουλειάς στο σύνολό της) , απλά βλέπεις ότι έχω πιπωθεί δεν προλαβαίνω να κλάσω σου δίνω να κάνεις μεν μια βαρετή δουλειά που είναι όμως πολύ πιο εύκολη από αυτό που κάνω εγώ και παίρνω απάντηση

"σοβαρή δουλειά μου έδωσες να κάνω"


:rant: :rant: :rant: :rant:

ψυχραιμία, ψυχραιμία, ψυχραιμία..

η μόνη απάντηση που έδωσα είναι προσοχή γιατί όσο ασήμαντο και αν σου φαίνεται αφορά πολλά λεφτά και δεν προλαβαίνω να ελέγξω από κει και πέρα ο θεός βοηθός και αυτοί που προσλαμβάνουν ας το πάρουν πάνω τους, εγώ βαρέθηκα να αγχώνομαι
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544128
NickTG έγραψε:@Qsis
Αν είναι ένας καλά είσαι.

Που να είναι πολλοί σε εργοστάσιο και να είσαι και καινούριος.
Αλλά μαθαίνουν σιγά σιγά! :s_tongue

εχω μια σχετική εμπειρία αλλά από πολύ πιο μικρή μονάδα από αυτό που εννοείς εσύ, βέβαια εκεί είχαν άλλους τρόπους να τους φέρνουν στα ίσα τους, αυτοί που ήταν επικεφαλής να μιλάνε απευθείας με το προσωπικό ήταν κέρβεροι και πηγαίναμε στο άλλο άκρο

εγώ κλασικά τα πήγαινα καλά με όλους
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#546697 πήραν από μια επιθεώρηση για έναν που έχει φάει πιστόλια και λέει η εκεί υπάλληλος μα γιατί η αποζημίωση άδειας είναι τόσο παραπάνω από το μηνιάτικο μισθό;

της λέει συνάδελφος τόσο βγάζει το πρόγραμμα

ε καλά εμένα δε μου βγαίνει, αλλά αφού θέλετε να του υπολογίσετε και να του δώσετε παραπάνω τι να σας πω πρόβλημά σας

μπαίνω στη φάση αρχίζω τα καντήλια και λέω στην άλλη, ρε ούφο τι γιατί βγαίνει παραπάνω αφού είναι μεικτά πάρε πίσω να της εξηγήσεις

παίρνει της το λέει, α ναι λέει η άλλη


:vava: :vava: :vava: :vava: :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#546772 Παιρνω πασα από την καραβολιδα του g

g8777 έγραψε:Τι προσωπικό να πάρουν οι τράπεζες ρε παιδιά; :lol: αφού δεν έχουν όγκο εργασίας πλέον. :s_dunno Τζάμπα τους πληρώνουν για 22 μέρες τον μήνα,στις μισές μέρες έχει βγεί η δουλειά. :rtfm:
Ευτυχως που η Πειραιώς το κατάλαβε, ελπίζω και οι υπόλοιπες να ξυπνήσουν σιγά σιγά.

:shifty:

Σημερινο εμαιλ...

Η Τράπεζα Πειραιώς με πρωτοφανή προκλητικότητα κάλεσε το Σύλλογό μας για να του ανακοινώσει μια αντεργατική απόφασή της που ξεπερνάει κάθε προηγούμενο στον τραπεζικό κλάδο.

Συγκεκριμένα ανακοίνωσε στους εκπροσώπους του Συλλόγου μας την απόφασή της να θέσει σε ισχύ ένα θεσμικό πλαίσιο που θα ορίζει:
α) εθελοντική άδεια άνευ αποδοχών για τους εργαζόμενους και
β) εθελοντική μερική απασχόληση
:s_whiteflag :s_bye

Λεει και αλλα ωραια
Όπως αυτά

Προειδοποιούμε την Διοίκηση της Τράπεζας «να μαζέψει» τώρα όσο προλαβαίνει αυτές τις αντεργατικές απόπειρες γιατί το κόστος που θα εισπράξει θα είναι ανυπολόγιστο.

Ο Σύλλογός μας διαμήνυσε στη Διοίκηση της Τράπεζας μέσω των εκπροσώπων της, να μην τολμήσει να υλοποιήσει τέτοιες αντεργατικές πράξεις, γιατί απέναντί της δεν θα είναι μόνο ο Σύλλογος και οι εργαζόμενοι στην Τράπεζα Πειραιώς, αλλά και η ΟΤΟΕ και σύσσωμος ο κλάδος των τραπεζοϋπαλλήλων.


Αναμενονται εξελιξεις....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#546780 Θα τους κλ@σει μία μάντρα φρύδια ο Σύλλογος, με Σ κεφαλαίο. :lol: Άμα θέλουν να διώξουν, θα διώξουν. Ούτως ή άλλως για φούντο πάει το μαγαζί.

Σαν τους βλαμμένους προχθές που είχαν στηθεί έξω από τη Wind με τα πλακάτ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#546782 Αν δω τόσο τον σπαικ ντυμένο με παλαιστινιακό φουλάρι να κυνηγάει μία διμοιρία ματ Μα την Παναγία έχω τρέξει να πάρω Brera με φυσικό αέριο.

:metalo:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#546913
Geo f1 έγραψε:Παιρνω πασα από την καραβολιδα του g
Σημερινο εμαιλ...

Η Τράπεζα Πειραιώς με πρωτοφανή προκλητικότητα κάλεσε το Σύλλογό μας για να του ανακοινώσει μια αντεργατική απόφασή της που ξεπερνάει κάθε προηγούμενο στον τραπεζικό κλάδο.



Μαθαίνονται τα νέα βλέπω.
Εικόνα