Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#523424 Μείωση του μισθολογικού κόστους για να γίνει πιο ανταγωνιστική η οικονομία λέγεται. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#523446
QsisVTS έγραψε:Ε ναι.. στις απδ άλλωστε που είναι η πηγή των ποσών γράφεις μόνο μεικτά νούμερα

άρα πες 8.5 κατοστάρικα χεράτα για τους full και 3 για τους part

φτωχοποίηση :)


Ε, όταν ο ΜΕΣΟΣ μισθός είναι ένα κλικ πάνω από το όριο της φτώχειας... :vava:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523447 Εμ τι θες να ζούμε πάνω από τις δυνάμεις μας; :shifty:

Πιο καλά πρόσφυγας πιο πολλά βγάζεις :slap:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#523458
QsisVTS έγραψε:
Πιο καλά πρόσφυγας πιο πολλά βγάζεις :slap:


Εεεεεεε κιουσηηηηηη :dizzy: Πιστευω οτι αυτο σου ξεφυγε......
Άβαταρ μέλους
By DAP
#523467
italakias έγραψε:Καλα τα λεει, οι ελληνες εχουν ανεργια μονο.


Αφου καλα τα λεει παρε την οικογενεια σου και ο Κιουσης μαζι και τραβατε στη Μυτιληνη να ζησετε στα στρατοπεδα εκει και ελα μετα να μας πεις πως και ποσα ευρωπουλα βαλατε στην ακρη..... :rant:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#523473 Δεν θα την "αποκτησσουν". Την κλεβουν απο τα ελληνοπουλα. Αλειβουν τον πολιτισμο μας. :rant: :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#523475
g8777 έγραψε:Δεν θα την "αποκτησσουν". Την κλεβουν απο τα ελληνοπουλα. Αλειβουν τον πολιτισμο μας. :rant: :rant: :rant: :rant:

damn you autocorrect :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#526582
DAP έγραψε:
italakias έγραψε:Καλα τα λεει, οι ελληνες εχουν ανεργια μονο.


Αφου καλα τα λεει παρε την οικογενεια σου και ο Κιουσης μαζι και τραβατε στη Μυτιληνη να ζησετε στα στρατοπεδα εκει και ελα μετα να μας πεις πως και ποσα ευρωπουλα βαλατε στην ακρη..... :rant:

τώρα το είδα αυτό...

κοίτα, από τη στιγμή που δεν μπήκα σε κανενός τη γη είτε νόμιμα είτε παράνομα, δεν έχεις κανένα λόγο να μου λες να πάω να μείνω σε στρατόπεδο, δεν έχει κάποια βάση ή λογική το επιχείρημά σου και δεν είμαι εγώ το θέμα που τελοσπάντων δουλεύω και έχω ένα κουτσομισθό

επειδή όμως το δικό μου επιχείρημα έχει, περιμένω να μου απαντήσεις πώς ο υποαπασχολούμενος ή άνεργος έλληνας έχει περισσότερα χρήματα από έναν πρόσφυγα..

σου βάζω και τα ενδεικτικά νουμεράκια να κάνεις τους υπολογισμούς σου
https://www.refugee.info/greece/cash-as ... h-program/

και πες μου ποιος είναι καλύτερα αν δεν έχει ο μπαμπάς και η μαμά :hmmm:

italakias έγραψε:Οταν φυγουν απο τα στρατοπεδα και αποκτησουν εργασια θα ζουν το ιδιο με τους ελληνες.

όποιος δουλεύει και υπάρχει νόμιμα καλά θα κάνει να ζει το ίδιο με τους έλληνες και να έχει φυσικά τις ίδιες υποχρεώσεις με τους έλληνες, όποιος δε γουστάρει μακάρι κάποτε να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα και να πάει πιο βόρεια

g8777 έγραψε:Δεν θα την "αποκτησσουν". Την κλεβουν απο τα ελληνοπουλα. Αλειβουν τον πολιτισμο μας. :rant: :rant: :rant: :rant:

χαζομαρούλες.. κανείς δεν κλέβει τίποτα όσο είναι νόμιμος

το αν δέχεται να δηλώνεται τετράωρος ας πούμε σε κάποια επαγγέλματα και να δουλεύει 12 ώρες διαμορφώνοντας το καθεστώς συγκεκριμένων επαγγελμάτων "έτσι" είναι ένα πρόβλημα, αλλά αυτό είναι ζήτημα των αρμοδίων να το ελέγχουν και φυσικά υπάρχει συνευθύνη σε αυτή τη κατάσταση από πολλά μπουμπούκια έλληνες
Άβαταρ μέλους
By DAP
#526785
QsisVTS έγραψε:Εμ τι θες να ζούμε πάνω από τις δυνάμεις μας; :shifty:

Πιο καλά πρόσφυγας πιο πολλά βγάζεις :slap:


Εδω δε μιλας για υποαπασχολουμενο η ανεργο Ελληνα οπως μου λες τωρα. .Μπορει εσυ να ειχες αυτους υπ'οψιν σου και ισως εχεις δικιο.Αλλα για ενα κανονικα αμοιβομενο Ελληνα η συγκριση με τα βοηθηματα του προσφυγα εεεε δεν ειναι υπερ του προσφυγα....
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#526787
DAP έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εμ τι θες να ζούμε πάνω από τις δυνάμεις μας; :shifty:

Πιο καλά πρόσφυγας πιο πολλά βγάζεις :slap:


Εδω δε μιλας για υποαπασχολουμενο η ανεργο Ελληνα οπως μου λες τωρα. .Μπορει εσυ να ειχες αυτους υπ'οψιν σου και ισως εχεις δικιο.Αλλα για ενα κανονικα αμοιβομενο Ελληνα η συγκριση με τα βοηθηματα του προσφυγα εεεε δεν ειναι υπερ του προσφυγα....

το άρθρο μιλούσε για αποδοχές από απδ και με αφορμή τις αμοιβές των part (γιατί μιλούσε και για part) είπα ο,τι είπα..

και επειδή τελοσπάντων τυχαίνει να γνωρίζω, αυτοί που δουλεύουν έτσι δεν το κάνουν από επιλογή (ποιος θα σηκωθεί να πάει οπουδήποτε για να πάρει 200 ευρώ αν δεν έχει μεγάλη ανάγκη; ) , ενοχλούμαι από την στάση των κυβερνήσεων να δέχονται οι πολίτες αυτής της χώρας να ζουν έτσι και ενοχλούμαι από τη συγκεκριμένη κυβέρνηση που τους πιάνει πρεμούρα για τους μετανάστες

βέβαια για την κονόμα στήνεται όλη αυτή η φασή, αλλά τελοσπάντων.. ακόμα και αυτό είναι υποκριτικό..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#526987 https://www.bobistheoilguy.com/forums/u ... /4828289/1

κάτι τέτοια διαβάζω και σκάω
Αμέρικα , ανεργεία κάτω από 4%. Ο ένας δε βρίσκει οδηγούς λεωφορείων , ο άλλος δε βρίσκει εργάτες για τα εργοστάσια και ο άλλος πιτσιρικάς καθαρίζει 85.000$ δουλεύοντας ηλεκτροσυγκολλητής .

"Here is the situation in Winchester Va. It is the HQ for Rubbermaid with a huge plant. They always have over 100 jobs unfilled. They send buses 45 miles out in the country to try to bring people to work. One of there biggest problems is finding people who can pass a drug test and then will show up. Now P&G is building a huge manufacturing plant in the area. Amazon is building a large shipping center. Huge drug distributor McKesson already has a large warehouse/shipping center. I really don't know how they are going to find people. Already gas stations like Sheetz are upping their pay. These companies are going to have to pull people in from other areas thus raising real estate prices. All this is a good thing and a good problem to have as now people have choices.
And there will be a huge demand for skilled trades people."

"True, we hire bus drivers and between DOT physical,drug test, and background check we are lucky to get one driver for every 5 or 6 applicants."