Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#375372 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375377 ναι είναι θεοί μερικοί.. και σου ζητάνε εσένα να πάρεις την ευθύνη να έχεις ανασφάλιστο μέσα για να κάνουν αυτή τη δουλειά τους

και το κακό είναι ότι πολλοί στη θέση σου το κάνουν αυτό γιατί το βρίσκουν ΓΑΜΑΤΟ :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#375381 Μα έχω απάντηση...
"Μού φέρνεις στο χέρι 10.500€. Και αν δεν έρθει έλεγχος, θα σου τα επιστρέψω".
Προφανώς και δε θα έκανα ούτε αυτό. Αλλά έτσι τους το κόβεις χωρίς πολλά πολλά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375385 είναι και άλλα 500, γιατί παίρνεις και ένα επιπλέον πρόστιμο για λάθος στον πίνακα :lol:
(λες και θα μπορούσε να είναι σωστός από τη στιγμή που λείπει άτομο )

11 να λες να είσαι μέσα :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#375387 Ναι, γιατί έχει η άλλη τα 10.500€, και της λείπει μόνο το 500ρικο :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#375396
nass έγραψε:Δεν βλέπω να τεκμηρίωσες με κάποιο τρόπο την αυθαίρετη συνεπαγωγή σου αύξηση Gini --> γαμήσι μεσαίας τάξης.


Δεν θα μπω σε συζήτηση για το αν ο gini coefficient είναι αντιπροσωπευτικός ή όχι και τι αδυναμίες έχει. Το συμπέρασμά μου υποστηρίζεται και από άλλα νούμερα:

Εικόνα

Αυτό νομίζω μας δείχνει ξεκάθαρα κάτι... όπως και αυτό:

Εικόνα

Και αυτό:

Εικόνα

nass έγραψε:Οσο για τα τεκμήρια, νομίζω ο QsisVTS δεν αναφέρεται σε περιπτωσιολογία για Elise και Picasso, που δεν αποδεικνύει τίποτα, αλλά στο αν είναι επί της αρχής καλή ιδέα.


Καλά, προφανώς ήταν ψιλοχιουμοριστική η απάντησή μου... :lol: Προσωπικά διαφωνώ ακόμα και με το ότι είναι καλή ιδέα τα τεκμήρια. Είναι μία εφαρμόσιμη ιδέα σε χώρες που δεν μπορούν να ελέγξουν τη φοροδιαφυγή και είναι η λογική "βάζω τεκμήρια και ότι πιάσω"...


EDDIE_147 έγραψε:Για την ευέλικτη εργασία με ρωτάς αναλυτικά στοιχεία από Ουγγαρία μεριά, τα οποία δεν έχω.
Εγώ απλά σου λέω ότι τα συνεχίζουν μόνοι τους (νόου Πόουλ) γιατί είδαν ότι τους προσφέρουν.
Είναι ΣΤΟΥΡΝΟΙ;
Το συνεχίζουν έτσι ενώ είναι |λογοκρισία| το μέτρο;
Τι πιστεύεις;
:hmmm:


Δεν ρωτάω αναλυτικά στατιστικά στοιχεία. Ρωτάω που ακριβώς βοήθησαν τα μέτρα περί ελαστικοποίησης της εργασίας την Ουγγαρία, τι τους προσέφεραν;;; Θα δεχτώ και γενική απάντηση, πχ "βοήθησαν τα χαμηλά εισοδήματα".

Προσωπικά είμαι πολύ συγκεκριμένος στο τι με ενδιαφέρει σε μία οικονομία: Χαμηλά επίπεδα ανισότητας, χαμηλή ανεργία (δεν θεωρώ κάποιον με μισθό που δεν του επιτρέπει να ζήσει ως εργαζόμενο), κτλ. Ανεργία 3% με το 50% του εργατικού δυναμικού να παίρνει μισθούς πχ 500 ευρώ, ενώ το όριο της φτώχιας είναι πχ 800 ευρώ δεν είναι επιτυχία για τα μέτρα μου, λυπάμαι. Ίσως είναι επιτυχία για κάποιον που παίρνει 20Κ / μήνα και λέει σε αυτόν που "ζει" με 500/μήνα ότι πρέπει να μάθει να ζει με λιγότερα, αλλά ούτε στην κατηγορία των 20Κ / μήνα είμαι (πολύ μακριά... :lol: ), ούτε άμα γίνω κάποτε πιστεύω να είμαι τόσο αναίσθητος.

Αν θέλεις την άποψή μου για το αν είναι στούρνοι, στην είπα. Είναι. Και δεν είναι οι μόνοι. Είμαι εγώ ο έξυπνος; Δεν νομίζω. Αν εσύ βλέπεις πχ διαγράμματα σαν τα παραπάνω (ιδίως το πρώτο είναι εξαιρετικό του τι θέλω να πω) και πιστεύεις ότι καλώς συμβαίνουν, ΟΚ, απλά δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε. Οι πολιτικές ελαστικοποίησης της εργασίας και φιλελευθεροποίησης της οικονομίας είναι ξεκάθαρο ποιο κομμάτι του πληθυσμού ευνοούν νομίζω... Και δεν είναι το μεγαλύτερο και αυτό που έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη βοήθειας...
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#375416
nass έγραψε:
The notion that the middle class is shrinking is controversial because the economic boundaries that define the middle class vary. In 2006 households that earn between $25,000 and $75,000 represent approximately the middle half of the income distribution tables provided by the U.S. Census Bureau. Over the past two decades, the number of households in those brackets decreased by 3.9%, from 48.2% to 44.3%. During the same time period, the number of households with incomes below $25,000 decreased 3.5%, from 28.7% to 25.2%, while the number of households with incomes above $75,000 increased over 7%, from 23.2% to 30.4%.[38] A possible explanation for the increase in the higher earnings categories is that more households now have two wage earners.[47] However, a closer analysis reveals all of the 7% increase can be found in households who earn over $100,000.





2006 ? :lol: Νταξει και για την εκλογη Τραμπ και το Brexit μαλλον φταιει το κακο ματι .Παντως , σημερα ειναι 13/3/2017 και κατι εχει παρει τ αυτι μου για κατι που συνεβη το 2008.

Μεχρι και η βικυ αμεσως κατω απο αυτο που εχεις παραθεσει αναφερει

2008 and after[edit]
After the financial crisis of 2007–08, inequality between social classes has further increased. As William Lazonick puts it:
"Five years after the official end of the Great Recession, corporate profits are high, and the stock markets are booming. Yet most Americans are not sharing in the recovery. While the top 0.1% of income recipients – which include most of the highest-ranking corporate executives – reap almost all the income gains, good jobs keep disappearing, and new employment opportunities tend to be insecure and underpaid."[53]



(Επισης) Παντως μεχρι και η Κριστιν , πριν απο κανα διμηνο στο Νταβος, εχυνε κροκοδειλια δακρυα για την καταρρευση της μεσαιας ταξης.

(Και ξαναματα) Παντως , η ταση συρρικνωσης των μεσαιων ταξεων ειναι σαφης στις περισσοτερες χωρες του ΟΟΣΑ. Μεχρι και στην γαματη Γερμανια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#375443
mjacob έγραψε:@markvag
ναι αλλά trickle down economics


H μεγαλύτερη παπάτζα στην οικονομία τους τελευταίους αιώνες... :lol:

trickle down economics :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By g8777
#375590


:s_roses :s_roses :s_roses :s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By g8777
#375594 Η τιμωρια σου για το Playstation. :shifty:


http://www.iefimerida.gr/news/324819/o-sakis-royvas-kanei-ependyseis-stin-karditsa-ston-agrotiko-tomea-eikones-vinteo
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#375596