Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#375237
g47 έγραψε:Γνωριζει καποιος αν οι γεωλογοι εχουν ταμειο ασφαλισης?
Βρηκα μονο το ΤΕΑΓΕ που ειναι για γεωτεχνικους.

Στον ΕΦΚΑ και αν δεν κάνω λάθος προέρχονται από τον ΤΣΜΕΔΕ οι αυτοαπασχολούμενοι και ΟΠΑΔ οι ΔΥ και το ΤΕΑΓΕ επικουρικο.
Πρόσφατα είχα διαβάσει ότι έχουν θέμα με τις εισφορές τους που δεν είναι ίδιες με τους υπόλοιπους του ΤΣΜΕΔΕ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#375242
EDDIE_147 έγραψε:Διαβάζω σε επίσημο έγγραφο της Ουγγρικής κυβέρνησης ότι 'θα επεκτείνουμε τα τάδε μέτρα γιατί είχαν καλά αποτελέσματα'.
Μήπως είναι ΣΤΟΥΡΝΟΙ;
:hmmm:


Δεν ξέρω, στο UK (και USA) που γάμησαν τη μεσαία τάξη, ήταν στούρνοι;;; Εκ του αποτελέσματος θα έλεγα ναι. Αν κάνουν και αλλού τα ίδια που απέτυχαν, είναι και οι άλλοι στούρνοι;;; Ναι θα έλεγα...

Ποια είναι τα καλά αποτελέσματα λίγο να διευκρινήσουμε... Γιατί αν θεωρούμε καλό αποτέλεσμα τη μείωση της ανεργίας, με τον τρόπο που τη βλέπουμε κι εδώ (ωρομίσθιοι, μερική απασχόληση, μισθοί - χαρτζιλίκι, κτλ - να θυμήσω πως ο μέσος μισθός εδώ είναι κάπου στα 750 ευρώ / μήνα καθαρά και εκατοντάδες χιλιάδες παίρνουν μισθό πολύ κάτω από 500ευρώ / μήνα), τότε λυπάμαι, δεν το θεωρώ επιτυχία...

EDDIE_147 έγραψε:Βάλε στην άκρη τα περί ευέλικτης εργασίας.


Αυτό δεν ήταν το θέμα μας;;; :hmmm: :lol:

EDDIE_147 έγραψε:Να σου θυμίσω ότι φορολογείσαι με τεκμήρια (λολ) και ότι πληρώνεις υπέρογκους φόρους/κρατήσεις ως μισθωτός επειδή το κράτος αναγνωρίζει ότι δεν μπορεί να τσεκάρει ποιος βγάζει και πόσα.


Και ποιος το αμφισβήτησε αυτό;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375244 τα τεκμήρια για ποιο λόγο είναι παράλογα; :hmmm:

υπέρογκους φόρους πληρώνει (ο μισθωτός) γιατί είναι το εύκολο θύμα
Άβαταρ μέλους
By nass
#375251
markvag έγραψε:Δεν ξέρω, στο UK (και USA) που γάμησαν τη μεσαία τάξη, ήταν στούρνοι;;;


Η αύξηση του Gini σημαίνει "γάμησαν τη μεσαία τάξη" ? :hmmm:
Διότι ο Gini δείχνει τις διαφορές στην κατανομή του εισοδήματος, που δεν συνεπάγεται αυτόματα το γαμήσι που λες.
Ασε που έχει ένα σωρό caveats πχ.

Countries with an aging population, or with a baby boom, experience an increasing pre-tax Gini coefficient even if real income distribution for working adults remains constant.


Υπενθυμίζω ότι στην Κίνα η μεσαία τάξη έχει αυξηθεί χιλιάδες % τα τελευταία χρόνια και παρόλα αυτά υπάρχουν μεγάλες ανισότητες και Gini 0.49
Άβαταρ μέλους
By markvag
#375253
QsisVTS έγραψε:τα τεκμήρια για ποιο λόγο είναι παράλογα; :hmmm:


MWB 320i του 2005 => τεκμήριο 4400, Citroen Picasso 1,6Hdi του 2016 => τεκμήριο 6400, Lotus Elise 1.8 του 2005 => τεκμήριο 3800

Τα βρίσκεις εσύ λογικά αυτά;;; :lol: :s_crazy


@nass: Αυτοί εδώ για παράδειγμα συμφωνούν ότι η μεγάλη αύξηση στην ανισότητα της κατανομής του εισοδήματος έγινε τη δεκαετία του '80 και ότι από την κρίση και μετά λίγο σταμάτησε (γιατί περιορίστηκαν οι αποδόσεις του κεφαλαίου). Αν και:

But since 2008, household incomes have grown on average by just 0.1 per cent a year. Mark Carney, governor of the Bank of England, recently described it as a “lost decade” — the first time since the 1860s, when Karl Marx was writing, that real wages have fallen over a 10-year period.


:)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375255 ότι θέλουν φτιάξιμο θέλουν, αλλά γενικά δε τα λες και παράλογα

αν πχ παίρνεις τον βασικό (7 χιλιάρικα ας πούμε) και έχεις να ζεις 3Κ, ένα σπίτι άλλα 3-4Κ και ένα δίλιτρο αυτοκίνητο άλλα 4Κ, ε δεν είναι και πολύ λογικό..

θα μου πεις σε βοηθάει η οικογένεια σου κτλ κτλ.. αλλά και πάλι με τα λεφτά σου δε βγαίνεις

άλλωστε το ότι υπάρχει και το αφορολόγητο (μέχρι να ξεφτιλιστεί τελείως) αφήνει κάποια ανοχή σε καταστάσεις είμαι άνεργος αλλά με κάποιο μαγικό τρόπο ζώ και συντηρώ ένα σπίτι

επίσης και οι δωρεές από την οικογένεια κανονικά έχουν φόρο..
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 13 Μαρ 2017, 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#375257 Δεν βλέπω να τεκμηρίωσες με κάποιο τρόπο την αυθαίρετη συνεπαγωγή σου αύξηση Gini --> γαμήσι μεσαίας τάξης.
Διάβασε τι λέει και εδώ

The notion that the middle class is shrinking is controversial because the economic boundaries that define the middle class vary. In 2006 households that earn between $25,000 and $75,000 represent approximately the middle half of the income distribution tables provided by the U.S. Census Bureau. Over the past two decades, the number of households in those brackets decreased by 3.9%, from 48.2% to 44.3%. During the same time period, the number of households with incomes below $25,000 decreased 3.5%, from 28.7% to 25.2%, while the number of households with incomes above $75,000 increased over 7%, from 23.2% to 30.4%.[38] A possible explanation for the increase in the higher earnings categories is that more households now have two wage earners.[47] However, a closer analysis reveals all of the 7% increase can be found in households who earn over $100,000.


Οσο για τα τεκμήρια, νομίζω ο QsisVTS δεν αναφέρεται σε περιπτωσιολογία για Elise και Picasso, που δεν αποδεικνύει τίποτα, αλλά στο αν είναι επί της αρχής καλή ιδέα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#375261 Μαρκοβάγγο απλά σου θυμίζω ότι σε ένα μπουρδέλο απέραντης πασοκοποίησης (aka Ελλαδιστάν) ο τελευταίος που σου φταίει είναι η συγκεκριμένη Μάργκαρετ.
Η άλλη ίσως...

Για την ευέλικτη εργασία με ρωτάς αναλυτικά στοιχεία από Ουγγαρία μεριά, τα οποία δεν έχω.
Εγώ απλά σου λέω ότι τα συνεχίζουν μόνοι τους (νόου Πόουλ) γιατί είδαν ότι τους προσφέρουν.
Είναι ΣΤΟΥΡΝΟΙ;
Το συνεχίζουν έτσι ενώ είναι |λογοκρισία| το μέτρο;
Τι πιστεύεις;
:hmmm:

Κιούση κάποιος που αγόρασε ένα δίλιτρο αμάξι επί παχιών αγελάδων αλλά τώρα βγάζει 3 και 60 (για τον x,ψ,ω λόγο) φορολογείται σαν να βγάζει ακόμα τα παλιά του φράγκα μόνο και μόνο επειδή έχει το αμάξι.
Και όλο αυτό επειδή το κράτος δηλώνει επίσημα ότι αδυνατεί να βρει ποιος βγάζει πόσα.
Βασικά είναι ΓΑΜΑΤΟ όχι απλά καλό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375263 δε πάει έτσι φίλε μου.. σου έχουν περισσέψει λεφτά; κάνεις ανάλωση και δικαιολογείς το τεκμήριο σου και δε πληρώνεις φράγκο

δεν έβγαλες λεφτά; δεν κατέθεσες πινακίδες; έ κάπου τα βρίσκεις και δε μας λες :rtfm:

πες ότι τα τινάζουν οι δικοί μου και μένω εγώ με 3-4 αυτοκίνητα (το ένα δίλιτρο) και 2 σπίτια και παίρνω αυτό το πράγμα που ονομάζεται "μισθός"

έχω τις εξής επιλογές:

έχουν οι δικοί μου φράγκα, πάω πληρώνω φόρο κληρονομιάς και δικαιολογώ έτσι τη συνέχιση κατοχής αυτών των πραγμάτων

δεν έχουν οι δικοί μου φράγκα, πάω καταθέτω πινακίδες, πουλάω τα πάντα εκτός από το σπίτι που μένω και κάνω το σταυρό για το ύψος του αφορολογήτου που θα ζητήσει αυτή η ρουμάνα

το να ζω όπως ζούσαν οι γονείς μου (κι εγώ κατ'επέκταση) επί παχιών αγελάδων με το εισόδημά μου απλά δε δικαιολογείται και με τη λογική, είναι πολύ απλό και λογικό

ακόμα και να έχουν βγεί "τίμια" τα λεφτά αυτά, τα υλικά αυτά αγαθά θέλουν χρήματα να συντηρηθούν

το δίλιτρο θέλει πάνω από ένα μισθό μου να βγαίνω να το κοιτάζω στο μπαλκόνι ακόμα και αν το βγάζω βόλτα κάθε σκ να πάω μέχρι τη βάρκιζα, το 1600αρι για να κινείται (χωρίς να είναι σε τέλεια κατάσταση) δοκιμάζει τις οικονομικές ανοχές μου..
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#375270 Κιούση εγώ σε ρώτησα ένα απλό πράγμα (αγόρασα κάτι ακριβό όταν έπαιρνα πολλά λεφτά και τώρα παίρνω πολύ λιγότερα) και μου έχεις φτιάξει σενάρια με κηδείες και βαφτίσια.

έ κάπου τα βρίσκεις και δε μας λες :rtfm:


Αυτό μάνα μου είναι δουλειά του κράτους.
Και επειδή δεν μπορεί να την κάνει:
- βάζει τεκμήρια
- έχει μετατρέψει τα τέλη κυκλοφορίας σε φόρο
- σκαρφίζεται πάσης φύσεως χαράτσια

με τελικό αποτέλεσμα να πληρώνουν υπερβολικά υψηλούς φόρους οι μισθωτοί και τα λαμόγια να παίρνουν και κοινωνικό επίδομα ως άποροι.
Αυτό δεν είναι απλά λογικό.
Είναι ΓΑΜΑΤΟ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#375275 Νομίζω πως η μεσαία τάξη πλήρωσε αρκετούς φόρους τόσα χρόνια. Καιρός είναι να πληρώσουν κι αυτοί που δεν πλήρωναν , να μειωθεί επιτέλους το αφορολόγητο και ΚΥΡΙΩΣ, να κοπούν οι συντάξεις.
Αν δεν κοπούν οι συντάξεις, δεν βγαίνουμε από το Mνjμόνjo.
:s_yes

Τα λέω καλά; :s_biggrin

Το μάθαμε το μάθημά μας όλοι; Το χωνέψαμε όλοι; :s_empathy


Αν δεν πείτε ΝΑΙ, αν δεν συμφωνήσετε, ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ! :s_wacko




ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ ΓΑΜΩΤΗΜΠΑΝΑΓΙΑΜ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ! :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang




ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕΕΕΕΕΕ! :s_music
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375279 Μέθοδος ελέγχου με βάση τη λογική είναι τα τεκμήρια, τι άλλο ήθελες να κάνουν; Να ελέγχουν τους τραπεζικούς; Το κάνουν

Πλέον όλοι οι πολίτες πανω απο 500€ συναλλαγή υποχρεωτικά μέσω τραπέζης, τι άλλο θες;

Ρε συ Έντυ από τη μία παραπονιέσαι για τη φοροδιαφυγή από την άλλη δε σου αρέσουν και τα μέτρα που παίρνονται κατά αυτής.. διάλεξε

Επίσης άλλο το τεκμήριο να αποκτήσεις κάτι, άλλο να το συντηρείς

Το ότι είχες μία φορά λεφτά να πάρεις μερσεντα πχ δε σημαίνει ότι έχεις λεφτά για πάντα να τη συντηρείς

Το οτι η Μερσεντές πχ έχει μικρότερο τεκμήριο από το κορεάτικο τζιπ, μπορεί να χρήζει βελτίωσης αλλά το σύστημα των τεκμηρίων είναι από τα πιο σωστά πράγματα σε αυτή τη χώρα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#375281
Ρε συ Έντυ από τη μία παραπονιέσαι για τη φοροδιαφυγή από την άλλη δε σου αρέσουν και τα μέτρα που παίρνονται κατά αυτής.. διάλεξε


Τα τεκμήρια είναι τρόπος καταπολέμησης της φοροδιαφυγής ή οι αποτελεσματικοί έλεγχοι αποδοχών;
Έγιναν best practice τα τεκμήρια;;;;;
Το διαβάσαμε και αυτό;

@HF
Εικόνα

Δοκίμασε των 6.
Και μη τα ανακατέψεις με λενινάδα. :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#375288 Ναι.
Εγώ το είχα ρωτήσει πριν κάτι φεγγάρια. Να δούμε μια μελέτη ρε παιδί μου, μια ανάλυση ότι το ελληνικό πρόβλημα λύνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ με την α) Απόλυση κάποιων δεκάδων χιλιάδων ΔΥ
β) κόψιμο /μείωση συντάξεων

Γιατί απ ότι φαίνεται είναι ΤΟΣΟ απλά τα πράγματα. Τσάμπα τα λαχουρια του Ιανη (μπας και χαζεψουν οι ΚΑΡΓΙΟΛΕΣ στην απέναντι μεριά του τραπεζιού, ψιλά γράμματα αυτά για τους εχεφρωνες πολίτες, μην σας ανοίγω και τα μάτια).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#375368 Περί συντάξεων.....

Έχουμε βάλει αγγελία για καθαρίστριες, και σήμερα σήκωνα τηλέφωνα. Με παίρνει μια κυρία, και το πρώτο πράγμα που μου ζητάει, είναι να δουλέψει ανασφάλιστη. Για να μη χάσει τη σύνταξή της.... Άλλη μου ζήτησε να ασφαλιστεί από τον Ιούλιο και να την κολλήσω τα ένσημα αργότερα, για να μην κοπεί το ταμείο ανεργίας.