Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#527620 να σου πω την αλήθεια προτιμάω να έχω κάτι να κάνω γιατί περνάει γρήγορα η ώρα, όχι ότι παραπονιέμαι όταν μέχρι τις 31 του περασμένου με πήγαινε αίμα, αλλά τουλάχιστον κυλούσε η μέρα

τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι αρχειοθέτηση που δεν τη παλεύω με τίποτα, θα ήθελα να έχω βοηθό για αυτό :shifty:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#527772
QsisVTS έγραψε:να σου πω την αλήθεια προτιμάω να έχω κάτι να κάνω γιατί περνάει γρήγορα η ώρα, όχι ότι παραπονιέμαι όταν μέχρι τις 31 του περασμένου με πήγαινε αίμα, αλλά τουλάχιστον κυλούσε η μέρα

τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι αρχειοθέτηση που δεν τη παλεύω με τίποτα, θα ήθελα να έχω βοηθό για αυτό :shifty:



+1

Πρέπει να είναι μακράν η πιο άδεια περίοδος του έτους για τα λογιστάκια :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#527773 Κιούση, πάντως άμα βαριέσαι τόσο πολύ, έρχομαι για βοηθός σου! :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#527774 πρόσεχε τι εύχεσαι φίλε, εδώ το μόνο που υπάρχει είναι αρρώστιες.. κανείς δεν έφυγε όπως μπήκε είτε ψυχικά είτε σωματικά..

τυχεροί είναι μόνο αυτοί που δεν έβγαλαν χρόνο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#527852
QsisVTS έγραψε:πρόσεχε τι εύχεσαι φίλε, εδώ το μόνο που υπάρχει είναι αρρώστιες.. κανείς δεν έφυγε όπως μπήκε είτε ψυχικά είτε σωματικά..

τυχεροί είναι μόνο αυτοί που δεν έβγαλαν χρόνο


Θα έρθω με μία συμβασούλα τώρα για 2 βδομαδούλες μωρέ... Να σε βοηθήσω λίγο στην "αρχειοθέτηση" :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528219 Ενδιαφέρουσα είδηση από την Ιταλία:
Περιορισμοί στις ελαστικές μορφές εργασίας
Μια ημέρα πριν τις θερινές διακοπές, η γερουσία της Ρώμης ενέκρινε «το διάταγμα για την αξιοπρέπεια». Ήταν προεκλογική υπόσχεση των «Πέντε Αστέρων» και αφορά στον περιορισμό των υπερβολικά ελαστικών μορφών εργασίας.
Μεταξύ άλλων προβλέπει ότι τα συμβόλαια ορισμένου χρόνου θα μπορούν να ανανεώνονται το πολύ για δυο χρόνια και όχι τρία. Στην συνέχεια ο εργαζόμενος είτε θα προσλαμβάνεται είτε θα πρέπει να βρει άλλη θέση. Οι δε «εταιρίες ταχείας παράδοσης φαγητού» θα είναι υποχρεωμένες να ασφαλίζουν τους νέους που συνεργάζονται μαζί τους. Ένα άλλο μέτρο αφορά τις πολυεθνικές εταιρίες που έλαβαν χρηματικές ενισχύσεις από το ιταλικό δημόσιο. Σε περίπτωση που αποφασίσουν να φύγουν από την Ιταλία, θα πρέπει να επιστρέψουν διπλάσιο ποσό από αυτό που τους δόθηκε.

«Πρόκειται για τον πρώτο νόμο για την εργασία που δεν γράφτηκε από ισχυρά οικονομικά συμφέροντα», δήλωσε ο υπουργός Εργασίας και αρχηγός των Πέντε Αστέρων, Λουίτζι Ντι Μάιο H κεντροαριστερά όμως πιστεύει ότι «οι περιορισμοί είναι τόσοι πολλοί, που στο τέλος θα αυξηθεί η αδήλωτη εργασία».

Η Ένωση Βιομηχάνων αντιδρά

Η Ένωση Βιομηχάνων Confindustria εξέφρασε επίσης την αντίθεσή της θεωρώντας ότι θα δημιουργηθούν προβλήματα στην ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας. Η εταιρία ταχείας παράδοσης φαγητού Foodora, έκανε γνωστό ότι πουλά την επιχείρησή της στην Ιταλία. Μια κίνηση που αποτελεί προφανώς και αντίδραση στην υποχρεωτική ασφάλιση των νέων με ποδήλατο που παραδίδουν τα εδέσματα στα διάφορα σπίτια.

«Βάλαμε σε δύσκολη θέση αυτούς τους μπακάληδες της εργασίας. Ο Ντι Μάιο θα άξιζε να του αφιερωθεί εθνική γιορτή», ήταν το σχόλιο του ιδρυτή των «πεντάστερων» Μπέπε Γκρίλο για την σχετική εξέλιξη.

Στο μεταξύ, από την μεριά του, ο υπουργός Εσωτερικών και Γραμματέας της Λέγκα, Ματτέο Σαλβίνι, επισκεπτόμενος την Κάτω Ιταλία, ξάφνιασε πολλούς σχολιαστές και θέλησε να δηλώσει: «Δεσμεύομαι ότι θα σταματήσει η εκμετάλλευση των ξένων εργατών στα χωράφια του ιταλικού νότου-χρησιμοποιώντας ακόμη και ντρόουν- και ότι θα κλείσουν τα γκέτο στα οποία τους αναγκάζουν να ζουν». Είναι αλήθεια, άραγε, ή απλή προπαγάνδα;

Αθανασία Συγγελλάκη, Ρώμη


Μια χαρά μου φαίνεται ο νόμος και μακάρι να δούμε τέτοια και αλλού. Η άλλη λέει θα κλείσει, γιατί την υποχρέωσαν να ασφαλίζει τους μεταφορείς! :dizzy:
Σε λίγο θα διεκδικήσουν να μην τους πληρώνουν κιόλας με χρήματα, ένα πιάτο φαϊ και πολύ τους είναι! :s_omg :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Serf
#528235
Anonymous Founder έγραψε:Ενδιαφέρουσα είδηση από την Ιταλία:
Περιορισμοί στις ελαστικές μορφές εργασίας
Μια ημέρα πριν τις θερινές διακοπές, η γερουσία της Ρώμης ενέκρινε «το διάταγμα για την αξιοπρέπεια». Ήταν προεκλογική υπόσχεση των «Πέντε Αστέρων» και αφορά στον περιορισμό των υπερβολικά ελαστικών μορφών εργασίας.
Μεταξύ άλλων προβλέπει ότι τα συμβόλαια ορισμένου χρόνου θα μπορούν να ανανεώνονται το πολύ για δυο χρόνια και όχι τρία. Στην συνέχεια ο εργαζόμενος είτε θα προσλαμβάνεται είτε θα πρέπει να βρει άλλη θέση. Οι δε «εταιρίες ταχείας παράδοσης φαγητού» θα είναι υποχρεωμένες να ασφαλίζουν τους νέους που συνεργάζονται μαζί τους. Ένα άλλο μέτρο αφορά τις πολυεθνικές εταιρίες που έλαβαν χρηματικές ενισχύσεις από το ιταλικό δημόσιο. Σε περίπτωση που αποφασίσουν να φύγουν από την Ιταλία, θα πρέπει να επιστρέψουν διπλάσιο ποσό από αυτό που τους δόθηκε.

«Πρόκειται για τον πρώτο νόμο για την εργασία που δεν γράφτηκε από ισχυρά οικονομικά συμφέροντα», δήλωσε ο υπουργός Εργασίας και αρχηγός των Πέντε Αστέρων, Λουίτζι Ντι Μάιο H κεντροαριστερά όμως πιστεύει ότι «οι περιορισμοί είναι τόσοι πολλοί, που στο τέλος θα αυξηθεί η αδήλωτη εργασία».

Η Ένωση Βιομηχάνων αντιδρά

Η Ένωση Βιομηχάνων Confindustria εξέφρασε επίσης την αντίθεσή της θεωρώντας ότι θα δημιουργηθούν προβλήματα στην ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας. Η εταιρία ταχείας παράδοσης φαγητού Foodora, έκανε γνωστό ότι πουλά την επιχείρησή της στην Ιταλία. Μια κίνηση που αποτελεί προφανώς και αντίδραση στην υποχρεωτική ασφάλιση των νέων με ποδήλατο που παραδίδουν τα εδέσματα στα διάφορα σπίτια.

«Βάλαμε σε δύσκολη θέση αυτούς τους μπακάληδες της εργασίας. Ο Ντι Μάιο θα άξιζε να του αφιερωθεί εθνική γιορτή», ήταν το σχόλιο του ιδρυτή των «πεντάστερων» Μπέπε Γκρίλο για την σχετική εξέλιξη.

Στο μεταξύ, από την μεριά του, ο υπουργός Εσωτερικών και Γραμματέας της Λέγκα, Ματτέο Σαλβίνι, επισκεπτόμενος την Κάτω Ιταλία, ξάφνιασε πολλούς σχολιαστές και θέλησε να δηλώσει: «Δεσμεύομαι ότι θα σταματήσει η εκμετάλλευση των ξένων εργατών στα χωράφια του ιταλικού νότου-χρησιμοποιώντας ακόμη και ντρόουν- και ότι θα κλείσουν τα γκέτο στα οποία τους αναγκάζουν να ζουν». Είναι αλήθεια, άραγε, ή απλή προπαγάνδα;

Αθανασία Συγγελλάκη, Ρώμη


Μια χαρά μου φαίνεται ο νόμος και μακάρι να δούμε τέτοια και αλλού. Η άλλη λέει θα κλείσει, γιατί την υποχρέωσαν να ασφαλίζει τους μεταφορείς! :dizzy:
Σε λίγο θα διεκδικήσουν να μην τους πληρώνουν κιόλας με χρήματα, ένα πιάτο φαϊ και πολύ τους είναι! :s_omg :s_sarcastic
Το έχω ακούσει για σουβλατζίδικο στον Άλιμο, ότι δηλαδή οι ντελιβεραδες δεν πληρώνονται. Ο,τι βγάλουν από τα φιλοδωρήματα!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528239 Σημερα το πρωι ακουσα στην αναγνωση των εφημεριδων απο την ΕΡΤ οτι στο ντου που εκανε η ΣΔΟΕ στη Μυκονο μεταξυ ολων των αλλων παραβασεων σε καποιο μαγαζι ο/η υπαλληλος ηταν ασφαλισμενη στο αντιστοιχο ιδρυμα του ΙΚΑ στην Ισπανια..... :dizzy:

ΑΝ αληθευει τοτε πραγματι ειμαστε απιθανη ρατσα.....
Άβαταρ μέλους
By Serf
#528247 Εδώ η Luis Vitton (όπως σκατα γράφεται) της Μυκόνου είχε pos από ελβετική τράπεζα. Η οποία ελληνική αντιπροσωπεία είναι που πωλούσε μαϊμού προϊόντα πριν κάποια χρόνια :-)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#528249
Serf έγραψε:Το έχω ακούσει για σουβλατζίδικο στον Άλιμο, ότι δηλαδή οι ντελιβεραδες δεν πληρώνονται. Ο,τι βγάλουν από τα φιλοδωρήματα!!!

< Note >

Στο us of a όσες θέσεις λαμβάνουν φιλοδωρήματα (σερβιτόροι) έχουν κατώτατο νόμιμο μισθό γύρω στο 30% αυτού που ισχύει για τους υπόλοιπους, γι'αυτό και το φιλοδώρημα είναι ουσιαστικά υποχρεωτικό όταν τρως έξω :omg: