Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622850 Το προβλημα ειναι οτι ανεβαζεις τις μινιμουμ απαιτησεις (τσοπ ρικουαιρμεντς) και δεν εισαι διατεθειμενος να ασχοληθεις. Αφηνεις καμμενη γη για τους υπολοιπους, τρομερα απερισκεπτο και αντισυναδελφικο θα ελεγα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622854
red_monster έγραψε:Ήμαρτον


Εσένα πως θα σου φαινόταν; :hmmm: Εμένα πάντως αν μου έρχονταν κανένας τέτοιος θα μου ανέβαζε πίεση 250 bar...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#622855 Μαρκοβάγγο απέφυγε με κάθε τρόπο πόστο HR.
Αναφέρεστε σε κάτι που είναι αρκετά συχνό φαινόμενο.

Πολλές φορές πηγαίνεις σε μια συνέντευξη και για να δεις τι παίζει στην αγορά και για να μη χάνεις την επαφή με το θέμα συνέντευξη.
Προσωπικά δεν το κάνω και είναι λάθος.
Άλλοι από σύστημα έχουν πάντα ανανεωμένο βιογραφικό και αν κάτσει συνέντευξη πηγαίνουν να δουν τι παίζει.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#622857 Το ιδιο γινεται και απο το αναποδο. Εταιρειες καλουν κοσμο για intreview χωρις να εχουν ανοιχτες θεσεις. Ειτε για να φαινονται οτι υπαρχουν, ειτε να δουν τι γινεται τριγυρω κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#622861 Καλά εδώ εταιρίες βγάζουν συχνά αγγελίες μόνο και μόνο για δημιουργία database βιογραφικών. Ειδικά πιο παλιά χωρίς GDPR ήταν πολύ συχνό το φαινόμενο.

Εγώ δεν το βρίσκω λάθος εφόσον προφανώς γίνεται σε λογικά πλαίσια όπως εννοεί ο red και όχι να πας σε συνέντευξη για γιατρό όντας ξυλουργός. Η συνέντευξη εκτός των άλλων είναι και γνωριμία και networking.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622863
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ήμαρτον


Εσένα πως θα σου φαινόταν; :hmmm: Εμένα πάντως αν μου έρχονταν κανένας τέτοιος θα μου ανέβαζε πίεση 250 bar...



Αν στην τελική συνέντευξη ζητήσω 20% από το άνω όριο τους και το ίδιο κάνει και ο επόμενος ο τρίτος θα πάρει τη θέση με +5% και θα πουν και ευχαριστώ.

Υπάρχει και άλλη ανάγνωση του θέματος

Γενικά, μην ανεβάζεις τοσο μεγαλεσ πιέσεις για κάτι τόσο απλοϊκο, δεν σου κάνει καλό ούτε επαγγελματικά ούτε προσωπικά :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622872 Τοτε να πηγαινεις σε οσες πιο πολλες συνεντευξεις μπορεις. :yahoo:

1000 Ρεντ Μονστερ να ειχαμε, θα ειχαμε λυσει τα προβληματα μας στο Βιετ..εεεε στην Ελλαδα εννοω. :oops:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622874
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ήμαρτον


Εσένα πως θα σου φαινόταν; :hmmm: Εμένα πάντως αν μου έρχονταν κανένας τέτοιος θα μου ανέβαζε πίεση 250 bar...


Προφανώς και κάνεις ping στην καριέρα σου ακόμα και σε δουλειές που δεν ειναι 100% αυτό που ζητάς για πολλούς λόγους

1)Γιατί όταν θα έρθει η ώρα μετά απο 10 χρόνια να κοιτάξεις για πρώτη φορά ξανα για δουλειά, αν δεν έχεις κάνει όλα αυτά τα χρόνια συνέντευξη θα πάρεις τα παπακια σου
2)Για να ξέρεις ΑΝΑ ΠΑΣΑ ωρα και στιγμή τί γίνεται στην αγορά εργασίας, γιατί μπορει να κλιθέι να κάνεις κίνηση χωρίς να το θέλεις
3)Για να μετρήσεις απτά τον εαυτό σου και να ξέρεις τί ψάρια πιάνεις
4)Γιατί μπορεί να βρεις όντως κάτι καλό εκεί που δεν το περιμένεις

Προφανω΄ς δεν θα πας να κάνεις συνεντευξη σε άσχετο αντικείμενο ή σε κάτι που ειναι τελείως οφφ για το επίπεδό σου, αλλά αυτό που λες οτι σπαταλάς τον χρόνο αυτών που κάνουν την συνέντευξη ειναι χαζό. Κι αυτοί κερδίζουν γιατί έχουν μετρική του τί κυκλοφορεί στην αγορά

Προφανώς επίσης δεν κάνεις 10 συνεντεύξεις το μήνα γιατί αν ασχοληθείς σοβαρά για μια συνέντευξη θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο που για οποιον δουλεύει σοβαρα δεν υπάρχει

Γενικώς άκυρος :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#622877
3)Για να μετρήσεις απτά τον εαυτό σου και να ξέρεις τί ψάρια πιάνεις


dis
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622878
Deleted User 1 έγραψε:Καλά εδώ εταιρίες βγάζουν συχνά αγγελίες μόνο και μόνο για δημιουργία database βιογραφικών. Ειδικά πιο παλιά χωρίς GDPR ήταν πολύ συχνό το φαινόμενο.

Εγώ δεν το βρίσκω λάθος εφόσον προφανώς γίνεται σε λογικά πλαίσια όπως εννοεί ο red και όχι να πας σε συνέντευξη για γιατρό όντας ξυλουργός. Η συνέντευξη εκτός των άλλων είναι και γνωριμία και networking.


Και αυτό σωστό αλλά αν και απ τη μία σου δίνει την δυνατότητα να πατήσεις πόδι σε μια αγνωστη εταιρια, δεν εχω καταλήξει αν τελικά εχει κάποιο σοβαρό νόημα γιατί απλά μπαινει ενα σιβι στο σωρό.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622879
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ήμαρτον


Εσένα πως θα σου φαινόταν; :hmmm: Εμένα πάντως αν μου έρχονταν κανένας τέτοιος θα μου ανέβαζε πίεση 250 bar...

Ειδικά σε άτομα κάτω από μια ηλικία περίπου 35 ετών = χαμηλή λογικά εμπειρία με βάση τα τωρινά ελληνικά δεδομένα όχι απλά δε βλέπω το παραμικρό πρόβλημα, αλλά το θεωρώ και απαραίτητο αν θέλει κάποιος να είναι σοβαρός με τον εαυτό του και τις φιλοδοξίες του. Γιατί να μη "προπονείται" 2 - 3 φορές το χρόνο σε μερικές συνεντεύξεις και το κυριότερο γιατί να μη βλέπει κατα πόσο μετράει στην αγορά?
Ακόμη και 0% να τον απασχολεί να αλλάξει εργασία δεν είναι κακό ούτε για αυτόν ούτε για τον τυχόν εργοδότη το άνοιγμα μιας πόρτας. Πέραν του οτι δεν είναι δεδομένο ότι πάντα θα είναι ο overqualified που θα χαλάει την πιάτσα, ή προφανώς ότι η δουλειά θα είναι σωστη για εκείνον, ή πως δεν θα τύχει μια καλη - δελεαστική προσφορά.
Γενικά αγορά εργασίας = αγορά = προσφορά και ζήτηση, δέσμευση δεν υπάρχει σε καμία από τις δύο μεριές στο στάδιο της "διερευνησης".
Και εν τέλει για τον εαυτό σου φροντίζεις, αν θες να είσαι ανά πάσα στιγμή έτοιμος αν προκύψει κάτι να είσαι ικανός για το επόμενο βήμα άμεσα, καλώς κακώς πρέπει να έχεις και πρόσφατη οικειότητα με συνέντευξη.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622880 Πολλες συνεντευξεις απο πλευρας εταιρειων γινονται γιατι Α) θελουν να μαθουν τι κανουν οι αλλες εταιρειες για να παρουν ιδεες (το λενε market intelligence) και Β) γιατι ο κοσμος που δουλευει εκει εχει πολυ ελευθερο χρονο και θελουν να τον σκοτωσουν αλλα κανοντας κατι που μπορει να κερδισουν κατι με το να μιλανε σε νεο κοσμο εκτος εταιρειας παρα στους ιδιους καθημερινα. Αναλογα την βιομηχανια μεχρι και το 80% των συνεντευξεων ειναι για αυτους τους δυο λογους και μονο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#622883
rx8_drifter έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Καλά εδώ εταιρίες βγάζουν συχνά αγγελίες μόνο και μόνο για δημιουργία database βιογραφικών. Ειδικά πιο παλιά χωρίς GDPR ήταν πολύ συχνό το φαινόμενο.

Εγώ δεν το βρίσκω λάθος εφόσον προφανώς γίνεται σε λογικά πλαίσια όπως εννοεί ο red και όχι να πας σε συνέντευξη για γιατρό όντας ξυλουργός. Η συνέντευξη εκτός των άλλων είναι και γνωριμία και networking.


Και αυτό σωστό αλλά αν και απ τη μία σου δίνει την δυνατότητα να πατήσεις πόδι σε μια αγνωστη εταιρια, δεν εχω καταλήξει αν τελικά εχει κάποιο σοβαρό νόημα γιατί απλά μπαινει ενα σιβι στο σωρό.

Η "πιάτσα" είναι πολύ μικρή στην Ελλάδα και η κινητικότητα πολύ περιορισμένη λόγω της στρεβλής αγοράς εργασίας. Οπότε και μόνο να κοινοποιήσεις τη φάτσα σου με ολίγη από linkedin είναι κέρδος. Εκτός αυτού μου έχει τύχει αρκετες (αναλογικά) φορές να πάω για μία θέση στην οποία να κάνω μέτριο fit αλλά στη συνέντευξη να φυτρώνει και άλλη διαθέσιμη (μη δημοσιευμενη) θέση κομμένη και ραμμένη στα μέτρα μου. Κοινώς και οι εταιρίες πολλές φορές δεν ξέρουν τι ακριβώς θέλουν μέχρι να συναντήσουν έναν υποψήφιο.

(τα ανωτέρω έχουν μεγαλύτερη εφαρμογή σε ψιλομεγάλες εταιρίες που έχουν και τους πόρους (recruiters) αλλά και τις δομές να υποστηρίξουν τέτοιες καταστάσεις)