Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#618428 4% επί του συνόλου η γυναικεία επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα . Μετά αναρωτιέστε γιατί οι άντρες πεθαίνουν νέοι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622271 Aγαπητοί μας πελάτες σας ενημερώνουμε ότι από τον Ιανουάριο, όλες τις Κυριακές το κατάστημά μας θα είναι ανοιχτό με ωράριο λειτουργίας 11.00 - 18.00



:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#622285 Το ίδιο θα συμβει και στο Βαρικοοοο, Στο Βαρικοοοο, ΣΤΟ ΒΑΡΙΚΟΟΟΟΟ,

Πιλοτικά για να γίνει σε όλα τα καταστήματα το καλοκαίρι περικαλώ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#622287 Αναμενόμενο.

Θα ακολουθήσουν και άλλοι μεγάλοι εννοείται.

Αφού ξεκινήσαμε με 8 Κυριακές το χρόνο, γιατί όχι και οι υπόλοιπες 44?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622317 Οι μεγάλοι ναι. Οι μικροί θα κλείσουν (κανείς δεν αντέχει να δουλεύει κάθε μέρα) και θα γίνουν υπάλληλοι των μεγάλων.
Όλα ποπα, ήρθε η ανάπτυξη.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622321 Οι μικροί έτσι και αλλιώς κλειστοί είναι κυριακάτικα, τώρα θα πηγαίνουν βόλτα στους μεγάλους για να κάνουν οικογενειακώς το shopping therapy που δεν προλαβαίνουν μεσοβδόμαδα. Duh! :roll:

Σαξονα ακόμα και με βιμπρανιο να επενδύσεις το υπόγειο του Ζed :whistlink: θα σε βγάλω Σαξονα οξω. Θα σε βγάλω για να αγοράσω στυλό Σαξονα. Θα τα πάρεις τα λεφτά μου κυριακάτικα Σαξονα θες δε θες Σαξονα. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#622825 Δουλειά δεν είχε ο διάολος.

Πριν λίγες μέρες πέρασα από 1η συνέντευξη-βιντεοκλήση για θέση περίπου (εξηγώ μετά) μηχανικού πωλήσεων σε μια βιομηχανία στην ΝΑ Αγγλία (1,5-2 ώρες από το Λονδίνο). Η εταιρία είναι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση, παράγει αρκετά niche επαγγελματικό εξοπλισμό, αλλά η συγκεκριμένη θέση είναι σε ένα μικρό τμήμα όπου οι δουλειές πάνε καλά και επεκτείνονται. Γράφω περίπου, γιατί διαβάζοντας την αναλυτική περιγραφή και μετά από τη κουβέντα μαζί τους, ο ρόλος αφορά σχετικά λίγο με πωλήσεις (και δεν έχουν καθόλου στόχους πωλήσεων κλπ) και είναι περισσότερο σχεδιασμός προϊόντων, quotes, προδιαγραφές κλπ. Τεχνική δουλειά, αλλά εντελώς εφαρμοσμένη, κατά βάση γραφείου.

Βασικά είμαι εντελώς overqualified για τη θέση, και αυτό είναι κάτι που συνειδητοποίησαν και έθιξαν στην συνέντευξη. Προσωπικά το βρίσκω ενδιαφέρον ως αντικείμενο, αλλά δεν με βλέπω να γίνομαι chartered μακροπρόθεσμα με αυτή τη δουλειά. Θα καθόμουν όμως αν τα λεφτά ήταν δελεαστικά ...κι εδώ είναι που τα χαλάμε.

Εν συντομία, το άνω όριο τους είναι το κάτω όριο μου. Αντικειμενικά, για παραπλήσια job titles και λαμβάνοντας υπόψη το κόστος ζωής στην περιοχή, τα λεφτά που δίνουν είναι στο κάτω μισό εύρος της αγοράς. Τους ανέφερα βέβαια ότι δεν μετράνε μόνο τα λεφτά αλλά και το περιβάλλον εργασίας, οι προοπτικές εξέλιξης κλπ (και το εννοώ, δεν είναι μόνο σάλτσες αυτό) που θα με έκαναν να δεχτώ μια θέση με σχετικά λιγότερα λεφτά στην αρχή αν τα υπόλοιπα κριτήρια είναι θελκτικά. Έστω κι έτσι όμως, ξεκαθάρισα ότι είμαστε οριακά στο ίδιο κεφάλαιο και σίγουρα όχι στην ίδια σελίδα.

Ως μαγαζί δεν ξέρω πώς είναι από μέσα, αλλά εκ πρώτης όψεως μου φαίνονται σοβαροί και δεν εντόπισα τίποτα
Εικόνα
μέχρι στιγμής.

Κι ενώ περίμενα ότι δεν θα υπάρξει συνέχεια, μου πρότειναν να περάσω από 2η συνέντευξη από κοντά, στο τέλος του μήνα. :hmmm: Δεν έχω κάτι να χάσω, πέρα από μια μέρα ρεπό (πληρώνουν αυτοί για αεροπλάνα), οπότε λέω στη χειρότερη περίπτωση να το αντιμετωπίσω ως τζάμπα εξάσκηση σε συνεντεύξεις, να επιμείνω ευγενικά στο νούμερο μου και ό,τι γίνει. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#622826 Γενικά ο όρος του μηχανικού πωλήσεων ή sales engineer είναι λίγο περίεργος και συνήθως έχει λίγο απ όλα και το πιο λίγο είναι οι πωλήσεις μιας και δεν παίρνει ποσοστό επί αυτών.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622837
Zorz έγραψε:Δουλειά δεν είχε ο διάολος.

Πριν λίγες μέρες πέρασα από 1η συνέντευξη-βιντεοκλήση για θέση περίπου (εξηγώ μετά) μηχανικού πωλήσεων σε μια βιομηχανία στην ΝΑ Αγγλία (1,5-2 ώρες από το Λονδίνο). Η εταιρία είναι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση, παράγει αρκετά niche επαγγελματικό εξοπλισμό, αλλά η συγκεκριμένη θέση είναι σε ένα μικρό τμήμα όπου οι δουλειές πάνε καλά και επεκτείνονται. Γράφω περίπου, γιατί διαβάζοντας την αναλυτική περιγραφή και μετά από τη κουβέντα μαζί τους, ο ρόλος αφορά σχετικά λίγο με πωλήσεις (και δεν έχουν καθόλου στόχους πωλήσεων κλπ) και είναι περισσότερο σχεδιασμός προϊόντων, quotes, προδιαγραφές κλπ. Τεχνική δουλειά, αλλά εντελώς εφαρμοσμένη, κατά βάση γραφείου.

Βασικά είμαι εντελώς overqualified για τη θέση, και αυτό είναι κάτι που συνειδητοποίησαν και έθιξαν στην συνέντευξη. Προσωπικά το βρίσκω ενδιαφέρον ως αντικείμενο, αλλά δεν με βλέπω να γίνομαι chartered μακροπρόθεσμα με αυτή τη δουλειά. Θα καθόμουν όμως αν τα λεφτά ήταν δελεαστικά ...κι εδώ είναι που τα χαλάμε.

Εν συντομία, το άνω όριο τους είναι το κάτω όριο μου. Αντικειμενικά, για παραπλήσια job titles και λαμβάνοντας υπόψη το κόστος ζωής στην περιοχή, τα λεφτά που δίνουν είναι στο κάτω μισό εύρος της αγοράς. Τους ανέφερα βέβαια ότι δεν μετράνε μόνο τα λεφτά αλλά και το περιβάλλον εργασίας, οι προοπτικές εξέλιξης κλπ (και το εννοώ, δεν είναι μόνο σάλτσες αυτό) που θα με έκαναν να δεχτώ μια θέση με σχετικά λιγότερα λεφτά στην αρχή αν τα υπόλοιπα κριτήρια είναι θελκτικά. Έστω κι έτσι όμως, ξεκαθάρισα ότι είμαστε οριακά στο ίδιο κεφάλαιο και σίγουρα όχι στην ίδια σελίδα.

Ως μαγαζί δεν ξέρω πώς είναι από μέσα, αλλά εκ πρώτης όψεως μου φαίνονται σοβαροί και δεν εντόπισα τίποτα
Εικόνα
μέχρι στιγμής.

Κι ενώ περίμενα ότι δεν θα υπάρξει συνέχεια, μου πρότειναν να περάσω από 2η συνέντευξη από κοντά, στο τέλος του μήνα. :hmmm: Δεν έχω κάτι να χάσω, πέρα από μια μέρα ρεπό (πληρώνουν αυτοί για αεροπλάνα), οπότε λέω στη χειρότερη περίπτωση να το αντιμετωπίσω ως τζάμπα εξάσκηση σε συνεντεύξεις, να επιμείνω ευγενικά στο νούμερο μου και ό,τι γίνει. :hmmm:


Λίγο το οικονομικό
Λίγο οτι δεν ξέρουν και αυτοί τι ακριβώς θέλουν

Δεν μου γεμίζει το μάτι :hmmm:

Σε συνεντεύξεις πηγαίνω και εγώ με αρκετά μεγάλη συχνότητα και ας μην σκοπεύω να αλλάξω εργασιακό καθεστώς. Σε κρατάνε ενήμερο και επαναπροσδιορίζεις διαρκώς τη θέση σου στο χάρτη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622847
red_monster έγραψε:
Σε συνεντεύξεις πηγαίνω και εγώ με αρκετά μεγάλη συχνότητα και ας μην σκοπεύω να αλλάξω εργασιακό καθεστώς. Σε κρατάνε ενήμερο και επαναπροσδιορίζεις διαρκώς τη θέση σου στο χάρτη.


:dizzy: :dizzy:

Πως θα σου φαινόταν αν ερχόταν σε εσένα ένας για συνέντευξη χωρίς να έχει σκοπό να ασχοληθεί με τη δουλειά;

Εννοώ πως ξόδεψες χρόνο για να διαβάσεις βιογραφικό, να αποφασίσεις αν θέλεις να τον δεις, να του πάρεις συνέντευξη, κτλ και τελικά ο άλλος απλά ήθελε να μείνει ενήμερος;;; :dizzy:

ΠΟΤΕ δεν έχω πάει σε συνέντευξη που δεν θα πήγαινα στη δουλειά αν οι συνθήκες ήταν αυτές που ήθελα. Το θεωρώ μεγάλη ασέβεια προς τον άλλον.