Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vengas
#941 Τόπικ συζητήσεων για εργασίακα θέματα στην Ελλάδα και όχι μόνο...


Αυτήν την περίοδο κάνω αιτήσεις για δουλειά. Με έχουν πλακώσει στα τηλέφωνα πράκτορες και ρωτάνε τι δουλειές ψάνχω και που είμαι καλός...
Το παράξενο είναι ότι αφού με παίρνει κάποιος, στο μισάωρο μέσα με παίρνει κάπιος με απόκρυψη, λέει ότι έιναι recruiter αλλά όχι από που και με ρωτάει στα γρήγορα ερωτήσεις...για να δει αν έλεγα αλήθεια στον πρώτο που με πηρε? και με ψαρεύω που έχω δώσει τηλεφωνικές/κανονικές συνεντευξεις...και όταν του λέω ότι είναι πχ μικρή εταιρία, επιμένει να του πω ποια είναι?!?! :s_crazy

Πέφτει και η κλασική ερώτηση: Θα πηγαίνεις με δικό σου μέσο στη δουλειά(+ έξοδα ασφάλειας από τον εργοδότη) :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#952 έγω πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά για νέα δουλειά και πραγματικά μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία.. :s_cry
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#1008 Γιατι τι συνεβη QsisVTS?

Και εγω ειμαι σε σταυροδρομι. Τελειωνει το 3μηνο συμβολαιο μου στο Βερολινο και δεν ξερω τι θα παιξει. Αυτοι δεν μου εχουν δειξει κατι αν θα παιξει ανανεωση και αν ναι με τι ορους. Απο την δουλεια παιρνω καλο feedback γενικα εκτος απο την pm που ενω μ εφερε εδω μου κανει καποιου ειδους ψυχολογικο πολεμο και μου την λεει ολη την ωρα (γενικα με αυτην ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο την συμπεριφορα της πανω στη δουλεια). Αυτο που νοιωθω και που ξερω ειναι οτι δεν θελω να μεινω εδω. Απο κει και περα ομως δεν υπαρχει plan b :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1039 το ξέρω δυστυχώς, παρόλα αυτά από γνωστούς μου βλέπω κάποια κινητικότητα και γενικά καλές ευκαιριούλες ενίοτε,βλέπω βέβαια και άσχημα πράγματα

το κακό με μένα είναι ότι πλέον θα προτιμούσα συγκεκριμένο κλάδο που έχει ήδη πολύ κόσμο και γίνεται κάποια σφαγή
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#1255 Αν δεν σας ενδιαφέρει εργασία μόνο σε εδραιωμένες εταιρείες, μπορείτε να κοιτάτε και εδώ:

Οι περισσότερες βέβαια είναι για developers, αλλά σαφώς όχι όλες. Κατά καιρούς παίζουν αρκετές σε πιο διοικητικές, marketing, designers κλπ.

Με λίγο ψάξιμο θεωρώ ότι μπορεί κανείς να βρει πολύ καλές ευκαιρίες, σε πολύ ενδιαφέροντα και ευχάριστα εργασιακά περιβάλλοντα (και με λίγη προσοχή, πιθανώς με εξαιρετικές προοπτικές)