Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#496549 υπάρχει έλεγχος απλά δεν φτάνει.. επίσης τώρα που έχουν εκσυγχρονιστεί τα μέσα πέφτει σύρμα άμεσα

παλιά πχ μπορεί να έπεφταν τηλέφωνα ή από στόμα σε στόμα, τώρα μέχρι και group στα fb έχουν και μόλις βγει έλεγχος εξαφανίζονται όλοι οι μαύροι

είναι σαν την αντιγραφή στη σχολή, παλιά γινόταν με παραδοσιακά σκονάκια, πρόσφατα που ξαναπήγα με group chat και φωτογραφίες χωρίς πολλά πολλά

ε ρε τι σου είναι αυτή η τεχνολογία :roll:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#496562 ναι επί αυτής γίνονται νομίζω περισσότερα πεσίματα σε μεγάλους, γιατί τους μικρούς τους κυνηγάνε γενικά πέφτουν πρόστιμα αβέρτα

βέβαια πολλές φορές έχει να κάνει και με διάφορες περιοχές, πχ σε πιο κεντρικές περιοχές της αθήνας σου κάνουν ντου από παντού γιατί έχεις πολλούς γύρω σου που μπορεί να βγουν για ελέγχους

σε κάτι άνω γλυφάδες ή βούλες σε γραφείο εταιρείας πχ δεν θα μπει σχεδόν ποτέ (ή και κυριολεκτικά ποτέ) κανείς , αν φτάσουν μέχρι εκεί θα πάνε σε καφετεριες κτλ που είναι ευκολάκια
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#496622 Και εδώ πάνω τους τελευταίους μήνες οι έλεγχοι πάνε σύννεφο. ΙΚΑ και επιθεώρηση εργασίες μέρα παρά μέρα βγαίνουν παγανιά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#496989 Ας πάνε και στο αεροδρόμιο undercover να κάνουνε κανέναν έλεγχο, κάτι μου λέει πως θα βρουν πολλούς συνταξιούχους από Ολυμπιακή και Πολεμική Αεροπορία να εργάζονται εκεί... :innocent: Έχω το κληρονομικό χάρισμα... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#497160
REALZEUS έγραψε:Υπάρχει πρόβλεψη για συνταξιούχο να εργάζεται. Το θέμα είναι αν ακολουθείται...


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Καλό, ε;;;
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#497219 Hell yeah :yahoo:
Μεγάλες αποκλίσεις σε μισθούς ιδιωτικού και δημόσιου τομέα
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1333337/megales-apokliseis-se-misthous-idiotikou-kai-dimosiou-tomea
Κάποιοι είναι πιο ίσοι απέναντι στην "κρίση"...
Άβαταρ μέλους
By periklik
#499370 Ενημέρωσα τον εργοδότη μου προφορικά ότι στο τέλος του μήνα θα αποχωρήσω. Είμαι σε αυτή την εταιρεία από τον 5/2017. Κάτι είχε γραφτεί παλιότερα ότι δικαιούται ο εργαζόμενος όλη την άδεια του 2018. Ισχύει ή παίρνω μόνο τους 4 πρώτους μήνες του 2018… δηλαδή 7 μέρες περίπου; Αν έχει κάποια σημασία έχω κλείσει δεκαετία ασφαλιστικά σε διάφορους όμως εργοδότες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#499377 Αναλογία δικαιουσαι όχι όλη την άδεια

Αν είχαμε μπει '19 τότε θα την έπαιρνες όλη

Το ότι έχεις 10ετια σημαίνει απλά περισσότερες μέρες άρα και μεγαλύτερη αναλογία σε σχέση με ένα πιο νέο εργαζόμενο
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#499432
QsisVTS έγραψε:οι περισσότεροι απλά δουλεύουν μαύρα και ο,τι γίνει



Ισχύει, παρόλα αυτά υπάρχει σαν δυνατότητα να εργαστεί συνταξιούχος. Ξέρω δυο περιπτώσεις που τους έχουν στρώσει χρυσάφι για να παραμείνουν (ο ένας 5+ χρόνια, ο άλλος τα διπλά)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#499873
Απειλές για τη ζωή του μέσω αναρτήσεων στα social media, από ανθρώπους που έχουν σχέση με το περιβάλλον του ιδιοκτήτη της αλυσίδας «Καρυπίδη» και εμφανίζονται ως φίλαθλοι του Άρη, κατήγγειλε μέσω συνέντευξής του στο ρ/σ «στο Κόκκινο», ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας Ανδρέας Νεφελούδης, ενώ ανέφερε πως έχει ενημερώσει σχετικά τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

«Απειλές για τη ζωή μου, για ό,τι με περιβάλλει, για τον ευρύτερο πολιτικό χώρο στον οποίο είμαι, απειλές χοντρές, ένας απίστευτος τραμπουκισμός, γιατί; Γιατί έκανα το αυτονόητο», τόνισε ο κ. Νεφελούδης μιλώντας στον ρ/σ «στο Κόκκινο», ενώ αναφέρθηκε ευθέως στον Θεόδωρο Καρυπίδη. «Αυτός που εμφανίζεται ως πρόεδρος της ΠΑΕ Άρης είναι αυτός που χρωστάει μισθούς 18-20 μηνών σε 1.500 εργαζόμενους στη βόρεια Ελλάδα (μάλιστα μία γυναίκα στα Γιαννιτσά αυτοκτόνησε).

Έχει γίνει της κολάσεως στη διαδικασία της διαδοχής των μαγαζιών στα Ιωάννινα, με επεισόδια» είπε ο γγ του υπουργείου Εργασίας, και εξηγώντας τις αιτίες γι΄ αυτή την επίθεση στο πρόσωπό του συνέχισε: «Χρωστάει 40 εκατ. ευρώ στο ασφαλιστικό σύστημα και έχει το θράσος, επειδή ήταν ένας από τους πιστωτές (κάτι που ελέγχεται), να του επιδικαστεί 1,5 εκατ. ευρώ περίπου από τη διαμάχη με το Μαρινόπουλο.

Και μου έκανε εξώδικο να μεσολαβήσω στην Alpha Bank -ακούστε τρέλα- να ανοίξει το λογαριασμό και να πάρουν οι εργαζόμενοι χρήματα από αυτό το 1,5 εκατ. ευρώ, που το κράτησε η Alpha Bank γιατί χρωστάει και εκεί δεκάδες εκατομμύρια. Είπα ότι είναι εξαπάτηση, μία ακόμη προσπάθεια εξαπάτησης.

Το ερώτημα που έθεσα είναι πού βρίσκει ο κύριος αυτός τα χρήματα. Έχει νέες επιχειρηματικές δραστηριότητες, έχει μία εταιρεία με παλέτες, καλούν τους εργαζόμενους και κάτι υπογράφουν για να διεκδικήσουν χρήματα. Τι κομπίνα ετοιμάζει πάλι, δεν καταλαβαίνω».

Μάλιστα, όπως είπε με «κάποιο νομικό του εκπρόσωπος -μέλος της διοίκησης δικηγορικού συλλόγου, πήγαν να ρίξουν την απόφαση για την εξυγίανση της Μαρινόπουλος- Σκλαβενίτης», στην οποία χρωστάει 103 εκατ. ευρώ. «Μιλάω με δεδομένα και στοιχεία, ξέρω πολύ καλά ότι έχει γίνει μία συναλλαγή κάτω από το τραπέζι όσον αφορά τη συμφωνία με την παλιά Μαρινόπουλος».

Σε άλλο σημείο της συνέντευξή του, ο κ. Νεφελούδης σημείωσε: «Από χαζές κινήσεις που κάνει, βλέπω ότι μεγάλο μέρος αυτής της υπόθεσης είναι όχι μόνο υποκινούμενο, αλλά λειτουργεί από τον ίδιο. Όταν μιλάς με κάποιους στο inbox και αυτό που βλέπεις στο inbox αναρτάται στην προσωπική σελίδα του Καρυπίδη, καταλαβαίνεις ποιος είναι ο ηθικός αυτουργός».

Γνωστοποίησε δε «έχω στείλει επιστολή και στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, περιμένω την ανταπόκρισή της» και τόνισε: «Όσο αυτός ο τύπος δεν τιμωρείται από την Δικαιοσύνη και τα αρμόδια θεσμικά όργανα αποθρασύνεται και καλλιεργεί αυτό το θράσος, λειτουργεί πολλαπλασιαστικά, σε έναν κόσμο μικρής ηλικίας. Έβλεπα να βρίζουν την οικογένειά μου και εμένα με χυδαίο τρόπο παιδάκια 16-17 χρονών. Αυτός εκμαυλίζει συνειδήσεις πια, πέρα από οτιδήποτε άλλο».


http://www.nooz.gr/greece/1489634/apeil ... nefeloydis

Ελλιν Επιχειρηματίες :s_whiteflag

Εφη, ΤΟ ΣΤΡΑΠΟΝ :adminpower: