Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#546933 Μια φίλη συμπληρώνει βιογραφικό για θέση πωλήτριας σε μεγάλη αλυσίδα super market και αναρωτιέται εαν θα πρέπει να συμπεριλάβει προϋπηρεσία που είχε σε αντίστοιχη θέση μικρού καταστήματος λιανικής. Απλά εκεί δούλευε χωρίς ασφάλεια... Δεδομένου ότι πρόκειται για θέση με χαμηλές απαιτήσεις, το HR μπαίνει σε διαδικασια διασταύρωσης στοιχείων με κάποιο τρόπο; Έχει κάνεις σχετική γνώση;
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#546935 Όσον αφορά την διασταύρωση αναφέρομαι κυρίως στο εαν μπορεί να γίνει μέσω των ενσήμων. Όχι φυσικά σε επικοινωνία με προηγούμενο εργοδότη
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#546963 Ας συμπεριλάβει την προϋπηρεσία της στο βιογραφικό και αν την καλέσουν για συνέντευξη εξηγεί την κατάσταση από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#546973
Nettos έγραψε:Μια φίλη συμπληρώνει βιογραφικό για θέση πωλήτριας σε μεγάλη αλυσίδα super market και αναρωτιέται εαν θα πρέπει να συμπεριλάβει προϋπηρεσία που είχε σε αντίστοιχη θέση μικρού καταστήματος λιανικής. Απλά εκεί δούλευε χωρίς ασφάλεια... Δεδομένου ότι πρόκειται για θέση με χαμηλές απαιτήσεις, το HR μπαίνει σε διαδικασια διασταύρωσης στοιχείων με κάποιο τρόπο; Έχει κάνεις σχετική γνώση;

Aν είναι για Σκλαβενίτη,ας το γράψει,αλλα αν δεν έχει μέσον :s_wink ουτε που θα την κοιτάξουν την αίτηση :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#546990 Αν ζητήσουν τα ένσημα της για λόγους προϋπηρεσίας ή αδειών φυσικά και φαίνεται ακριβώς το τι και πώς.

Διαφορετικά με νόμιμο τουλάχιστον τρόπο δεν έχουν πρόσβαση σε τέτοιου είδους πληροφορία

Γνωστός μου πάντως όταν είχε πάει σε μαγαλη αλυσίδα αφού συμφώνησαν να τον προσλάβουν του τα ζήτησαν από το αντίστοιχο λογιστήριο τελοσπαντων για να κάνουν τα γραφειοκρατικά τους, σε επίπεδο συνέντευξης δε νομίζω ότι παίζει να σου ζητήσουν ένσημα να δουν αν στέκουν αυτά που λες ούτε ξέρω αν κάθονται αργότερα να τα διασταυρώσουν
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#546991 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τις προτείνω τη συμπεριλάβει και βλέπουμε. Αλλά και εγώ πιστεύω οτι δεν θα μπουν σε τέτοια διαδικασία.

Όσον αφορά το super market, δεν πρόκειται για τον Σκλαβενίτη αλλά και πάλι μάλλον χρειάζεται λίγο σπρώξιμο απο κάποιον.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#557165 Είναι μια θέση σχετικά εξειδικευμένη (σε πολύ μεγάλο πολυεθνικό μαγαζί), η οποία έχει ανέβει 3-4 φορές το τελευταίο 10μηνο.
Κατά τεκμήριο, έχω τουλάχιστον το 80% των απαιτουμένων, άρα κατά την παπαφάνκεια θεώρηση , δεν τους κάνω :lol: .

Έχω στείλει το CV 2 φορές στη πλατφόρμα, και την τρίτη φορά (πριν το καλοκαίρι) έχω στείλει το CV απευθείας στον job poster μιας και είναι connection στο LinkedIn. Ανταπόκριση μεδέν.

Προ ημερών σκάει inmail (για αυτούς που δεν ξέρουν, είναι στο premium του LinkedIn που χρησιμοποιούν κυρίως οι HR, όπου μπορείς να στείλεις μήνυμα και σε ανθρώπους που δεν έχεις επαφές) , για το αν με ενδιαφέρει η θέση :lol:

Kαι ναι, σωστά φανταστήκατε είναι από το άτομο που του είχα στείλει το CV εγώ ο ίδιος πριν το καλοκαίρι :metalo: :yahoo:
Προφανώς το CV μου δεν έχει αλλάξει και τόσο μέσα σε 3 μήνες (αν και υπάρχει μια μικρή διαφορά)...

Υπάρχει μια συννενόηση και την επομένη το πρωί κανονίζουμε μια πρώτη τηλεφωνική συνέντευξη μέσα στην ίδια μέρα.
Με παίρνουν τελικά με μισή ώρα καθυστέρηση να μου πουν ότι δεν μπορούν σήμερα :s_crazy :metalo: , και αν γίνεται να κάνουμε skype call την επομένη. Tους έριξα άκυρο μιας και δεν καίγομαι ιδιαίτερα αυτή τη περίοδο για να μπασταρδεύω συνέχεια το πρόγραμμά μου για πάρτη τους. Ίσως μετά τις γιορτές κανονιστεί εκ του σύνεγγυς συνάντηση, ίσως και όχι. Ποιος ξέρει.

Επαγγελματισμός αυτός ο ξένος . Και δεν μιλάμε για πάγκο σε λαϊκή, αλλά σε ένα από τα μεγαλύτερα brands παγκοσμίως.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#557172 Για την καθυστερημένη/ακυρωμένη συζήτηση, δεν μπορώ να πω κάτι. Συμβαίνουν, σπαστικό για όλες τις πλευρές.

Για το ότι έκανες αίτηση για την ίδια θέση πρόσφατα και δη τρις, έχω να πω ότι η λειτουργία των recruiters ποικίλλει. Το κακό είναι ότι φορτώνονται με περισσότερες θέσεις από αυτές που μπορούν να εγγυηθούν ποιοτική δουλειά. Όπως καταλαβαίνεις, κόστος...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#557174 Όπως φαντάζεσαι, είναι το σύνολο των καταστάσεων που μου προκαλεί αλγεινή εντύπωση. Και πως αν δουλεύουν αυτοί έτσι (οι οποίοι δίνουν το HR τους και για outsourcing :innocent: , έλα σχεδόν σας τους έδωσα στεγνά :lol: ), ζήτω που καήκαμε.
Ναι συμβαίνει να ακυρωθεί η συνομιλία και αν ήταν μόνο του σαν γεγονός δεν θα ανέφερα καν το συμβάν, αλλά κάνε το τηλεφωήνμα της ακύρωσης στα 10' max . Δεν αφήνεις τόση ώρα να περάσει.

Η απορία μου είναι η εξής: Περνάνε πολλά CVs από τα χέρια σας, και αρκετές φορές η εμπειρία κάποιου που κάνει αίτηση μπορεί να είναι σε έναν niche τομέα, που δεν ευρέως γνωστός. Πως μπορεί να γίνει σωστή αξιολόγηση από το HR για το αν όντως κάνει αυτός ο τύπος να τον φωνάξουμε για συνέντευξη; Μπορεί για τον manatzareus © να είναι ο άνθρωπός του, (ή ταμάμ για να γίνει ο ίδιος manatzareus ©) αλλά να μην φτάσει ποτέ στα χέρια του το CV.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#557184
pierce21 έγραψε:Η απορία μου είναι η εξής: Περνάνε πολλά CVs από τα χέρια σας, και αρκετές φορές η εμπειρία κάποιου που κάνει αίτηση μπορεί να είναι σε έναν niche τομέα, που δεν ευρέως γνωστός. Πως μπορεί να γίνει σωστή αξιολόγηση από το HR για το αν όντως κάνει αυτός ο τύπος να τον φωνάξουμε για συνέντευξη; Μπορεί για τον manatzareus © να είναι ο άνθρωπός του, (ή ταμάμ για να γίνει ο ίδιος manatzareus ©) αλλά να μην φτάσει ποτέ στα χέρια του το CV.


Εδώ έγκειται η σημασία του σωστού hiring intake, δηλαδή να εξηγήσει ο μάνατζερ σωστά και πλήρως τι ψάχνει, ποια είναι τα πιθανά ενδεχόμενα στα προφίλ υποψηφίων. Τον recruiter από την άλλη πλευρά πρέπει να τον κόβει επαρκώς να ψάξει και να ρωτήσει τι είναι αυτό το niche που έχει εμπειρία ο pierce21. Και εδώ κάπου μπαίνει η ποιότητα της δουλειάς, ο διαχωρισμός "HR" :lol: από το σωστό recruitment, το headhunting κλπ.

Σε πιο μακροχρόνια σχέση, ο recruiter εξειδικεύεται στον τομέα και μυρίζει από μακριά τι ταιριάζει στον μάνατζερ και στον ρόλο. Πχ αν με βάλεις εμένα να προσλαμβάνω για αεροπορικές εταιρίες, θα κάνω ποοοοολύ καιρό να μάθω την ορολογία, τα προφίλ, τον ανταγωνισμό κλπ. με άμεσο επακόλουθο να χάνονται δυνατοί υποψήφιοι από την αρχική ποικιλία. Ενώ αν μετακινηθώ σε άλλη εταιρία πληροφορικής, μένει απλώς να μάθω το στυλ των hiring managers και τη δομή και τον χαρακτήρα της εταιρίας. Μεγάλο συν το δίκτυο που ήδη έχω φτιάξει.

Για τα ραντεβού, δεν τους δικαιολογώ καθόλου, ο λόγος ακύρωσης και ο χειρισμός τέτοιων καταστάσεων είναι ΠΟΛΥ σημαντικά πράγματα και δεν το έχουν όλοι. :lol: Σαν λειτουργία το recruitment έχει κακό όνομα και δικαίως, αλλά αυτά στο βιβλίο που θα γράψω... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#557231 Εμείς πάντως επειδή είμαστε δημοκράτες..

Πρώτα ζητάμε να βγάλει αγγελία το HR με αυτά που θέλουμε.

Σκριναρουμε τα βιογραφικά,
διαλέγουμε 4-5,
κάνουμε social engineering για αυτούς τους 4-5, καταλήγουμε σε 2-3,
τους κάνουμε συνέντευξη και ζητάμε από το HR να κάνει 2η συνέντευξη μαζι τους να μας πει την γνώμη του.

Εαν τους βρουν οκ ζητάμε να κάνει προσφορά σε αυτόν που μας γυάλισε περισσότερο.

π.χ πολύ πρόσφατα έπεσε άκυρο σε πολύ υποσχόμενο βιογραφικό γιατί έτυχε να είναι συναδέλφος του αδερφού μου και έμαθα μερικές πληροφορίες παραπάνω για το ποιόν του.

Αν βασιστούμε στο HR είναι 50-50 να φάμε φόλα και να έρθει τυπακι με γνώσεις μεν αλλά τελείως ακοινωνητο και το teamwork είναι πολύ σημαντικότερο για εμάς.

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#557237 Αυτό που περιγράφεις είναι βοήθεια από το HR και δεν είναι recruitment με την "βιομηχανική" έννοια :lol:. Αν βολεύεστε με τέτοια δομή, μια χαρά σας βρίσκω. Ακούγεται εύκολο για εσάς και είστε και κοντά στη διαδικασία. Το δε HR τμήμα παίζει να ξοδεύει συνολικά και 5 ώρες εργασίας...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#557254 Το καλό είναι ότι είναι ομαδική προσπάθεια η οποία αφορά όλο τμήμα και η επιτυχία φαίνεται στο ότι σε 7 χρόνια υπήρξαν 1 οικιοθελης αποχώρηση και 1 απόλυση μόνο.

Το βιομηχανικό recruitment γίνεται σχεδόν σε όλα τα άλλα τμήματα. Όπως επίσης "βιομηχανικο" είναι και το τμήμα που προσφέρει HR υπηρεσίες σε 3ους.

< >