Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#494242
MIXOStsi έγραψε:Είναι λάθος ξεκίνημα...
Αν φοβάσαι μην το ξεχάσεις ή αν πιστεύεις ότι υπάρχει πιθανότητα να το ξεχάσεις, καντο σκονάκι...
Είπα ότι είναι σημάδι ανωριμότητας, και είναι... Δεν είσαι κανα μυξιάρικο που ξέχασες το όνομα του πατέρα της γκόμενας. Προσπαθείς να κάνεις το ξεκίνημα της επαγγελματικής σου ζωής...
Ας μην βρίσκουμε συνέχεια φθηνές δικαιολογίες.

Σαν να πήγαινα εγώ την επομένη να συζητήσω κάποια συνεργασία με διευθυντή πωλήσεων κάποιας εταιρίας, και να ξεχνούσα το όνομα του. Τι εντύπωση θα έδινα?
Και δεν είμαι και κανας μεσήλικας που έχω φάει τη ζωή με το κουταλι...


Αμην, βρεθηκε ενας που νιωθει.

Deleted User 1 έγραψε:Useful tip: ζητάτε πάντα να σας στέλνουν email με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το interview και πάντα να επιβεβαιώνετε την παρουσία σας απαντώντας στο ίδιο email.


Φοβαμαι να ρωτησω το ΗR ποσες φορες ΔΕΝ εχει γινει επιβεβαιωση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#494270 Αδεκαστος τριδεντ που ρίχνει μπουνιδια :s_sarcastic

Αν κοιτάξω την μαγική κρυστάλλινη σφαίρα αγόρι μου, πρεπει να χεις φάει πολύ φάπα στη ζωή σου :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By rafi
#494338
dimitrisB έγραψε:Κάνοντας ένα μικρό διάλειμμα για διαφημίσεις.....:
Καθημερινά εκπλήσσομαι όλο και περισσότερο απο το γεγονός ότι αρκετός (εργαζόμενος) κόσμος είναι τελικά αμόρφωτος, αν και ... πτυχιούχος !!! :help:
Επισης , ποσοι (και πόσες) είχαν σημαντικές - διευθυντικές θεσεις και δεν μπορούν να χωρίσουν 2 γαιδάρων άχυρα, συντάσσουν έγγραφα-επιστολές κλπ με περιεχόμενο γελοίο έως "ακαταλαβίστικο" και άλλα χαρωπά.
Αναφέρομαι σε όλες τις ηλικιες, αλλά ειδικότερα σε εκεινες των 45-60 ετών, με τις οποίες "συναναστρέφομαι" σε κάποια θέματα. Και όχι δεν ήταν -είναι μόνο ΔΥ , αλλά ΚΥΡΙΩΣ εργαζόμενοι (νύν και πρώην) σε τράπεζες-επιχειρήσεις κλπ.
ΞΑΝΑΛΕΩ και ΤΟΝΙΖΩ : Σε θέσεις στελεχών-προϊσταμένων και όχι θυρωρού-κλητήρα ! :dizzy:

Πολύς κόσμος έφαγε ψωμάκι ΤΖΑΜΠΑ!!! :rant:

Και να προσθέσω το τελευταίο : Είναι απίστευτο με πόση περισσή ευκολία "λανσάρουν" τον τίτλο τους (που κάκιστα απέκτησαν) στους ... πέριξ !
Για γέλια και για κλάματα! :s_whiteflag



Κάποια στιγμή μόλις μου κατέβει η πίεση θα γράψω για το αμόρφωτο ζώο διευθυντή του ΟΑΕΔ Χανίων. Μιλάμε για επίπεδο νηπιαγωγείου, όχι δημοτικού!
Α ρε και να γινόταν η αξιολόγηση, ούτε για νυχτοφύλακας δεν κάνει.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#494344
rafi έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Κάνοντας ένα μικρό διάλειμμα για διαφημίσεις.....:
Καθημερινά εκπλήσσομαι όλο και περισσότερο απο το γεγονός ότι αρκετός (εργαζόμενος) κόσμος είναι τελικά αμόρφωτος, αν και ... πτυχιούχος !!! :help:
Επισης , ποσοι (και πόσες) είχαν σημαντικές - διευθυντικές θεσεις και δεν μπορούν να χωρίσουν 2 γαιδάρων άχυρα, συντάσσουν έγγραφα-επιστολές κλπ με περιεχόμενο γελοίο έως "ακαταλαβίστικο" και άλλα χαρωπά.
Αναφέρομαι σε όλες τις ηλικιες, αλλά ειδικότερα σε εκεινες των 45-60 ετών, με τις οποίες "συναναστρέφομαι" σε κάποια θέματα. Και όχι δεν ήταν -είναι μόνο ΔΥ , αλλά ΚΥΡΙΩΣ εργαζόμενοι (νύν και πρώην) σε τράπεζες-επιχειρήσεις κλπ.
ΞΑΝΑΛΕΩ και ΤΟΝΙΖΩ : Σε θέσεις στελεχών-προϊσταμένων και όχι θυρωρού-κλητήρα ! :dizzy:

Πολύς κόσμος έφαγε ψωμάκι ΤΖΑΜΠΑ!!! :rant:

Και να προσθέσω το τελευταίο : Είναι απίστευτο με πόση περισσή ευκολία "λανσάρουν" τον τίτλο τους (που κάκιστα απέκτησαν) στους ... πέριξ !
Για γέλια και για κλάματα! :s_whiteflag



Κάποια στιγμή μόλις μου κατέβει η πίεση θα γράψω για το αμόρφωτο ζώο διευθυντή του ΟΑΕΔ Χανίων. Μιλάμε για επίπεδο νηπιαγωγείου, όχι δημοτικού!
Α ρε και να γινόταν η αξιολόγηση, ούτε για νυχτοφύλακας δεν κάνει.
Γιατί, αν γίνει αξιολόγηση τι νομίζεις ότι θα του κάνουν?

< >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#494366 Γιατί, σε έναν ιδανικό κόσμο αυτός ο τύπος μετά από την αξιολόγηση δε θα έπρεπε να μετατεθεί σε ένα πόστο αντίστοιχο των μαθησιακών του προσόντων σε συνδυασμό με την αντιληπτική του ικανότητα;

Μου προκαλεί αηδία το ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια αυτού του ζώου η καταβολή η μη, επιδόματος ανεργίας άλλων ανθρώπων με πολύ μεγαλύτερη μόρφωση και το πιο σημαντικό, κοινωνική μόρφωση/επίπεδο (δε μου έρχεται δόκιμος όρος για το συγκεκριμένο). Θα μπορούσε στη θέση της κοπέλας μου να ήταν μία μάνα με παιδιά η κάποιος με μεγαλύτερες οικονομικές δυσκολίες.
Ποιος είσαι εσύ που αμφισβητείς και κρίνεις έναν άνεργο και το παίζεις ότι έκανες και χάρη σε ένα ζήτημα που προέκυψε από την ανευθυνότητα/αντιεπαγγελματισμό κάποιου υφιστάμενου σου (Αυτές δε θα τις σχολιάσω καν που κάθονται με υφάκι πίσω από ένα γκισέ και τελικά δεν μπορούν να κάνουν σωστά ούτε ένα κλικ σε ένα υπολογιστή και αυτό προκύπτει εκ του αποτελέσματος. Αυτές δικαιολογούνται λόγω |λογοκρισία| και κατάστασης του στιλ "εγώ υπάλληλος είμαι");;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494405 τι ακριβώς παίχτηκε; :hmmm:

rafi έγραψε:
με πολύ μεγαλύτερη μόρφωση και το πιο σημαντικό, κοινωνική μόρφωση/επίπεδο (δε μου έρχεται δόκιμος όρος για το συγκεκριμένο). Θα μπορούσε στη θέση της κοπέλας μου να ήταν μία μάνα με παιδιά η κάποιος με μεγαλύτερες οικονομικές δυσκολίες.

αυτό που λες πάνω, το αυτοαναιρείς μόνος σου στη συνέχεια.. δεν έχει σημασία ποιον εξυπηρετεί ο οποιοσδήποτε δημόσιος υπάλληλος, το θέμα είναι να κάνει σωστά τη δουλειά του
Άβαταρ μέλους
By rafi
#494427 Ναι συμφωνω, ας εκανε καλα τη δουλεια του και ας συμπεριφεροταν σας ανθρωπος. Αλλα ειναι εξοργιστικο να ειναι διευθυντης λογω πασοκαρας και να νομιζει οτι ειναι καποιος ενω ταυτοχρονα δεν εχει τα ουσιαστικα προσοντα.

Εν ολιγοις η κοπελα μου εχει μπει στο ταμειο για 5 μηνες απο το Νοεμβριο μετα απο 2 ετη εποχιακη δουλεια.

Μπηκαν τα χρηματα του Νοεμβρη και του Δεκεμβρη. Εδω ειναι και το λαθος της που δεν προσεξε οτι αυτα ηταν χρηματα του Δεκεμβρη αλλα νομιζε οτι ηταν του Γεναρη γτι μπηκαν νωριτερα απο το κανονικο, αρχες δεκεμβρη αντι για τελη. Τεσπα δεν εχει σημασια απλα μπερδευτηκε οποτε δεν περιμενε δοση το Γεναρη.
Επισης αρχες γεναρη (γυρω στις 10) πηγε για παρουσια στον ΟΑΕΔ εντος προθεσμιας που εληγε τελος Γεναρη οπως επρεπε για να πιστωθουν και οι υπολοιποι μηνες. Φτανει λοιπον 25 Φλεβαρη που επρεπε να πληρωθει (σημειωνω δεν ειχε πληρωθει ουτε γεναρη αλλα λογω του μπερδεματος δεν το συνειδητοποιησε) και δεν πληρωνουν ουτε το Γεναρη, οποτε θεωρησε οτι αργησανε οπως εχει ξανασυμβει. Το αποτελεσμα ειναι οτι οι υπαλληλοι στο γκισε δε σημειωσανε την παρουσια και γιαυτο δεν πιστωνανε τα χρηματα. Αυτος χτες αφουεπεσε ενα τηλ. πηρε την κοπελα με πολυ υφος σε στυλ οτι ειναι ο διευθυντης και κανει χαρη ειπε τεσπα θα σου βαλουμε του γεναρη και βλεπουμε και δε δεχοταν την παραλειψη της υπαλληλου. Σημερα πηγαμε μαζι αποκει και το τι ακουσαμε δεν περιγραφεται. Εν τελει ειπε οτι θα βαλει και το Φλεβαρη. Το επικο ειναι οτι ειπε οτι ο ανεργος ειναι υποχρεωμενος να βαζει υπογραφη τη μερα της παρουσιας του για να εξασφαλιζεται. Οταν του ειπα δωσε μας αυτην την πληροφορια εγγραφως η βαλε την στον πινακα ανακοινωσεων του ΟΑΕΔ να ξερι ο κοσμος πως να γλιτωσει απο τη βλακεια των υπαλληλων του και να μην τον υποτιμανε εκανε την κοτα και ψελιζε κατι ασυναρτησιες του στιλ εγω το εχω πει κτλ. Γενικα ειχε μια υποτιμητικη κουβεντουλα για 20 λεπτα λες και δεν ειχαμε κατι καλυτερο να κανουμε και πολλα αλλα απαραδεκτα.
Να σημειωσω εδω οτι η κοπελα μου σε ανυποπτο χρονο τελος φλεβαρη ειχε πει στον πατερα της οτι δεν μπαινουν τα επιδοματα χωρις να τον προτρεψει να κανει κατι. Αυτος τελικα το ειπε σε καποιον και αυτος ο καποιος μαλλον ειχε τη δυναμη και πηρε απευθειας το διαθυντη τηλεφωνο. Εξου και το χτεσινο τηλεφωνημα στην κοπελα απο το διευθυντη. Ξαναλεω χωρις εμεις να γνωριζουμε κατι. Γιαυτο λεω αηδια. Πολυ φοβαμαι οτι σε αντιστοιχη περιπτωση που δε θα ειχε πεσει το τηλεφωνακι ο ανεργος μπορει να εφευγε απραγος. Και κερατας και δαρμενος δλδ και ας τα ειχε και περισσοτερη αναγκη.

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494431 ναι κατάλαβα.. γενικά κι εγώ δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τις συγκεκριμένες υπηρεσίες (υπάρχουν βέβαια και κάποιοι πολύ καλοί υπάλληλοι σε κάποιους οαεδ) και κάποιες φορές έχουν κάνει χοντράδες

η πιο χαρακτηριστική που θυμάμαι είναι να δώσουν επιδότηση σε κάποιον και μετά να πουν "ωπ λάθος δεν έπρεπε να την δώσουμε φέρε τα λεφτά πίσω" :dizzy:

και διάφορα άλλα, αλλά βαριέμαι να γράφω

και σε απλούς εργαζομένους ώρες ώρες δεν έχουν καν τη παραμικρή ευγένεια λες και ο άλλος πάει να ζητιανέψει και δεν πλήρωνε επί χρόνια οαεδ..
Άβαταρ μέλους
By rafi
#494437 Με το κινητο μου εφυγαν ορθογραφικα, συντακτικα αλλα δεν πειραζει.

Στο χαρτι εντωμεταξυ που γραφει ποτε θα πρεπει να ειναι η πρωτη παρουσια του ανεργου, φαινονται τα γραμματα της υπαλληλου με στιλο που υπεδειξε το χρονικο διαστημα της 2ης παρουσιας.

.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#494487
Anonymous Founder έγραψε:Όπως και στον ιδιωτικό τομέα, αν έχεις τις κατάλληλες γνωριμίες, δεν σε κουνάει κανείς. :s_blush :oops:


Η βασική διαφορά είναι ότι εκεί δεν σε πληρώνω αδρά εγώ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#494488
red_monster έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Όπως και στον ιδιωτικό τομέα, αν έχεις τις κατάλληλες γνωριμίες, δεν σε κουνάει κανείς. :s_blush :oops:


Η βασική διαφορά είναι ότι εκεί δεν σε πληρώνω αδρά εγώ.

Ακριβώς...
Η σύγκριση τεμπέλης ΔΥ με τεμπέλη ΙΥ, είναι άκυρη.
Καθόλου δε με απασχολεί πόσα βύσματα πληρώνονται στην Χ ιδιωτική εταιρεία. Με απασχολεί πάρα πολύ όμως πόσοι πληρώνονται άμεσα από εμένα. Και κυρίως πόσο μου δυσκολεύουν την καθημερινότητα.