Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588636 Αχά άντε καλά παμε παρακάτω μονο μη μου θυμώνεις γιατι διαβάζω τα κατεβατά σου φανατικά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588637 οκ παρακάτω.. (σου'χω καλό )

λοιπόν για μην υπάρχουν παρεξηγήσεις σχετικά με το 7ημερο (τα έλεγα εγώ ότι αυτοί με τις σεζόν ξερογλείφονται, αλλά τι να ξέρω κι εγώ.. )

https://www.reader.gr/news/politiki/295 ... ostrotires

εγώ περιμένω να δω αν θα πάρουν ξεκάθαρη θέση στη νδ, να το πουν στα ίσα χωρίς μα και μου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#588653 Υπάρχει σχετική κουβέντα στα ΕΗ για το βίντεο αυτό. Είναι προϊόν μονταζιέρας.
https://www.facebook.com/61832471819638 ... /?sfnsn=mo

Να ξαναπώ πως θέλει προσοχή τι πιστεύουμε και τι όχι τέτοιους καιρούς.
Το θέμα βέβαια είναι πως ο Μητσοτάκης δεν απάτησε ούτε ναι, ούτε όχι σε αυτό που ζήτησε ο entrepreneur... Δηλαδή 7ήμερη εργασία χωρίς ρεπό "γιατί δεν φτάνουν οι μέρες".
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588661 ναι έχεις δίκιο δεν δείχνει σερί συνομιλία (θα είχε ενδιαφέρον να τη βλέπαμε όλη, ή και όχι..)

από την άλλη με αυτό που επικρατεί στην ατμόσφαιρα αυτόν τον καιρό (και για αυτό φταίει ξεκάθαρα δε συνέβη αδικαιολόγητα), είναι επόμενο να λένε πολλοί (υποστηρικτές και επιχειρηματίες κυρίως) τι θα γίνει;; θα το κάνεις; ξεκάθαρα λόγια :rtfm:

και εισπράτουν μισόλογα, είτε γιατί δεν ξέρουν αν είναι εφικτό να εφαρμοστεί, είτε γιατί δε θέλουν να δυσαρεστήσουν άλλους ψηφοφόρους

αλλά ξεκάθαρη θέση για ένα ναι ή ένα όχι για να σβήσουν οι όποιες αμφιβολίες έχω την αίσθηση ότι δεν έχει δοθεί, το αφήνουν να αιωρείται, ελεύθερο νόημα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#588664 Ακριβώς. Δεν το κλείνουν τελεσίδικα, οπότε οι ΣΥΡΙΖΑιοι το έχουν κάνει παντιέρα.
Αλλά όλο αυτό δείχνει και μια κάποια απελπισία : "αν τους ψηφίσετε θα σας κάνουν ντα". Ε, πες τι θα γίνει αν ψηφίσουμε εσένα, και άσε τους άλλους!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#588667 Όταν έχεις απέναντι σου ανθρώπους που ζητάν ευθέως τέτοια και κλείνεις την ομιλία σου με αυτές τις κουβέντες, τι ακριβώς μήνυμα δίνεις?

Προχτές Όταν του ξαναπε ενας οτι τους εχουν σκισει στους ελεγχους σε καποιο νησι, του απαντησε οτι δεν ειναι δουλεια του κρατους να τον κυνηγάει :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#588669
Anonymous Founder έγραψε:Ακριβώς. Δεν το κλείνουν τελεσίδικα, οπότε οι ΣΥΡΙΖΑιοι το έχουν κάνει παντιέρα.
Αλλά όλο αυτό δείχνει και μια κάποια απελπισία : "αν τους ψηφίσετε θα σας κάνουν ντα". Ε, πες τι θα γίνει αν ψηφίσουμε εσένα, και άσε τους άλλους!


Δεν είναι μικρό αυτό όμως. Αν υπάρχει έστω και η υποψία ότι θα εφαρμόσει τέτοια πολιτική θα φάει τρελό μαύρισμα. Πιστεύω ότι οι 10 μονάδες της αλαζονείας της νουδου θα εξαφανιστουν στο πι και φι. Ας προσγειωθούν λίγο οι μπλε κόκκοι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#588976 Οι τελευταίες δημοσιεύσεις που δεν είχαν σχέση με το θέμα μεταφέρθηκαν στην Πολιτική.[Admin]
viewtopic.php?p=588974
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#589774
Ρεκόρ δημιουργίας θέσεων εργασίας στο πεντάμηνο

Την υψηλότερη επίδοση από το 2001 έως σήμερα για το πεντάμηνο Ιανουάριος - Μάιος 2019 καταγράφει το ισοζύγιο προσλήψεων - απολύσεων του Πληροφοριακού Συστήματος "ΕΡΓΑΝΗ", με 265.059 νέες θέσεις εργασίας.

Αθροιστικά για την περίοδο Ιανουάριος – Μάιος 2019, οι αναγγελίες προσλήψεων ανήλθαν στις 1.130.113 θέσεις εργασίας και οι αποχωρήσεις έφτασαν τις 865.054. Παράλληλα, τα αποτελέσματα των ροών μισθωτής απασχόλησης για τον Μάιο του 2019 κατέγραψαν αύξηση της απασχόλησης κατά 105.284 θέσεις εργασίας, τη δεύτερη υψηλότερη επίδοση μηνός Μαΐου από το 2001 έως σήμερα.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα στοιχεία των ροών μισθωτής απασχόλησης του Μαΐου 2019, οι αναγγελίες πρόσληψης ανήλθαν σε 323.524, ενώ οι αποχωρήσεις σε 218.240.

Σε ότι αφορά πάντως το είδος των συμβάσεων οι ευέλικτες εξακολουθούν να πλειοψηφούν, αν και οριακά. Συγκεκριμένα στο πεντάμηνο το 49,61% των προσλήψεων αφορά σε θέσεις πλήρους απασχόλησης, το 38,9% σε μερική απασχόληση και το 11,49% σε εκ περιτροπής εργασία.

Από τους επιμέρους κλάδους και τον Μάιο σε δημιουργία «καθαρών» θέσεων εργασίας κυριαρχούν τα καταλύματα (48.147) και οι δραστηριότητες εστίασης (26.581). Ακολουθεί λιανικό εμπόριο (6.931) και χονδρικό εμπόριο (3.174).

Με αφορμή τη δημοσίευση της έκθεσης, η Υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Έφη Αχτσιόγλου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η θετική αυτή εξέλιξη επιβεβαιώνει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τη θέση της κυβέρνησης ότι η κατάργηση του υποκατώτατου και η αύξηση του κατώτατου μισθού λειτουργούν προωθητικά και αναπτυξιακά στην ελληνική οικονομία. Στο πρόγραμμά μας η αύξηση των μισθών είναι ταυτόχρονα μέτρο που αποσκοπεί στην δικαιότερη κατανομή του παραγόμενου πλούτου και τη δημιουργία ενός θετικού περιβάλλοντος για την ανάπτυξη και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας. Και αυτή η θέση επαληθεύεται από τα δεδομένα σήμερα.

»Ταυτόχρονα, η θετική αυτή εξέλιξη εγγυάται τη ρεαλιστικότητα του σχεδίου του ΣΥΡΙΖΑ για 500.000 νέες θέσεις εργασίας την επόμενη τετραετία, με αυξημένους μισθούς και διασφαλισμένα δικαιώματα».

Εικόνα
Πηγή

Άβαταρ μέλους
By Govus
#589780 Κάθε φορά βέβαια θα πρέπει να (ξανα)επισημαίνουμε το κάτωθι:

Σε ότι αφορά πάντως το είδος των συμβάσεων οι ευέλικτες εξακολουθούν να πλειοψηφούν, αν και οριακά. Συγκεκριμένα στο πεντάμηνο το 49,61% των προσλήψεων αφορά σε θέσεις πλήρους απασχόλησης, το 38,9% σε μερική απασχόληση και το 11,49% σε εκ περιτροπής εργασία.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#589781 Ακριβώς. :(

Εγώ πάντως θα σταθώ και στο σχόλιο της έφης περί κατώτατου, αν και ως νεοφιλελές προφανώς θέλω ανάλογη οικονομική ανάπτυξη για την αύξησή του.
Εντούτοις, όλα δείχνουν ότι ήταν επωφελής και κυρίως ανθρώπινη κίνηση (μια μικρή αύξηση goes a long way όταν έχεις σοβαρή ανάγκη).

Για τον υποκατώτατο φυσικά δεν τίθεται κανένας ενδοιασμός, επρόκειτο για έκτρωμα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589793
diplomat έγραψε:Ακριβώς. :(

Εγώ πάντως θα σταθώ και στο σχόλιο της έφης περί κατώτατου, αν και ως νεοφιλελές προφανώς θέλω ανάλογη οικονομική ανάπτυξη για την αύξησή του.
Εντούτοις, όλα δείχνουν ότι ήταν επωφελής και κυρίως ανθρώπινη κίνηση (μια μικρή αύξηση goes a long way όταν έχεις σοβαρή ανάγκη).

Για τον υποκατώτατο φυσικά δεν τίθεται κανένας ενδοιασμός, επρόκειτο για έκτρωμα.

στην κατεστραμένη μας αυτή τη στιγμή οικονομία δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα και εφαρμογή οι "φιλελέ" ιδέες όπως γίνονται σε άλλες χώρες

εγώ πάντως θα το ξαναπώ ότι η "φιλελέ" παρέμβαση στους μισθούς του ιδιωτικού τομέα έπαιξε ρόλο στην επιδείνωση της κατάστασής μας
Άβαταρ μέλους
By markvag
#589796 Τελικά ο συριζα είναι καλύτερος κι από την πασοκάρα;;; :lol: Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι όλες οι θέσεις πριν το 2010 ήταν πλήρους απασχόλησης και τώρα είναι μόνο οι μισές έτσι, πάλι υπάρχουν περισσότερες νέες θέσεις πλήρους απασχόλησης, ακόμα και από τα χρυσά χρόνια της πασοκάρας του Καραμανλέα! :lol: Και καλύτερα και από αυτά της αυθεντικής πασοκάρας! :lol:

Η αλήθεια είναι πως με ξαφνιάζει αυτό, αλλά δεν μπορώ να πω πως δεν συμβαδίζει με την εικόνα που έχω προσωπικά και από γνωστούς... Υπάρχει κίνηση στην αγορά εργασίας. Φυσικά και δεν είναι άσχετο αυτό με τις παροχές της κυβέρνησης, ούτε και με την αύξηση του κατώτατου, φυσικά και δεν είναι άσχετο με το ότι σταμάτησε η καταιγίδα νέων μέτρων και φυσικά και δεν πιστεύω να συνεχίσει για πολύ, ανεξαρτήτως κυβέρνησης, μιας και έρχονται μέτρα το 2020 and beyond...

Μακάρι βέβαια να διαψευστώ και ο Μητσοτάκουλας jr να αποδειχθεί εξαιρετικός και να δημιουργούνται νέες θέσεις σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό.










Υ.Γ.: Προφανώς βέβαια και είναι άθλια η κατάσταση με την μερική απασχόληση... Οι μισές νέες θέσεις να είναι μερικής απασχόλησης;;; :vava:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589799
markvag έγραψε:Τελικά ο συριζα είναι καλύτερος κι από την πασοκάρα;;; :lol:

όχι :rtfm:

όσο για την όποια ανάμπτυξη όσο δεν έχουμε νέα δυσμενή μέτρα το βρίσκω λογικό να υπάρχει, όταν και αν εξαγγελθεί κάποιο νέο πακέτο μόνο και μόνο λόγω ψυχολογίας θα πέσει
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 19 Ιουν 2019, 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589801 Πάντα θα είναι έτσι, μιλάμε για την Ελλάδα με τεράστιο τουριστικό τομέα. Μην περιμένετε βελτίωση μεγάλη σε αυτό. Ούτε αυτή η εικόνα συμβαίνει μόνον τελευταία, είναι διαχρονικό το φαινόμενο.