Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vengas
#941 Τόπικ συζητήσεων για εργασίακα θέματα στην Ελλάδα και όχι μόνο...


Αυτήν την περίοδο κάνω αιτήσεις για δουλειά. Με έχουν πλακώσει στα τηλέφωνα πράκτορες και ρωτάνε τι δουλειές ψάνχω και που είμαι καλός...
Το παράξενο είναι ότι αφού με παίρνει κάποιος, στο μισάωρο μέσα με παίρνει κάπιος με απόκρυψη, λέει ότι έιναι recruiter αλλά όχι από που και με ρωτάει στα γρήγορα ερωτήσεις...για να δει αν έλεγα αλήθεια στον πρώτο που με πηρε? και με ψαρεύω που έχω δώσει τηλεφωνικές/κανονικές συνεντευξεις...και όταν του λέω ότι είναι πχ μικρή εταιρία, επιμένει να του πω ποια είναι?!?! :s_crazy

Πέφτει και η κλασική ερώτηση: Θα πηγαίνεις με δικό σου μέσο στη δουλειά(+ έξοδα ασφάλειας από τον εργοδότη) :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#952 έγω πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά για νέα δουλειά και πραγματικά μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία.. :s_cry
Άβαταρ μέλους
By markvag
#985
QsisVTS έγραψε:έγω πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά για νέα δουλειά και πραγματικά μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία.. :s_cry


Έψαχνα 3 χρόνια μέχρι να βρω... Υπολογίζω ότι πρέπει να έστειλα κάπου 3500-4000 βιογραφικά (μόνο για Ελλάδα) και μόνο σε ανοιχτές αγγελίες (όχι απλά "για να το έχουν")...

Σου εύχομαι καλό κουράγιο... :s_smile
Άβαταρ μέλους
By vengas
#999
QsisVTS έγραψε:έγω πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά για νέα δουλειά και πραγματικά μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία.. :s_cry

εγώ δε γράφω cover letter, απλά βάζω portfolio λινκ...
σιγά μη κάτσει ο άλλος να διαβάσει μια σελίδα πράμα, με το πορτφόλιο βλέπει τι έχει κάνει ο καθένας :s_cool
αλλά μερικοί recruiters είναι και άσχετοι με το αντικείμενο... :s_omg
και έτσι η κάθε αίτηση παίρνει το πολύ 5λεπτο :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#1008 Γιατι τι συνεβη QsisVTS?

Και εγω ειμαι σε σταυροδρομι. Τελειωνει το 3μηνο συμβολαιο μου στο Βερολινο και δεν ξερω τι θα παιξει. Αυτοι δεν μου εχουν δειξει κατι αν θα παιξει ανανεωση και αν ναι με τι ορους. Απο την δουλεια παιρνω καλο feedback γενικα εκτος απο την pm που ενω μ εφερε εδω μου κανει καποιου ειδους ψυχολογικο πολεμο και μου την λεει ολη την ωρα (γενικα με αυτην ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο την συμπεριφορα της πανω στη δουλεια). Αυτο που νοιωθω και που ξερω ειναι οτι δεν θελω να μεινω εδω. Απο κει και περα ομως δεν υπαρχει plan b :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1011
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:έγω πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά για νέα δουλειά και πραγματικά μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία.. :s_cry


Έψαχνα 3 χρόνια μέχρι να βρω... Υπολογίζω ότι πρέπει να έστειλα κάπου 3500-4000 βιογραφικά (μόνο για Ελλάδα) και μόνο σε ανοιχτές αγγελίες (όχι απλά "για να το έχουν")...

Σου εύχομαι καλό κουράγιο... :s_smile

εντάξει, εσύ φαντάζομαι έχεις και περισσότερα προσόντα/απαιτήσεις από μένα, εγώ ο κακομοίρης είμαι ολιγαρκής :s_tongue
αλλά ξέρω ότι είναι σκατά, κι εγώ έκανα σχεδόν χρόνο να βρω κάτι τη πρώτη φορά

bibendum έγραψε:Γιατι τι συνεβη QsisVTS?


είναι ιστορία τώρα.. απλά πρέπει να βρω άλλη δουλειά το συντομότερο
το κακό είναι ότι μου αρέσει αρκετά η δουλειά μου (παρά τα στραβά της), αλλιώς θα την είχα κοπανήσει ήδη, αλλά όσο περνάει ο καιρός απογοητεύομαι και καλό είναι να την κάνω πριν απογοητευτώ χειρότερα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#1029
QsisVTS έγραψε:
εντάξει, εσύ φαντάζομαι έχεις και περισσότερα προσόντα/απαιτήσεις από μένα, εγώ ο κακομοίρης είμαι ολιγαρκής :s_tongue
αλλά ξέρω ότι είναι σκατά, κι εγώ έκανα σχεδόν χρόνο να βρω κάτι τη πρώτη φορά


Ασ'το... αυτό δεν ισχύει όταν έχεις 2 παιδιά...

Πλέον, απλά δεν υπάρχουν δουλειές... Το έχω ξαναγράψει στο άλλο φόρουμ... Πολύ γνωστή εταιρεία εδώ στη βόρεια Ελλάδα, χωρίς να έχει αγγελία για ανοιχτή θέση, έπαιρνε πάνω από 100 βιογραφικά τη μέρα... :s_omg Σκέψου τι έγινε όταν άνοιξαν κάποιες θέσεις...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1039 το ξέρω δυστυχώς, παρόλα αυτά από γνωστούς μου βλέπω κάποια κινητικότητα και γενικά καλές ευκαιριούλες ενίοτε,βλέπω βέβαια και άσχημα πράγματα

το κακό με μένα είναι ότι πλέον θα προτιμούσα συγκεκριμένο κλάδο που έχει ήδη πολύ κόσμο και γίνεται κάποια σφαγή
Άβαταρ μέλους
By vengas
#1207
bibendum έγραψε:
Και εγω ειμαι σε σταυροδρομι. Τελειωνει το 3μηνο συμβολαιο μου στο Βερολινο και δεν ξερω τι θα παιξει. Αυτοι δεν μου εχουν δειξει κατι αν θα παιξει ανανεωση και αν ναι με τι ορους. Απο την δουλεια παιρνω καλο feedback γενικα εκτος απο την pm που ενω μ εφερε εδω μου κανει καποιου ειδους ψυχολογικο πολεμο και μου την λεει ολη την ωρα (γενικα με αυτην ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο την συμπεριφορα της πανω στη δουλεια). Αυτο που νοιωθω και που ξερω ειναι οτι δεν θελω να μεινω εδω. Απο κει και περα ομως δεν υπαρχει plan b :(

Έτσι είναι δυστυχώς, πολλοί επηρεάζονται χωρίς λόγο από την διεθνή πολιτική κατάσταση...Ρωσίδα έφαγε πόρτα από internship που αρχικά της είπαν ότι είχε πάρει τη θέση. Και ο λόγος? Λόγω της πολιτικής κατάστασης μεταξύ ΕΕ κ Ρωσίας η εταιρία δεν προσλαμβάνει Ρώσους!!!!
Όταν η κάθε ξωλοεφημερίδα μας ονομάζει τεμπέληδες είναι λογικό να επηρεάζεται η γνώμη του καθενός...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#1255 Αν δεν σας ενδιαφέρει εργασία μόνο σε εδραιωμένες εταιρείες, μπορείτε να κοιτάτε και εδώ:
https://www.facebook.com/groups/startup.jobs.gr/
Οι περισσότερες βέβαια είναι για developers, αλλά σαφώς όχι όλες. Κατά καιρούς παίζουν αρκετές σε πιο διοικητικές, marketing, designers κλπ.

Με λίγο ψάξιμο θεωρώ ότι μπορεί κανείς να βρει πολύ καλές ευκαιρίες, σε πολύ ενδιαφέροντα και ευχάριστα εργασιακά περιβάλλοντα (και με λίγη προσοχή, πιθανώς με εξαιρετικές προοπτικές)
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#1346
vengas έγραψε:
bibendum έγραψε:
Και εγω ειμαι σε σταυροδρομι. Τελειωνει το 3μηνο συμβολαιο μου στο Βερολινο και δεν ξερω τι θα παιξει. Αυτοι δεν μου εχουν δειξει κατι αν θα παιξει ανανεωση και αν ναι με τι ορους. Απο την δουλεια παιρνω καλο feedback γενικα εκτος απο την pm που ενω μ εφερε εδω μου κανει καποιου ειδους ψυχολογικο πολεμο και μου την λεει ολη την ωρα (γενικα με αυτην ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο την συμπεριφορα της πανω στη δουλεια). Αυτο που νοιωθω και που ξερω ειναι οτι δεν θελω να μεινω εδω. Απο κει και περα ομως δεν υπαρχει plan b :(

Έτσι είναι δυστυχώς, πολλοί επηρεάζονται χωρίς λόγο από την διεθνή πολιτική κατάσταση...Ρωσίδα έφαγε πόρτα από internship που αρχικά της είπαν ότι είχε πάρει τη θέση. Και ο λόγος? Λόγω της πολιτικής κατάστασης μεταξύ ΕΕ κ Ρωσίας η εταιρία δεν προσλαμβάνει Ρώσους!!!!
Όταν η κάθε ξωλοεφημερίδα μας ονομάζει τεμπέληδες είναι λογικό να επηρεάζεται η γνώμη του καθενός...


Η αληθεια ειναι οτι ειναι απο Ελλαδα αλλα στα πλαισια της εκπαιδευσης μου και της ενταξης στην ομαδα θεωρει οτι ειναι καλο να μου δημιουργει ψυχολογικο πολεμο και συνεχως να βρισκει να μου την λεει για κατι. Προφανως οτι εισαι καπου για μολις 1-2 μηνες πολλα πραγματα θα σου ξεφυγουν η δεν τα γνωριζεις. Αυτη προτιμησε απο την πρωτη μερα να μου δινει μισες πληροφοριες και στο τελος να με κατηγορει για το αλλο μισο που δεν εκανα ενω δεν το γνωριζα. Διαφορετικη μεθοδος προσεγγισης απλα εμενα μ εχει ξενερωσει αυτο και δεν ξερω αν θελω να συνεχισω εδω γιατι κανεις δεν μου εγγυαται οτι δεν θα εχουμε τετοια θεματα και πιο μετα. Επισης νοιωθω οτι δεν μου αρεσει να μεινω εδω. Δυσκολη αποφαση εχει να παρθει το επομενο διαστημα, θα δουμε.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#1803
Άρειος Πάγος: Τέλος στις "απλήρωτες Κυριακές" του μνημονίου

Το Εργατικό Τμήμα (Β2) του Αρείου Πάγου στην υπ’ αριθμ. 437/2014 απόφασή του έκρινε ότι όποιος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα τις Κυριακές, δικαιούται να λάβει για κάθε Κυριακή προσαύξηση 75% στο 1/25 του νόμιμου μισθού του και εάν δεν του χορηγείται αναπληρωματική ημέρα αναπαύσεως σε άλλη ημέρα της εβδομάδας, δικαιούται επιπρόσθετα και το 1/25 του μισθού του.
Ειδικότερα, σύμφωνα με το ιστορικό της δικαστικής απόφασης, το 2000 εργαζόμενος προσελήφθη με σύμβαση εργασίας παροχής εξηρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου ως οδηγός φορτηγού αυτοκινήτου σε κατασκευαστική εταιρεία και τον Ιούλιο του 2002 απολύθηκε.
Κατά τη διάρκεια της απασχόλησής του ο οδηγός προσέφερε 8άωρη απασχόληση σε 57 Κυριακές, χωρίς να λάβει καμία προσαύξηση των αποδοχών του όπως προβλέπει το Βασιλικό Διάταγμα 748/1966 και σχετικές υπουργικές αποφάσεις, αλλά ούτε του δινόταν αναπληρωματική ημέρα ανάπαυσης σε άλλη ημέρα της εβδομάδος.
Μετά την απόλυσή του ο οδηγός προσέφυγε στα δικαστήρια. Οι αρεοπαγίτες τον δικαίωσαν και υποχρέωσαν την κατασκευαστική εταιρεία να καταβάλει στον οδηγό το ποσό των 5.487 ευρώ ως αμοιβή για την απασχόλησή του τις Κυριακές.
Αδικαιολόγητος πλουτισμός του εργοδότη
Ο Άρειος Πάγος υπογραμμίζει ότι οι απασχολούμενοι τις Κυριακές, ανεξάρτητα εάν η απασχόλησή τους είναι νόμιμη ή παράνομη, δικαιούνται να λάβουν για κάθε Κυριακή προσαύξηση 75% στο 1/25 του νόμιμου μισθού τους και σε περίπτωση που δεν χορηγείται από τον εργοδότη άλλη ημέρα της εβδομάδας αναπληρωματική ημέρα αναπαύσεως, τότε ο εργαζόμενος δικαιούται επιπλέον και το 1/25 του μισθού ως απόδοση του αδικαιολόγητου πλουτισμού του εργοδότη.
Δηλαδή, ο εργαζόμενος στην περίπτωση αυτή δικαιούται ένα πρόσθετο ημερομίσθιο για κάθε Κυριακή κατά την οποία εργάστηκε χωρίς να λάβει αναπληρωματική ανάπαυση σε άλλη ημέρα της εβδομάδας.
Σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση, η έννοια του αδικαιολόγητου πλουτισμού του εργοδότη, είναι ότι ο εργοδότης στις περιπτώσεις που ο μισθωτός εργάζεται τις Κυριακές, αλλά δεν λαμβάνει άλλη ημέρα αναπαύσεως υποχρεούται να καταβάλλει «κάθε τι που ο εργοδότης θα κατέβαλλε στον ίδιο εργαζόμενο αν εργαζόταν σε ημέρα μη αναπαύσεως, χωρίς όμως την προσαύξηση της υπερεργασίας άλλων ημερών και της αναλογίας επιδομάτων αδείας και εορτών».