Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#515566 Μια χαρά τα λέει ο άρχοντας! Είσαι από την Ήπειρο (τυχαίο παράδειγμα) με 35% ανεργία;;; €200 βασικός για 8ωρο κι αν σ' αρέσει. Ήμαρτον με το βασικό μισθό του κράτους των Αθηνών στα €500+!!!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#515584 Γιατί να υπάρχει βασικός μισθός άραγε;;; Εγώ λέω να αφήσουμε ελεύθερη την αγορά (που τα κάνει όλα τόσο τέλεια άλλωστε :inlove: ) και άμα φτάσουμε στο σημείο να πληρώνεις για να δουλέψεις, so be it! :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#519257 Το LinkedIn Premium αξίζει το κόπο, για 2-3 μήνες* έστω; :hmmm:









* μέχρι να βρω το επόμενο θύμα να με προσλάβει :ninja:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#519274
Zorz έγραψε:Το LinkedIn Premium αξίζει το κόπο, για 2-3 μήνες* έστω; :hmmm:









* μέχρι να βρω το επόμενο θύμα να με προσλάβει :ninja:


Ισως αξιζει, αλλα οταν ημουν ενεργος επαγγελματιας στη Μ.Ανατολη, καταλαβα οτι τα τμηματα  HR των εταιριων, δεν κανουν δουλεια, απλα μαζευουν βιογραφικα σε στιβες, και κααααθονται.
Εαν τεθει θεμα αναζητησης, προσωπου περιμενουν να τους πουν οι διευθυντες ποιον να φωναξουν... = υπαρχει γνωστος που εχει δωσει το βιογραφικο, και αυτον προτεινουν...
Δεν εχουν τις γνωσεις να κρινουν - αξιλογησουν. ακομα και λιστα να δωσουν στη διευθυνση αφηνουν τους αλλους να αποφασισουν, αρα χρειζεσαι γνωστο στην καταλληλη θεση..
Άβαταρ μέλους
By xenos
#519283 Με το linkedin στοχεύεις σε recruiters και όχι HR.
Για μένα είναι μεγάλο το κόστος (κανά 40άρι/μήνα) αφου δεν έχω κάποιον που να βρήκε δουλειά από εκεί. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#519322
xenos έγραψε:Με το linkedin στοχεύεις σε recruiters και όχι HR.
Για μένα είναι μεγάλο το κόστος (κανά 40άρι/μήνα) αφου δεν έχω κάποιον που να βρήκε δουλειά από εκεί. :hmmm:


ποια η διαφορα...?? μαζευει τα χαρτια που του στελνουν και τα προωθει σε ενδιαφερομενους, συνηθως κατωτερο προσωπικο. Δεν ψαχνει να δει λεπτομερειες πολλες και ειδικα απο το Linkdin, ο καθε ενας βαζει ο,τι νομιζει και δεν το επικαιροποιει συχνα.
Για διευθυντικα στελεχη πανε σε Head Hunters συγκεκριμενου επιπεδου και πανω,,,
Το να βλεπεις το Linkdin καλο ειναι γιατι καταλαβαινεις τι ζηταει η αγορα... αλλα μεχρις εκει...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#519399 Άποψη για το linkedIn premium από κανέναν στο HR έχουμε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#519401 Εγώ δεν έχω πεισθεί καθόλου πως αξίζει το premium τα λεφτά του. Αυτός που θα δει το Linkedin profile σου αρκείται και στο δωρεάν. Απλώς ο ενδιαφερόμενος πρέπει να το χτίσει σύμφωνα με τους κανόνες που προτείνει το Linkedin γιατί βάσει αυτών των κανόνων προκύπτει το rating και πώς θα βγαίνει στα αποτελέσματα των recruiters.
Τέλος, σημαντικό είναι να δημιουργείται πού και πού κάποιο traffic, με το ανέβασμα μιας δημοσίευσης που πραγματικά ενδιαφέρει. Όχι κοινοτυπίες, κάτι που ο άλλος θα το διαβάσει και θα το ψάξει και θα ενδιαφερθεί.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#519405 @zorz
Δοκίμασε τον ενα μήνα free Premium για να δεις αν σε βολεύει και ταυτοχρονα ενεργοποίησε την επιλογή να φαινεσαι διαθεσιμος σε recruiters. Σε ένα μήνα μας λες την εμπειρία σου :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#519447
markvag έγραψε:Άποψη για το linkedIn premium από κανέναν στο HR έχουμε; :hmmm:


Εξαρτάται. Ο Ζορζ θέλει να βρει το επόμενο θύμα ή να βρεθεί από το επόμενο θύμα; :lol:

Το LinkedIn Premium δεν έχει κάνενα νόημα* αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει σκοπό να επιτεθεί σε hiring managers, recruiters κλπ. Αν σκοπεύει απλώς να ανέβει στα αποτελέσματα αναζήτησης είναι παντελώς άχρηστο. Οι αναζητήσεις των προαναφερομένων έχουν συγκεκριμένα skills και δεν θα κολλήσουν στον Τάδε Δείνα επειδή έχει LinkedIn Premium και τοποθετήθηκε στους πρώτους 10 υποψηφίους. Στο open to new opportunities, είναι ύπουλη η εγκεφαλική λειτουργία του καθενός. Από τη μια, σας τοποθετεί σε διαφορετική λίστα στα χέρια του recruiter (εύκολος στόχος) και σας ανεβάζει στη γενική κατάταξη, ΑΛΛΑ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα αναρωτηθούν "γιατί ψάχνει; αν ψάχνει ενεργητικά, δεν είναι καλός", σκέψη την οποία θα την αφήσω ασχολίαστη. :s_whiteflag

Προτιμώτερο είναι να αναβαθμίσετε τις πληροφορίες στο προφίλ σας ώστε να δείχνει τα δυνατά σημεία και επίσης να σας οδηγεί προς εκεί που θέλετε, δηλ. να μην αποπροσανατολίζει τον επίδοξο εργοδότη. Αν θέλετε να παίξετε μπάσκετ, να μην είναι όλο το προφίλ στραμμένο στο τι έγινε στο Μουντιάλ της Γαλλίας αλλά να λέει ότι σνιφάρατε μυρωδιά αποδυτηρίων στο Παλέ :inlove: για δέκα χρόνια.

*ως έχει σήμερα, 26 Ιουνίου του 2018.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#519473
funkyreverend έγραψε:
markvag έγραψε:Άποψη για το linkedIn premium από κανέναν στο HR έχουμε; :hmmm:


Εξαρτάται. Ο Ζορζ θέλει να βρει το επόμενο θύμα ή να βρεθεί από το επόμενο θύμα; :lol:


:shifty: :s_biggrin :svivhaha:

Γενικά, όπως πάντα χρήσιμος και ωραίος! :superman: :s_thumbsup

Δύο διευκρινήσεις όμως:

funkyreverend έγραψε:αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει σκοπό να επιτεθεί σε hiring managers, recruiters κλπ.


Φαντάζομαι να αρχίσει τα άμεσα μηνύματα σε recruiters και ΣΙΑ. Αυτό έχει κάποιο νόημα ή απλά θα γίνεις αντιπαθής, μπαίνοντας στην κατηγορία του σπασαρχίδη; :hmmm:


funkyreverend έγραψε:"γιατί ψάχνει; αν ψάχνει ενεργητικά, δεν είναι καλός"


Μας προτιμάτε παθητικούς εσείς του HR;; :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#519529
JasonLouk έγραψε:@zorz
Δοκίμασε τον ενα μήνα free Premium για να δεις αν σε βολεύει και ταυτοχρονα ενεργοποίησε την επιλογή να φαινεσαι διαθεσιμος σε recruiters. Σε ένα μήνα μας λες την εμπειρία σου :lol:


Αυτό λέω να κάνω, και το 2ο το έχω ήδη ενεργοποιήσει.

funkyreverend έγραψε:Εξαρτάται. Ο Ζορζ θέλει να βρει το επόμενο θύμα ή να βρεθεί από το επόμενο θύμα; :lol:

Ό,τι έρθει πρώτο, δεν είμαι ιδιότροπος. Έχω μπει πάντως 100% σε φάση active ψαξίματος και πρέπει να βρω κάτι μέσα στο επόμενο δίμηνο περίπου (στο τομέα της επιλογής μου), αλλιώς παίρνω το τσεκούρι (του Κώστα Γαβρά, όχι του Βορίδη). :twisted:


Το LinkedIn Premium δεν έχει κάνενα νόημα* αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει σκοπό να επιτεθεί σε hiring managers, recruiters κλπ. Αν σκοπεύει απλώς να ανέβει στα αποτελέσματα αναζήτησης είναι παντελώς άχρηστο. Οι αναζητήσεις των προαναφερομένων έχουν συγκεκριμένα skills και δεν θα κολλήσουν στον Τάδε Δείνα επειδή έχει LinkedIn Premium και τοποθετήθηκε στους πρώτους 10 υποψηφίους. Στο open to new opportunities, είναι ύπουλη η εγκεφαλική λειτουργία του καθενός. Από τη μια, σας τοποθετεί σε διαφορετική λίστα στα χέρια του recruiter (εύκολος στόχος) και σας ανεβάζει στη γενική κατάταξη, ΑΛΛΑ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα αναρωτηθούν "γιατί ψάχνει; αν ψάχνει ενεργητικά, δεν είναι καλός", σκέψη την οποία θα την αφήσω ασχολίαστη. :s_whiteflag

Προτιμώτερο είναι να αναβαθμίσετε τις πληροφορίες στο προφίλ σας ώστε να δείχνει τα δυνατά σημεία και επίσης να σας οδηγεί προς εκεί που θέλετε, δηλ. να μην αποπροσανατολίζει τον επίδοξο εργοδότη. Αν θέλετε να παίξετε μπάσκετ, να μην είναι όλο το προφίλ στραμμένο στο τι έγινε στο Μουντιάλ της Γαλλίας αλλά να λέει ότι σνιφάρατε μυρωδιά αποδυτηρίων στο Παλέ :inlove: για δέκα χρόνια.


Το θέμα είναι ότι η επόμενη μου κίνηση θα είναι οριζόντια (και λίγο προς τα κάτω), σε νέα βιομηχανία που έχω μεν τα ανάλογα προσόντα, αλλά όχι προϋπηρεσία. Οπότε πάμε σε junior/graduate θέση. Αυτό που ίσως πάρω από το Premium δεν είναι να με ανεβάσει πιο ψηλά στη λίστα αναζήτησης, αλλά κυρίως να δω ποιά πιό ψαγμένα keywords ψάχνουν και να πλάσω το προφίλ μου αναλόγως. :hmmm: