Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#767750
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#767766 Εγώ απορώ γιατι οι επιχειρηματίες , αφού βλέπουν ότι δε βρίσκουν προσωπικό εδώ και μηνες, δεν προσφέρουν πιο ελκυστικά πακέτα αποδοχών.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#767780
saxon_747 έγραψε:Εγώ απορώ γιατι οι επιχειρηματίες , αφού βλέπουν ότι δε βρίσκουν προσωπικό εδώ και μηνες, δεν προσφέρουν πιο ελκυστικά πακέτα αποδοχών.


Μα δεν είναι αυτό το πρόβλημα για αυτούς.
Απλά είμαστε όλοι άχρηστοι και κυρίως αχάριστοι που δεν θέλουμε να δουλεύουμε 10+ ώρες την ημέρα για ψίχουλα. Γιατί η εταιρεία είναι σαν οικογένεια και θέλει θυσίες. Κάποια στιγμή ίσως σου δώσει και μια αύξηση αλλά καμία φορά τα αντανακλαστικά της εταιρείας είναι αργά και χρειάζεται υπομονή.

Νταξει, όχι για τα βύσματα που ήρθαν έτοιμοι με θέση κληρονομιά, μαζί με δεύτερο μέλος της οικογένειας και 2 εταιρικά αμάξια. Για τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#767782
markvag έγραψε:Γιατί σου έκανε εντύπωση; Αν οι συνθήκες είναι χάλια, μία αύξηση δεν βοηθάει σε αυτό... Απλά βοηθάει στο να τις καταπιείς λίγο καλύτερα... για λίγο ακόμα...


Όχι, καλές είναι οι συνθήκες. Προφανώς όχι τέλειες, μα όταν λέμε καλές, δεν εννοούμε απλώς μία σκάλα πάνω από το ανεκτές. Είναι καλές. Το πρόβλημα είναι ότι είδε, ειδικά κατόπιν της αύξησης, η οποία είναι διόλου ευκαταφρόνητη παρεμπιπτόντως, πώς τα κουκιά δε βγαίνουν γι' αυτά που θέλει να κάνει. Ε, βάλε και τα δύο βασικά σενάρια που επεξεργάζεται, που είναι είτε να ψαχτεί αλλού, πλην όμως το να προβεί σε τέτοιο διάβημα θέλει στομάχι, είτε να ξαναπιάσει δεύτερη δουλειά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε υπομονή και αντοχές, και καταλαβαίνεις ότι ζορίζεται. Αυτό που δυσχεραίνει γενικά την κατάστασή του είναι ότι έχει σχεδόν τελματώσει ψυχολογικά. Χωρίς να τον αδικώ, αυτό που του πρότεινα να πάρει ό,τι απόφαση θα πάρει μετά τις διακοπές, ή όταν καταφέρει να αποφορτιστεί τέλος πάντων.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767856
diplomat έγραψε:
markvag έγραψε:Γιατί σου έκανε εντύπωση; Αν οι συνθήκες είναι χάλια, μία αύξηση δεν βοηθάει σε αυτό... Απλά βοηθάει στο να τις καταπιείς λίγο καλύτερα... για λίγο ακόμα...


Όχι, καλές είναι οι συνθήκες. Προφανώς όχι τέλειες, μα όταν λέμε καλές, δεν εννοούμε απλώς μία σκάλα πάνω από το ανεκτές. Είναι καλές. Το πρόβλημα είναι ότι είδε, ειδικά κατόπιν της αύξησης, η οποία είναι διόλου ευκαταφρόνητη παρεμπιπτόντως, πώς τα κουκιά δε βγαίνουν γι' αυτά που θέλει να κάνει. Ε, βάλε και τα δύο βασικά σενάρια που επεξεργάζεται, που είναι είτε να ψαχτεί αλλού, πλην όμως το να προβεί σε τέτοιο διάβημα θέλει στομάχι, είτε να ξαναπιάσει δεύτερη δουλειά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε υπομονή και αντοχές, και καταλαβαίνεις ότι ζορίζεται. Αυτό που δυσχεραίνει γενικά την κατάστασή του είναι ότι έχει σχεδόν τελματώσει ψυχολογικά. Χωρίς να τον αδικώ, αυτό που του πρότεινα να πάρει ό,τι απόφαση θα πάρει μετά τις διακοπές, ή όταν καταφέρει να αποφορτιστεί τέλος πάντων.

εφόσον δεν τον χαλάει το κλίμα να πιέσει για παραπάνω

αλλιώς το υπαλληλίκι έχει και κάποια όρια..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767865
saxon_747 έγραψε:Εγώ απορώ γιατι οι επιχειρηματίες , αφού βλέπουν ότι δε βρίσκουν προσωπικό εδώ και μηνες, δεν προσφέρουν πιο ελκυστικά πακέτα αποδοχών.


:lol: :lol:

Γιατί όπως βλέπεις, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την κυβέρνηση για εκβιασμό. :inlove:

Πιο φθηνά τους βγαίνει...



NickTG έγραψε:
Νταξει, όχι για τα βύσματα που ήρθαν έτοιμοι με θέση κληρονομιά, μαζί με δεύτερο μέλος της οικογένειας και 2 εταιρικά αμάξια. Για τους άλλους.


Γελάω εντωμεταξύ με κάτι τέτοιους που γυρνάνε και μιλάνε για αξιοκρατία... :lol: Κάτι γιους μετόχων, κάτι χρυσά παιδιά, κάτι βύσματα... :lol: Και πολλοί, αν δεν τους ξέρεις, είναι και εξαιρετικά πειστικοί.

Δεν λέω ότι δεν είναι άξιοι. Λέω όμως πως αν δεν είχαν το κατάλληλο επίθετο / βύσμα / κτλ, δεν θα ήταν εκεί που είναι σήμερα, καθώς υπάρχουν πολλοί το ίδιο ή και περισσότεροι άξιοι...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767866 λογικό είναι ο καθένας να ζμπρώχνει το παιδί του, έτσι δουλεύει ο πλανήτης και έτσι θα έκαναν και κάνουν οι περισσότεροι

όσο δεν τους δίνουν θέσεις που μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στις δουλειές των άλλων αδιαφορώ, το πρόβλημα είναι αν πάρουν μια σχετικά σοβαρή θέση
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#767867 Bασικά και μη σοβαρή θέση να έχει εύκολα σε χαντακώνει εάν έχετε ομαδικά project ή ομαδικά χρεωμένο workload.

Φάση να δουλεύεις 1 για 2, ή να δουλεύετε 2 για 3 κοκ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767872
diplomat έγραψε:Bασικά και μη σοβαρή θέση να έχει εύκολα σε χαντακώνει εάν έχετε ομαδικά project ή ομαδικά χρεωμένο workload.

Φάση να δουλεύεις 1 για 2, ή να δουλεύετε 2 για 3 κοκ.

αυτό το παραβλέπω, το να δουλεύω για άχρηστα στόματα είναι κλασική φασούλα

πρόβλημα έχω όταν περιμένω πράγματα να προχωρήσω από άτομο που σχόλασε στις 2 γιατί πολύ κουράστηκε σήμερα και κάθομαι με το πουλί στο χέρι

δε με πειράζει να μισθοδοτείται σε φανταστική θέση, να παίρνει εταιρικά αμάξια κτλ κτλ , με πειράζει όταν κάποιοι θεωρούν ότι τέτοια άτομα μπορούν ή θέλουν όντως να κάνουν κάποια δουλειά και τελικά καθόμαστε να ρίχνουμε παρακαλητά στους διαδρόμους μπας και αξιωθούν γιατί κανείς δεν πρόκειται να τους επιβάλλει να κάνουν κάτι, ίσα ίσα που θα ζητήσουν τα ρέστα από εμένα και τον κάθε εμένα όταν κάτι δεν είναι στην ώρα του
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Ιουν 2022, 15:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767873
QsisVTS έγραψε:λογικό είναι ο καθένας να ζμπρώχνει το παιδί του, έτσι δουλεύει ο πλανήτης και έτσι θα έκαναν και κάνουν οι περισσότεροι


Δεν είπα ότι δεν είναι λογικό ή ότι εξ' ορισμού είναι ανάξιοι αυτοί. Πολλοί είναι εξαιρετικοί επαγγελματίες και πολύ δυνατοί στη δουλειά τους. Γνωρίζω προσωπικά κάποιους και έχω την καλύτερη εντύπωση γι' αυτούς. Γνωρίζω και άλλους με λάθος επώνυμο όμως που θα ήταν το ίδιο ή και καλύτεροι στην ίδια θέση.

Είπα ότι οι ίδιοι, ζώντας σε τέτοια αυταπάτη, θεωρούν ότι κατέλαβαν τη θέση τους αξιοκρατικά και γυρνάνε μετά και μιλάνε στους υπόλοιπους για αξιοκρατία... :lol: :lol:



Και φυσικά, εάν η όποια θέση είχε καλυφθεί αξιοκρατικά, ποιό το ενδεχόμενο να είχε προτιμηθεί ένας εξαιρετικός και πανέξυπνος 25άρης που μόλις τελείωσε το μεταπτυχιακό του για διευθυντής πωλήσεων πχ, αντί ενός 50άρη με σπουδές, μεταπτυχιακά και 25 χρόνια κουπί στις πωλήσεις πίσω του;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#767874
QsisVTS έγραψε:αυτό το παραβλέπω, το να δουλεύω για άχρηστα στόματα είναι κλασική φασούλα

πρόβλημα έχω όταν περιμένω πράγματα να προχωρήσω από άτομο που σχόλασε στις 2 γιατί πολύ κουράστηκε σήμερα και κάθομαι με το πουλί στο χέρι


Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να ευχαριστώ την τύχη μου που στο γραφείο όλα τα project/πελάτες είναι κατά κανόνα χωρισμένα ανά ένα εργαζόμενο. Τις λίγες φορές που έπεσε στα χέρια μου μισοτελειωμένη δουλειά άλλου, έφαγα πακέτο τρικούβερτο (και μάλιστα όχι απαραίτητα επειδή είχε γίνει πλημμελής προετοιμασία μέχρι τότε).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767875
diplomat έγραψε:
QsisVTS έγραψε:αυτό το παραβλέπω, το να δουλεύω για άχρηστα στόματα είναι κλασική φασούλα

πρόβλημα έχω όταν περιμένω πράγματα να προχωρήσω από άτομο που σχόλασε στις 2 γιατί πολύ κουράστηκε σήμερα και κάθομαι με το πουλί στο χέρι


Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να ευχαριστώ την τύχη που στο γραφείο όλα τα project/πελάτες είναι κατά κανόνα χωρισμένα ανά ένα εργαζόμενο. Τις λίγες φορές που έπεσε στα χέρια μου μισοτελειωμένη δουλειά άλλου, έφαγα πακέτο τρικούβερτο.

εγώ μοιραία δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα χωρίς να εμπλακώ με άλλους (και αντίστοιχα άλλοι αν εγώ δεν κουνήσω τον κώλο μου), οπότε όλη αυτή η γραφειοκρατική ιστορία πρέπει να δουλεύει υπέροχα και αρμονικά, αλλά αυτό είναι φυσικά ιδεατό. το θέμα είναι να προσπαθεί κάποιος για το καλύτερο και όχι να αδιαφορεί ενώ ξέρει τι θα τραβήξει ο άλλος
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#767876 Τα καταλαβαίνω πλαγίως και εν μέρει από τον λογιστή, όταν αυτός έρχεται στο γραφείο. Πρέπει να δουλεύει ζόρικα ωράρια και με μόνιμο άγχος (δε γνωρίζω αν και πού αλλού εργάζεται), να βλέπεις άνθρωπο να γερνάει σε σχεδόν πραγματικό χρόνο...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767877
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:λογικό είναι ο καθένας να ζμπρώχνει το παιδί του, έτσι δουλεύει ο πλανήτης και έτσι θα έκαναν και κάνουν οι περισσότεροι


Δεν είπα ότι δεν είναι λογικό ή ότι εξ' ορισμού είναι ανάξιοι αυτοί. Πολλοί είναι εξαιρετικοί επαγγελματίες και πολύ δυνατοί στη δουλειά τους. Γνωρίζω προσωπικά κάποιους και έχω την καλύτερη εντύπωση γι' αυτούς. Γνωρίζω και άλλους με λάθος επώνυμο όμως που θα ήταν το ίδιο ή και καλύτεροι στην ίδια θέση.

Είπα ότι οι ίδιοι, ζώντας σε τέτοια αυταπάτη, θεωρούν ότι κατέλαβαν τη θέση τους αξιοκρατικά και γυρνάνε μετά και μιλάνε στους υπόλοιπους για αξιοκρατία... :lol: :lol:



Και φυσικά, εάν η όποια θέση είχε καλυφθεί αξιοκρατικά, ποιό το ενδεχόμενο να είχε προτιμηθεί ένας εξαιρετικός και πανέξυπνος 25άρης που μόλις τελείωσε το μεταπτυχιακό του για διευθυντής πωλήσεων πχ, αντί ενός 50άρη με σπουδές, μεταπτυχιακά και 25 χρόνια κουπί στις πωλήσεις πίσω του;; :lol:

συνήθως είναι, σαφώς πιο σπάνια δεν είναι

το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν κάποια αίσθηση ότι αξίζουν τουλάχιστον εκεί που βρίσκονται ή και κάτι καλύτερο από αυτό που έχουν, αλλά οι περισσότεροι είναι έτσι κι αλλιώς γτπκ

οπότε δέχομαι κυνικά την πραγματικότητα ότι κάποιοι θα είναι πιο ευνοημένοι από τους άλλους είτα από τύχη, είτε επειδή είναι τα παιδιά κάποιου, είτε γιατί η φύση τους προίκησε περισσότερο είτε γιατί κάθονται στο αφεντικό

αυτά υπάρχουν και θα υπάρχουν, το θέμα είναι ο καθένας για την κατάστασή του τι κάνει, γιατί αν αποφασίσει κανείς "να φτιάξει τον κόσμο" το πιο πιθανό είναι να φάει τα μούτρα του, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα συμβιβαστείς με το σύστημα και αυτά που επιβάλλονται από το σύστημα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767878
diplomat έγραψε:Τα καταλαβαίνω πλαγίως και εν μέρει από τον λογιστή, όταν αυτός έρχεται στο γραφείο. Πρέπει να δουλεύει ζόρικα ωράρια και με μόνιμο άγχος (δε γνωρίζω αν και πού αλλού εργάζεται), να βλέπεις άνθρωπο να γερνάει σε σχεδόν πραγματικό χρόνο...

ναι αν δεν μάθεις να αποστασιοποιείσαι από τη φάση γερνάς και γρήγορα και άσχημα