Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#760446 Νόμιζα ότι οι κάτοικοι Β.Π. δεν ασχολούνται με "τελευταίες" εργασίες. Ψυκτικοί και γραμματείς κατοικούν στο Περιστέρι!!! Λάθος έχω καταλάβει;; :vava:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#760568 Κοίτα κάτι απαιτήσεις οι καθαριστριες. Αν είναι δυνατόν. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#760577
Asimov έγραψε:Κοίτα κάτι απαιτήσεις οι καθαριστριες. Αν είναι δυνατόν. Εικόνα


Ας καθαρίσουν μόνοι τους τότε.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#760588 Ότι θα υπήρχε παράπονο από επιχειρηματία ότι οι καθαρίστριες (ως κλάδος) ζητάνε πολλά λεφτά, πάντως, δε θα περνούσε ποτέ από το μυαλό μου...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#760607 Κανένα πρόβλημα δεν έχουν, απλά πουλάνε εντυπώσεις. Είναι πολλοί αυτοί που θα πουν "να, κοίτα επί Κούλη, υπάρχουν θέσεις εργασίας αλλά δεν πάνε" ή το all time classic "δουλειές υπάρχουν, αλλά είναι τεμπέληδες, προτιμάνε το καφέ και το αράπικο".
Άβαταρ μέλους
By skous
#760616
Serf έγραψε:Ότι θα υπήρχε παράπονο από επιχειρηματία ότι οι καθαρίστριες (ως κλάδος) ζητάνε πολλά λεφτά, πάντως, δε θα περνούσε ποτέ από το μυαλό μου...
Καλομαθανε (οι «επιχειρηματίες») στο 10αρικο και μαύρο και τώρα τους κακοπέφτει…

Δεν είναι αναγκασμένοι βεβαια να πάρουν κάποιον 8ωρο (που ναι όντως δεν είναι λογικό για τέτοια καταλυματα), μπορούν απλά να απευθυνθούν σε εταιρία καθαρισμού…
Ο γουεητ, εκει δεν εχει μαύρα και είναι και πιο ακριβά… φαααακ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#760635
Dodger έγραψε:Κανένα πρόβλημα δεν έχουν, απλά πουλάνε εντυπώσεις. Είναι πολλοί αυτοί που θα πουν "να, κοίτα επί Κούλη, υπάρχουν θέσεις εργασίας αλλά δεν πάνε" ή το all time classic "δουλειές υπάρχουν, αλλά είναι τεμπέληδες, προτιμάνε το καφέ και το αράπικο".


+ ολα τα καταλυματα γεματα ειναι το Πασχα,ποια φτωχια τωρα..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#761038
Arrow έγραψε:Άμα είναι αυτοί επιχειρηματίες, εγώ είμαι η ρωσική συνείδηση του Μonman.

Sent from hell >


Δυστυχώς, αυτή είναι η πλειοψηφία των επιχειρηματιών στην Ελλάδα.

Dodger έγραψε:Κανένα πρόβλημα δεν έχουν, απλά πουλάνε εντυπώσεις. Είναι πολλοί αυτοί που θα πουν "να, κοίτα επί Κούλη, υπάρχουν θέσεις εργασίας αλλά δεν πάνε" ή το all time classic "δουλειές υπάρχουν, αλλά είναι τεμπέληδες, προτιμάνε το καφέ και το αράπικο".


Η πορεία έχει ως εξής: Δεν πάει ο κόσμος να δουλέψει => Φταίει η κουλτούρα των επιδομάτων => κόβουμε τα επιδόματα => μειώνουμε τους φόρους => έχουμε μία τεράστια μάζα ανθρώπων που έχουν να επιλέξουν μεταξύ πείνας και ενός "μισθού" που ίσα ίσα δεν θα πεινάσουν => win Και λιγότερους φόρους και τζάμπα εργατικό δυναμικό. :thumbsup: :thumbsup:


Βέβαια, υπάρχουν πολλοί που το πιστεύουν αυτό με την κουλτούρα των επιδομάτων (ακόμα και εργαζόμενοι) και που δεν αναρωτήθηκαν εάν θα έβρισκαν κόσμο σε περίπτωση που πλήρωναν έναν μισθό που να μην ήταν χειρότερος από το επίδομα πείνας που δίνει ο ΟΑΕΔ.

Βασικά και από εμπειρία που έχω με φίλους και συγγενείς, αλλά και από τη δουλειά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα προσφοράς εργασίας, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα προσφοράς αξιοπρεπούς εργασίας με αξιοπρεπείς μισθούς. Όπου δίνονται τα παραπάνω (αξιοπρεπείς συνθήκες και μισθοί), οι ελλείψεις σε προσωπικό υπερκαλύπτονται άμεσα.


skous έγραψε:
Δεν είναι αναγκασμένοι βεβαια να πάρουν κάποιον 8ωρο (που ναι όντως δεν είναι λογικό για τέτοια καταλυματα), μπορούν απλά να απευθυνθούν σε εταιρία καθαρισμού…
Ο γουεητ, εκει δεν εχει μαύρα και είναι και πιο ακριβά… φαααακ


Ή θα μπορούσαν να συγχωνευθούν για να γίνουν πιο μεγάλοι και να μπορούν να βρίσκουν πιο εύκολα προσωπικό και να του δίνουν αρκετή δουλειά που να δικαιολογεί πλήρες ωράριο. Επιπλέον, θα πετυχαίνουν οικονομίες κλίμακος και σε άλλα (πχ αγορές καθαριστικών, συμφωνίες για καθαρισμό σεντονιών, κτλ).

Αυτά δεν μας λένε πως είναι απαραίτητα στον καπιταλισμό;;; :whistlink: :s_biggrin



"Δεν καταλαβαίνω" γιατί γκρινιάζουν οι υπέρμαχοι της ελεύθερης αγοράς όταν η ελεύθερη αγορά εργασίας γυρνάει εις βάρος τους... Και "δεν καταλαβαίνω" γιατί ζητάνε την παρέμβαση του κράτους... Είτε έχουμε ελεύθερη αγορά είτε όχι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#761622 Ενεκα της ημερας:

Amazon employees in the US will now receive up to five days of excused, unpaid time after receiving a confirmed COVID-19 diagnosis, according to the company announcement that was viewed by Insider.




Amazon is ending its paid COVID-19 sick leave policy for workers


Επαχθες :shifty: εξοδο το παραπανω, εχουμε να πληρωσουμε και φορους.

Εικόνα

Τι αλλο θα δουμε; Επιβολη καθως πρεπει λεξιλογιου στο εσωτερικο app επικοινωνιας; :roll: