Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#40100
λιγότερα ανούσια μίτινγκ


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#40105 Να το δω και να μην το πιστέψω :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#44295 Έκανα τις προάλλες μια συνέντευξη μέσω του Hirevue http://hirevue.com/ και μπορώ να πω ότι σε μια καριέρα αναζήτησης εργασίας με παράσημα στρατιωτικού καθεστώτος :lol:, τα είδα όλα.

One-way η διαδικασία, ερώτηση, 30 δευτερόλεπτα προετοιμασίας και καπάκι 3 λεπτά για να παίξεις μπάλα. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο έξω από τα νερά μου ένιωσα και πόσο δύσκολο είναι να βιντεοσκοπείς τον εαυτό σου υπό πίεση χρόνου. Ουδεμία σχέση με τηλεφωνική, ουδεμία σχέση με skype, ουδεμία με φυσική 1-προς-1 συνέντευξη. Η προετοιμασία μου ήταν αρκετά καλή (έκανα 1 μήνα στα 3-5 Πηγάδια), αλλά οι ερωτήσεις ήταν "πρωτότυπες" οπότε πήγε λίγο στο βρόντο.

Όποιος συναντήσει τέτοια και θέλει να ακούσει κάνα tip, ευπρόσδεκτος.

Υ.Γ. Φυσικά, δεν μιλάμε για Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#50764 Ανακινώ το θέμα, μια που έχει βαλτώσει όπως και η εργασιακή κατάσταση στην Ελλάδα αλλά και οι αποδοχές :lol: και θα ήθελα να ρωτήσω αν στα χρόνια της κρίσης (2010 μέχρι σήμερα), έρχονται προτάσεις εργασίας για μεταπήδηση σε άλλες εταιρίες, εννοώ στους ήδη εργαζόμενους. Είχατε καμιά κρούση, μια που τόσος κόσμος φεύγει προς εξωτερικό, συνταξιοδοτείται κλπ. ή το απόλυτο μηδέν;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#51051 Έχω ένα συγγενή, ο οποίος πιστεύει ότι σύντομα στο ΙΤ χώρο στην Ελλάδα θα ανοίξουν χιλιάδες θέσεις εργασίας, επιβεβαιώνοντας περίτρανα την πεποίθηση του ότι έκανα μ@λ@κια που έφυγα...
(True story, no kidding)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#51069 Εγώ είχα/έχω, αλλά δεν είναι εμπιστοσύνης...
Πολλές εταιρείες είναι στα όριά τους και δυσκολεύονται να εκτελέσουν τα έργα τους και να πληρώσουν τους εργαζόμενους τους.
Άρα,δύσκολα τολμάς την αλλαγή.
Στο δικό μου χώρο, έχει αλλάξει ήδη η κατάσταση, αφού δουλειά υπάρχει πλέον, αλλά ούτε οι αμοιβές άλλαξαν, ούτε το περιβάλλον εργασίας.
Εγώ είμαι περισσότερο στο κατασκευαστικό κλάδο βέβαια (systems engineer, αυτοματισμοί) και λιγότερο software engineer.
Βέβαια, στον ΙΤ έχει χωρέσει πολύς κόσμος, κάποιοι μπορεί να μην ξέρουν να φτιάξουν ένα IF statement και να δηλώνουν ΙΤ.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#51088
KiloMeater έγραψε:Έχω ένα συγγενή, ο οποίος πιστεύει ότι σύντομα στο ΙΤ χώρο στην Ελλάδα θα ανοίξουν χιλιάδες θέσεις εργασίας, επιβεβαιώνοντας περίτρανα την πεποίθηση του ότι έκανα μ@λ@κια που έφυγα...
(True story, no kidding)

Το να ανοίξουν δουλειές είναι ένα πράγμα.
Το τι λεφτά θα έχουν, και τι ενδιαφέρον θα έχουν, είναι ένα άλλο...

Anonymous Founder έγραψε:Εγώ είχα/έχω, αλλά δεν είναι εμπιστοσύνης...

Έτσι ε; :rant: :rant:
Να ξέρεις ότι τώρα κάποιος άλλος απολαμβάνει στη θέση σου :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#51101 @HiFi
φίλοι (δεν ξέρω αν θεωρείς φίλο τον mjacob) ή άγνωστοι σε προσεγγίζουν;

@everyone
Παλιότερα είχε διαφορά σε επίπεδο "κυνηγιού";
Άβαταρ μέλους
By manosky
#51126 Με ρωτούσε τις προάλλες ένας έμπορος αν μπορεί να χώσει τους εργαζόμενούς του να δουλέψουν την τελευταία Κυριακή του χρόνου (28/12 φέτος).
Τού είπα ότι δεν γίνεται, πρέπει κι αυτοί να ξεκουραστούν και ότι (χοχο) είναι παράνομο. Επιτρέπεται τις 2 προηγούμενες Κυριακές.

:vava:

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/o ... dekemvriou

:roll:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#59882 Απώλειες της τάξης 30% κατά μέσο όρο, κατέγραψε η αγορά της Θεσσαλονίκης, κατά την περίοδο των εορτών των Χριστουγέννων, βάσει σχετικής έρευνας που διεξήγαγε ο Εμπορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης, σε εμπορικές επιχειρήσεις της πόλης.

Τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουν ότι το 82% του συνόλου των ερωτηθέντων δηλώνει απογοητευμένο, ενώ, μόνον το 18% δηλώνει ικανοποιημένο από τον τζίρο που έκανε κατά την περίοδο των εορτών, είτε γιατί παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με πέρυσι, είτε γιατί είδε μια μικρή αύξηση στον τζίρο του.

Επί του συνόλου των επιχειρήσεων που συμμετείχαν στην έρευνα του Εμπορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, το 72% είχε μείωση του τζίρου του, σε σχέση με πέρυσι, το 20% κυμάνθηκε στα ίδια περυσινά επίπεδα, και μόνον το 7% των επιχειρήσεων που συμμετείχαν στην έρευνα είδαν αύξηση στον τζίρο τους.

Το 46% των ερωτηθέντων δήλωσε ότι καλύτερη καταναλωτική κίνηση υπήρξε κατά την περίοδο μέχρι τα Χριστούγεννα, το 11% δήλωσε ότι κινήθηκε καλύτερα την περίοδο μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, ενώ το 38% δηλώνει ανικανοποίητο και τα δύο διαστήματα.

Γεγονός, επίσης, είναι ότι η κίνηση τις τρεις Κυριακές που δούλεψε η αγορά δεν ήταν η αναμενόμενη, με το 28% των ερωτηθέντων να δηλώνει απογοητευμένο από την κίνηση και των 3 Κυριακών, μόνον το 17% να δηλώνει ικανοποιημένο από την κίνηση της Κυριακής 21 Δεκεμβρίου (πριν τα Χριστούγεννα), το 4% να δηλώνει ότι είχε καταναλωτική κίνηση την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου, το δε 6% των ερωτηθέντων την Κυριακή 28 Δεκεμβρίου, παρά τη δεδηλωμένη «πληρότητα 100%» των ξενοδοχείων της πόλης μας, με την προσέλευση επισκεπτών, στην πόλη μας, κατά την περίοδο των εορτών.

Παρόμοια είναι η εικόνα που παρουσιάζουν επιχειρήσεις εκτός ιστορικού κέντρου, και, κυρίως στη δυτική Θεσσαλονίκη, όπου ποσοστό 70% επί των ερωτηθέντων δηλώνει ότι υπήρξε αρνητική μεταβολή του τζίρου τους σε σχέση με πέρυσι και στην ανατολική Θεσσαλονίκη το 60% των ερωτηθέντων να δηλώνει αρνητική μεταβολή του τζίρου τους σε σχέση με πέρυσι.

"Κάθε πέρυσι και καλύτερα. Και τώρα η αγορά εναποθέτει τις ελπίδες της στις εκπτώσεις που ξεκινούν στις 12 Ιανουαρίου, όπου, σύμφωνα με εκτιμήσεις θα χαρακτηρίζονται από γενναίες μειώσεις των τιμών", καταλήγει η σχετική ανακοίνωση του Εμπορικού Συλλόγου.


http://www.thestival.gr/society/economy ... on-giorton



Ευτυχώς που δεν είχαμε ΣΥΡΙΖΑ και σωθήκαμε!!! :s_rofl

ΥΓ: Τα bold αφιερωμένα στους παπάρες της Κυβέρνησης που θέλανε ανοιχτές όλες τις Κυριακές!!! :tomato:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#59904 κοίτα όταν παραπονιούνται ότι δεν έχουν κίνηση ενώ παράλληλα οι μισθοί που δίνουν και οι ίδιοι είναι στα τάρταρα, τότε είναι απλά καθυστερημένοι, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς περιμένουν να συμβεί :hmmm:

οι κυριακές το έχουμε ξαναπεί ότι είναι ανούσιες, εκτός αν βρέχει λεφτά τις κυριακές