Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#488236
Νίκος Παππάς έγραψε:Κυριακο, υπαρχουν και ανθρωποι που δεν την γουσταρουν την ευθυνη. Προτιμουν να κανουν αυτο που τους λενε, να περνα το 8ωρο και να πηγαινουν σπιτι τους.
Για αυτους τα +700€ τον μηνα με + 6-7 ωρες εργασια ευθυνης δεν ειναι κατι που ζητανε

Δεν είναι ακριβώς έτσι το πράγμα, δεν είσαι σκύλος να σου κουνάνε τα λεφτά και να τρέχεις να βάλεις το κεφάλι σου στον τορβα

Αν εμένα μου διπλασιαζαν ή τριπλασιζαν το μισθό για να μπω νόμιμος εκπρόσωπος ή να υπογράφω τα βιβλία κάποιων ανθρώπων δεν θα το έκανα.

Άλλοι βέβαια έτσι έχουν κάνει λεφτά, πολλά.. αλλά ή θα τους τσιμπήσουν κάποια στιγμή ή θα πάνε από το άγχος ή στα @@ τους στην τελική υπάρχουν απλά και αυτοί οι άνθρωποι

Βέβαια αυτό δεν έχει πολλή σχέση με την περίπτωση του kyr, αλλά για τον τύπο του kyr το γαμησι που τρώει ο υπεύθυνος μπορεί να κοστίζει παραπάνω για να αξίζει τον κόπο στο δικό του τουλάχιστον μυαλό. Ο κυρ τα έχει βάλει κάτω και λέει ότι θέλει ο υπάλληλος να του βγάλει Χ λεφτά όχι Χ-150, εφόσον μπορείς να βρει άλλον με τα Χ καλά θα κάνει να προτιμήσει αυτόν για να είναι όλοι χαρούμενοι και ότι πληρώνουν καλά και ότι πληρώνονται καλά

Τελοσπάντων απλά δεν τα βρήκαν, δεν χάλασε και ο κόσμος
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#488258 Δεν νομίζω να πέφτει η κουβέντα στο θέμα ωρομισθιο όταν μιλάμε για σεζόν, ούτε νορμάλ ωράρια κτλ

Απλά δουλεύεις ατελείωτα για κάποιους μήνες (χωρίς ρεπό κτλ) για έναν σαφώς άνω του μέσου μισθό (ανάλογο βέβαια των ωρών που δουλεύεις) και ενδεχόμενα tips

Τι νόημα έχει να υπολογιστεί το ωρομισθιο; :hmmm: το τυπικό ωρομισθιο (που θα αντιστοιχεί στο 8ωρο/40ωρο) μπορεί να είναι υψηλό και λοιπόν; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488261 Ρε παιδί μου αν δουλεύει τώρα 10 ώρες και αμοίβεται με 800€ και πάει στις 20 με 1600€, στην ουσία πληρώνεται μόνο τις παραπάνω ώρες και όχι την θέση ευθύνης.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488273
kyr80 έγραψε:Εδώ δεν ξέρουμε αν μπορεί να δικαιολογήσει τα 1850€. Δηλαδή καλή τη πίστη, δέχομαι να τον πληρώσω, όσο κάποιον που το είχε ξανακάνει.

Βασικά δεν ξέρω και εγώ πλέον αν τον θέλω. Να δίνεις σε κάποιον 1850€ και να είναι και ξενερωμένος ή να θεωρεί τον εαυτό του θιγμένο...


Και άμα δε σου κάνει;

Αν βλέπεις ότι έχει δυνατότητες, πες του ότι η συγκεκριμένη θέση αμοίβεται με 1850€. Αν μείνεις ευχαριστημένος φέτος, του χρόνου το συζητάτε για 150€ επιπλέον. Με αυτό τον τρόπο πιθανόν να του δωθεί κάποιο κίνητρο και σε εσένα η δυνατότητα να δεις αν κάνει για τη δουλειά. Από την αρχή, ξεκάθαρα πράματα για να μη πει πως δεν του τα πες. Γενικά, ο τύπος το χειρίστηκε άκομψα γι'αυτό και σε νευρίασε. Δεν τον αφορά αν σου λείψουν εσένα ή όχι 150€, θα έπρεπε να επικεντρωθεί στο τι μπορεί να κάνει επιπλέον για να πάρει 150€ επιπλέον.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488279 Για να μην κάνω quote στον καθένα, θα προσπαθήσω να απαντήσω συνολικά.
Η ώρα του θα αμείβεται 60% παραπάνω από αυτήν του σερβιτόρου. Καμιά ευθύνη απέναντι στο νόμο, παρά την ευθύνη απέναντι σε εμένα της σωστής λειτουργίας. 'Ενας μ.ο. ωρών είναι 11 ώρες ημερησίως.
Αλλά εδώ υπάρχει και άλλη διαφορά. Ο σερβιτόρος στο ωράριό του, δεν έχει κενές ώρες. Συνέχεια κάνει κάτι. Ο υπεύθυνος τους μισούς μήνες έχει πάνω από τις μισές ώρες κούφιες. Προφανώς είναι εκεί, αλλά δεν κάνει κάτι. Δηλαδή υπάρχει μια μετάβαση από τη χειρωνακτική εργασία, σε μια εργασία περισσότερο μυαλού και σκέψης.

Γράφτηκε για την εμπιστοσύνη. Προφανώς και εμπιστεύομαι την ακεραιότητά του. Αλλά δεν είναι προσπάθεια εκμετάλλευσης από μεριάς του αυτό; Σε φάση του "αν είναι ένας άγνωστος, τότε αυτός θα τον τσεκάρει συνέχεια, ενώ με εμένα θα είναι χαλαρός". Δηλαδή θέλει εν μέρει να εκμεταλλευτεί την εμπιστοσύνη μου. Και αυτό είναι που με ενοχλεί.

Τα 1850€ είναι καθαρά. Μεικτά + φαγητό +διαμονή= πόσο μου κοστίζει, πάμε σχεδόν στα 2700€
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#488286 kyr80, μην το σκέφτεσαι καν... που ξέρω ότι δεν το σκέφτεσαι...
έδειξε ότι είναι ακατάλληλος γι αυτή τη θέση και μάλιστα πριονίζει κι αυτή που έχει...
imho, πάντα...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488310
italakias έγραψε:Ενταξει, υπευθυνος σε καφετερια θα δουλευει οχι στην NASA.
Σιγα την δυσκολη δουλεια αμα το παμε ετσι.

Όλες οι δουλειές εύκολες είναι, εκτός από τη δική μας. Άσε που δε νομίζω να είναι απλά "μια καφετέρια".
Άβαταρ μέλους
By dimik
#488312 Δεν συγκρίνεται η θέση του σερβιτόρου που τρέχει σχεδόν όλη μέρα με του υπεύθυνου καταστήματος. Η 2η θέση είναι περισσότερο οργανωτική.
Εγώ θα τον χτυπούσα στο φιλότιμο σε φάση "σε εμπιστεύομαι, σου δίνω προαγωγή και αύξηση και μου φέρεσαι έτσι?", αν δεν χαμπαριάσει ούτε έτσι άντε γειά, όποιος πάει για τα πολλά-έτσι θρασύτατα-χάνει και τα λίγα.

Αν ήταν μάγκας θα δεχόταν να δουλέψει έτσι μια σεζόν δείχνοντας υπερβάλλον ζήλο και αφού έφτιαχνε όνομα και έπαιρνε εμπειρία μετά θα σου ζητούσε κάτι παραπάνω του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#488313
kyr80 έγραψε:Σήμερα άκουσα από εργαζόμενο σε εμένα σερβιτόρο για χρόνια, (που θέλησα να τον αναβαθμίσω σε υπεύθυνο του καταστήματος) ότι 1850€ το μήνα είναι λίγα..... Πληρωμένη διαμονή, φαγητό, πλήρη ασφάλιση.....


Δουλεύω 9-10 ώρες/ημέρα, σε θέση ευθύνης (υπογράφω ότι όλα οκ και αν κάνω λάθος θα έχω συνέπειες....), με μεταπτυχιακό και πιστοποίηση από ανεξάρτητο ινστιτούτο ότι κατέχω τα προσόντα που απαιτούνται για τη θέση και παίρνω €350 λιγότερα!!
Και δεν μου πληρώνουν φαγητό / διαμονή.

Πόσο αχάριστος είναι....

Kyr80 να πάρω μια εθελουσία να σου έρθω για αντικαταστάτης του;; :s_smile :s_smile
Τελευταία επεξεργασία από Andreasdik και 24 Φεβ 2018, 10:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By italakias
#488316
saxon_747 έγραψε:
italakias έγραψε:Ενταξει, υπευθυνος σε καφετερια θα δουλευει οχι στην NASA.
Σιγα την δυσκολη δουλεια αμα το παμε ετσι.

Όλες οι δουλειές εύκολες είναι, εκτός από τη δική μας. Άσε που δε νομίζω να είναι απλά "μια καφετέρια".

Ολες οι δουλεειες αμα δεν τις ξερεις ειναι δυσκολες.
Με 1850€ και τζαμπα διαμονη, φαγητο ξεπεπρναει ανετα τα 2500€.
Το οτι καποια επιχειρηση μπορει να εχει καλα εσοδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα μοιραζετε με το προσωπικο.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#488338
kyr80 έγραψε:Γράφτηκε για την εμπιστοσύνη. Προφανώς και εμπιστεύομαι την ακεραιότητά του. Αλλά δεν είναι προσπάθεια εκμετάλλευσης από μεριάς του αυτό; Σε φάση του "αν είναι ένας άγνωστος, τότε αυτός θα τον τσεκάρει συνέχεια, ενώ με εμένα θα είναι χαλαρός". Δηλαδή θέλει εν μέρει να εκμεταλλευτεί την εμπιστοσύνη μου. Και αυτό είναι που με ενοχλεί.


Τα 1850€ είναι καθαρά. Μεικτά + φαγητό +διαμονή= πόσο μου κοστίζει, πάμε σχεδόν στα 2700€


Δε νομίζω ότι θα είσαι και τόσο χαλαρός και ΙΜΗΟ δεν πρέπει και να είσαι. Ναι μεν δεν είναι πρωτάρης στο μαγαζί αλλά είναι πρωτάρης στην συγκεκριμένη θέση. Για θέση που δεν απαιτεί ιδιαίτερα προσόντα (δεν βλέπω να έχει κάτι περισσότερο από το ότι γνωρίζει λόγω εμπειρίας πως δουλεύει το συγκεκριμένο μαγαζί) νομίζω ότι τα λεφτά είναι πολύ καλά για τις μέρες μας.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει εκεί που δουλεύει ο καθένας από εσάς, αλλά ακόμα και αυτό που λέει ο saxon να ίσχυε ότι δηλαδή πληρώνεται μόνο τις επιπλέον ώρες εργασίας πρακτικά σχεδόν διπλασιάζει το μισθό του. Μιλάμε για εποχιακή δουλειά. Στην Ελλάδα. Το 2018.

Κυριάκο αν με ρωτάς, και μόνο που το σκέφτεσαι είσαι υπερβολικά καλός. :iconcool: