Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By spiros
#60045 ποια επιχειρηση μπορει να μεινει ανοιχτη με 20% μειωση τζιρου το χρονο επι 10 χρονια;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#60057
Deleted User 1 έγραψε:Ο Εμπορικός Σύλλογος Θεσσαλονικής δεν ήταν που τραμπούκιζε όσους άνοιξαν μαγαζιά κάτι Κυριακές και δεν άφηνε τον κόσμο να ψωνίσει? Θυμάμαι λάθος?


Την Ένωση Εμποροϋπαλλήλων μάλλον θυμάσαι, αν και φυσικά και οι δύο σύλλογοι είναι κατά των ανοιχτών Κυριακών. Ο Εμπορικός Σύλλογος είναι το όργανο των ιδιοκτητών και πριν λίγο καιρό καταψήφισε σε ποσοστό άνω του 90% το μέτρο των ανοικτών Κυριακών!!!


spiros έγραψε:ποια επιχειρηση μπορει να μεινει ανοιχτη με 20% μειωση τζιρου το χρονο επι 10 χρονια;


Πολλές έχουν κλείσει. Όσοι επιβιώνουν με νύχια και με δόντια, έχουν συρρικνωθεί. Είχα πελάτες που παράγγελναν 1-2 παλέτες τον μήνα... τώρα 1-2 κιβώτια το δίμηνο και πολύ είναι!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#60065
REALZEUS έγραψε:
Την Ένωση Εμποροϋπαλλήλων μάλλον θυμάσαι, αν και φυσικά και οι δύο σύλλογοι είναι κατά των ανοιχτών Κυριακών. Ο Εμπορικός Σύλλογος είναι το όργανο των ιδιοκτητών και πριν λίγο καιρό καταψήφισε σε ποσοστό άνω του 90% το μέτρο των ανοικτών Κυριακών!!!

Άρα αυτό από μόνο του δεν κάνει αστεία την προηγούμενη πρόταση και της αφαιρεί κάθε εγκυρότητα?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#60072 Από που και ως που; Είναι λογικό οι καταστηματάρχες να θέλουν κλειστές Κυριακές και τα στοιχεία αποδεικνύουν την ηλιθιότητα του μέτρου. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου.
Άβαταρ μέλους
By nass
#60168
REALZEUS έγραψε:Το διάβασες το άρθρο ή απλά είπες να πεις μια εξυπνάδα; :s_bored

Απώλειες της τάξης 30% κατά μέσο όρο, κατέγραψε η αγορά της Θεσσαλονίκης, κατά την περίοδο των εορτών των Χριστουγέννων, βάσει σχετικής έρευνας που διεξήγαγε ο Εμπορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης, σε εμπορικές επιχειρήσεις της πόλης.


Εγώ το διάβασα, εσύ κατάλαβες τι σημαίνει "εγκυρότητα έρευνας" ή είπες απλά να πετάξεις τη δική σου εξυπνάδα ?
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#60194 Από συζήτηση με τον κουμπάρο μου για δουλειές, αλουμινάς / εργολάβος (πλέον). Είχε σχεδόν κατεβάσει ρολά :shifty: τη διετία '11-'12, άντεξε και πλέον τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο τον έβλεπα με δύο κινητά να μιλάει μονίμως για δουλειές. Και να μου λέει ότι δεν προλαβαίνει. Ειδικά εντός του 2014 μου έλεγε -και τον πίστευα- ότι έκανε τρελά ανοίγματα και τρελούς τζίρους. Βγαίναμε για καφέ και δεν λέγαμε κουβέντα, συνεχώς μίλαγε με πελάτες ή τα συνεργεία του. Προχθές μου λέει "από την μέρα της δεύτερης ψηφοφορίας, δεν έχει χτυπήσει τηλέφωνο για νέα δουλειά", και τον πιστεύω γιατί πήγαμε βόλτα και όντως δεν χτύπησε κανένα τηλέφωνό του για τουλάχιστον 3 ώρες που είμασταν μαζί, πλην τηλεφωνημάτων από συνεργάτες για συνεννόηση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#60204
The Ace έγραψε:Από συζήτηση με τον κουμπάρο μου για δουλειές, αλουμινάς / εργολάβος (πλέον). Είχε σχεδόν κατεβάσει ρολά :shifty: τη διετία '11-'12, άντεξε και πλέον τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο τον έβλεπα με δύο κινητά να μιλάει μονίμως για δουλειές. Και να μου λέει ότι δεν προλαβαίνει. Ειδικά εντός του 2014 μου έλεγε -και τον πίστευα- ότι έκανε τρελά ανοίγματα και τρελούς τζίρους. Βγαίναμε για καφέ και δεν λέγαμε κουβέντα, συνεχώς μίλαγε με πελάτες ή τα συνεργεία του. Προχθές μου λέει "από την μέρα της δεύτερης ψηφοφορίας, δεν έχει χτυπήσει τηλέφωνο για νέα δουλειά", και τον πιστεύω γιατί πήγαμε βόλτα και όντως δεν χτύπησε κανένα τηλέφωνό του για τουλάχιστον 3 ώρες που είμασταν μαζί, πλην τηλεφωνημάτων από συνεργάτες για συνεννόηση.

Υπαρχει κοσμος που αφου καταφερε να ισορροπισει οικονομικα μετα τα 2-3 πρωτα χρονια της κρισης και να τακτοποιησει τις υποχρεωσεις του εχει πλεον την δυνατοτητα να κανει αυτα που δεν μπορουσε αλλα ηταν απαραιτητα.
Πιστευω οτι σε τετοιες περιπτωσεις επεσε ο φιλος σου, ο οποιος αφου αντεξε πηρε δουλειες αλλων που δεν αντεξαν και εκλεισαν.
Η προεκλογικη περιοδος παντα ειναι νεκρη περιοδος για πολλες δουλειες.

Στο εμποριο η κινηση μειωνεται οσον αφορα τζιρους αλλα οι πελατες παραμενουν, απλα αγοραζουν φτηνοτερα πραγματα, το βλεπω και στην δουλεια μου οπου ο πελατης ρωταει και επιλεγει το φτηνοτερο δυνατο και οχι το καλυτερο, ωραιοτερο η πιο ταιριαστο .
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#60213
nass έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Το διάβασες το άρθρο ή απλά είπες να πεις μια εξυπνάδα; :s_bored

Απώλειες της τάξης 30% κατά μέσο όρο, κατέγραψε η αγορά της Θεσσαλονίκης, κατά την περίοδο των εορτών των Χριστουγέννων, βάσει σχετικής έρευνας που διεξήγαγε ο Εμπορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης, σε εμπορικές επιχειρήσεις της πόλης.


Εγώ το διάβασα, εσύ κατάλαβες τι σημαίνει "εγκυρότητα έρευνας" ή είπες απλά να πετάξεις τη δική σου εξυπνάδα ?


Λες ευθαρσώς δηλαδή ότι ο Ε.Σ. Θεσ/νίκης ψεύδεται. Ούτε η Κυβέρνηση δεν κατηγορεί τα στοιχεία των Συλλόγων ως αναληθή. Αυτό που λέμε βασικότερος του Βασιλέως μήπως;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#60216 Δια μάνα μου αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι οτι ελέγχεται η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ της έρευνας γιατί δεν προέρχεται απο ανεξάρτητο φορεα με το αντικείμενό της.
Ουτε οτι λέει ψέμματα ουτε οτι λέει αλήθεια σου λεμε.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#60218 Οπότε όλες οι κλαδικές έρευνες είναι αμφιβόλου αξιοπιστίας; Σε αντίθεση ας πούμε με τις έρευνες της ΕΛΣΤΑΤ, ο Διοικητής της οποίας διώκεται για απιστία; :innocent:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#60223 Γιατί θα ντραπούμε να θίξουμε τα στοιχεία που παραθέτει ένας ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ??? Εδώ είναι αμφισβητούμενα τα στοιχεία της Γενικής Στατιστικής Υπηρεσίας και Υπηρεσιών που μας βάλανε στα μνημόνια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#60230 ΟΚ, πείτε το ρε παιδιά από την αρχή ότι δεν πιστεύετε ΚΑΜΙΑ έρευνα για να μην παιδευόμαστε άδικα δύο μέρες. Καλή καρδιά. :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#60234 Δεν είναι θέμα πίστης ρε συ. Όλοι αυτοί είναι ο ορισμός της αναξιοπιστίας, της γκρίνιας και της εξάρτησης από πολιτικούς παράγοντες. Πως να καταπιεί κανείς αμάσητα τα στοιχεία τους? Μια αμφιβολία είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει.

Εσύ πχ αντίστοιχα γιατί πιστεύεις τα στοιχεία του Συλλόγου και αμφισβητείς της ΕΛΣΤΑΤ?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#60280
Deleted User 1 έγραψε:Εσύ πχ αντίστοιχα γιατί πιστεύεις τα στοιχεία του Συλλόγου και αμφισβητείς της ΕΛΣΤΑΤ?


Μέχρι που αποδείχτηκαν ψευδά, δεν τα αμφισβητούσα. :lol:
Από την άλλη όμως δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο για να ψεύδεται ένας εμπορικός σύλλογος που δεν έχει κάτι να κερδίσει κάνοντας απλά μια ανακοίνωση. Αντίθετα η Κυβέρνηση είχε πολλά να κερδίσει μαγειρεύοντας τα στοιχεία της οικονομίας. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By spiros
#60304 δες ποιοι ειναι στα μελη του καθε συλλογου και θα καταλαβεις τι πολιτικα παιχνιδια παιζονται.

με τις ανακοινωσεις τους καθε χρονο, δεν θα επρεπε να εχουν μεινει ανοιχτα πανω απο 10 μαγαζια στη Θεσ/νικη :lol:

λοιπον σε αυτες τις γιορτες σε οσα εμπορικα μαγαζια πηγα, ειχε περισσοτερο κοσμο απο καθε χρονια την τελευταια 5ετια. Και ψωνιζαν...

επισης επειδη ερχομαι σε επαφη με παρα πολλους επαγγελματιες απο διαφορους κλαδους, η συντριπτικη τους πλειοψηφια λεει οτι το τελευταιο 4μηνο η αγορα παει λιιιιγο καλυτερα. Οχι οτι σωθηκαν, αλλα εχει σταματησει η πτωση και ειναι καλυτερα τα πραγματα. Επισης καποιοι εκαναν και προσληψεις, μετα απο χρονια. Αυτα, προ ανακοινωσης των εκλογων.

οχι οτι η δικη μου εικονα ειναι πιο πληρης απο καθε συλλογο, αλλα να μην καταπινουμε αμασητα οτι γραφετε.