Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11218 Χωρίς να υπάρχει άμεσος κίνδυνος (αν και οι φήμες "κλείνουμε-δεν κλείνουμε" οργιάζουν), με τις μειώσεις που έχουμε υποστεί στην εταιρεία πέφτει ένα μικρό ζόρι....βάλε και την πιθανότητα να μας έρθει και άλλη μείωση εντός ολίγου, μπορεί τελικά να πληρώνουμε για να δουλεύουμε εκεί....

Δεν έχω φτάσει -ούτε πλησιάσει για να είμαι ειλικρινής- το point-of-no-return, αλλά έχω στείλει βιογραφικά κυρίως σε φίλους, γνωστούς και πρώην συνεργάτες σε γνωστές εταιρείες πληροφορικής...μέχρι τώρα, ούτε καν τηλέφωνο δεν με έχουν πάρει....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#11267
The Ace έγραψε:Δεν έχω φτάσει -ούτε πλησιάσει για να είμαι ειλικρινής- το point-of-no-return, αλλά έχω στείλει βιογραφικά κυρίως σε φίλους, γνωστούς και πρώην συνεργάτες σε γνωστές εταιρείες πληροφορικής...μέχρι τώρα, ούτε καν τηλέφωνο δεν με έχουν πάρει....


Join the club :(

Παρ ολ αυτα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εκμεταλευτεις τον κυκλο σου.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11568 Μέχρι και πριν 10 περίπου χρονια ήμουν καθαρά στον ΙΤ χώρο (Oracle η τελευταία μου δουλειά), αλλά μετά έφυγα για Βρυξελλες και πήγα στο κομμάτι των συγχρηματοδοτούμενων έργων, με το οποίο ασχολούμαι και αφότου γύρισα Ελλάδα. Αν και στο κομμάτι αυτό υπάρχουν γενικώς λεφτά, τα πολλά και διάφορα προβλήματα (όπως παντού) έχουν κάνει την αγορά πολύ ασταθή. Άρα πέρα από μειώσεις, απολύσεις, παραιτήσεις κλπ, έχουμε και την γενικότερη αβεβαιότητα του αύριο....

Και βέβαια έχω στείλει βιογραφικά μόνο σε γνωστούς και φίλους (δηλαδή δεν έχω ανοιχτεί παραπάνω, γενικώς και αορίστως), αλλά ούτε καν αυτοί δεν μου έχουν πει κάτι...φαντάζομαι τι θα γίνει αν το ψάξω περισσότερο....
Άβαταρ μέλους
By vengas
#12194 έκανα αιτήσεις εδώ στο UK εδώ και 2.5 εβδομάδες...μπήκα σε ένα site και έκανα αίτηση οτιδήποτε έβλεπα σχετικό με την ειδικότητά μου
Με έπαιρναν τηλέφωνα κάθε μισάωρο διάφοροι από διάφορα γραφεία...\
μετά από 2.5 εβδομάδες κατάλαβα ότι τα περισσότερα πρακτορεία είναι λαμόγια :s_mad που απλά θέλουν να αποσπάσουν πληροφορίες από σένα me fake δουλειές :s_crazy και σε ρωτάνε και με ποιους μιλάς κ κάνεις συνέντευξη αυτόν τον καιρό :s_sad .....πολύ λίγοι από αυτούς (4 από συνολικά καμιά 70αριά) με προώθησαν στην εταιρία και προχώρησα σε online τεστ σε γλώσσα προγραμματισμού
σήμερα το πρωί έψαξα και έκανα αιτήσεις μόνο σε εταιρίες λογισμικού κατευθείαν.. το αποτέλεσμα ήταν να με πάρουν τηλέφωνο υπάλληλοι των εταιριών (2 στις 10 και δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα οι άλλοι 8) και να κανονίσουν κατευθείαν κανονική συνέντευξη, ούτε τηλεφωνική συνέντευξη ούτε τεστ και άλλες μπούρδες :inlove:


τσάααμπα έχασα τις πρώτες 2 εβδομάδες :s_mad με τα κωλοπρακτορεία....θα πέσει τρελό δούλεμα όταν ξαναπάρουν τηλέφωνα και αρχίσουν να θέλουν να αποσπάσουν πληροφορίες για τους ποιούς έδωσα συνέντευξη για να τους προσεγγίσουν μετά και αυτοί και να τους λένε ότι έχουνε άτομα για τη συγκεκριμένη αγγελία :shifty: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#12207
The Ace έγραψε:Μέχρι και πριν 10 περίπου χρονια ήμουν καθαρά στον ΙΤ χώρο (Oracle η τελευταία μου δουλειά), αλλά μετά έφυγα για Βρυξελλες και πήγα στο κομμάτι των συγχρηματοδοτούμενων έργων, με το οποίο ασχολούμαι και αφότου γύρισα Ελλάδα. Αν και στο κομμάτι αυτό υπάρχουν γενικώς λεφτά, τα πολλά και διάφορα προβλήματα (όπως παντού) έχουν κάνει την αγορά πολύ ασταθή. Άρα πέρα από μειώσεις, απολύσεις, παραιτήσεις κλπ, έχουμε και την γενικότερη αβεβαιότητα του αύριο....

Και βέβαια έχω στείλει βιογραφικά μόνο σε γνωστούς και φίλους (δηλαδή δεν έχω ανοιχτεί παραπάνω, γενικώς και αορίστως), αλλά ούτε καν αυτοί δεν μου έχουν πει κάτι...φαντάζομαι τι θα γίνει αν το ψάξω περισσότερο....

Α, ευρύτερος δημόσιος τομέας δηλαδή; Εντάξει, κι εκεί είναι πιο δύσκολα πια, αλλά δεν συγκρίνεται με το χάλι στον ιδιωτικό τομέα...
Αν δεν φοβάσαι καμιά κυβερνητική αλλαγή (κατά την γνώμη μου, απίθανο, μην ασχολείσαι), μείνε εκεί που είσαι, μην ανοίγεις δουλειές ακόμη....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#14030
bibendum έγραψε:
Η αληθεια ειναι οτι ειναι απο Ελλαδα αλλα στα πλαισια της εκπαιδευσης μου και της ενταξης στην ομαδα θεωρει οτι ειναι καλο να μου δημιουργει ψυχολογικο πολεμο και συνεχως να βρισκει να μου την λεει για κατι. Προφανως οτι εισαι καπου για μολις 1-2 μηνες πολλα πραγματα θα σου ξεφυγουν η δεν τα γνωριζεις. Αυτη προτιμησε απο την πρωτη μερα να μου δινει μισες πληροφοριες και στο τελος να με κατηγορει για το αλλο μισο που δεν εκανα ενω δεν το γνωριζα. Διαφορετικη μεθοδος προσεγγισης απλα εμενα μ εχει ξενερωσει αυτο

Τραγικη συμπεριφορα, δεν ειναι εναλλακτικη αντιμετωπιση αυτο, ειναι απλα λαθος της.
Άβαταρ μέλους
By 2014
#34021 Το ΤΣΜΕΔΕ.
Κ δεν κάνω πλάκα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#34025
bibendum έγραψε:Ξερει κανενας στα σιγουρα ποσο ειναι το ΤΣΜΕΔΕ αν εισαι 5.5 χρονια ασφαλισμενος;


Μετά τα 5 χρόνια είσαι "άνω πενταετίας" δεν πα να 'σαι 5.5, 10, 15 ή 30 χρόνια ασφαλισμένος.

Εισφορές ΕΕ

Εισφορές μισθωτών
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#34033 Ισχυει ομως αυτη η λιστα; Γιατι σε καποιο μνημονιο εχει ψηφιστει αλλη λιστα που εχει σημασια.
Οι κλιμακες ειναι 0-5, 5-8,8-10 και κατι αλλο παραπερα.

Μακαρι να ισχυει η λιστα που εχει το τσμεδε.
Άβαταρ μέλους
By nass
#34042 Με βάση αυτή πληρώνω πάντως. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι ίσως να είναι η στήλη "Αναδρομικά από 1/7/2011" που ήταν μια αύξηση που είχε επιβληθεί με κάποιο εφαρμοστικό νόμο του 1ου μνημονίου, είχε προσφύγει το ΤΕΕ στο ΣτΕ και πρόσφατα βγήκε η απόφαση ότι η προσφυγή απορρίφθηκε οπότε ήρθε και το μπουγιουρντί.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#40090 Η είδηση δεν αφορά την Ελλάδα, αλλά δεν βρήκα καλύτερο τοπικό:


Νέα Υόρκη
Με τις έρευνες να δείχνουν πως οι εργαζόμενοι στην εποχή μας περνούν πάνω από το 35% της εβδομάδας τους στο χώρο εργασίας τους, αρκετές πολυεθνικές επιχειρήσεις έχουν αποφασίσει να την… δουν αλλιώς όσον αφορά στις συνθήκες εργασίας. Αρχής γενόμενης από το 2015, πολλές εταιρίες έχουν αποφασίσει να καταργήσουν τις εξαντλητικές υπερωρίες και να επιβάλλουν υποχρεωτικά στους υπαλλήλους τους το παλιό, κλασικό ωράριο του «9-5», προκειμένου οι εργαζόμενοι να είναι πιο αποδοτικοί επειδή θα είναι πιο ευχαριστημένοι.

Την αρχή έκαναν από το 2014 εταιρείες όπως η Google και η Daimler. Η μεν πρώτη, στα γραφεία της στο Δουβλίνο, ανάγκαζε τους υπαλλήλους της να αφήνουν πίσω τους τις ηλεκτρονικές τους συσκευές-εργαλεία δουλείας τους, προκειμένου αυτοί να αποφορτίζονται ψυχολογικά και σωματικά άμα τη επιστροφή τους στο σπίτι, ενώ η γερμανική βιομηχανία έφτασε στο σημείο να διαγράφει τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου των εργαζομένων της όταν αυτοί έλειπαν σε διακοπές.

Πλέον το νέο καθεστώς θα περιλαμβάνει μια επιστροφή στο πατροπαράδοτο εργασιακό status quo περασμένων δεκαετιών: Το οκτάωρο θα τηρείται ευλαβικά, αυτοί που κάνουν υπερωρίες θα είναι οι… νέοι τεμπέληδες, αφού θα ανταμείβεται και θα επαινείται όχι αυτός που θα κάθεται στο γραφείο του όσες περισσότερες ώρες, προκειμένου να κάνει επίδειξη στον προϊστάμενο του, αλλά εκείνος που θα βγάζει τον περισσότερο όγκο δουλειάς μέσα στο αυστηρό οκτάωρο του.

Αυτό σημαίνει ότι μέσα στο οκτάωρο θα πρέπει να εξαντλούνται όλα τα περιθώρια απόδοσης του εργαζόμενου, μεγαλύτερη παραγωγικότητα.

«Για πολλές εταιρίες θα ισχύσει ο κανόνας της απλότητας σε όλα τα πράγματα: λιγότερα ανούσια μίτινγκ και άσκοπες συναντήσεις, λιγότερη εταιρική αλληλογραφία. Πολλές επιχειρήσεις θα αποτύχουν να συμμορφωθούν με το νέο καθεστώς, καθώς θα συνεχίσουν να είναι έρμαια της γραφειοκρατίας και της κωλυσιεργίας, ενώ μαζί με την τάση για «περισσότερη εργασία», σιγά σιγά θα μας αποχαιρετήσει και η τάση για όσο το δυνατόν περισσότερη σωματική άσκηση και εκγύμναση» σημειώνει το άρθρο των Financial Times.

Φυσικά, η αλλαγή αυτή θα είναι καλοδεχούμενη κυρίως από τις ίδιες τις οικογένειες των σκληρά εργαζόμενων υπαλλήλων. Τα παιδιά θα βλέπουν πιο συχνά τον πατέρα τους ή τη μητέρα τους, ενώ οι σύζυγοι θα περνάνε περισσότερο εποικοδομητικό χρόνο μαζί.

Το γεγονός πάντως είναι ένα: Οι επιχειρήσεις επιτέλους κατάλαβαν πως δεν έχουν καλά αποτελέσματα οι ατέρμονες απαιτήσεις για υψηλή απόδοση, οι εξαντλητικές προθεσμίες και οι εργασιακές απειλές για όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες εργασίας. Χαζοί ήταν δηλαδή οι φιλοσοφούντες αρχαίοι μας πρόγονοι που δίδασκαν πως «ουκ εν τω πολλώ το ευ»;
Newsroom ΔΟΛ