Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588479 συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το νόημα του να συζητάς την απόλυσή σου, στον ιδιωτικό τομέα συγκεκριμένα

απολύθηκες, πάει, τέλος

στο δημόσιο έχει νόημα να θες να επιβάλλεις την ύπαρξή σου, στον ιδιωτικό δεν είναι και δόκιμο να είσαι με το ζόρι κάπου (φυσικά εξαιρώ εγκυμοσύνες, στρατούς κτλ )
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#588480 Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Υπάρχουν μαγαζιά που δουλεύουν σύστημα την 'ανακύκλωση' εργαζομένων (πολυεθνικές, μικρότερες εταιρείες, ΕΛ εντερπρενερς, τα πάντα όλα) με σκοπό να αποφεύγουν να δίνουν αυξήσεις.

Θεωρώ ότι αυτό πάνε να αντιμετωπίσουν.
Διαφορετικά προφανώς δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588481 τι αυξήσεις να δώσουν; για ποιο (υποχρεωτικό από το νόμο) λόγο;

για αποζημιώσεις είναι άλλο θέμα, αλλά εκεί υπάρχει αρκετή προστασία ήδη
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588581 Πάντως κάπως έτσι δουλευει το σύστημα στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο ακομα και στο ΗΠΑμουρικα. Αν οι Έλληνες "εντερπρενερς" ζορίζονται αλλο πράγμα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#588603
QsisVTS έγραψε:τι αυξήσεις να δώσουν; για ποιο (υποχρεωτικό από το νόμο) λόγο;

για αποζημιώσεις είναι άλλο θέμα, αλλά εκεί υπάρχει αρκετή προστασία ήδη


Αν δεν ξαναριξουμε την χωρα στα βράχια αποδομοντας και το τελευταιο εργασιακο δικαιωμα στις επερχομενες εκλογες, τοτε έχουμε να συζητησουμε μπροστά μας την αποκατασταση μερικών δικαιωμάτων οπως αυτο των τριετιών ή των συλλογικων-κλαδικων συμβάσεων... οπερ σημαινει και αυξησεις υποχρεωτικές (αφου δεν καταλαβαινουν αλλιως)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588604
mirage έγραψε:Πάντως κάπως έτσι δουλευει το σύστημα στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο ακομα και στο ΗΠΑμουρικα. Αν οι Έλληνες "εντερπρενερς" ζορίζονται αλλο πράγμα.

oι έλληνες εντερπρενερς δεν έχουν πάρει χαμπάρι προς το παρόν, αλλά ευτυχώς που υπάρχουν οι πολιτισμένοι κσένη να τους δίνουν τα φώτα τους

προσπαθούσα πάντως να καταλάβω από πού εμπνεύστηκαν το παραπάνω, ευχαριστώ που μου το διευκρίνισες

corsair έγραψε:Αν δεν ξαναριξουμε την χωρα στα βράχια αποδομοντας και το τελευταιο εργασιακο δικαιωμα στις επερχομενες εκλογες, τοτε έχουμε να συζητησουμε μπροστά μας την αποκατασταση μερικών δικαιωμάτων οπως αυτο των τριετιών ή των συλλογικων-κλαδικων συμβάσεων... οπερ σημαινει και αυξησεις υποχρεωτικές (αφου δεν καταλαβαινουν αλλιως)

οκ μαζί σου, οι 3ετιες πάντως έχουν σταματήσει στο 2012 και παρά τις όποιες επαναφορές συμβάσεων και αυξήσεων σε βασικούς αυτό λίγο πολύ έχει μείνει εκεί στο '12...

πράγμα που φυσικά αδικεί τους πιο νέους που έτσι κι αλλιώς παίζουν περισσότερο με τα ψίχουλα.. αλλά και με τις 3ετιες φουλ πας κάπου στα 690 πληρωτέα στην εγσσε, τα οποία δεν είναι και κάνα σοβαρό ποσό
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588610 Qsis τυφλά να έχει ο Κουλης. Ενδιαφερουσα παντως αυτη η μαζοχοστικη φαση πάντως.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#588611
QsisVTS έγραψε:
πράγμα που φυσικά αδικεί τους πιο νέους που έτσι κι αλλιώς παίζουν περισσότερο με τα ψίχουλα.. αλλά και με τις 3ετιες φουλ πας κάπου στα 690 πληρωτέα στην εγσσε, τα οποία δεν είναι και κάνα σοβαρό ποσό


Παντως αν ισχυαν οι συλλογικες συμβάσεις σημερα πολλοι πτυχιουχοι ακομα και νέοι θα αμοιβονταν πολυ καλυτερα (απο τα 690). Τωρα η αμοιβη τους ειναι αποκλειστικα στην καλη θεληση του ελληνα εργοδοτη (συντομο ανεκδοτο).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588613
mirage έγραψε:Qsis τυφλά να έχει ο Κουλης. Ενδιαφερουσα παντως αυτη η μαζοχοστικη φαση πάντως.

είμαι πρακτικός άνθρωπος βλέπω την ουσία, η παραπάνω διάταξη είναι χαμένα λεπτά από τις ζωές μας να εξηγούμε παπάτζες και να κάνουμε τους πυροσβέστες
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Ιουν 2019, 22:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588614
corsair έγραψε:Παντως αν ισχυαν οι συλλογικες συμβάσεις σημερα πολλοι πτυχιουχοι ακομα και νέοι θα αμοιβονταν πολυ καλυτερα (απο τα 690). Τωρα η αμοιβη τους ειναι αποκλειστικα στην καλη θεληση του ελληνα εργοδοτη (συντομο ανεκδοτο).

ναι ξανά μαζί σου, εγώ χρόνια λέω ότι οι χαμηλοί μισθοί κατέστρεψαν τη χώρα

δεν είχε καμιά δουλειά το κράτος να παρέμβει στον ιδιωτικό τομέα αν θες να το πάρουμε και "κουλίστικα" που λέει ο mirage

βέβαια από τη στιγμή που το κακό έγινε και παγιώθηκε, δεν είναι και τόσο απλό να αλλάξει.. δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
By corsair
#588623
QsisVTS έγραψε:είμαι πρακτικός άνθρωπος βλέπω την ουσία, η παραπάνω διάταξη είναι χαμένα λεπτά από τις ζωές μας να εξηγούμε παπάτζες και να κάνουμε τους πυροσβέστες


Δεν εχεις να κανεις καμια πυροσβεση. Αυτα ειναι θεματα νομικα στην συνεχεια.

Προσεξε τώρα...εσυ τωρα το θεωρεις αυτο το πράγμα "κλαιν μαιν" περιπου. Αν εισαι στα 50 σου και φας απολυση με καμια ή με καποια γελοια δικαιολογια... δυσκολα θα εχεις ελπιδα στην αγορα εργασιας στην συνέχεια. Ο νομος και η διαδικασία αυτή ειναι μια ακομα δικλείδα ασφαλείας απο την ασυδοσια του εργοδότη. Δεν ειναι πανάκεια, ειναι ομως ενα ακομα εμπόδιο και δίνει καλυτερες πιθανοτητες δικαιωσης αν γίνει απολυση για φαιδρό λογο.

Ορθώς έγινε και θα πρεπει να ισχυροποιηθει κιόλας (ειδικα στην χώρα μας).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588624
QsisVTS έγραψε:
mirage έγραψε:Qsis τυφλά να έχει ο Κουλης. Ενδιαφερουσα παντως αυτη η μαζοχοστικη φαση πάντως.

είμαι πρακτικός άνθρωπος βλέπω την ουσία, η παραπάνω διάταξη είναι χαμένα λεπτά από τις ζωές μας να εξηγούμε παπάτζες και να κάνουμε τους πυροσβέστες
Λογιστής δεν είσαι; Ποια πυρόσβεση και ποια λεπτα απο την ζωή σου; Βασικά καλο θα ήταν να διαβάσεις λιγο εργατικό δίκαιο να μαθεις κάποια πράγματα και να αφήσεις αυτη την και καλά υπεράνω σταση που κρατάς. Όπως σου είπα ακομα και στο Αμουρικα υπαρχουν αυτα.Τωρα αν εκει στο Ελλάδα γουστάρετε φαση Ινδίας και Σαουδικής Αραβίας για ξένους εργαζόμενους κανενα πρόβλημα ζήστε τον μύθο σας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588632 ποια υπεράνω στάση είσαι σοβαρός;
δεν θα μπω καν στο κόπο να σου απαντήσω, αλλά θα σου επιστρέψω το υπεράνω ύφος από τις ευρώπες και τις αμερικές

και καλό είναι όταν μιλάμε για πράγματα που εκ των πραγμάτων αγνοούμε (δεν γίνεται να είμαστε παντογνώστες) να μην είμαστε και απόλυτοι
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588634 Κοίτα αν αγνοώ κατι μπορεις όμορφα και ωραια να μου το εξηγήσεις μπας και μάθω και εγώ κάτι παραπάνω γιατι μεχρι τωρα δεν έχεις γραψει κατι επί της ουσίας. Enlighten me που λεμε και στας Ευρωπας αφου θέλεις ντε και καλά να λες πως το παίζω υπεράνω, που δεν είμαι αλλα δε βαριέσαι...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588635 δεν έχω να πω κάτι λέω βλακείες και είμαι γρανάζι στις γαλέρες, δεν έχω σκοπό να σου αποδείξω το αντίθετο στα λόγια, παμ παρακάτω...