Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767889
QsisVTS έγραψε:το θέμα είναι ο καθένας για την κατάστασή του τι κάνει, γιατί αν αποφασίσει κανείς "να φτιάξει τον κόσμο" το πιο πιθανό είναι να φάει τα μούτρα του, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα συμβιβαστείς με το σύστημα και αυτά που επιβάλλονται από το σύστημα


Προφανώς, όλοι έχουμε συμβιβαστεί...

Απλά δεν μπορείς να μην γελάς με ορισμένα πράγματα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767892
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:το θέμα είναι ο καθένας για την κατάστασή του τι κάνει, γιατί αν αποφασίσει κανείς "να φτιάξει τον κόσμο" το πιο πιθανό είναι να φάει τα μούτρα του, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα συμβιβαστείς με το σύστημα και αυτά που επιβάλλονται από το σύστημα


Προφανώς, όλοι έχουμε συμβιβαστεί...

Απλά δεν μπορείς να μην γελάς με ορισμένα πράγματα... :lol: :lol:

με όλα τα πράγματα γελάς όχι μόνο με ορισμένα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#767921
QsisVTS έγραψε:λογικό είναι ο καθένας να ζμπρώχνει το παιδί του, έτσι δουλεύει ο πλανήτης και έτσι θα έκαναν και κάνουν οι περισσότεροι

όσο δεν τους δίνουν θέσεις που μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στις δουλειές των άλλων αδιαφορώ, το πρόβλημα είναι αν πάρουν μια σχετικά σοβαρή θέση



Δεν με απασχολεί πάντως να βάζουν όποιον θέλουν.
Με ενοχλεί υπερβολικά όμως όταν μου πουλάνε εταιρική φιλοσοφία και work ethics.
Αφού ξέρουμε ότι είσαι βύσμα τι το παιδεύεις.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#767922
markvag έγραψε:Γελάω εντωμεταξύ με κάτι τέτοιους που γυρνάνε και μιλάνε για αξιοκρατία... :lol: Κάτι γιους μετόχων, κάτι χρυσά παιδιά, κάτι βύσματα... :lol: Και πολλοί, αν δεν τους ξέρεις, είναι και εξαιρετικά πειστικοί.


Κορυφαία στιγμή ήταν όταν παιδί της ιδιοκτήτριας οικογένειας μου είπε "Και εγώ κάθομαι παραπάνω στη δουλειά" εννοώντας που και που γιατί δούλευε χαλαρά μες τη μέρα τη στιγμή που για μένα ήταν καθημερινότητα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#767930
NickTG έγραψε:
markvag έγραψε:Γελάω εντωμεταξύ με κάτι τέτοιους που γυρνάνε και μιλάνε για αξιοκρατία... Κάτι γιους μετόχων, κάτι χρυσά παιδιά, κάτι βύσματα... Και πολλοί, αν δεν τους ξέρεις, είναι και εξαιρετικά πειστικοί.


Κορυφαία στιγμή ήταν όταν παιδί της ιδιοκτήτριας οικογένειας μου είπε "Και εγώ κάθομαι παραπάνω στη δουλειά" εννοώντας που και που γιατί δούλευε χαλαρά μες τη μέρα τη στιγμή που για μένα ήταν καθημερινότητα.
Εμένα ο γιος μου είχε πει σε μια φάση. Τα ίδια παίρνουμε τι γκρινιαζεις οτι δε πληρώνεσαι καλά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767979
bibendum έγραψε:
NickTG έγραψε:
markvag έγραψε:Γελάω εντωμεταξύ με κάτι τέτοιους που γυρνάνε και μιλάνε για αξιοκρατία... Κάτι γιους μετόχων, κάτι χρυσά παιδιά, κάτι βύσματα... Και πολλοί, αν δεν τους ξέρεις, είναι και εξαιρετικά πειστικοί.


Κορυφαία στιγμή ήταν όταν παιδί της ιδιοκτήτριας οικογένειας μου είπε "Και εγώ κάθομαι παραπάνω στη δουλειά" εννοώντας που και που γιατί δούλευε χαλαρά μες τη μέρα τη στιγμή που για μένα ήταν καθημερινότητα.
Εμένα ο γιος μου είχε πει σε μια φάση. Τα ίδια παίρνουμε τι γκρινιαζεις οτι δε πληρώνεσαι καλά

εμένα μου είχε πει τα λεφτά δεν είναι το παν (πριν το κάνει μόδα ο κούλης)

φυσικά παραιτήθηκα λίγους μήνες μετά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767985
QsisVTS έγραψε:εμένα μου είχε πει τα λεφτά δεν είναι το παν (πριν το κάνει μόδα ο κούλης)



Πόσες φορές έχω συγκρατηθεί να τους απαντήσω: Αφού δεν είναι το παν, γιατί δεν μας δίνεις παραπάνω και τα κρατάς όλα εσύ; :inlove: :lol:

Δεν νομίζω να τους άρεσε... Γιατί συνήθως το τσιτάτο ισχύει όταν μιλάμε για τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#768211
QsisVTS έγραψε:εμένα μου είχε πει τα λεφτά δεν είναι το παν (πριν το κάνει μόδα ο κούλης)

φυσικά παραιτήθηκα λίγους μήνες μετά


Στη δουλειά που ήμουν για 10 χρόνια και 2 μήνες, μέχρι πριν λίγες ημέρες, μας έλεγε ο προϊστάμενος (30 χρόνια στην εταιρεία, βυσματίας, συνδικαλιστής):
- γιατί θέλετε ρεπό Σάββατα; Θα πάτε πουθενά; Θα βγείτε σε καμία ταβέρνα;
- τι τα θέλετε παραπάνω λεφτά και την υπερωρία; Ξέρετε τι βάσανο είναι; Και η εφορία;
- καθηστε εδώ και μη μιλάτε, έξω δεν υπάρχουν δουλειές και όπου υπάρχει τους γ@μανε για τρεις κι εξήντα... Και πολλά άλλα τέτοια.

Έγινε ένα σκηνικό προ 2 μηνών περίπου και ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά. Αφού έκανα 3 συνεντεύξεις σε 3 διαφορετικές εταιρείες και αφού τους είχα πει (σε προϊστάμενο και διευθυντή )ότι αν βρω άλλη δουλειά με τα ίδια εστω λεφτά θα φύγω - και με ειρωνεύτηκαν αν βρω να φύγω, τους πήρα τηλέφωνο και τους ενημέρωσα πως "αύριο θα παραιτηθώ, θα έρθω στη δουλειά για να μη κρεμάσω κάποιον συνάδελφο και ξυπνήσει στις 4, μια και η βάρδια μου ήταν 5:00-13:00 αλλά και για να αποχαιρετήσω συναδέλφους και συνεργάτες. Ο προϊστάμενος την επόμενη μέρα δεν ήρθε στη δουλειά και ο διευθυντής προσπαθούσε να μου αλλάξει την απόφαση. Του ανέφερα πως η νέα μου θέση είναι σε περιβάλλον ανθρώπινο και όχι έτσι όπως μας έχετε εδώ, θα έχω ωράριο 8:00-16:00 Δευτέρα έως Παρασκευή και όχι ρεπό όποτε να'ναι και ωράριο ό,τι να'ναι, μισθός 200€ πάνω (που σε δέκα χρόνια αύξηση δεν είδα, παρά ελάχιστη) και φυσικά 2 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και όχι 25 πήγαινε έλα. Μου ευχήθηκε καλή τύχη και έφυγα. Δυστυχώς κυριαρχεί ο φόβος, το βόλεμμα και η ελπίδα για κάτι καλύτερο αλλά δεν...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#768229
Dodger έγραψε:Έγινε ένα σκηνικό προ 2 μηνών περίπου και ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά. έκανα 3 συνεντεύξεις σε 3 διαφορετικές εταιρείες

wow , 3 εταιρίες μέσα σε 2 μήνες. τα καλά της Αθήνας.
Είχαν βγάλει αγγελία αυτές οι εταιρείες ή πήγες συστημένος από κάποιον ( π.χ πρωην συνάδελφο) ;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#768233 Οι δύο είχαν βγάλει αγγελία στο LinkedIn και στις άλλες τρεις έστειλα απλά βιογραφικό. Με τις τρεις έκανα συνέντευξη, η τέταρτη μου έστειλε χθες και τους ακύρωσα ευγενικά και η πέμπτη ούτε καν απάντησε και είδα ότι ανέβασε πάλι αγγελία.

Η εταιρεία που είναι τώρα, τη πρώτη μέρα μίλησα μέσω teams με τη βοηθό ανθρώπινου δυναμικού και τον προϊστάμενο του τμήματος, την επόμενη μέρα πάλι μέσω teams με τον διευθυντή και την επόμενη μέρα με τον ιδιοκτήτη και πρόεδρο της εταιρείας, αλλά με εκείνος δια ζώσης.
Άβαταρ μέλους
By kouk
#768721 Με κάποιο τρόπο έχει περάσει η άποψη πως ο "επιχειρηματίας" έχει θεϊκή αποστολή στην Γη. Και πως ο εργαζόμενος είναι κάπου ανάμεσα σε κολλήγος και δουλοπάροικος. Πως είναι υποχρεωμένος να δουλεύει για ψίχουλα ώστε να υπάρχει κέρδος για την εταιρία!!!
Και όταν τους λες πως αν ο επιχειρηματίας δεν βγαίνει ας κλείσει, όπως ορίζει η ελεύθερη αγορά, σε κοιτάνε σαν εξωγήινο!

Δεν θα πάνε καλά τα πράγματα!!!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#768722
kouk έγραψε:Με κάποιο τρόπο έχει περάσει η άποψη πως ο "επιχειρηματίας" έχει θεϊκή αποστολή στην Γη. Και πως ο εργαζόμενος είναι κάπου ανάμεσα σε κολλήγος και δουλοπάροικος. Πως είναι υποχρεωμένος να δουλεύει για ψίχουλα ώστε να υπάρχει κέρδος για την εταιρία!!!
Και όταν τους λες πως αν ο επιχειρηματίας δεν βγαίνει ας κλείσει, όπως ορίζει η ελεύθερη αγορά, σε κοιτάνε σαν εξωγήινο!

Δεν θα πάνε καλά τα πράγματα!!!


Όχι μόνο να δουλεύει για ψίχουλα αλλά να κάνει τα πάντα και να λέει και ευχαριστώ. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#768723 Πάντως αυτό νομίζω ότι ισχύει κατά βάση για υπαλλήλους με ελάχιστα πτυχιακα προσόντα. Αν κάποιος πχ έχει ένα πτυχίο οικονομικών όπου και να πιάσει δουλειά θα τον βάλουν να κάνει τα πάντα για ψίχουλα κι άμα θέλει. Αν εμφανιστεί με κάνα 2-3 μεταπτυχιακά προυπηρεσιες κλπ θα είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα.
Στις χειρονακτικές εργασίες από την άλλη μετράνε διαφορετικά πράγματα. Οι αγρότες στους χειριστές τους δίνουν το λιγότερο 1300€. Ενας πτυχιούχος δεν ξέρω πότε θα δεί τέτοιο μισθό.

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#768728
panos2171 έγραψε:Πάντως αυτό νομίζω ότι ισχύει κατά βάση για υπαλλήλους με ελάχιστα πτυχιακα προσόντα. Αν κάποιος πχ έχει ένα πτυχίο οικονομικών όπου και να πιάσει δουλειά θα τον βάλουν να κάνει τα πάντα για ψίχουλα κι άμα θέλει. Αν εμφανιστεί με κάνα 2-3 μεταπτυχιακά προυπηρεσιες κλπ θα είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα.
Στις χειρονακτικές εργασίες από την άλλη μετράνε διαφορετικά πράγματα. Οι αγρότες στους χειριστές τους δίνουν το λιγότερο 1300€. Ενας πτυχιούχος δεν ξέρω πότε θα δεί τέτοιο μισθό.

.

κάποιες φορές απλά σε πιάνουν |λογοκρισία|

και δεν μιλάμε για περιπτώσεις που μόλις βγήκες από τη σχολή, μιλάμε να ξέρεις να κάνεις 10 πράγματα

η κρίση είχε παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στο να δουλεύει κανείς για 700 ευρω και να (πρέπει να) λέει και ευχαριστώ
από 'κει και πέρα κάποιοι το δέχονται και πορεύονται έτσι κάποιοι διεκδικούν το παραπάνω

δεν είναι πάντως ιδιαίτερα ασυνήθιστο εκεί εξώ να βλέπεις κάτι κουβάδες να βαράνε καλούς μισθούς για τα προσόντα τους και να βλέπεις άτομα που τη παλεύουν να παίρνουν ψίχουλα, είναι θέμα πώς πλασάρεσαι

επίσης οι περισσότεροι δεν έχουν και έντονη τη διάθεση της αυτοκριτικής να ζυγίσουν αν αξίζουν αυτά που παίρνουν, κατά κανόνα οι περισσότεροι είτε δικαίως είτε αδίκως νιώθουν αδικημένοι