Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#766149 https://www.megatv.com/2022/06/01/back-to-greece-epistimones-apo-kathe-gonia-tou-planiti-eksigoun-giati-epestrepsan-stin-ellada/

Εχετε την πσρσε τον g8777 στο φορουμ και πατε και λυσσατε για το κατσαριδακι τον Μαρκοβαγγω. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#766529 Θα κάνω φόνο , ιστορίες μέσα από την κρύπτη του ΟΑΕΔ για το πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας 25000 ατόμων. Τεμπέληδες Γερμανοί.
Ως μακροχρόνια άνεργος "επέτυχα" και τρούπωσα στις 5 θέσεις !!!!!! κλητήρων-οδηγών ( έχω να ρίξω κάτι ξάπλες περιποιημένες) της τοπικής περιφέρειας . και για ένα μαμημένο 8μηνο x 500e μου ζήτησαν 1002 δικαιολογητικά από τον ΟΑΕΔ σα να πρόκειται να διοριστώ μόνιμος στη NASA . π.χ να να προσκομίσω βεβαίωση οτι δεν είμαι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ επειδή στο Ε1 φαίνεται οτι δίνω προς ενοικίαση κάποια στρέμματα γης και πληρώνω χαρτόσημο ΟΓΑ . :dizzy:
Τα αρχικά αποτελέσματα "επιτυχόντων" στο πρόγραμμα άλλαξαν μετά από 8-10 μέρες επειδή κάνανε λάθος μοριοδότηση :s_sarcastic . Εγώ λέω οτι το κάνανε επίτηδες για να δουν μερικοί οτι δεν μπήκαν και να πάνε να δουλέψουν στο Plan b , ώστε να μείνουν κενές θέσεις για άλλους από πίσω.
Πολύ μυστήρια πράματα για 4 ψωροχιλιάρικα που τα βγάζω ή τα χάνω σε μια μέρα στο χρηματιστήριο. Εκτός κι αν λόγω εκλογών τα 8-μηνα γίνουν 56-μηνα . αυτή την εντύπωση μου αφήνουν.
Αποκορύφωμα πριν από λίγο όταν με παίρνει μια κυρία από τον ΟΑΕΔ και μου λέει οτι τρουπώσατε επειδή στα μόριά σας προστέθηκαν και αυτά της γυναίκας σας ως μακροχρόνια άνεργης. ( Καμία σχέση ). και αμέσως μετά ομολογεί οτι πρόκειται περί δικού τους λάθος στο σύστημα και να μην ανησυχώ . Τι με παίρνεις τότε και με πρήζεις; :dizzy: απ'τη στιγμή που στους διορθωμένους νέους δημοσιευμένους πίνακες φαίνονται τα μόρια κανονικά χωρίς γυναίκα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#766538 Στη συστατική επιστολή του παραπεμπτικού του ΟΑΕΔ στον αρμόδιο φορέα κάπου με έχει με λάθος ΑΦΜ , κάπου αλλού με έχει με το σωστό . Μάλλον αλλού ήθελε να πάρει τηλέφωνο η κυρία και αλλού πήρε. το κατάλαβε και πήγε να το μπαλώσει με το " λάθος συστήματος" . :lol: . Διόρθωσε το ένα , ξέχασε το άλλο και μετά μου έστειλε το παραπεμπτικό.
Τεμπέληδες Γερμανοί
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#766569
markvag έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Βλεπω να μας αλλαζουν ωραριο η να λενε χτυπα την καρτουλα και ελα να συνεχισεις :s_biggrin
Περαν της πλακας μακαρι να δουλεψει σωστα.


Αν υπήρχε σοβαρή επιθεώρηση εργασίας και όχι η ξεδοντιασμένη που έχουμε, θα υπήρχε ένας τρόπος να μην γίνει αυτό που φοβάσαι.

Προφανώς βέβαια και μακάρι να δουλέψει σωστά.

ναι αυτό φταίει, όχι ότι είναι γτπ

αν θέλαν να κάνουν πραγματάκια θα τα έκαναν
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#766592
mousatos έγραψε:Τεμπέληδες Γερμανοί


νταξ εκανε λαθος.
Ο Γερμανος δεν θα σε ειχε παρει καν τηλεφωνο.Θα εξινε παπαρι μεχρι ματωματος.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#767650
Ο Σύλλογος Εργαζομένων στις Υπηρεσίες της Τράπεζας Πειραιώς (ΣΕΥΤΠΕ), κατά τη σημερινή συνάντηση με τη Διοίκηση, υπέβαλε επισήμως αίτημα εφαρμογής 4ήμερης εργασίας, χωρίς μείωση αποδοχών στη μεγαλύτερη συστημική Τράπεζα της χώρας.
Απέναντι στην επιλογή της συρρίκνωσης που προβλέπει το Business Plan 2022-25 και τη δυσαρέσκεια των τοπικών κοινωνικών από το κλείσιμο καταστημάτων και την απώλεια θέσεων εργασίας, η εφαρμογή ενός καινοτόμου μοντέλου 4ήμερης απασχόλησης μπορεί να δώσει μια νέα προοπτική, σύμφωνα με τις πρακτικές που εφαρμόζονται ήδη σε ευρωπαϊκές εταιρείες αιχμής.
Τόσο η διαδικασία ψηφιακού μετασχηματισμού της Τράπεζας που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, όσο και οι νέες τάσεις στην αγορά εργασίας που προσεγγίζουν την αύξηση της παραγωγικότητας της εργασίας με μια νέα οπτική, συνηγορούν υπέρ της πιλοτικής εφαρμογής του μοντέλου που στοχεύει σε 100% αποδοχές, 80% απασχόληση, 100% παραγωγικότητα.
Με τον τρόπο αυτό, η Τράπεζα μπορεί να οδηγηθεί έξω από το φαύλο κύκλο της συρρίκνωσης, να εγγυηθεί τις θέσεις εργασίας, να υπηρετήσει το ζητούμενο της ανάπτυξης και να ενισχύσει το κύρος και τη φήμη της ως ηγετική Τράπεζα της χώρας.
Ταυτόχρονα:
• Θα αξιοποιήσει πλήρως τις παραγωγικές ικανότητες των εργαζόμενων.
• Θα αναβαθμίσει την εταιρική της ταυτότητα, αποδεικνύοντας έμπρακτα ότι βρίσκεται στην πρωτοπορία του επιχειρηματικού γίγνεσθαι.
• Θα δώσει νέο όραμα εταιρικής διακυβέρνησης που θα προάγει την σταθερότητα και την ανάπτυξη.
• Θα ευθυγραμμισθεί με τις νέες τάσεις στην αγορά εργασίας που έχουν δημιουργηθεί μετά την ενεργειακή κρίση, αναβαθμίζοντας την εικόνα της εταιρικής κοινωνικής υπευθυνότητας στα μάτια εργαζόμενων και των πελατών.


:hmmm:
Δυσκολο το βλεπω..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767714 εγώ δεν καταλαβαίνω πώς το 4ημερο θα βοηθήσει σε όλα αυτά που λένε παραπάνω

επίσης αντί να λένε πάλι καλά που έχουν δουλειά ακόμα όσοι έχουν θέλουν και 4ημερο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#767716 H λογική είναι πως αν κλείσουν καταστήματα, με το 4ήμερο δεν περισσεύει κάποιος. Κοινώς, είναι εντελώς αντίθετο με αυτό που προσπαθούν να κάνουν οι τράπεζες. Το κακό γι' αυτές είναι πως με κάτι τέτοια, δεν γίνεται και κάποια σοβαρή διαλογή, συνήθως τα πιο άξια στελέχη φεύγουν πρώτα με καλές αμοιβές γιατί θα βρουν αλλού δουλειά, ενώ θα τους μείνουν οι άχρηστοι και κηφήνες που ξέρουν πως τα λεφτά που παίρνουν δεν θα τα δουν πουθενά αλλού.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767720 ναι αλλά όταν το ζητούμενο είναι η μείωση του κόστους, το να ανέβει το ωρομίσθιο δύσκολα βοηθάει σε όλο αυτό

πάντως στον υπόλοιπο ιδιωτικό τομέα βλέπω μια κλάψα για το ότι δεν βρίσκουν κόσμο ή ότι τους φεύγει κόσμος

φυσικά όλοι μπορούμε να καταλάβουμε εν μέρει γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά θεωρητικά υπάρχουν ευκαιρίες :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#767721
QsisVTS έγραψε:πάντως στον υπόλοιπο ιδιωτικό τομέα βλέπω μια κλάψα για το ότι δεν βρίσκουν κόσμο ή ότι τους φεύγει κόσμος

φυσικά όλοι μπορούμε να καταλάβουμε εν μέρει γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά θεωρητικά υπάρχουν ευκαιρίες :hmmm:


Aυτό νομίζω έχει να κάνει με το ινφλέισιον και την αύξηση σε... όλα τα ανελαστικά έξοδα που θα μπορούσαν να υπάρχουν. Ακόμη και με αξιοπρεπείς μέχρι πρότινος απολαβές δηλαδή, δε βγαίνουν πια τα κουκιά. Μου έκανε τεράστια εντύπωση ένας φίλος που μου εκμυστηρεύτηκε ότι βλέπει να φεύγει από την τωρινή δουλειά του, ενώ έχει μόλις πάρει αύξηση.

Ευκαιρίες υπάρχουν, όμως με αρκετούς αστερίσκους. Βέβαια δεν έχω ιδέα τί γίνεται από μεσαίες καταστάσεις και πάνω.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767722
diplomat έγραψε:, ενώ έχει μόλις πάρει αύξηση.


ναι τον νιώθω τον φίλο σου, καθώς τα λεφτά δεν είναι το παν **
από την άλλη όμως τα χρειαζόμαστε οι περισσότεροι

δεν το θεωρώ κακή περίπτωση πάντως να μπορεί ο εργαζόμενος να διαλέγει, νομίζω ότι το ζούμε και αυτό σε ένα βαθμό αυτά τα χρόνια σε διάφορους τομείς

αυτό πάντως που βλέπω να συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις είναι ότι τα γαμησια που θεωρούσαν δεδομένα πολλοί για το προσωπικό τους δεν περνάνε με την ίδια ευκολία

** επίσης αυτές οι αυξήσεις δεν γίνονται απαραίτητα από την καλή τη διάθεση, αλλά επειδή το βλέπουν ότι είσαι έτοιμος να την κάνεις και λένε κάτσε να χαλάσουμε μερικά 100αρικα μπας και αλλάξει γνώμη να μην ψάχνουμε
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767736
QsisVTS έγραψε:θεωρητικά υπάρχουν ευκαιρίες :hmmm:


Πολύ θεωρητικά... Το θέμα είναι με τι λεφτά...


diplomat έγραψε:Μου έκανε τεράστια εντύπωση ένας φίλος που μου εκμυστηρεύτηκε ότι βλέπει να φεύγει από την τωρινή δουλειά του, ενώ έχει μόλις πάρει αύξηση.


Γιατί σου έκανε εντύπωση; Αν οι συνθήκες είναι χάλια, μία αύξηση δεν βοηθάει σε αυτό... Απλά βοηθάει στο να τις καταπιείς λίγο καλύτερα... για λίγο ακόμα...
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#767741
Anonymous Founder έγραψε:H λογική είναι πως αν κλείσουν καταστήματα, με το 4ήμερο δεν περισσεύει κάποιος. Κοινώς, είναι εντελώς αντίθετο με αυτό που προσπαθούν να κάνουν οι τράπεζες. Το κακό γι' αυτές είναι πως με κάτι τέτοια, δεν γίνεται και κάποια σοβαρή διαλογή, συνήθως τα πιο άξια στελέχη φεύγουν πρώτα με καλές αμοιβές γιατί θα βρουν αλλού δουλειά, ενώ θα τους μείνουν οι άχρηστοι και κηφήνες που ξέρουν πως τα λεφτά που παίρνουν δεν θα τα δουν πουθενά αλλού.


+1
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#767745
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:θεωρητικά υπάρχουν ευκαιρίες :hmmm:


Πολύ θεωρητικά... Το θέμα είναι με τι λεφτά...



δεν είναι το θέμα τα λεφτά όμως είναι πολλά άλλα

είναι το θέμα με ποιους δουλεύεις και σε τι συνθήκες, αν έχεις προσωπική ζωή, αν έχεις εξέλιξη κτλ κτλ

επίσης παίζει ρόλο τι θες εσύ και τι διεκδικείς εσύ και αυτό το λέω με μπόλικη διάθεση αυτοκριτικής.
Από τη στιγμή που έσκασε ο covid και ύστερα προσωπικά στα επαγγελματικά τα πηγαίνω "καλύτερα από ποτέ" και όντως πλέον νιώθω πώς ο,τι μα ο,τι και να συμβεί ένα κομμάτι ψωμί θα έχω να βάλω στο τραπέζι μου, αλλά με αντάλλαγμα όλο σχεδόν το είναι μου να είναι η δουλειά

αυτό πέρα από ψυχοφθόρο σε πηδάει και σε άλλα θέματα, όπως διαπροσωπικές σχέσεις υγεία και άλλα, χάνεις την επαφή με την πραγματικότητα και εντάξει στον covid το δεχόσουν, αλλά πλέον το δέχεσαι πολύ πιο δύσκολα.
από ένα σημείο κι έπειτα λοιπόν τα λεφτά σταματάνε να σου κάνουν αίσθηση και θες απλά να ζήσεις σαν άνθρωπος

θα μου πεις ζεις με 600 και 700 ευρώ; ε δυστυχώς δεν ζεις, έφτασα σχεδόν στα 40 μου για να μπορώ να υποστηρίξω να συντηρώ ένα σπίτι το οποίο τελικά δε βλέπω
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767748 Σαφώς και είναι και πολλά άλλα, αλλά είναι βασικό και το χρήμα.

Προσωπικά, με εμπειρία από καμιά 12-15 εταιρείες πλέον, έχω καταλήξει ότι οι συνθήκες στις εταιρείες στο μπανανιστάν που ζούμε είναι πάνω κάτω ίδιες (ΟΚ, έχουν διακυμάνσεις, αλλά όχι τόσο μεγάλες), με ελάχιστες εξαιρέσεις, οπότε μπαίνουν στο ceteris paribus συνήθως... και τη διαφορά θα μου την κάνουν τα λεφτά (το ύψος του μισθού, η οικονομική κατάσταση της εταιρείας, κτλ)...